Británie chce dokázat, že jádro v konkurenci s dalšími zdroji energie obstojí

Je to největší staveniště v Evropě zaujímající plochu 250 fotbalových hřišť. Nedaleko Bristolského zálivu v jihozápadní části Anglie se do rozbláceného pole zakously bagry a vyhloubenou zeminu odvážejí stotunová nákladní auta.

Stavba jaderné elektrárny Hinkley Point C na pobřeží Velké Británie
foto: eDF Energy

Stavba jaderné elektrárny Hinkley Point C by měla podle plánu přijít na zhruba 20 miliard liber (asi 470 miliard korun). Jde o první projekt, který byl v západoevropské jaderné energetice zahájen po fukušimské havárii v březnu 2011.

Příprava staveniště začala už v roce 2015, ale teprve teď se rozbíhá naplno. Ještě loni v říjnu tu pracovaly necelé dva tisíce dělníků, dnes jich je o více než tisíc víc. Se spuštěním dvou bloků po 1600 megawattech se počítá koncem roku 2025.

Jaderná elektrárna, označovaná zkráceně HPC, kterou staví francouzský koncern EDF ve spolupráci s čínskou General Nuclear Power Group (CGN), má podle listu Financial Times klíčový význam pro energetickou bezpečnost Spojeného království.

Británie totiž plánuje do roku 2030 vyřadit z provozu všechny uhelné elektrárny a několik dosluhujících jaderných bloků. Dohromady jde o kapacity představující kolem 40 % celkového instalovaného výkonu britské elektrárenské soustavy.

Hinkley Point C současně poslouží jako důležitý test toho, zda je jaderná energetika schopna obstát v konkurenci jak se zemním plynem, tak se zlevňující energií z obnovitelných zdrojů.

„Musíme bojovat, abychom přesvědčili politiky, investory a veřejnost, že jaderná energetika má své místo i v jednadvacátém století,“ říká Simone Rossi, šéf britské divize EDF. Stejně jako další zastánci jádra věří, že se ve vyspělých západních zemích podaří obnovit důvěru v jadernou technologii, neboť je to jediný možný způsob, jak lze spolehlivě zabezpečit rozsáhlé dodávky „čisté“ energie. Tedy bez emisí, jež jsou spojeny se spalováním uhlí a zemního plynu.

Odpůrci výstavby HPC kritizují hlavně to, že britská vláda investorovi zaručila, že po uvedení elektrárny do provozu bude za jednu vyrobenou megawatthodinu dostávat během 35 let cenu 92,50 libry (asi 2640 korun). Velké větrné parky v Severním moři  mají ve svých patnáctiletých kontraktech zakotvenu sumu 57,50 libry (1640 korun).

Aby bylo možné nahradit výkon Hinkley Point C, musela by Británie v Severním moři postavit asi 400 téměř dvě stě metrů vysokých stožárů s největšími současnými větrnými turbínami, které mají jednotkový výkon 8 MW. Největší větrný park na světě, který byl loni uveden do provozu nedaleko Liverpoolu na 40 čtverečních kilometrech mořské oblasti Burbo Bank, má 32 těchto větrníků.

V provozu by měl být 20 až 25 let zatímco předpokládaná doba provozu dnes budovaných jaderných elektráren je minimálně 40 let, v případě HPC je plánovaná životnost dokonce 60 let. Kromě toho větrné parky na moři využívají svůj instalovaný výkon v průměru jen ze 40 %, kdežto jaderné elektrárny dosahují zpravidla až 90% využití.

tisková zpráva

107 Comments on “Británie chce dokázat, že jádro v konkurenci s dalšími zdroji energie obstojí”

  1. Ahoj. Hodne se tu zminujete o ukladani elektriny. Napadl me
    Ahoj. Hodne se tu zminujete o ukladani elektriny. Napadl me jeden zpusob pote, co jsem shledl par videi ohledne generatoru z permanentnich magnetu. Nejsem technik, takze mam otazku do plena. Dalo by se prebytku vyuzit k vyrobe/nabijeni permanentnich magnetu? Dokazal by pak generator generovat ektrinu minimalne 4 mesice na prekonani obdobi, kdy nesviti? Jaka by byla ucinnost a zivotnost? Jak by vypadaly naklady s porovnanim se stejne dlouhou akumulaci v bateriich?

            1. Ale no tak lidi neblaznete. Z permanentniho magnetu energii
              Ale no tak lidi neblaznete. Z permanentniho magnetu energii neziskate. Magnetky na tabuli jsou 20 let porad magneticke. To myslite, ze nakoupite magnetky a odpojite se od elektricke site? Bylo by to nadherne, ale na pohadky neverim. To je fyzika.

        1. Zákom o zachování energie.
          Pokud by to fungovalo, už by se

          Zákom o zachování energie.
          Pokud by to fungovalo, už by se to vyrábělo. Problém je v tom, že se ta energie musí odněkud brát. Podle mě dojde velmi rychle k tomu, že se magnety odmagnetují a pak se to celé zastaví – tj. změna elmat. energie v energii kinetickou. Tj. to, co píšu výše. Pak by se to muselo opět zmagnetizovat. Možná bude stačit nucený reverzní pohyb; to závisí na typu magnetu.

    1. Nevím o tom, že by metoda zmagnetování magnetického
      Nevím o tom, že by metoda zmagnetování magnetického materiálu poskytovala takovou energetickou hustotu, aby to stálo za to. V této oblasti jsou nedál supravodiče, které umožnují skoro neomezené proudy v uzavřené smyčce udržovat po velmi dlouhou dobu. Má to jeden háček. Musí se to chladit a na to je potřeba velké množství energie. Zatím nejjednodušší řešení pro dlouhodobé ukládání ele. je PGP – power-gas-power, tj. ele. – eletrolýza – H2 – (CH4) – palivový článek – ele. Účinnost celého cyklu je zatím dost malá (max. 40%), ale H2, příp. CH4 se dá dlouhodobě skladovat. U nás v ČR máme úložiště (zem. plynu, tj. vlastně metanu – CH4) na cca 3 měsíce a další zásobníky/úložiště se dají postavit. Lokality a kapacity máme.

  2. Jako kazda vystavba JE budou naklady 2x takove nez planovane.
    Jako kazda vystavba JE budou naklady 2x takove nez planovane. A nebude to v r. 2025, ale par let pozdeji. Mozna ze kvuli tomu padne i nektera vlada a budou jine komplikace, jako vsude ve svete. Hezky priklad je ve Finsku. pri stavbe VtE na mori se o tom ani moc nepise a proste jednoho dne jsou v provozu a makaji v tichosti bez povsimnuti. A bez rizika.
    A co budou delat s prebytecnym nocnim proudem z JE? Asi se bude muset ve mestech vic svitit jako v CR. Prebytek se musi nekomu nacpat a samozrejme za to musi poradne zaplatit. VtE se daji tlacitkem vypnout a za 10 minut zase zapnout. JE take?

                1. Tak to přidej mladej pane. Ten jadran očekávej do dvaceti
                  Tak to přidej mladej pane. Ten jadran očekávej do dvaceti let. Myšleno porovnání podnebí k roku 1990, protože na Jadranu bude furt jinak než u nás.

                2. starý pánko, aby ste mal dostatok oblečenia, keď nás to
                  starý pánko, aby ste mal dostatok oblečenia, keď nás to OTEPĽOVANIE minie a nastúpi „malá“ doba ľadová.

                3. To nemusí nutně být malá doba ledová milý chalan,
                  To nemusí nutně být malá doba ledová milý chalan, stačí až roztaje ledovec v arktidě a nebude síly, která by vyvažovala Golfský proud. Ten s zastaví a sibiř zde máme i přes to, že planeta bude v jednom ohni. Jojo pro mnohé krátkozraké JÁisty je užití běžně užívaných pojmů pouze červeným hadrem pro tro(t)lení.

                4. Jo jen není tam kde je potřeba a tem kde vždycky bejvala
                  Jo jen není tam kde je potřeba a tem kde vždycky bejvala :)))
                  Napiš si to na transparent a jdi to propagovat do Sahary ;D

                5. Teda clovece, vy mate dost. Nevim, co to berete za matros, ale
                  Teda clovece, vy mate dost. Nevim, co to berete za matros, ale je to sila. Kazdeho napadate, kazdemu tykate, prispevky vetsinou primitivni bez informaci, ciste negativni emoce. Hele, ani ja ani ostatni nemuzou za to, ze jste jaky jste. Takze pokud nemate co rict, radeji mlcte. Pokud ano, pokuste se to formulovat slusne!

  3. Současná britská premiérka se loni prokecla o tom, co je
    Současná britská premiérka se loni prokecla o tom, co je vlastně hlavní důvod stavy HPC. Potřebují jaderné elektrárny k tomu, aby si zachovali jaderné know how pro jaderné ponorky, Tridenty a Polarisy. Kolik to bude stát je irelevantní.

  4. Čistě prakticky dle matematiky se jim to nemá šanci
    Čistě prakticky dle matematiky se jim to nemá šanci zaplatit.

    Maximální roční výroba dané elektrárny může být přibližně 28 tisíc GWh, spíše ale okolo 25 tisíc GWh. Elektřina v Anglii je asi o 10% v průměru dražší než v České Republice, počítejme tedy s 1,5 korunami za kWh. Roční maximální výroba při 1,5 korunách za kWh vychází na ročních zhruba 37-38 miliard korun, a to bez nákladů na provoz, údržbu a modernizaci. Ta elektrárna se nemá šanci zaplatit ani za 15 až 20 let provozu i v případě, že cena elektřiny nebude klesat a že nebude překročen rozpočet 20 miliard liber. Přitom obnovitelné zdroje každým rokem na ceně klesají a do 5 let se dá očekávat že díky nim, začne klesat i průměrná cena elektřiny celosvětově a ne jen lokálně jako je tomu dnes.

    Jako mnohem rozumnější řešení považuji spíše stavbu větrných a fotovoltaických parků doplněné o přečerpávací elektrárny.

    1. Výstavba jedné 8 MW VtE uváděné v článku vychází asi
      Výstavba jedné 8 MW VtE uváděné v článku vychází asi na 25 mil. liber, to je v dnešních cenách asi 28,25 mil. Eur (to je oficiální cena uváděná na stránkách projektu). Bylo by jich potřeba 600, takže bez 50 milionů to vychází na 17 mld. Euro. K tomu připočítáme jednou takovou cenu za akumulaci, takže jsme na 34 mld. Euro. Ještě je nutné to přepočítat na stejnou životnost, akumulaci ale znovu počítat nebudeme, tam může jít o přečerpávačky, které mají dlouhou životnost. Takže jsme celkem na 51 mld. Euro v porovnání s 20 mld. liber = 22,6 mld. Euro na výstavbu jádra. To jsou zhruba náklady pro dosažení stejných vlastností. Ale i bez akumulace by na stejnou dobu životnosti činily náklady na VtE 34 mld Euro, což je zhruba o třetinu více.

          1. A kolik jich už funguje, že sem tak smělý? Jaktože se
            A kolik jich už funguje, že sem tak smělý? Jaktože se staví JE, bez zajištěné likvidace odpadu? Když začnu podnikat (nebo jenom bydlet) bez doložení likvidace svého odpadu, mám problém. A jedna náplň reakturu bude asi větší problém, než mé popelnice za rok, ne? Nějak se tu měří dvojím metrem nebo má podpora jádra a OZE trochu jiné zákony, nároky?

            1. Ono jde o to, že to jaderné úložiště není primárně
              Ono jde o to, že to jaderné úložiště není primárně stavěno pro jaderný odpad z JE, ale pro ostatní odpady. Jaderný odpad ze stávajících JE je velice užitečnou surovinou pro budoucí generace JE, takže je nesmysl stavět kvůli tomu nějaké dlouhodobé úložiště.

                1. Jako palivo do nových generací reaktorů?
                  Jako palivo do nových generací reaktorů?

                2. Pěknej bulšit. Už vidím jak nám za to budoucí generace s
                  Pěknej bulšit. Už vidím jak nám za to budoucí generace s dojetím poděkujou. Sliby chyby.

                3. „se uvidi“, takze priznavate ze sam nevite nic o budoucnosti,
                  „se uvidi“, takze priznavate ze sam nevite nic o budoucnosti, ale na sto pro tvrdite, ze nekdo nema pravdu?

                  No jooooo, pravda je to co hlasate vy, pravdu nemuze mit oponetn, protoze mu preci dalsi generace nepodekuji 😀 to je argumentace jak krava, fakta zadna, ale dekovacek hodne, kurna to neskoncilo 89 to dekovani…

              1. O budoucích generacích JE pro něž je palivem nynější
                O budoucích generacích JE pro něž je palivem nynější odpad slýchám bez ustání již 30 let a faktický skutek utek. Takže Vaše 1648908542Q. varování před úspěchem (že to snad někdy někdo uvede v realitu) si do prvního takového SPUŠTĚNÉHO reaktoru strčte za klobouk. Mne pohádky nechávají zcela klidným, tu o červené Karkulce mám raději, ta je 1000x reálnější než ta Vaše. Jen mne trochu sejří ten STÁVAJÍCÍ odpad.

                1. Díky za Vaše odhalení. Zase jeden z těch, kteří za pár
                  Díky za Vaše odhalení. Zase jeden z těch, kteří za pár šupů privatizují výnosy (elektřinu) a socializují náklady (odpad o který se bude nutno v budoucnu draze postarat s vytunelovanými fondy). Kdybych to dnes a denně neprožíval – odtěžování lagun v Ostravě je na zdechnutí celé Ostravské populace i v těchhle mrazech. Takže za mne – prvně vyřešte co s odpadem a až potom se budeme bavit o nějakých JE. Dvoje volby vám nestačily, tak si klidně naběhněte na další přesdržku. Ať se máte zase čemu divit.

                2. Plácejte si tu co chcete. JE bude stát tak jako tak.
                  Plácejte si tu co chcete. JE bude stát tak jako tak.

                3. Ano, demaskování potvrzeno. Protože jsme to rozhidli my.
                  Ano, demaskování potvrzeno. Protože jsme to rozhidli my. Strana a vláda! Inu jsme rádi, že víme odkud přicházíš.

                4. Tak jiste, dnes stranu nahradila ekologismus, jak bolsani tak
                  Tak jiste, dnes stranu nahradila ekologismus, jak bolsani tak ekologove meli jedno spolecne, nulove pouziti mozku a vzdelani na politickych skolach, kdysi se ucil marxismus, dnes gendrismus, ale smutne je, ze ani jedno vzdelani nedalo ani zaklady fyziky a technicke mysleni…

                  Proste se rozhodlo, že bude vše ekologicke a když ne, tak to urcite nejak sprznil rusofil či agent moskvy, urcite za to nemuze situace, ze nesviti nebo nefouka a kdyby, tak nefouka protoze rus 😀

                5. taky dobrý názor/komentář:
                  taky dobrý názor/komentář: blisty.cz/art/89988-je-rozumne-stavet-jaderne-reaktory-v-prostredi-mafianskeho-kapitalismu.html

                6. MYslíte ty nové generace co se ted stavi co podle vas
                  MYslíte ty nové generace co se ted stavi co podle vas neeexistují?

                  No, neznalost neznamena neexistenci, znamena jenom blbost vasi(kdyz tvrdite ze to nexistuje)…

                  P.S. Ale chápu, u vás nová generace=fůze, asi nějakej obor humanitni nebo jenom vzdelani VS po roce 2000 nebo lepe dokoncene po 2010? Pak ano, to chapu vase nadseni 😀

            2. Jedno maji v Německém Asse. Nevybavuji si teď jestli je to
              Jedno maji v Německém Asse. Nevybavuji si teď jestli je to přímo určeno pro radioaktivní odpad z elektráren, ale docela průšvih. Jeho likvidace stojí ročně 150 mil eur a bude trvat desítky let. Velmi drahá je také likvidace vysloužilé elektrárny také trvá 25 let a stojí neuvěřitelné peníze. je potřeba zlikvidovat přes 200 tisíc tun materiálu, z toho přes 3 tisíce tun aktivního.ČEZ ví, proč požaduje garanci 70 eur/MWh.

              1. Myslíze třeba to ve Francii, kde se pak zpracovává na
                Myslíze třeba to ve Francii, kde se pak zpracovává na dalšěí palivo?
                Myslíte to co planujeme u nas, protoze nove generace jaderek maji pouzivat polivo ktere vyuzije tento odpad?

                Ja vím, vy máte představu, že to lze, ale mamlasove co si koupili domu jeden panel, ale jinak jedou na distribucni pripojku maji plnou hubu kecu o OZE a nepotrebnosti jinych zdroju…

                1. Jiné zdroje samozřejmě potřeba jsou. Když odhlédneme od
                  Jiné zdroje samozřejmě potřeba jsou. Když odhlédneme od jaderného odpadu, nějakého toho rizika atd, jaderná energetika má v současné době dva problémy. Není dobře regulovatelná. Je v porovnání s ostatními velmi drahá. Větší smysl mi tedy dává přebudovávat rušené uhelné bloky na paropynovou zálohu, která je schopna velmi rychle začít a taky přestat dodávat. zmiňované soláry mají tu výhodu, že se jejich výroba kryje s odběrem a v noci, kdy je obrovský přebytek, který stlačí ceny elektřiny až do záporných hodnot nedodávají vůbec. Budoucnost vidím v bateriových úložištích, samozřejmě malých domácích, nikoliv centrálních.

          1. VtE postavene pred 15-ti lety byly take na uplne jine urovni
            VtE postavene pred 15-ti lety byly take na uplne jine urovni nez dnesni. Kazda nova generace je lepsi. Tenkrat se jednalo o mensi turbiny a ty zabiraji ted misto velkym turbinam. proto je logicke takovou turbinu pri mensich potizich zlikvidovat a vystavet novou velkou, ktera dava mnohem vic.

            1. A dalsi pohadku radovem pokroku v turbinach mate jakou? Jasne
              A dalsi pohadku radovem pokroku v turbinach mate jakou? Jasne dnes se „vyplati“ namontovat vetsi generator, dneska je kapital co zaplati vjetsi vrtule atd., ALE to neznamena pokrok…

              A kdyz nebude foukat, co budeme delat? Cist knizku pri svicce?

  5. Tak pokud nebudou bateriova uloziste co dokazi napajet provozy
    Tak pokud nebudou bateriova uloziste co dokazi napajet provozy jako „slevarny“, tak obnovitelne zdroje nebudou konkurenci…
    Je naopak demagogie psat opak, ze FVE je dnes konkurence a ne pouze doplnek co se nerovna ani vodni energii…

    1. Na hutnictví je tu odborník pan Veselý 🙂 Nicméně by
      Na hutnictví je tu odborník pan Veselý 🙂 Nicméně by mělo jít zajistit aby se provozovaly hutě třeba na vodík. Ale brát to přes baterie je pitomost, pokud můžete postavit PVE, ono je možné je tedy stavět skoro na každém druhém kopci. Pokud to vezmu podle ČR (pro Albion nemám data), tak je třeba mít asi 4-5GW PVE při kapacitě 40-80GWh, podle toho jak dlouho se na ně má jet.

        1. To je narážka na to že prý není kde PVE pořádně
          To je narážka na to že prý není kde PVE pořádně stavět, opak je pravdou. Co si pamatuji, tak se kdysi vybralo nějakých 12 míst pro PVE. Dalo by se to samozřejmě řešit i různě jinak, přestavbami kaskád přehrad na PVE a podobně, záleží na více věcech. Také bude dost záležet jak se posunou P2L/P2G technologie.

          1. Tech 12 mist bylo vybrano kdy? Predpokladam pred 89, takze bez
            Tech 12 mist bylo vybrano kdy? Predpokladam pred 89, takze bez ohledu na „cokoliv krome fyziky“ (vpodstate maximum mozneho). Dneska uz rada z nich nemusi byt z nejruznejsich duvodu pouzitelna.

            Nejaky clanek kdysi taky zminoval „precerpavaci dul“ (vyuziti vytezenych sachet), ale realnost posoudit neumim.

            1. Nevím kdy ale data to byla poněkud starší, to máte
              Nevím kdy ale data to byla poněkud starší, to máte pravdu, ale si tak 2003, řekl bych.

              Přečerpávací důl je otázka kapacity, na druhou stranu tu máte možnost udělat PVE z rekultivačních jezer, ta se tam tehdy nepočítala zase. Taky nikdo nepočítal s konverzemi kaskád přehrad.

    2. Jednu slévárnu celkem znám. Je to slévárna střední
      Jednu slévárnu celkem znám. Je to slévárna střední velkosti. Jejich pracovní proces probíhá tak, že nejdříve se 1-2 dny dělají formy, tj. energetická spotřeba je směšná. Následně udělají v indukčních pecích tavbu, kdy mají po relativně krátký čas spotřebu v řádu jednotek MW. Pak se dělají nové formy, odlitky chladnou, vybíjejí se z forem, čistí, …
      V současnosti se tavby dělají v noci, protože v noci je přebytek elektřiny = je levná. Když by byl přebytek elektřiny v poledne (FV), tak by se tavby dělaly v poledne. Majitelé sléváren by byli jen rádi, ušetřili by dost peněz za příplatky za noční šichty.
      A jinak, za 100 dní lze postavit tohle. 100 MW by utáhlo pěkně velkou slévárnu. 129 MWh by té, o které jsem psal, stačilo tak na týden provozu.

      1. Takze maji bateriove uloziste nebo nemaji?
        Mluvime tedy, ze

        Takze maji bateriove uloziste nebo nemaji?

        Mluvime tedy, ze jsou kapacity na tyto uloziste pro celej průmysl, stím, že je započítáno co cca 20-25 let obnova?

        Nebo reálně takovoou firmu znáte, ale jaksi neznáte takouvou co by přistoupila na to, že je zima=FVE jako by nebyla a nebude třeba 14 dni foukat=ano to se stává…

        A už jste spočítali, kolik by je to stálo? Neříkám, že technologie neslevní, ale za dnešních cen? Už jenom kolik to stojí pro rodinnej dům, natož pro firmu…

        Ono nadšeníá je jedna věc, reálná, ne školní/papírová ekonomika věc druhá…

  6. Kdyby tolik usilí a prostředků investovali do
    Kdyby tolik usilí a prostředků investovali do obnovitelných zdrojů, bylo by to moudřejší. Toto zas bylo prosazeno lobbingem, aby si některé skupiny přišly na obrosvké množství financí jak vystavbou tak nasledným provozem a skladováním paliva atd.. Ale pro většinu je to pouze drahé riziko, což se dříve nebo později zas ukáže..

      1. Podle článku chtějí vyřadit přibližně 40% výrobního
        Podle článku chtějí vyřadit přibližně 40% výrobního instalovaného výkonu a za 20 miliard liber postavit 1 jadernou elektrárnu o výkonu 3,2 GWe, tedy s ní nenahradí ani 2%, těch investic tedy bude muset být mnohem mnohem víc i do dalších elektráren.
        Jako lepší investici bych viděl těch 20 miliard liber rozdělit kupříkladu na menší lokální projekty s obnovitelnými zdroji. Za takové peníze se dá pořídit kupříkladu 500 tisíc hybridních fotovoltaických systémů pro rodinně domy 15kWp (cca 500 tisíc korun), včetně akumulace do baterií okolo 20-25kWh (cca 300 tisíc korun). Tedy 500 tisíc domácností by nejen odpadlo jako odběratelé, ale zřejmě by do sítě i elektřinu dodávali.

    1. A na podporu zbrojení a válek, jak dopnil pan Hořčík. A
      A na podporu zbrojení a válek, jak dopnil pan Hořčík. A nejhorší je, že většina lidí mlčí, čímž to schvaluje. Pak se divíme, že v oblastech, kde lidem padají na hlavu léta naše bomby, se dobře verbují teroristi, co nás přijedou postřílet našimi zbraněmi…

    2. Těch prostředků se v OZE tunelu právě utopilo a bohužel
      Těch prostředků se v OZE tunelu právě utopilo a bohužel ještě i utopí tolik, že už mohl být klidně za tu cenu, postaven další bezemisní,ekologický,stabilní zdroj energie-nový blok v Temelíně. Celkový účet za FVE je snad kolem Bilionu Kč, za několik procent podílu na výrobě. Nevím ja Vy, ale já netoužím trumfnout Německo s cemou za 1KWh. Za loňské pololetí jsem jen na OZE tunel doplácel 500kč.

  7. Máte v článku chybu. Aby bylo možno nahradit výkon té
    Máte v článku chybu. Aby bylo možno nahradit výkon té jaderné elektrárny, bylo by potřeba v Severním moři postavit 600 těch větrníků, ne 200. Koeficient využitelnosti je totiž asi 30 %. Jaderka má přes 90 %. A i pak by bylo potřeba další vykrývací zařízení (PPE, PE) na vykrývání častých a neplánovaných odstávek z důvodu nepředvídatelnosti větrů.

    1. No, al musis pridat, ze by pak museli udelat bateriova
      No, al musis pridat, ze by pak museli udelat bateriova uloziste, protoze vitr nefouka vzdy…

      Protože jinak by jsi musel nastsavet plynove nebo uhelne, pak ale zdrazis elektrinu. A dalsi, nikdo nebude chtit aby mus staly uhelne elektrarny za barakem v mnozstvi co by nahradili jaderne elektrarny…

      Nebdue nahoda, ze Cina, ac do FVE investuje vic jak celej zbytek planety dohromady i tak stavi jaderne elektrarny, pouze v evrope zeleni „inzenyri z humanitnich oboru“ budou tvrdit neco jineho…

      1. Pokud přestaneme exportovat 30% vyrobené energie a
        Pokud přestaneme exportovat 30% vyrobené energie a odstavíme odpovídající výkon tepelných elektráren, nemám problém s dalším provozem JE, ale vždy jen nový blok za vysloužilý. Ušetřený čas a peníze (za tunel „výstavba nových JE“) investované do OZE, osvěty a decentrální energetiky ukáže, kde je budoucnost. V plnění kapes uhlobaronů penězi z drancování bohatství Severrních Čech a zdraví lidí určitě ne…

              1. Pravidla nastavila vláda ČSSD podle Evropského vzoru (rok
                Pravidla nastavila vláda ČSSD podle Evropského vzoru (rok cca 2006) to bylo celkem v pořádku. V roce 2008 iniciativa poslanců tam propašovala další už nekontrolované a těžko rychle ovlivnitelné pasáže, jako navyšování výkupní ceny každý rok o 5% a nemožnost rychlého snížení (myslím max 2%), výkup 20let (dříve 15 let) atd, atd.

                Ale když klesaly ceny panelů a ERU na to upozorňoval (2008 a 2009) aby se snížila i cena za výkup, tak společně ODS s ČSSD v parlamentu byly proti. Hlavně to blokovali vedoucí představitelé těchto stran v energetické komisi, proti snížení byli Urban (ČSSD), Kuba s Kocourkem (odklaněč) oba z ODS. Nenechali cenu v parlamentu změnit, protože by nestihly udělat pro sebe výborný kšeft, stejně to do konce roku nestihly ale papírově Ano a čez dokonce připojil několik svých parku 31.12.2010, jak prosté.
                To už byla uřednická vláda (2008), která neměla sítu s tím něco udělat.

                Až časem jsem zjistil, že to bylo proto, že tzv. dohodli kšeft v Toskánsku, kde byl Topolánek (ods), Dalík, Rittig, Roman (čez) Urban (ČSSD) a další, tzv „Tunel století“.

                Kdy ČEZ nechal postavit velké fotovoltaické parky ze státních peněz, a koupil je za 95 tisíc 1 kWp. V té době se už ale běžné stavělo za 65 tisíc/1 kWp.
                Takže profit min. 30 tisíc Kč/1 kWp.
                Samozřejmě i politici si pod anonymními majiteli nechali postavit z „vydělaných peněz“.
                Ti aby se po roce 2012 nezviditelnili, kde bylo pro potřeby vyplácení dotace znát majitele, tak to světe div se prodali v tajnosti ČEZu!

                Proto Romana odvolal z vedení čezu a posléze také z představenstva tehdejší předseda vlády Nečas.

                To co bylo a je výborné pro občany tato skupina dokázala silně zneužit a dokonce se jim podařilo poštvat většinu obyvatel proti stavbě fotovoltaik v republice.

                Peníze z těch transakcí jsou už dávno v soukromých rukou a nám všem občanům zbyla jen platba ČEZu za ty jejich transakce.

                Ti ostatní co si to také v té době postavili za své, jsou dnes pranýřováni jako největší „Solární Baroni“. A ti co to zorganizovali se nám všem jen smějí!

                1. A hrdý Topol se ještě chtěl nechat zvolit za
                  A hrdý Topol se ještě chtěl nechat zvolit za prezidenta.

                  Myslíš to Toskánsko jak tam Topol ukazoval svojí klobásu? :)))))

                2. 1***
                  tohle by se mělo pokaždé omlátit o hlavu všem co

                  1***

                  tohle by se mělo pokaždé omlátit o hlavu všem co pořád nadávají na FVE !!!!!

                3. A ještě přihoďte že FVE slouží jako výborná záruka
                  A ještě přihoďte že FVE slouží jako výborná záruka travního krytu a ochrany před těžkou zemědělskou mechanizací a degradací půdy. To jenom tak na okraj.

                  Také mne hněvá jak pro kšeft politiků je dobrá technologie, nejenom FVE, ale i další OZE, shazovány a přitom se připravuje další, naprosto podobný, jaderný tunel.

                4. A ještě si v tý půdě užijou žížaly, V tý
                  A ještě si v tý půdě užijou žížaly, V tý zemědělský moc ne.

                5. obávám se že čezkým vidlákům stačí v novinách napsat
                  obávám se že čezkým vidlákům stačí v novinách napsat že FVE ničí a krade cennou ornou půdu a VTE zabijí ptáky a oni to mají za hotovou věc, neboť už dávno zapomněli používat svůj vlastní mozek

                6. Ale hovno, kazdyho serou dotace, jenom lumeni jako ty to
                  Ale hovno, kazdyho serou dotace, jenom lumeni jako ty to demagogicky stoci „oni jsou proti FVE“…

                  To ukazuje, o nepouzivani mozku u teba vzdelanyho vola, nez jak riokas ty u blbu se zakladnim vzdelanim…

                  Co kdybys zacal pouziva tmozek sam nez zacnes toto doporucova tostatnim? Pak zjitis(teda kdyz ho mas ten mozek), ze tem debilnim vidlakum jde o to, aby jim nejakej lumen nezacal prikazovat, ze musi koupit novej kotel, musi stavet dum podle pasivu atd.

                  A kdyz namitnou, proc jim nedate cenove konkurenceschonopu t nabitku jne technologie, se dozvedi, drz hubu a plat, protoze chceme zemi pro pristi generace, ale platit to nebudeme mi, to zaplatite vy…

                  Ale to pochopi nekdo kdo ma mozek to nepochopi nekdo kdo ma tak brilantni mozek jako vy…

          1. Přesně jak říká pan Hořčík, děkuji. A taky našeho
            Přesně jak říká pan Hořčík, děkuji. A taky našeho malého zájmu o politiku. Navícc po demontáži solárních farem z polí, zůstane jen finanční škoda a půda může sloužit dál zemědělcům, jak má. O dosloužilé JE se tohle říct nedá, ta sanace bude řádově dražší.

          2. Dostavba Tunelína není vyčíslitelná bez státních
            Dostavba Tunelína není vyčíslitelná bez státních záruk. Prvně vyčíslete tuto „drobnost“ a potom se můžeme bavit o konečné ceně. Ikskrát bylo řečeno, že komerčně postavit a provozovat JE nejde. Nikdo nepojistí provoz JE! Takže nehažte hrušky s jablky do jednoho pytle. Je zajímavé kolik se tu najednou rojí komunistů podporujících stát místo soukromého vlastnictví……

    2. Ani to ne. Staví dva bloky po 1600 MW, tedy 3200 MW celkem s
      Ani to ne. Staví dva bloky po 1600 MW, tedy 3200 MW celkem s faktorem využití 90%. I při faktoru využití offshore větrných elektráren 40% by jich mělo být 900 ks, aby dodali stejné množství energie, jenže k tomu ještě akumulaci přebytků, když fouká hodně. A nebo postavit méně větrníků a k nim přidat plynové záložní zdroje, které vyrobí chybějící energii.
      Bohužel ceny za MWh nejsou porovnatelné, protože se nesoutěží to samé.
      Jaderka pojede konstantně, což je předvidatelné, ale také to není dobře, odběrový profil v průběhu dne výrazně kolísá a jaderka jej nevyrovná. A také potřebuje vyrovnávací zdroje, aby to v síti hrálo s odběrem.
      Větrník vyrábí zcela nepředvídatelně a výkupní cena se nesoutěží v balíku s vyrovnávacími zdroji dostatečné kapacity.
      Soustava potřebuje jak základní zdroje pro baseload, tak čisté intermitentní zdroje tak dostatečnou kapacitu, která vyrovná výrobu se spotřebou, ať už formou řízení odběru, záložní výroby, nebo akumulace přebytků. Rozhodnutí jaké mají být poměry jednotlivých druhů zdroje je hodně komplexní otázka.
      Btw. ani ta jejich větrná energie není levná je to pořád 65€/MWh, když na středoevropském trhu je elektřina za 35€/MWh.

    3. A pak máte takové farmy, které měly za posledního
      A pak máte takové farmy, které měly za posledního čtvrtroku koeficient využití >60 %, uvidíme ale jak se to posune ve zbytku roku. Ale bylo by dobré kdyby se udržel někde na >50 %. Zatím jsou to ale jenom první vlaštovky, snad toho bude přibývat.

Napsat komentář