Autismus a automobilismus: kvalita ovzduší je pro novorozence kritická

Radomír Dohnal - 11 Prosinec 2012

Autismus je jednou z poruch, kterým je v poslední době věnována zvýšená pozornost rodičů i badatelů. V žurnálu obecné psychiatrie (Archives of General Psychiatry) publikovala profesorka Heather Volk výzkum, podle nějž se pod vyšší výskyt autistických jedinců může podepsat automobilová doprava.auto výfuk znečištění ovzduší automobily

Znečištění ovzduší automobily má komplexní následky na celkové zdraví člověka - vždy negativní
foto: VinnyPrime/sxc.hu

Volková absolvovala řadu sezení s rodiči, jejichž dítě trpí autismem, a také soustředila svou pozornost na nastávající rodiče a jejich životosprávu.

Tam, kde byli rodiče častěji v kontaktu se znečištěným ovzduším (typicky, městským smogem kolem frekventovaných silnic), zvyšovalo se riziko výskytu autismu u jedince až dvojnásobně. Za kritické období Volková považuje jak samotné těhotenství, tak i první rok života.

Výzkum „životního prostředí nastávajících rodičů“ byl velmi důsledný. „Zajímalo nás, nejen jak daleko bydlí od rušné silnice, ale také jaké jsou v okolí jejich bydliště dlouhodobé meteorologické podmínky, popisuje výzkum Volk.

„Důležitá také byla vzdálenost k jednotlivým zdrojům bodového znečištění, která přímo souvisela s množstvím oxidu dusičného v ovzduší,“ dodává.

Pro výzkum, zařazený pod hlavičku CHARGE (Childhood Autism Risks from Genetics and Environment), bylo v Kalifornii osloveno 279 rodičů autistických dětí a bylo vybráno 245 kontrolních subjektů, rodičů čekajících dítě.

„O tom, že čerstvý vzduch je důležitý i pro nenarozené dítě, jsme věděli už dávno,“ říká Volková. „Ale v jakém vztahu může být snížená kvalita ovzduší nebezpečná pro psychický vývoj dítěte, jsme dosud netušili.“

Tak to vypadá, že Česká republika bude za pár dekád plná autistů :).

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

Řízení stanic pro elektromobilyPůjčte si elektromobil TeslaPůjčte si elektromobil Tesla Model X!EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyElektromobil a akumulace energie s dotacíProdej pneu 100% onlineKariéra EVC Group