Micro Commuter: elektrické mini-auto od Hondy

Jan Grohmann - 26 Červenec 2013

Japonská automobilka Honda připravuje výrobu nového elektrického mini-automobilu. Micro Commuter Prototype β je následovníkem dva roky starého konceptu Micro Commuter Concept. Podoba současného vozidla Micro Commuter byla veřejnosti představena již koncem minulého roku, nyní probíhá jeho intenzivní testování. Micro Commuter

Elektrické vozítko Micro Commuter Prototype β
foto: Honda

Jedna teorie tvrdí, že lidé si při cestování nechtějí a nikdy nebudou chtít vzdát svého pohodlí a soukromí. To je také důvod, proč obrovská skupina lidí odmítá cestovat veřejnými dopravními prostředky. Na druhou stranu přitom roste počet obyvatel měst a nekontrolovatelně se zahušťuje městská doprava.

Jak z toho ven? Kompromisem! Automobilka Honda nyní přivádí k životu několik let starý koncept elektrického vozítka Micro Commuter. Se svými minimalistickými rozměry (délka pouze 2,5 m) je ideální pro městský provoz a přitom poskytuje cestujícím volnost pohybu, pohodlí i kýžené soukromí.

Micro Commuter

Původní koncept Micro Commuter Concept
foto: Honda

Honda chce první vozítka otestovat letos na podzim v miliónovém japonském městě Saitama. Městská rada již dříve uveřejnila koncept dopravní infrastruktury, ve kterém píše, že „veřejně hledá projekty pro zavedení mikromobility“. V posledním slově se zrcadlí právě koncept velmi malých osobních vozítek pro městskou dopravu.

Město bude testovat jak lze mikro-mobilitu využít ve službách města. Využijí ji například sociální služby, přeprava zboží nebo sdílení aut pro obyvatele města. Auto může hrát důležitou roli i v dopravě seniorů na krátké vzdálenosti.

Micro Commuter

Představuje Micro Commuter budoucnost městské dopravy?
foto: Honda

Prototyp Micro Commuter se od původního konceptu vzhledově liší. Zmizly designerské výstřelky, ovšem koncept vozidla zůstal zachován. Baterie jsou umístěny pod podlahou, v zadní části je elektrický motor.

Díky tomu se do auta vejdou v tandemovém posedu dva dospělí lidé, nebo řidič a dvě malé děti. Kromě toho modulární podvozek umožňuje snadnou instalaci různých karoserií – od kabrioletu přes různé užitkové nástavby.

Technických detailů není známo mnoho. Micro Commuter má hmotnost 400 kg a o pohon se stará 15kW elektrický motor. Maximální rychlost je 80 km/h, dojezd se blíží 100 kilometrům.

Honda s vozítkem Micro Commuter míří také na evropský trh. Právě nízká hmotnost a výkon motoru řadí vozítko Hondy tzv. kategorii L7, kam patří například i Renault Twizy. V některých evropských zemích pro podobná vozítka nepotřebujete žádné, nebo jen základní řidičské oprávnění.

Honda
Zpět na HybridPřidat komentář

10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.