Degradace baterií v elektromobilu Tesla Model S

Jan Horčík - 12 Březen 2015

Životnost baterií v elektromobilech je pro jejich současné i potenciální majitele kritickým tématem. Kritici upozorňují, že baterie bude nutné měnit co pár let. Co říkají tvrdá data uživatelů elektromobilu Tesla Model S?Přehledná tabulka Degradace baterií v elektromobilu Tesla Model S

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ
foto: Merijn Coumans

Nizozemský nadšenec Merijn Coumans vytvořil na belgicko-nizozemském Tesla fóru přehlednou tabulku, do které jednotliví majitelé elektromobilu Tesla Model S uvádějí zbývající kapacitu baterie v závislosti na ujeté vzdálenosti.

Z dosavadních dat vyplývá, že využitelná kapacita baterie poměrně rychle klesá během prvních asi 50 000 km, a to až o 6 %. Následně to vychází zhruba na 1 % za každých dalších 50 000 km.

Takto lze odvodit, že po ujetí 500 000 km bude elektromobilu Tesla Model S zbývat zhruba 85 % kapacity/dojezdu. Nutno dodat, že jde o zprůměrované hodnoty a konkrétní hodnoty se mohou (i výrazně) lišit auto od auta.

V další samostatné tabulce Merijn Coumans zkoumá elektromobily jednotlivých majitelů velmi podrobně a zapisuje průměrnou spotřebu a dokonce i počet dobíjení s pomocí Superchargeru nebo plného vybití.

Zpět na HybridPřidat komentář

Díval jsem se na podrobnější údaje. Více jak 10% majitelů měnilo baterii, někteří už po najetí kolem 12000 (nejspíše km). Škoda, že není uvedena příčina. Také řídící jednotka je dosti častou vyměněnou součástí. V tomto případě předpokládám poruchu, ale to se mi nezdá tak dramatické, spolehlivost této části může dramaticky narůst po získání zkušeností a optimalizaci. Horší je to s bateriemi, pokud byla častějším důvodem výměny baterie porucha nebo nízká životnost.

---

hariprasad

"Následně to vychází zhruba na 1 % za každých dalších 50 000 km.
Takto lze odvodit, že po ujetí 500 000 km bude elektromobilu Tesla Model S zbývat zhruba 85 % kapacity/dojezdu."

Tady si uplne nejsem jisty, zda ubytek bude linearni, rekl bych, ze spise logaritmicky.

Obrázek uživatele Jolinar

Jisty si neni skoro nikdo... Ale pokud ten pokles bude logaritmicky, tak by to bylo vazne super, ja bych se spise bal linearniho nebo dokonce exponencialniho :-)

Pokud se podivate na zdroj clanku, tak uvidite, ze aktualni pokles na obrazku je popsan logaritmickou rovnici:
Capacity [%] = 1,0826 – 0,0121*ln(Distance[km])
a tedy s pribyvajicimi km se zpomaluje ubytek kapacity.

Jo, to ja vim, ale spise jsem to myslel naopak :)

Obrázek uživatele Jolinar

Baterie se menila u mnoha majitelu, protoze uvnitr obsahuje spinaci prvky, ktere odchazely po nekolika desitkach tisic km (u nekoho pozdeji, u nekoho drive). V soucasne dobe to ale uz umi opravit v servisu a neni proto nutne menit celou baterii, pouze zminene spinaci prvky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

I tak je to výborné. Zkuste si porovnat ojetí nejen běžné baterie v běžném vozidle po padesáti tisících km. A tady jsou mnohem větší cykly nabití-vybití. Řešit teorii ojetí vozidla 500000 km, se ani u běžného taxi stává strojem neprodejným a určeným pro recyklaci.

Ja v beznem vozidle baterii nemam, jo vlastne teda mam, ale ujedu na ni tak mozna 5 metru :)) No, k veci. U bezneho osobaku to asi nikdo resit nebude. Na jednom aute mam najeto za 5 let 190k (sice mi pred mesicem odeslo turbo, ale to sem nepatri :() jezdim denne do prace z prace se synem na trening Praha morava, dovolena. Proste normalni provoz. S Teslou asi nikdo 500.000Km nikdy nenajede.

Ale objevili se tady (na Hybridu) dodavky, kde se 500.000Km bere jako uplna samozrejmost.
Napr. kamarad (jezdi pro nejmenovanou prepravni spolecnost) sedi za volantem 10 hodin denne kazdy den mimo nedele. Mesicne 5000 Km je naproste minimum. To je 500.000 za mene nez 3 roky. Sice to neni o Tesle, zajimalo by me srovnani pro tyhle auta, a nakonec, pro koho jsou tyhle dodavky urcene?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Minulý týden jsem se náhodou setkal s majitelem Tesly S z Rožnova p.R. Teslu má rok a půl a najeto necelých 60 000 km, tedy ročně asi 40 000 km. Záruka na akumulátory (nikoliv životnost) je 8 let, takže pokud si auto ponechá 12 let, tak těch 500 000 km ujede. V ČR bohužel není supercharger, ale kdyby byl, tak šetří na PHM cca 3 Kč na km, tedy na 500 000 kilometrech by za těch 12 let ušetřil 1 500 000 Kč.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tomu vůbec nerozumi jak muže ušetrit 1500000 nejakým supernabiječem. To mu musí nabíjet zadarmo a ještě dobře priplatit. Prostě v diskusích na internetu se člověk dočte i nesmysly. Nebo myslíte ztrátu výdělku při čekání než se nabije. ono dloubáni v nose pri čekání na nabiti vám nikdo nezaplatí

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ušetří na palivu, protože Tesla S má tankování u jejich superchargerů doživotně zdarma - tedy v ceně vozidla.

Obrázek uživatele Jolinar

Tak lidi jako Bjørn na Tesle urcite najednou 500.000km behem par let - ikdyz ne teda za 3 jako na "vasi" dodavce. A v CR a SR je nekolik majitelu co za rok najeli kolem 40-50.000km.

A co se tyce te bezne olovene baterie, tak na tu ujedete i nekolik km... Vyzkouseno :D Jen tomu starteru a ani baterii to nedela dobre :D
Tak je to logicke kdyz umite pocitat. Obvykle ma kapacitu kolem 1kWh (12V * 80Ah = 960Wh) a na to se v beznem elektromobilu da ujet 5km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A to teda hochu nedá. Leda by si to tlačil. Douč se trochu fyziku !!!

Obrázek uživatele Jolinar

tak jiste kamo :-D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na druhou stranu jsem si téměř jistý, že motor v EV těch 500 000 km bez problémů vydrží. Ale kolik spalováků vydrží takový nájezd? Velmi málo. Hlavně těch dnešních okleštěných a nadopovaných turbama.

Ano motor nejspíše ano, ale měnič ne - alespoň u Tesly se z těchto dat potvrzují mé domněnky. Z poznámek na té stránce jde vyčíst, že spousta uživatelů má už nový měnič a několik už dokonce třetí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mimochodem jiné EV problémy s měniči nemají? A Tesla to nějak řeší?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mimochodem jiné EV problémy s měniči nemají? A Tesla to nějak řeší?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Teď je otázka, jestli jim to bylo vyměněno v rámci reklamace, nebo za to museli zaplatit.

P.S. Měnič se to asi jmenuje proto, že to bude potřeba neustále vyměňovat ;)

Obrázek uživatele Jolinar

btw: mohl by jste mi dat nejaky odkaz kde jste cetl ze odesel menic? Ja vim, ze meni celou pohonnou jednotku kdyz se neco pokazi, ale nikdy nereknou co presne slo do kytek :-)

Pravda píší "drive unit", což může znamenat měnič, motor, převody. No a podle zde neustále prezentovaných informací o jednoduchosti a spolehlivosti elektromotorů a to že elektromobil převodovku nepotřebuje jsem usoudil, že se tedy může pokazit jenom měnič :)

pokud máte jiné informace tak sem s nimi.

Obrázek uživatele Jolinar

hmm, pravda, vylucovacim postupem clovek dojde nejspis k menici :)
az na 1500 kusu z Norska, ktere ve vyrobe spatne namazali a museli pro ne udelat svolavaci akci, tam to urcite nebyl menic...

Obrázek uživatele Jolinar

v ramci zaruky... na baterii, motor a menic je 8 let zaruka.

Otázka je kolik bude stát nový měnič po té záruce. I když možá už v té době budou aftermarket... :-)

podle dnešních cen se to nedá soudit, cokoliv co je určeno pro EV má nastavenou nesmyslnou "zaváděcí" cenu. Paradoxně jediná komponenta která v EV víceméně kopíruje možnosti jsou baterie. To je ale do budoucna neudržitelné a cena všech EV komponent se postupně dostane na standardní automotive produkční cenu.

Za problém s měniči si Tesla do jisté míry může sama a je to daň za přeboostovaný pohon, který je vyhnán na hranu technických možností. (pro srovnání Tesla motor je menší a lehčí než motor z Leafu, to samé platí i pro měnič - ikdyž je třeba dodat, že cokoliv má dnes menší a lehčí elektro komponenty než Leaf).

Aftermarket tyto díly nebudou - ani dnes jsem si nevšiml, že by takto někdo vyráběl třeba motor HTP.

Regulátor Leafa jsem viděl rozebraný. 6x IGBT velké jako dlaň. Jednodušší to snad být už nemůže. Co se měničů Tesly týče, ty dětské nemoci určitě odstraní, pokud už to nemají teď. Naopak je spíš s podivem jak málo problému s tím mají vzhledem k tomu, že je to úplně nová technologie od začínající automobilky.

Hmm, na jednu stranu bych řekl, že doba ji žádá jeden "IPM" modul, na druhou stranu pro tyto výkony samostatné tranzistory nakonec vyjdou asi stále o mnoho levněji.

Jinak nemám vůbec nic proti elektronice/pohonu Leafu, jen mi to přijde všechno dost těžké (což ale v konečném důsledku ničemu nevadí).

nabíječka 60lbs = 27kg (nevím jestli ta 3,3kW nebo 6,6kW)
měnič 33lbs = 14kg
motor s převodovkou 180lbs = 81kg

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Aspoň to lépe sedí navíc když je baterie nízko a rozložená. Palivoví řidiči musí takto na podlahu položit a rozložit třeba tchýni a to jde v některých vozech a s některými typy tchýní blbě :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Motor HTP koupíte na vrakáči :)

Však za pár let tam budeme chodit i pro měniče :)

Obrázek uživatele honza.t

Úbytek Kapacity je přijatelný Slušné. To by mě zajímalo jestli automobily přes net Posílají informace o stavu baterie do továrny k vyhodnocení, když už takto probíhají automatické aktualizace řídícího systému automobilu. Není upřesněno u jednotlivých uživatelů. Jak využívají. Na kolik procent kapacitu akuboxu. Jak dlouhé denní nájezdy v průměru jezdí . Klimatické podmínky v kterých se pohybují . Jak to bude asi v dlouhodobém horizontu, dále pokračovat ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Velice zajímavý je uživatel Xfrank, tomu to dokonce časem narůstá :)

Podobný jev pozoruji taky. Když několik měsíců nabíjím pouze na 80% a jezdím pouze krátké trasy, tak mi při plném nabití predikce předpovídá o pár kilometrů kratší dojezd. Když pak udělám hlubší cyklus následovaný plným nabitím, tak mi predikce stoupne. Domnívám se, že když auto delší dobu nemá možnost změřit skutečnou kapacitu tak raději předpovídá nižší dojezd. Občasné vybití souvislou dlouhou jízdou s následným plným nabitím, nejen umožní vybalancování článků, ale taky kontrolu skutečné kapacity baterie. Konkrétně po poslední 347 km souvislé jízdě a následném plném nabití mi predikce stoupla o 4 km. Rozhodně však nedoporučuji trápit baterku zbytečným hlubokým cyklováním, nebo častým nabíjením na 100%.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co si mám představit pod pojmem "dlouhé cyklování"?

Nejspíš jste myslel "hluboké cyklování" ... myslel jsem tím nabití na 100% a následné vybití pod 10% kapacity baterie. Pojem "dlouhé cyklování" neznám ani já.

Proc to ? Zaregistroval jsme tento názor u Tesly uz vícekrát. Jezdim na svycarskem el.kole Flyer. Vyrobce naopak doporucuje udrzovat baterii na 100% nabiti, zvlast, pokud je delší pauza v pouzivani..Stejne tak u mobilu...Mozna hloupa srovnani, nevim..

---

heros

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

protože při nabití na 100 procent již elektrolyt v článcích "vaří". Kdo má (polo)ostrovní FVE s LiFeYPo4 potvrdí, že při balancování na 100 procent bývá již okolo cítit jakoby "octový" zápach. Žádná technologie není 100 procentně neprodyšná (snad vyjma lékařské). Takže rada je cyklovat buď kapacitně (co odeberu, to nabiju), nebo ukončovat nabíjení po nabití 1. článku. A hlavně kontrolovat spoje mezi články. Jakýkoli vymykající se přechodový odpor rozhodí měření.......

Pokud se vám "vaří" elektrolyt a cítíte typický rumový zápach, tak rozhodně výrazně překračujete maximální povolené napětí, protože tento zápach je zápachem smrti. Je bezpodmínečně nutné hlídat napětí každého článku zvlášť a z toho, co čtu mezi řádky se bojím, že to neděláte.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Záleží na tom, kde má nabíjecí systém definováno 100%.

LiFeYPo4 má maximum napětí na 4V, ale v elektromobilu se nabíjí jen na 3.4V

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Podle toho grafu to sice vypadá velice dobře, ale celé je to postavené na hodnotě zbývající využitelné kapacity baterie odvozené z kapacity nové baterie (=100%). Otázka stojí, jaký způsobem je tato hodnota zjištěna a jak přesná a reálná tato hodnota je. Je někde v dokumentaci uveden způsob jejího zjišťování?

Ke zjišťování nepotřebujete žádnou dokumentaci. Auto zobrazuje na displeji kolik kWh bylo z baterie spotřebováno od posledního nabití.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Taková hodnota je k ničemu.

Co může víc vypovídat o kapacitě baterie než energie v kWh, kterou jste z ní odebral při vybíjení z plna do prázdna?
Stačí na novém autě nabít naplno, jezdit do hodnoty blízko nule a zapsat. Když kdykoli později uděláte to samé tak máte nejpřesnější údaj o degradaci jaký lze ziskat. Zároveň máte i po letech jistotu, že měříte stejným měřákem jako při prvním měření.
Pokud měříte odběr ze zásuvky při nabíjení z prázdna do plna tak může být měření ovlivněno například tím, že auto spotřebuje něco na ohřev baterií při nabíjení v mrazu, nebo na jejich chlazení pokud je horko, započítáte taky energii kterou auto spotřebovalo při balancování článků, popřípadě kolik procent času běželo čerpadlo hlazení. To Vám může zatížit měření chybou několika %.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

takže to nakonec není tak špatný...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A co degradace časová. Ta je podstatně důležitější než počet cyklů krát dojezd. Ty "domovní čísla" kilometrů steně nikdo nenajede. Čas však nezastavíš a tím ani chemickou degradaci...

No, to je presne ono. Moje zkusenosti s Li bateriema jsou takove, ze kapacita baterie se po par nabitich lehce zvysi. Pak se dlouho drzi na stejne hodnote. A pak je smahem konec. A nezachrani je uz vubec nic. Presne uvidime za 5, 7, 10 let. Teoreticky to muze vydrzet 5000 cyklu, ale prakticky jsem jeste doma nemel baterku, kterou bych po 5. letech nevyhodit.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Záruka (nikoliv životnost) na baterie v Tesle je 8 let.

Vy máte nějaké zkušenosti s NCA nebo alespoň NMC články používanými v EV? To asi těžko. Máte zkušenosti maximálně s tuctovými LiCo články používanými v elektronice, které degradují při pokojové teplotě až o desítky procent ročně. Hodinky a holinky.

Dlouholete s LiPol, LiFe, asi 2 roky pouzivam LiFePo4 pro akumulaci, ne s LiNiMnCoO2 fakt zkusenost nemam, proto pisu Li, ale obecne neverim, ze to bude nejaky kdovijaky zazrak. Mobily, hodinky, notebooky (LiOn), to vubec nema smysl zminovat. Proste je to jen akumulator. Bohuzel.

Už jen z používání zkratek ve špatném kontextu je vidět, že se v tom moc neorientujete a zkušenosti s moderními články nemáte žádné. Bohužel o to plamennější děláte závěry, jak je v diskusích "dobrým" zvykem. Mimochodem EV s Li-ion články už tu 5 let jsou a to nepočítám Roadster z roku 2007, který je opravdu postavený na "notebookovém" LiCo a přes to vykazují mnohem větší životnost než se čekalo.

Nechapu vas komentar. Tak jo, poucte me prosim co jsem pesne napsal spatne. Dekuji.

Sice to tu už mnohokrát proběhlo, ale dobře. Li-ion je zastřešující název pro veškeré akumulátory využívající k akumulaci energie lithiové ionty bez ohledu na chemii elektrod, elektrolytu a mechanické provedení (tedy všechny LiCo, LiFePO4, NMC, NCA, LTO....). LiPo(l) je trochu zavádějící označení pro články s polymerovým separátorem, který umožnil dělat je v plochém provedení. Jiné parametry neurčuje. Zavádějící je proto, že původně se tak označovaly připravované typy li-ion článků s pevným elektrolytem, které nikdy nespatřily světlo světa (teprve dnes začínají pod označením solid state), tak se název ujal pro označení plochých Li-ion článků.

A nakonec jsou tu označení definující materiál elektrod, především katody (LiCo, LiFePO4, NMC, NCA..), případně anody (LTO) a aby toho nebylo málo, materiály anod a katod se dají kombinovat, takže na trhu jsou jak LTO články s LiFePO4 katodou, tak s NMC (a asi i NCA). Teprve tohle společně s výrobním procesem je určující pro parametry článků.

Obrázek uživatele honza.t

Hesky a stručně shrnuto .Osobně obvykle kouknu na .....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lithium

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lithium-iontov%C3%BD_akumul%C3%A1tor

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lithium-polymerov%C3%BD_akumul%C3%A1tor

http://www.battex.info/hermeticke-akumulatory/li-akumulatory/pouzivani-li-ion-akumulatoru-v-praxi

Obrázek uživatele Jolinar

konecne to tu nekdo hezky shrnul, ja si tento komentar snad pridam do zalozek, protoze se mi to nikdy nechce tak rozepisovat :)

No já bych řekl, že to tu ctirad vypisuje už alespoň po čtvrté. A především kdokoliv, kdo chce něco o fundamentálních základech konstrukce a fungování moderních li-ion článků vědět, tak má možnost si informace na netu dohledat, dokonce i zprofanovaná wikipedia k tomu podává rozumné informace.

Obrázek uživatele Jolinar

mozna to tu uz psal vicekrat, ale ani jednou tak pekne shrnuti to nebylo...

Ano, lidi maji moznost si o aku najit info na netu, ale stejne to nedelaji.

PS: wiki rulezz

Obrázek uživatele Hyperloop

Proč zprofanovaná?
Je to sice už pár let, ale četl jsem nějaký průzkum, kdy porovnávali Britannicu s anglickou Wikipedií co do správnosti a hloubky informací u několika desítek náhodně vybraných hesel a Wikipedie nijak výrazně za Britannicou nezaostávala. Dokonce ji u několika hesel předčila.

A co tímto bonmotem chtěl básník říct? Chemická degradace může trvat zlomek sekundy nebo taky deset milionů let. Kam byste zařadil články NCA použité v Tesle?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No to právě nevím. Uvidíme za 10 let...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A nemá náhodou takhle chemická degradace přímou souvislost se snižováním kapacity? ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi chyba: 1% za každých 5000 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Klikněte pro zvětšení ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

spávně to mají, jen 1% za každých dalších 50.000 km


10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů Circontrol