Nové lithium-iontové baterie pro americkou armádu

Jan Grohmann - 01 Prosinec 2014

Ministerstvo obrany Spojených států udělilo firmě EaglePicher v rámci programu LIMA grant na vývoj technologie výroby lithium-iontových článků. Cílem programu je zajistit výrobu výkoných a levných článků pro potřeby americké armády.Vojenské vozidlo JLTV

Nejnovější generace vojenské techniky vyžaduje výkoné zdroje/úložiště elektrické energie
foto: Oshkosh

Výše grantu dosahuje 22 milionů dolarů. LIMA program zajistí soběstačnost ve výrobě lithium-iontových článků na území Spojených států pro potřeby americké armády. Pravě lithium-iontové články hrají ve vojenství čím dál větší význam.

„Tento finanční příspěvek zajistí, aby EaglePicher byl i nadále lídrem ve vývoji pokročilých lithium-iontových technologií pro obranné účely,“ vysvětluje Randy Moore, prezident společnosti EaglePicher.

„V současné době vláda spoléhá na lithium-iontové články, které jsou vyrobeny mimo . Většina současných požadavků na dobíjecí zdroje elektrické energie a některé budoucí energeticky závislé zbraňové systémy budou využívat tyto články.“

Projekt LIMA americké ministerstvo obrany rozdělilo do dvou fází. V první fázi zájemci o grant prokazovali vyspělost svých produktů. Základními požadavky byla energetická hustota článků 250 Wh/kg a „zrychlená“ schopnost nabití a vybití.

V prvním kole se ukázalo nejlepší řešení od EaglePicher. Firma také jako jediná postoupila do fáze dvě a získala finance pro další rozvoj technologie výroby lithiových článků.

V rámci grantu je třeba vyřešit celý technologický tok výroby, od zpracování vstupního materiálu, až po výrobu jednotlivých článků a baterií. Na konci toku vznikne certifikovaný bateriový li-ion modul otestovaný americkou armádou pro použití v náročných podmínkách.

„Z pohledu průmyslu to vidíme jako velký krok v rozvoji lithium-iontových technologií,“ říká John Bennett, viceprezident EaglePicher. „Kromě pokročilejších baterií pro vojáka, také mikro energetické sítě pro předsunuté základny budou těžit z této technologie.“

Mikro energetické sítě je idea, ve které řada energetických zdrojů, jako jsou baterie, solární/větrné elektrárny nebo jiné zdroje, vytvoří na předsunutých vojenských základnách malou energetickou síť.

Z této sítě pak půjde napájet nejrůznější elektrické přístroje, kamery, počítače, bezpilotní letadla apod. Baterie poslouží především pro vyrovnávání výkyvů ve výrobě/spotřebě elektrické energie.

Přenositelné zdroje elektrické energie mají pro vojáky čím dál větší význam. Vždyť jen americký voják v Afghánistánu bere na mise trvající 72 hodin baterie o hmotnosti 4,4 kg.

Díky zavádění počítačů, nejrůznějších senzorů, pozorovacích přístrojů nebo dokonce osobních bezpilotních vzdušných letadel/vrtulníků navíc hmotnost baterií na dále poroste.

Stejně tak se kladou čím dal větší energetické nároky na vojenskou techniku. Příkladem jsou například bezpilotní letadla/vrtulníky malých i středních velikostí, nebo kolová a pásová obrněná technika, kdy se požaduje například dlouhodobý provoz (např. při pozorování) bez zapnutého spalovacího motoru.

U.S. Department of Defense
 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% online