5 věcí, které musíte vědět, když uzavíráte havarijní pojistku

Koupili jste nové nebo ojeté auto a pomalu se začínáte rozkoukávat ve světě pojištění a povinných ručení? Máte spousty otázek? Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co je potřeba vědět při uzavírání jedné z nejužitečnějších pojistek – havarijního pojištění.

Havárie může potkat i sebezkušenějšího řidiče.
foto: KlikPojištění.cz

1. Pro jaké případy se mohu nechat pojistit?

V rámci havarijního pojištění se můžete chránit prakticky před všemi rizikovými událostmi, na které je možno reálně narazit. Všechny pojišťovny je obecně rozdělují do čtyř základních kategorií: Havárie zaviněná, havárie nezaviněná – do těchto událostí spadají např. velmi časté srážky se zvěří a přírodní živly (pády stromů, kroupy, povodně, a další). Dalšími kategoriemi jsou vandalismus a odcizení vozu nebo jeho částí.

2. Pro jaké z těchto kategorií se tedy mám pojistit? Mohu se pojistit jen na některé?

V případě přírodních živlů je nutné zvážit, jaká rizika se vás mohou dotknout. Samozřejmě se jako první nabízí lokalita, ve které své auto parkujete, a nebo se pravidelně pohybujete. Zde je vhodné popřemýšlet, zda pád stromu nebo povodně mohou poškodit vaše auto.

Přesto jsou faktory, které neovlivníte. Kroupy, srážka se zvěří či jiné poškození od zvěře (např. překousané kabely) vás mohou překvapit téměř kdekoliv. Pro strýčka příhodu je tedy lepší, když budete počítat vždy s tím nejhorším scénářem.

Vandalismus se většinou týká městských oblastí a především sídlišť. Pojištění odcizení vozidla v tomto případě také dává smysl. V případě, že máte své auto stále pod dohledem, nebo zaparkované v garáži, je možné, že vás odcizení ani vandalismus nepotká. I tak je ale vhodné vyhodnotit, zda vaše auto – respektive jeho značka – může teoreticky lákat případné zloděje.

Především Škoda je často odcizovanou značkou. Pokud si kupujete nové auto, je určitě vhodné připlatit si za pojištění GAP. Pojištění GAP vám zajistí v případě pojistné události plnění pořizovací ceny nového auta – tedy bez snížení plnění o opotřebení, jak to v klasických případech bývá.

Jaký je další postup po určení rizik?

Další důležitou součástí procesu uzavírání havarijního pojištění je určení pojistné částky vozu. V případě nových aut je to částka pořizovací, zde s tím trable mít nebudete. Co se týče ojetých aut, proces je trochu složitější. Zde buď může zasáhnout pojišťovna a pojistnou částku určit. V některých případech je tato část ale stále na klientovi, který musí určit aktuální cenu vozu.

Zde vám může pomoci prozkoumání trhu s ojetinami a zjistit cenu, za kterou byste mohli vůz reálně prodat. Dávejte si ale pozor a cenu pro jistotu konzultujte. Pokud si totiž určíte příliš nízkou cenu, může se jednat o tzv. podpojištění a v případě pojistného plnění byste mohli litovat.

Pokud se chystáte do zahraničí a nejste si jisti, jak na pojištění auta při cestách, nechte raději auto zaparkované doma a do zahraničí se přibližte letadlem. Cestování letadlem je dnes v čase levných letenek mnohem výhodnější a bezpečnější než cesta autem.

4. Jak je to se spoluúčastí, je nutné, abych se podílel na úhradě škody?

Spoluúčast je volitelná a určujete si jí v procesu uzavírání havarijního pojištění. Můžete si zvolit míru spoluúčasti, kterou v případě pojistné události ponesete. Samozřejmě čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím nižší pojistné platíte. Musíte si ale sami zhodnotit, zda budete schopni v případě škody uhradit větší část škody.

Spoluúčast se určuje v procentech – např. 10%, 20%, atd. Není ale nutnou součástí všech pojišťoven. Některé pojišťovny nabízejí fixní pojistné, nízkou spoluúčast pod 10% či dokonce nulovou spoluúčast. Pojistné je ale samozřejmě vyšší.

Doporučujeme všechny nabídky řádně porovnat a vybrat si pro vás tu nejschůdnější.

5. Mějte přehled o bonusech a porovnávejte nabídky!

Pokud máte již uzavřených více pojištění u jedné pojišťovny, je možné, že vám pojišťovna poskytne slevu nebo dokonce lepší nabídku. Nezapomeňte se ale informovat, ať vám některé z možností neutečou. Stejně je to s povinným ručením. Pokud máte bonusy v rámci povinného ručení, dají se použít i na havarijní pojištění. Můžete tak platit výrazněji nižší pojistné.

Co je ale nejdůležitější, porovnávejte! Dnes se na trhu objevuje čím dál více nabídek od nejrůznějších pojišťoven, a ne všechny mohou být výhodné. Nemusí být také nutnost spokojit se pouze s jednou pojišťovnou, ne všechny poskytují ty nejvýhodnější pojištění na všechny produkty.

Pojištění si dnes už naštěstí můžete porovnat už za pár minut, uvidíte sami!

placená inzerce

7 Comments on “5 věcí, které musíte vědět, když uzavíráte havarijní pojistku”

  1. ani keď som si kupoval na pôžičku som poistenie
    ani keď som si kupoval na pôžičku som poistenie nemal.
    poistka je pre tých, na ktorých aj búdka so srdiečkom na dverách spadne, prípadne pre tých, ktorí majú v poisťovni dobrého kamaráta, ktorý vysvetlí ako sa má poistná udalosť nahlásiť, čo zvýrazniť, na čo zbytočne neukazovať.

  2. Nevíte náhodou o nějaké pojišťovně, která by
    Nevíte náhodou o nějaké pojišťovně, která by zvýhodňovala havarijko na elektromobily? Logika věci mi říká, že tady se asi bude odvíjet cena stejně jako u spalováků, ale třeba se mýlím.
    Osobně zatím jezdím tak levnými auty na LPG, že se havarijko nevyplatí. Chci si koupit EV, ale tam už si to bez havarijka nerisknu a tak cenu za pojištění musím zákonitě započíst do kalkulace. Proto to zjišťuju už teď. Díky.

    1. Je to bohužel jak píšete cena pojistky je daná cenou vozu.
      Je to bohužel jak píšete cena pojistky je daná cenou vozu. Možná jsou vyjímky,ale nevím o nich.

      Není to fér v případě drobné nehody, v případě totálky to dává logiku. A totálka u EV s baterií na podvozku zas není tak nereálná.

      Osobně platím za pojistku více než ročně dám za „palivo“ na 25 tis. Km.

  3. Z neceho se provoz webu jiste platit musi, ale v porovnavacich
    Z neceho se provoz webu jiste platit musi, ale v porovnavacich nejsou vsechny pojistovny. Chybi prikladne Prvni klubova
    https://www.prvniklubova.cz/cs/default.aspx

    mam u nich C-zero povinne ruceni
    LIMIT PLNĚNÍ 100 mil. Kč za újmu na zdraví nebo usmrcením
    LIMIT PLNĚNÍ 100 mil. Kč za újmu na majetku
    VOZIDLO BUDE PROVOZOVÁNO POUZE NA ÚZEMÍ ČR
    UPLATNĚNÝ POJISTNĚ ŠKODNÍ PRŮBĚH 146 / bonus 50%
    Pojištění asistence PROGRAM A – základní asistence
    CENA CELKEM rocni 1170,- Kč

Napsat komentář