CIVITAS 2013 - evropská města zlepšují dopravu

Jan Horčík - 17 Říjen 2013

CIVITAS je jedna z mnoha iniciativ Evropské unie v oblasti dopravy. V tomto případě jde primárně o městskou mobilitu. Každý rok se pořádá pravidelná stejnojmenná konference, která letos proběhla už pojedenácté. Tentokrát ve francouzském Brestu.auto Brest Francie nová tramvajová linka

Brest, jeden z nejvyýznamnějších francouzských vojenských přístavů, aktuálně zprovoznil novou tramvajovou linku napříč celým městem. Místní jsou na ni náležitě hrdí.
foto: archiv autora

Konference CIVITAS Forum je určena primárně pro zástupce městské samostprávy, kteří mají ve svých domovinách na starosti dopravní plánování. Dva dny jsou pak vyplněny prezentacemi a semináři právě na téma městská mobilita - ukázkami jednotlivých projektů a ukázkami možností co, kde a jak zlepšit.

Z českých měst se některých projektů iniciativy CIVITAS účastnily Praha, Ústí nad Labem a Brno. Na konferenci se pak každý rok vyhlašují také ocenění "CIVITAS město roku" a přidružené ceny za zapojení veřejnosti a technické inovace.

Vítězným městem se letos stal Funchal, stotisícové hlavní město portugalského ostrova Madeira. V posledních letech se silně zameřilo na rozvoj mobility - uzavřelo silnice v historické části města, postavilo proménády podél pobřeží a omezilo parkování. V roce 2011 se tam konala i výroční konference CIVITAS.

Ocenění za zapojení veřejnosti získala italská Bologna, město s nejstarší univerzitou západního světa. Ta aktuálně výrazně podpořila městskou cyklistiku a především účast veřejnosti v novém cykloschématu.

A nakonec ocenění za technickou inovaci si odneslo francouzské Nantes. To se stalo prvním francouzským městem, které znovu úspěšně zavedlo elektrické tramvaje. Zároveň v posledních letech výrazně zlepšuje právě oblast veřejné dopravy a podporu cyklistiky.

Kromě toho je součástí ambiciózního a podle našeho skromného názoru extrémně skvělého projektu SITE. Jde o konsorcium šesti měst z pěti členských zemí EU (Dublin, Liverpool, Nantes, Donotia, Gijón a Aveiro). Cílem těchto měst je zavést společnou chytrou kartu pro veřejnou dopravu, kterou bude možné využít v kterémkoliv z těchto měst.

Příští ročník konference CIVITAS se uskuteční v marocké Casablance.

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobily
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?