Most pod drobnohledem

redakce - 07 Srpen 2014

Mosty odjakživa patřily k nejobdivovanějším výtvorům lidského umu. A to nejen díky svému praktickému významu, který je řadí mezí klíčové prvky infrastruktury již od starověku, ale často také díky impozantní velikosti a vzhledu. auto most pod drobnohledem

Celých 1991 metrů musíte překonat, abyste urazili vzdálenost mezi hlavními pilíři japonského mostu Akaši-Kaikjō. Aby váhu mostu udržely, jsou hlavní lana tlustá 112 centimetrů. Turecký most přes Izmit bude dosahovat menších rozměrů – s rozpětím 1550 metrů bude přesto čtvrtým nejdelším visutým mostem.
foto: Siemens

Mezi ty mimořádné nepochybně patří například francouzský Viadukt Millau, který je se svými pilíři o výšce přes 340 metrů nejvyšším na světě, či japonský Akaši-Kaikjō, jenž je nejdelším visutým mostem s rozpětím téměř dvou kilometrů mezi hlavními pilíři. Pohled na tyto stavby je nezapomenutelným zážitkem jak pro odborníky, tak pro úplné laiky.

Podobně působivý most by měl během roku 2015 vyrůst i přes záliv Izmit jižně od Istanbulu. Most nebude výjimečný jen svými rozměry – s rozpětím 1550 metrů mezi hlavními pilíři se stane čtvrtým nejdelším visutým mostem na světě – ale zejména svojí bezpečností a technologickým vybavením.

Na jeho stavbě se významně podílejí i konstruktéři společnosti Siemens, kteří na most nainstalují dohromady přes 400 senzorů, jež budou neustále kontrolovat jeho bezpečnost. Data ze senzorů budou vyhodnocována pomocí speciálního systému SHMS (Structural Health Monitoring System), který bude obsluze zprostředkovávat informace prakticky o všem, co se na mostu stane.

Informace všeho druhu

Systém SHMS nebude shromažďovat a analyzovat pouze informace o dopravní situaci, ale třeba také o mechanických posuvech a napětí v jednotlivých částech mostu či aktuální síle větru. Díky GPS je však schopen monitorovat s milimetrovou přesností rovněž oscilace mostních pilířů o výšce 250 metrů.

Navzdory velkému množství dat bude jejich přenos do kontrolního centra probíhat v reálném čase. Dojde-li tedy na mostu například k nehodě, bude reakce obsluhy prakticky okamžitá.

auto most pod drobnohledem

Pilíře francouzského Viaduktu Millau se vypínají až 246 metrů nad zem (měřeno k výšce vozovky) a činí most nejvyšším na světě. Nejvyšší pilíř převyšuje spolu s věží nad vozovkou svým rozměrem Eiffelovu věž.
foto: Siemens

Vzhledem k umístění mostu v zálivu Marmarského moře museli konstruktéři počítat i s působením místního podnebí, zejména s vlhkostí. Veškeré prostory uvnitř mostu i kryté kabely proto budou udržovány maximálně na 40 % vlhkosti.

Kromě senzorů zajišťuje společnost Siemens i veškeré další elektrické a elektromechanické vybavení mostu. Díky této uniformitě most řidičům zaručí maximální bezpečnost a současně bude mít delší životnost.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Díky GPS je však schopen monitorovat s milimetrovou přesností"

:-D aky zabavny clanok

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicNabíječky elektromobilů CircontrolKariéra EVC GroupProdej pneu 100% online

Newsletter