ZKUŠENOSTI: Jak se elektromobilem Hyundai Kona Electric cestuje po Evropě

Naši čtenáři eLubomír a matyasE se elektromobilem Hyundai Kona Electric vydali z Česka do Amsterdamu a Chorvatska. Přečtěte si, jak se jim cestovalo.

Elektromobil Hyundai Kona Electric u nabíjecí stanice Ionity Ilirska Bistrica
foto: archiv autora

autoři: eLubomír, matyasE

Začátkem roku jsme se rozhodli pro koupi elektrického auta. Nahrával tomu nejen náš zájem o čistou mobilitu, ale také ekonomická stránka – ročně jsme najeli se dvěma auty na konvenční pohon bezmála 50 tisíc kilometrů a k tomu dalších 10 tisíc malým popojíždědlem Peugeot iOn.

Začali jsme také více cestovat po Evropě, proto naše první volba padla na Tesla Model 3. Po představení Tesla Model Y jsme si uvědomili, že pro nás Model 3 není „to pravé“ a věci nabraly rychlejší spád. Ani ne za týden jsme přebírali Hyundai Kona Electric.

Pozn: V případě cesty do Amsterdamu jsme neočekávali žádné problémy, podrobně jsme si nezaznamenávali přesně všechny údaje. Část hodnot tedy může být dopočítávaná. V případě cesty do Chorvatska jsme již byli důkladnější.

Vybaveni Plugsurfing aplikací a čipem jsme se rozhodli pro první zahraniční cestu do Amsterdamu. Cestujeme s menším dítětem, a tak jsme zvolili osvědčenou cestu přes síť Ionity, kde je také jistota stojanů s vyšším než 50kW výkonem, které nám u Kony ušetří asi 15 minut z nabíjení od 6 do 80 %.

Pro přibližně 300 kilometrové vzdálenosti mezi stanicemi jsme zvolili taktiku opatrné jízdy – vždy s rezervou 20 km navíc ke vzdálenosti mezi stanicemi. První poloviny jízdy jsme byli opatrnější a hlídali jsme si rychlost do 130 km/h.

Poté jsme však nasadili svižnější tempo, abychom přijeli ke stanici vždy s co nejmenší zbývající kapacitou. Hyundai Kona totiž nabíjí velkým výkonem již od pár procent a výkon omezuje už po dosažení ¾ kapacity.

Vyráželi jsme po sedmé ranní z vesnice západně od Prahy. Naše trasa směřovala na Chomutov, Chemnitz, Erfurt a na Ionity Schwabhausen. Na zmíněnou stanici jsme po 305 km dorazili s asi 15 % v baterii.

U nabíjecí stanice Ionity Schwabhausen se dá i najíst

U nabíjecí stanice Ionity Schwabhausen se dá i najíst
foto: archiv autora

Zde však začaly první problémy a nebyl to úplně hezký začátek cesty. Nabíjení se zahájilo bez problémů, stačilo jen přiložit kartu ke čtečce. Protože nabíječka sousedí přímo s dálnicí a nejsou zde žádné lavičky, kromě přilehlé benzínky a odpočívadla pro kamiony, šli jsme se kolem projít.

V průběhu nabíjení jsme potřebovali něco v autě, avšak po třičtvrtě hodiny a příchodu k autu jsme zjistili, že nabíjení bylo zastaveno na 37 % poté, co bylo odemčeno a zamčeno. Stojan hlásil odpojte kabel, avšak ten zůstal zamčený v autě. Nepomohlo zamykaní a několikanásobné odemykání auta, konektoru a časovače.

Po deseti minutách laborování stojan cvakl a konektor šel konečně odpojit a znovu připojit. Po opětovném zahájení nabíjení jsme již kolem auta chodili po špičkách, zastavili nabíjení na 85 % a oddechli jsme si, když nyní šel kabel normálně odpojit.

Ionity Schwabhausen

Ionity Schwabhausen
foto: archiv autora

Po hodinové nabíjecí zastávce jsme pokračovali v cestě směrem na další Ionity zastávku blízko městečka Lippetal. Na dalším úseku mezi nabíječkami nemáme zaznamenáno, kolik nám po 260 kilometrech převážně dálniční rychlosti zůstalo v baterii.

Co ale víme je, že nám stojan při 51 % ukončil nabíjení. Kabel nešel vytáhnout, až po zhruba 10 minutách se najednou ozvalo cvaknutí a kabel se uvolnil. K našemu překvapení odmítl stojan 2 uznat skutečnost, že kabel v autě opravdu zapojený máme, a tak jsme museli přejet ke stojanu číslo 3, kde jsme již znovu mohli nabíjet výkonem 78 kw.

Čas ubíhal, a tak při snížení výkonu na 38 kW při 80 % kapacity jsme se rozhodli odjet. Stojan 3 se však rozhodl, že po vzoru „dvojky“ to s ním také nebude jednoduché a nějakou chvíli nás opět napínal, než se kabel mohl odpojit.

Bez dalšího nabíjení už bychom dojeli do cíle, ale přesto jsme se ještě rozhodli baterii nakrmit, abychom měli rezervu na plánovanou poznávací cestu krásami Holandska. Zastavili jsme po 200 kilometrech dálnice na Ionity stanici Tolnegen Noord a znovu nabili na 80 %.

Ionity Toolnegen Noord

Nabíjecí stanice Ionity Toolnegen Noord
foto: archiv autora

Jak se říká „do třetice všeho dobrého“, zde opravdu nabíjení dopadlo dobře, ale stojan nás znovu nechtěl propustit a dále se tvářil, že nabíjí. Stojany při nabíjení vydávají pisklavý zvuk, který utichne při ukončení nabíjení. To se po dalších deseti minutách navíc stalo a my jsme mohli odjet.

V Amsterdamu je na většině místech parkování od půlnoci do devíti ráno zdarma, proto jsme po nalezení nabíjecího místa u kanálů a autorizací skrze Plugsurfing čip (jen s aplikací zde nepochodíte) s klidem zahájili nabíjení.

Jak jsme se později dozvěděli od místních, pokud má majitel nemovitosti elektrické auto, může zažádat o nabíjecí sloupek. Ten má vždy dvě rezervovaná místa, kdy pro každé náleží mennekes zásuvka. Sloupky jsou však inteligentní a výkon pro nabíjení se bere z volně dostupného výkonu domu, ze kterého je v zemi protažený kabel.

Ionity Lippetal

Ionity Lippetal
foto: archiv autora

Jednou se nám tedy stalo, že při parkování před restaurací jsme přes noc skoro nic nenabili, protože dům pravděpodobně neměl žádný přebytek pro nabíjení. Jindy však při parkování před domem proběhlo vše v pořádku.

Během našich výletů po Holandsku a ujetí několika stovek kilometrů jsme se snažili v místech parkování vždy nabíjet. Skoro všude stály sloupky Allego, a ty nebyl díky Plugsurfing čipu problém využít. Ale zde pozor, stejně jako v případě Amsterdamu k mennekes sloupkům je potřeba čip.

Při cestě zpět jsme zvolili stejnou trasu s vynecháním stanice v Holandsku. První zastávka tedy byla v Lippetalu, asi 280 km po dálnici od Amsterdamu. Zde jsme poprvé zkusili nabíjení spustit přes aplikaci Ionity. Pravděpodobně naší neznalostí se nabíjení sice zahájilo, ale vzápětí ukončilo a na řadu přišlo několika minutové čekání na odemknutí konektoru.

Opět jsme se přemístili k jinému stojanu, který po přiložení Plugsurfing čipu zahájil nabíjení. Na auto jsme po předchozích zkušenostech raději nechtěli sahat. Z nedalekého stínu pod McDonald’s jsme zvědavě okukovali majitele Audi E-tron, který při nabíjení auto otvíral, zavíral, odemykal, zamykal a jinak předváděl kolemjdoucím lidem. Stojan mu stále nabíjel a po ukončení kabel ihned šel odpojit.

Po bezproblémovém odpojení jsme vyrazili směr Ionity Schwabhausen. Z auta jsme si vzali vše potřebné na 50minutovou přestávku, abychom auto nemuseli odemykat. Auto se nabilo na potřebných 320 km. A hurááá! Nabíjení šlo normálně ukončit, a dokonce kabel šel ihned odpojit!

Po příjezdu domů nám tyto problémy s nabíjením nebyly úplně lhostejné a chtěli jsme je řešit. Při naší cestě, která byla o víkendu, jsme se na Ionity nedovolali. O všední den jsme již anglicky hovořící slečně popisovali náš problém.

Ta nás navedla, abychom vše sepsali včetně časů a poslali na podporu Ionity, která se případným problémem bude zajímat. Za celý měsíc (k dnešnímu psaní tohoto textu) se nám však již nikdo z podpory Ionity neozval. Problém jsme řešili i s technickým specialistou Hyundai.

Uplynul necelý měsíc od naší problémové cesty do Holandska a my jsme se vydali na cestu, kam každoročně směřuje milion Čechů – do Chorvatska. K plánování jsme využili abetterrouteplanner.com, zadali jsme nastavení na maximální nabití 100 % a minimální stav baterie 5 % a preferenci Ionity stanic a plánovač nabídl 2 trasy.

Pro cestu k moři jsme zvolili cestu západní, tedy na Linz, Salzburg, placené tunely na dálnici A1 na Ljubljaň a dále do Šibeniku, tedy středního Chorvatska. Do auta jsme nasedali přesně v 6 hodin ráno a na stanici Ionity Sankt Valentin dorazili těsně před desátou hodinou.

Ionity Sankt Valentine

Ionity Sankt Valentine
foto: archiv autora

Z plně dobitého auta zbývalo v baterii 31 %, což je o 15 % více, než nám naplánoval abetterrouteplanner.com, a to jsme se po cestě nijak neomezovali ani s klimatizací a lehce překračovali dovolené rychlostní limity.

První stojan nejblíže k sousedícím Superchargerům od Tesly však nabíjení nezahájil, až po přejetí k dalšímu stojanu se nabíjení spustilo. Tentokráte jsme aktivovali stanici přes Ionity aplikaci. Po cestě do Amsterdamu jsme byli trochu nervózní, zda se potíže se zakousnutým kabelem nebudou opakovat.

Po nabití na úroveň dostatečnou k dojezdu na další stanici vzdálenou 272 kilometrů včetně četného stoupání jsme začali testovat. Po odemknutí a zamknutí auta jsme zkusili i zapnout infotainment a k našemu údivu se auto i stanice chovali korektně, dokonce po ukončení nabíjení šlo bez problémů kabel odpojit.

Naše vysvětlení je takové, že pravděpodobně k nápravě ze strany Ionity došlo – ocenili bychom nějakou informaci nebo poděkování za nahlášení chyby. Po 54minutové přestávce a 90 % v baterii jsme odjížděli směr Salzburg a v 13:35 dojeli na Ionity Eisentratten.

Ionity Eisentrattten

Ionity Eisentrattten
foto: archiv autora

Zde jsme po zahájení nabíjení začali hledat místo, kde si dát oběd. Naštěstí nedaleký stín pod stromy byl naprosto ideální, a tak nám ani hluk z dálnice či absence lavičky nevadily. Během 40 minut, po kterých jsme odjížděli se 79 % v baterii jsme si všimli, že jedna stanice je nefunkční.

Zavolali jsme na podporu Ionity. Slečna nám řekla, že jedna stanice je offline a druhou, zaseknutou, restartuje. To se vzápětí stalo a za necelou minutu již byla další stanice funkční. Také jsme okukovali nové BMW X3, které asi dostalo velkou baterii, protože nemuselo nabíjet.

Po 220 km jízdy a vyhnutí se zácpě díky aplikaci Waze v Ljubljani jsme dorazili na Ionity Ilirska Bistrica, která ještě voněla novotou. Nutno podotknout, že předchozí dvě stanice měly na štítkách napsáno „manufactured 2019“.

Během měsíce se podle počítadla na stránkách Ionity otevřelo 15 těchto stanic. Po hodině posedávání na OMV jsme vyjeli dostatečně nabiti na 330 km cesty.

Plán byl takový, že se vyhneme dálnici A6 a zkrátíme si cestu o 60 km kolem moře. Jízda kolem moře se nám však zalíbila, až na vyšší čas dojezdu o 50 minut.

Naštěstí díky okamžitému nástupu výkonu jsme si užili předjíždění v krátkých úsecích a po najetí na dálnici a překračování povoleného rychlostního limitu dojeli do destinace ještě s 16 % v baterii.

Shrnutí v číslech: trasu 1130 km ujeli za necelých 13 hodin jízdy a nabíjení nám zabralo 2 a půl hodiny. Spotřeba v autě ukazuje 15,3 kWh/100 km, klimatizace 6 % ze spotřeby. Pokud bychom sečetli dodanou kapacitu ze stojanů (konkrétně 180,5 kWh), vyjde nám spotřeba 15,9 kWh/100 km.

Malá úsměvná poznámka: Když jsme se v místě ubytování zeptali na možnost nabíjení ze zásuvky, majitelka nám ochotně nabídla zásuvku a placení odmítla. Ale po její otázce: „Kolik minut se bude auto nabíjet?“ nám bylo jasné, že nepředpokládá, že budeme nabíjet skoro 50 kWh energie.

Nakonec jsme využili během nákupů stanici u Kauflandu zdarma. Ta místo textu psala jen „Unknown“, ale protože se jedná o v ČR dobře známou ABB Tera 50, nebyl sebemenší problém nabíjení zahájit.

První zastávka na cestě zpět měla být opět Ionity Ilirska Bistrica. Prvních 210 km mělo být po dálnici, poté zkratka o délce 75 km přes okrsky a dalších 40 dálničních kilometrů.

Pro jistotu jsme kvůli výškovému profilu naklikali cestu do abetterrouteplanner.com, který nám doporučil rychlost 100 km/h. No, co si budeme nalhávat, na tempomatu jsme nastavili 138–a jak se hezky jelo.

Při výjezdu z dálnice jsme ale znejistěli – na ukazateli dojezdu svítilo 55 kilometrů a my potřebovali ještě dalších 60. Z kopce od dálničního sjezdu u Rapain Klanac do Sejn, které leží na pobřeží jsme „nahonili“ 40 kilometrů dojezdu a před Rijekou se očekávaný dojezd a navigace srovnaly.

Nabíjení ve městě Rijeka

Nabíjení ve městě Rijeka
foto: archiv autora

Protože jsme očekávali stoupání, rozhodli jsme se doplnit ve veřejném parkovacím domě s luxusním výhledem na moře. Zde trochu vyvrátím moje tvrzení, že ne všude potřebujete Plugsurfing čip, protože tato nabíječka šla spustit jedině přes aplikaci.

O 7 minut později a plus 5 kWh, resp. z 13 na 19 procent v baterii jsme se rozhodli pokračovat v cestě. I přes kolonu na hranicích jsme k našemu překvapení dojeli na Ionity se 7 %. Kdybychom se tedy nebáli, možná bychom opravdu dojeli. Během 50 minut jsme se stihli najíst a pozorovat střídající se auta u čerpací stanice.

Žádné auto zde po odbočení k OMV neodjelo dříve než po patnácti minutách. Když auto při 78 % omezilo nabíjecí výkon a na místech pro nabíjení zastavily dva spalovací vozy, rozhodli jsme se vyrazit směr Gratz a Ionity Kaiserwald.

Celou cestu jsme po předchozí zkušenosti raději jeli předpisově, vždy s tempomatem na maximální povolenou rychlost. Výsledek byl 4 % v baterii a opět padesát minut na oběd. Mezi tím odjela z nabíječky další e-Kona a černá Tesla Model 3 a my jsme šli okouknout návěs s Jaguary F-Pace a I-Pace.

Na dalších 240 km po dálnici jsme se rozhodli nabít „jen“ na 76 %. Už mi to přijde lehce opakující se téma, tak se to pokusím zkrátit. Na Ionity Sankt Valentine jsme dojeli s 8 %, potkali Audi E-tron, viděli dva naložené tahače s TM3 a po prudkém dešti vyrazili směr domů se 79 % v baterii.

Opět jsme nabíjeli přesně 50 minut, a protože jsme již cestou znaveni chtěli býti brzy doma, nastavili jsme o zhruba 10-15% rychlejší tempo. Po 300 km zhruba půl na půl silnice/dálnice jsme dorazili domů se dvěma procenty.

A na závěr shrnutí s čísly: Cesta zpátky měřila 1158 km, čistá doba jízdy byla 14 hodin a doba nabíjení, resp. zastávek, dvě hodiny a 55 minut. Auto ukazovalo spotřebu 17,2 kWh/100 km. Pokud sečtu čísla z nabíječek, spotřebovali jsme 217 kWh, tj. 18,8 kWh/100 km.

Tímto místy vyčerpávajícím textem chceme čtenářům ukázat, že i s elektrickým autem lze bez problémů cestovat. My jsme využívali nabíjecí síť Ionity a platili jsme skrze Plugsurfing. Výlet do Holandska nás přišel na 300 Kč, protože k nám neznámým důvodům stanice poplatek nezaúčtovaly.

Cesta do Chorvatska nás přišla celkem na 1300 Kč za nabíjení, jelikož stanice si peníze hned strhly. Při pohledu na mapu Evropy však narazíte na hluchá místa jako je východní Evropa či Francie a Španělsko. Ve zmíněné Francii ale funguje například síť Corri-door od Izivia.

Zde lze zase platit přes Plugsurfing. Hodně informací lze čerpat i na stránkách Chargemap, kde je u jednotlivých sítí nabíječek napsáno, které karty lze přes roaming využít.

vlastní

264 Comments on “ZKUŠENOSTI: Jak se elektromobilem Hyundai Kona Electric cestuje po Evropě”

  1. Po Evropě a nejen se v tomto autě cestuje nejlíp! Jelikož
    Po Evropě a nejen se v tomto autě cestuje nejlíp! Jelikož je to elektromobil, je uvnitř ticho jako v děloze) Takže chválím najednou odhlučnění) Jenom sekce autorádia nesplňuje mé požadavky. Preferuju mít v aute vetší displej. Nepřišla jsem na to najednou, chtělo to čas s tím autem. Nakonec jsem si rozhodla autorádio vyměnit (zde: https://www.2din.cz/2din-autoradia/) a je to!)

  2. Líbí se mi tohle tvrzení baterkoheadů „zájem o čistou
    Líbí se mi tohle tvrzení baterkoheadů „zájem o čistou mobilitu“
    Co je na tom proboha čistého? To auto tím že jezdí nevypouští nikde škodliviny?
    Čistej alibismus.
    Sám sice jezdím elektrem, ale nikdy bych se neodvážil veřejně tvrdit že jezdím ekologicky nebo za 0 emisí.
    Ano nečoudím lidem ve městě přímo pod nos, ale to je to jediné. Čoudím za městem z komína elektrárny.

      1. Dobrý den,
        to létání je zase zajímává oblast..
        Ono jen

        Dobrý den,
        to létání je zase zajímává oblast..

        Ono jen dostat do ideální letové hladiny tunu hmoty vyžaduje asi 120kWh… pak už to jde, a je to lepší než jízda autem.
        Ale!! Letadlo musí být obsazeno, a letět na mořem! Nechápu, jaktože neřešíme toto. Leťet nad kontinentem.. např. Praha-Split! Hrůza!

        Najděte si „Cocik“(a) na YT a jeho jízdou přes Čínu.. na VRT.
        Odpoledne po práci nasedne v „Praze“, a po desáté večer je v „Aténách“!
        Jde to. Ale s letadlem, při účinnosti jeho motorů 30%… svět se zbláznil.

        Mějte se.

        1. Na netu je k dispozici spotřeba letadel Praha – Paříž,
          Na netu je k dispozici spotřeba letadel Praha – Paříž, pokud je to to plně obsazené jsou obrovské rozdíly mezi letadly, nejlepší na tom nejsou tak špatně – ale kdo to používá, většinou letadla létají taky dokud životnost draku a motorů dovolí.
          Pro mě je stále podceňovaná elektrifikovaná železnice a čím dál víc mi přijdou zajímavé autovlaky. Protože pojedu xy km na letiště elektromobilem, uletím dvě hodiny a pak si tam na týden a 1000 km půjčím spalovák (elektromobilů moc v půjčovnách není a ty, co jsou jsou spíš utrpení – vlastní zkušenost), takže to jsem byl fak ekologický, ale ochrana přírody pláče (když už pominu jestli tu cestu fakt vykonat musím – což většinou popravdě nemusím, ale chci)

          1. To je „moje“ řeč 🙂
            Prostě lidé se NECHTĚJÍ omezovat!
            A

            To je „moje“ řeč 🙂
            Prostě lidé se NECHTĚJÍ omezovat!
            A jak, kdokoliv řešil „sílu“ OZE na domku, musel projít „schvalovacím procesem“ u manželky.. :/, musí přiznat, že to je limitní faktor.
            Říci..“Lásko, musíš se dnes koupat..?
            Na baterkách ani na bojleru toho dnes moc není.. “
            :/
            Au. Toho se nechci nikdy dožít!

            1. Jenže tohle je rozdíl mezi fandovstvím a uživatelstvím.
              Jenže tohle je rozdíl mezi fandovstvím a uživatelstvím. Fandovi to nevadí, uživatel s tím „nemůže“ žít. Těch případů kdy to „nejde“ najdeme miliony kombinací. Ono samozřejmě by i ta domácnost šla udělat, že to bude stupid user friendly, ale bude to od návrhu tak a za takové prachy, že to nikdo za to nebude chtít dát (nebo na to nebude mít). Zrovna ta FVE je zářný případ – nejvíc elektriky udělá, když nikdo není doma = zbytečně pokud není kam uložit, úložiště dle patřičných norem ji zbytečně prodraží, nebo se musí zbytečně natápět barák (pokud už je sám pasivní), nebo musí být výtoč vody… hodilo by se to třeba na praní, ale většině lidí se pračka nevymění a do sušičky nepřendá…ale když je člověk třeba na homeoffice a tohle může obsloužit je to super…navíc pokud jde pravidelně pracovat z domova je to super i z toho důvodu, že prostě nejsou emise z přepravy

      1. Dobrý den pane CarlosEV, a to jste zjistil kde? Odkud jste?
        Dobrý den pane CarlosEV, a to jste zjistil kde? Odkud jste? Pokud z ostravska, tak věřte, že nic horšího do elektroauta jen tak nedostanete. Viz jiný příspěvek. Zdroj

        http://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20190313STO31218/emise-co2-z-aut-fakta-a-cisla-infografika

        KDyž se podíváte na přetok energií na ČEPS, tak v této oblasti nic jiného než z Polska, a tím pádem z uhelek (i našich) dod EV nedostanete.
        Takže to je dost postavené na „vodě“.

        Mějte se hezky.

        1. Z toho polska to může být přebytek z domácích větrných
          Z toho polska to může být přebytek z domácích větrných el.(nyní cca.2.3GW)může to být i přebytek z německa do polska(nyní1600MW)atd.pokud poznáte z čeho ta elektřina pochází, tak asi máte přístroj co se prodával v rakousku, ten dokázal poznat i jadernou elektřinu, hezký den.

          1. Dobrý den pane(í) kkk,
            nemůže. A pokud jste si rozklikl to

            Dobrý den pane(í) kkk,
            nemůže. A pokud jste si rozklikl to Polsko, což jak čtu udělal, jistě vidíte i to množství CO2/kWh, co je na to navázána. Elektřina se chová jako většina studentů.. cestou nejmenšího odporu. Takže skutečně sem z větrných opravdu(..dobře, téměř )nic nepřiteče. A ten „zázračný“ přístroj skutečně nemám.
            Hezký den.

                1. KDyž se podíváte na přetok energií na ČEPS, tak v této
                  KDyž se podíváte na přetok energií na ČEPS, tak v této oblasti nic jiného než z Polska, a tím pádem z uhelek (i našich) dod EV nedostanete

                2. ..z uhelek (i našich)..
                  V čem je problém?

                  ..z uhelek (i našich)..
                  V čem je problém?

                3. Ne.Pouze polská ne.
                  KDyž se podíváte na přetok energií

                  Ne.Pouze polská ne.

                  KDyž se podíváte na přetok energií na ČEPS, tak v této oblasti nic jiného než z Polska, a tím pádem z uhelek (i našich) dod EV nedostanete
                  Která varianta platí?

                4. Vytrhávátáte to z kontextu. Ale pokud na tom trváte.. rád
                  Vytrhávátáte to z kontextu. Ale pokud na tom trváte.. rád vysvětlím. Přetok je z Polska, na to se shodnem, že? Tam se „hrne“ energie +- 600g CO2/kWh. To asi z větru nebude..
                  Do toho vlítne energie z Česka, oblast Ostravsko, dvě uhelné elektrárny, Ostrava-Kunčice (černé uhlí, hutní plyn, koksárenský plyn) a Dětmarovice (černé uhlí). N’est-ce pas ?

                5. Proto jsem se vás ptal na tu krabičku,protože na tom
                  Proto jsem se vás ptal na tu krabičku,protože na tom ostravsku, a pochopitelně i jinde nikdy nemůžete zjistit jak „čistou/špinavou“elektřinu používáte na nabíjení elektromobilu, a tudíž i emise, to by šlo pouze v ostrovním systému.

                6. Tak to vlastně ani nevěříte hodnotám na uhlíkové
                  Tak to vlastně ani nevěříte hodnotám na uhlíkové intenzitě
                  v gCO2eq/kWh na předmětném webu, že?

                7. (Pokud z ostravska, tak věřte, že nic horšího do
                  (Pokud z ostravska, tak věřte, že nic horšího do elektroauta jen tak nedostanete)Tomuto výroku skutečně nevěřím, možná tak po 15 pivech.Pokud máte konkrétní čísla o „špinavosti“ el. proudu třeba z darkova atd. v průběhu času, tak se podělte.Jo a ty vaše data jsou z roku2014, za tu dobu se dost změnilo nemyslíte?

                8. Nesmyslné trolení a demagogie, o nic jiného mu nejde.
                  Nesmyslné trolení a demagogie, o nic jiného mu nejde.

                9. No možná je za to i placenej
                  No možná je za to i placenej

                1. Hloupý příspěvek, nutno dodat.
                  Hloupý příspěvek, nutno dodat.

        2. beru za celou ČR…zdroj Wikipedie třeba kde je to znova
          beru za celou ČR…zdroj Wikipedie třeba kde je to znova ozdrojovane (uhlí 41%)

          podle vaší teorie kdybych nabíjel v jižních Čechách poblíž Temelína tak mám CO2 stopu nula tudíž jezdím úplně bezemisne ? a co kousek od Prahy ? odkud to sem teče ? já abych věděl, případně prodám EV a koupím 20 let starou naftu abych to tu moc nezamoroval

        3. Nezlobte se xxyyzz, ale opravdu prudíte,. I kdyby jezdilo BEV
          Nezlobte se xxyyzz, ale opravdu prudíte,. I kdyby jezdilo BEV 50% a ty se nabíjely výhradně z uhelek, pořád bude míň emisí, díky výbě potřebné energie ve stacionárním zdroji s kvalitními filtry a striktně řízeným spalováním, než ze spalovacích aut. Dovolím si tvrdit, že kdybych pohonné hmoty co projedou ty spalováky spálil v tepelné elektrárně a tím napájel BEV, budeme na tom s emisemi lépe. A navíc, budou-li ty elektrárny teplárny, vytopím odpadním teplem (ktere jinak sálá bez užitiu z každého spalováku) i sousední město. Zkuste místo napadání Radovanonovy poznámky o našem energetickém mixu, podpořit iniciativy, co bojují za to, aby z něj zmizely zdroje na uhlí. Stejně jako lobbují za to, aby Polsko omezilo těžbu a spalování uhlí. Viz má reakce na No_name.

          1. Dobrý den. Po pár dnech jsem se dostal k PC.
            Vůbec se s

            Dobrý den. Po pár dnech jsem se dostal k PC.
            Vůbec se s Vámi nepřu o tom, že spalování fosilních paliv v dopravě je lepší.., než cokoliv.
            Pan Radovan má můj obdiv v tom, že ve svém volném čase věnuje svoje úsilí správné věci. Na to já nemám možnosti. A netvrďte mi prosím něco o tom, že bych mohl, kdybych.. Prostě mě neznáte, jako já vás. Tak jako pan Radovan. Myslím si, že jsem nikoho nenapadl. Jen jsem položil k věci otázku a svůj pohled.

            A co se týče podpořit iniciativy. Nejlépe podporuju tuto myšlenku tím, že pomáhám ostatním zprovoznit jejich nezávislý zdroj. Že lidem(známým) ve svém okolí ukazuji to, co, jak a za kolik to a to vyrobil. A už jsou čtyři lidé, jenž mají něco podobného jako já. A hlavně říkám, že pokud někdo uvažuje o studni, a očekává investici o bratru 60-70tis.Kč., tak stejná investice do FVE se může vrátit už do sedmi let..
            Ale u studny je to v nedohlednu. „Jen“ si vytvořím větší nezávislost na výkyvy. Ale náklady jsou stále(kontrola kvality vody, expanzomat, čerpadlo, zdroj el. E). Ať si prostě uvědomí ten pohled.., vlastní voda vs. vlastní FVE.

            Jinak k předchozím článkům narychlo tyto odkazy.

            https://www.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=US-MISO

            http://neviditelnypes.lidovky.cz/energetika-kam-miri-nemecko-dfq-/p_ekonomika.aspx?c=A190415_222227_p_ekonomika_wag

            http://www.osel.cz/10645-aktiviste-miluji-hesla-momentalne-frci-zemi-nekompromisne-zalesnit.html

            Prostě máme co řešit..

            Hezkou neděli.

          2. Studia Belgickej univerzity dokazuje, ze aj ked je takmer
            Studia Belgickej univerzity dokazuje, ze aj ked je takmer vsetka elektrina vyrobena z uhlia ako v Polsku, tak celkove emisie elektromobilov v Polsku budu o 1/4 mensie ako u dieselov. Ak bude elektrina vyrobena ekologickejsie, tak bude elektromobil este ekologickejsi – napr na Slovensku je len cca 7% elektriny z uhlia.
            https://elepedia.sk/studia-ukazala-ze-elektromobily-emituju-o-50-menej-sklenikovych-plynov-nez-dieselove-auta/

            No lepsi clanok aj s velavravnym grafom je tu:
            https://www.transportenvironment.org/press/electric-cars-emit-less-co2-over-their-lifetime-diesels-even-when-powered-dirtiest-electricity

            Cela rozsiahla studia sa da stiahnut tu:
            https://www.transportenvironment.org/publications/electric-vehicle-life-cycle-analysis-and-raw-material-availability

    1. Já nejsem žádný fanatik, ale i tak vám odpovím.
      Ano,

      Já nejsem žádný fanatik, ale i tak vám odpovím.
      Ano, říkám tomu čistá mobilita, protože v rámci mého pohybu se pohybuji bezemisně, tedy jak píšete „…nečoudím lidem ve městě přímo pod nos…“.
      Netvrdím, že emise nevytvářím, ale podle mne je lépe odfiltrujeme v elektrárně, než v malém autě.
      Mohl jsem napsat „Kdybych byl v Norsku..“, ale vy byste asi stejně odporoval, že ani tak to není čisté. A víte co? Není. Ani ježdění na kole, ani chůze není bezemisní. Úplně nejlepší by bylo se nenarodit.

        1. Jaký si to uděláš, takový to máš…. 🙂 zpívá
          Jaký si to uděláš, takový to máš…. 🙂 zpívá písnička.
          A teď vážně, dnes jsem se pracovně válel na kanceláři a pak kopal kabeláž pro druhou nabíječku, auto se nabíjelo z VFE na střechách v okolí, z polohovatelné FVE vedle na parkovišti a hned za ní se tyčící líně otáčející vrtule VE. Pohoda.

    2. To je super No_name, že když na to máte, jste se rozhodnul
      To je super No_name, že když na to máte, jste se rozhodnul pro BEV. A proč ta skepse, že i tak čoudíte, podpořte ty, co se snaží například zabránit uhlobaronovi Tykačovi překračovat ve Chvaleticích emisní limity (dostal nedávno další vyjímku) nebo zabránit ČEZu mu odprodat další zastaralou uhelku Počerady. Místo toho, aby ji odstavili. Zdrojů máme dost, když třetinu výroby exportujeme.

      1. Aneb https://smradzpocerad.cz/, výzva má dnes 6.952
        Aneb https://smradzpocerad.cz/, výzva má dnes 6.952 podpisů. VYZÝVÁME VLÁDU A DOZORČÍ RADU ČEZU, ABY UHLOBARONOVI PAVLU TYKAČOVI NEPRODÁVALI ELEKTRÁRNU POČERADY. TEN JI PLÁNUJE PROVOZOVAT DALŠÍ DESÍTKY LET A OHROŽOVAT ZNEČIŠTĚNÍM NAŠE ZDRAVÍ I GLOBÁLNÍ KLIMA. zní aktivisticky, ovšem v detailu už to je o něčem jiném:
        – Nevýhodný obchod – V roce 2015 odmítl ČEZ prodat elektrárnu za 8 miliard korun, v roce 2017 dokonce za 10 miliard, protože to nebylo výhodné. Nyní jsou ve hře jen 2 miliardy korun a opce na koupi.
        – Provoz až do roku 2052! – ČEZ elektrárnu Počerady chce prodat za 2 miliardy uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který ji chce provozovat do roku 2052, do vyuhlení velkolomu Vršany. To je v zásadním rozporu s klimatickou krizí současnosti.
        – HROZÍ Nárůst cen tepla – Stát přislíbil odstavení této a dalších elektráren a preferenci dodávek uhlí pro teplárny. Plány Pavla Tykače jsou úplně opačné.
        – Ohrožení Ústeckého kraje – Počerady by vlastnil Pavel Tykač (skrze firmu se sídlem na Kypru), který ovládá také elektrárnu Chvaletice. Zároveň těží na velkolomech Vršany a ČSA. Což by z jeho skupiny firem dělalo druhého nejsilnějšího hráče v oblasti uhelné elektřiny a poskytlo by Pavlu Tykačovi další politický i finanční kapitál potřebný k tlaku na prolomení těžebních limitů a zbourání města Horní Jiřetín a osady Černice (většina uhlí z ČSA jde do elektrárny Chvaletice). A ohrozilo dobře nastavený trend ozdravení a restrukturalizace Ústeckého kraje.
        Investiční dravec Pavel Tykač se sídlem na Kypru – Pavel Tykač není dobrý hospodář, k firmám přistupuje jako investiční dravec. Vršanská uhelná (tedy firma s největšími zásobami hnědého uhlí v zemi) vygenerovala za roky 2009-17 ztrátu 858 milionů korun. Přitom zároveň vyplacená dividenda Tykačově mateřské firmě sídlící v kyperském daňovém ráji byla 14,75 miliardy korun. Od roku 2014 také klesá každoročně průměrná měsíční mzda zaměstnanců.
        Z výše uvedeného si asi vybere každý, nicméně poslední přípravy povolení nadlimitních emisí např. rtuti ze strany vlády jsou přinejmenším podivné https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ministr-brabec-jde-na-ruku-uhelne-loby-necha-je-vypoustet-vi/r~28965bc86a5e11e9b6a9ac1f6b220ee8/

  3. Zdravím všechny.
    Nemáte někdo novější/přesnější

    Zdravím všechny.

    Nemáte někdo novější/přesnější info?

    https://www.svetenergie.cz/cz/aktuality/102-9-4-o-tolik-mezirocne-klesly-emise-co2-skupiny-cez-v-ceske-republice

    Nakolik vyjde výroba 1kWh v CO2 v ČR? Samo Ø.
    Pokud by to bylo podle ČEZ, tak v tomto výše pseném článku, vychází produkce CO2 na cca 7kg/sto.
    Což u takové např. Scala(y) u 1.6TDI vychází na 10.8kg/sto.
    A to nepočítám celý energo řetězec od ČEZu(..chlubením se eco výroby) až k počitadlu v garáži před elektromobilem..
    Je to opravdu tak velký posun?

    Děkuji předem.

    1. Taky zdravím. Novější info nemám, ale použil jsem to,
      Taky zdravím. Novější info nemám, ale použil jsem to, které jste přiložil.

      Údaj u Scaly je získán NEDC. Můžeme to porovnat s Ioniqem, který je o asi o 10 cm delší (a těžší i kvůli bateriím).

      Údaje jsem našel jen pro starý Ioniq, tj. ten s 88kW motorem, což je podobné jako 85kW u Scaly (ale je to elektromotor, takže přestože auto o dost těžší, má o něco lepší zrychlení).

      V NEDC má 11,5 kWh/ 100 km včetně ztrát nabíječky.

      Celkové ztráty (přenosové a distribuční sítě) tvořily (dle ročenky ERÚ za r. 2018) jen 5 % výroby netto (to asi budou ty MWh v tom článku, co jste poslal, ale nejsem odborník).

      Tedy s údajem 0,398 kg CO2/kWh z článku:

      0,398*11,5*1,05 = 4,8 kg CO2 /100 km

      Takže mi to u srovnatelného elektromobilu vychází na 2,25x nižší emise CO2. Z elektrárny až na kola.

      Jenže pozor, NEDC CO2 bude asi z výfuku. Takže tam neni započítané CO2 při těžbě, dopravě a hlavně rafinování, což budou minimálně další jednotky kilogramů CO2 navíc. Např. naši největší rafinerii v Litvínově napájí hnědouhelná teplárna a nedělám si iluze, že jsou ropovody, těžební zařízení atp. poháněny z obnovitelných zdrojů nebo jádra, spíš to bude v nějaké formě ropa.

      1. Dobrý den i vám.
        Je pravda, že Škoda přepočítavá WLPT

        Dobrý den i vám.
        Je pravda, že Škoda přepočítavá WLPT na NEDC až na základě info u prodejce.. viz text dole v brožuře malým, velmi malým písmem.. „..hodnoty emisí a spotřeb u nových vozů jsou zjištěny dle nového homologačního standardu WLTP (Worldwide Harmonized Light Duty Vehicles Test Procedure) a v souladu s platnými právními předpisy jsou v tomto ceníku uvedeny dle standardu NEDC (New European Driving Cycle) do kterého jsou přepočítány. Hodnoty dle standardu WLTP Vám na přání poskytne Váš prodejce vozů ŠKODA“ :/ Jak nepřekvapivé, že?

        Ač zastánce elektromobility, tak po dnešním návratu od „Jadranu“ si nemyslím, že bych srovnával jízdní vlastnosti těchto dvou aut, obvzlášť k tomuto článku.., tj. jízdě po dálnicích. To můj názor prosím. S Ioniqkem bych jistě nedokázal
        při rychlosti 130(..a výše), dynamicky zareagovat např. na předjíždění, zrychlování z omezení(značkou 80, ve skutečnosti 90>) atd. Viz článek.

        S tou výrobou fosilních paliv a jejich energetických nároků..
        Tak jako vy, nejsem odborník. Jen co o tom vím, a zní to logicky, stejně by jsme tu ropu museli rafinovat. A to kvůli i tomu asfaltu, po kterém jezdí i ten elektromobil… A to je ta poslední složka z ropy. Co se z ní všechno dělá předtím.. i ta klávecnice na kterou nyní píši :/ Prostě doba „ropová/plastová“.

        Jde mi spíš o to.. ,tak nějak k zamyšlení. Řešíme tu cestu na Jadran, například. A nikoho nenapadlo, že tam jezdíme tak, jak jezdíme.. autem. Pokud by všichni co tu píšou, a to jak na straně elektozastánců tak i jejich oponentů, to mysleli vážně, víte kde vzít tolik čisté energie? Když ne té špinavé z ropy a plynu? Víte, že roční spotřeba energie na dopravu jen v ČR je cca 85TWh, tj. 150000(slovy stopadesát tisíc) „Gigafabrik“ Tesla? Jen pro dopravu v ČR! No rád se nechám poučit.. 🙂
        Zatím to všechno řeší ta „Amazonka“ ropy.. 🙁

        Krásný nedělní večer.

        1. Pane xxyyzz, mohu se zeptat, proč stále hledáte důvody k
          Pane xxyyzz, mohu se zeptat, proč stále hledáte důvody k ospravedlnění sprostého pálení ropy, v době, kdy je každému občanu dostupná technologie k bezemisnímu, bezpečnému a technicky jednoduchému získávání elektřiny například ze slunce? Proč raději nepodpoříte lidi, kteří tlačí na figurky ve vládě, řízené lobbysty, aby nastavila zákony, daně a osvětu tak, aby umožnila využítí OZE každým z nás? Až každá rodina v bytě s okny na osluněné straně bude mít pod nimi řekněme dva FV panely s mikroměniči (investice cca 10t Kč?) s garancí výkupu 100% vyrobené energie (samozřejmě, jeli to aktuálně možné -kolikže to má aktuálně ČEZ v provozu inteligentních sítí, co ty FV panely uřídí?), pak vyhrožujte nedostatkem el. energie pro BEV. O lidech bydlících v RD se ani nebavím, tam mohla být FVE několik kW s bateriovým úložištěm pomalu už standartem (a 3kW větrná na osamělejších místech). Jo a těch cca 5-6kWh tepla do vzduchu z každého spáleného litru paliva (plus 1,5kWh spotřeba rafinerie) se Vám zdá normální? Mně tedy NE, v dnešní době rozhodně!

          1. Dobrý večer pane PetrK.
            Nic neospravedlňuji. Jen

            Dobrý večer pane PetrK.
            Nic neospravedlňuji. Jen okomentovávám. Mezi řádky, právě jsem se vrátil s hospůdky.. tak snad nenadělám moc „chib“ 🙂
            Rád vám odpovím. Sám mám soláry. 3kWp. Ale.. ne každý tomu věří. Ne každý čte věci o solárech jako vy a já. Ale věřte, větší „populizátor“ v mém okolí není. Tak prosím nehodnoťte člověka dle pár vět. Děkuji. To asi na začátek.
            Nevyhrožuji. A čím? Že dojde ropa? A víte že jednou nám i Slunce „zaklepe“ na atmosféru, že jí je moc těsno..?! Joó, jednou k tomu dojde.. ale na to je (snad) dost času.. i na tu vyschlou „Amazonku“ 🙂
            Prostě jsem chtěl vědět názor lidí co mluví o něčem, co zní krásně, následováníhodně, ale vlastně neznají už tolik souvislotsti. Proboha, nechci dělat chytrýho!! Jen mne zajímá ..východisko(?).. jak a čím tu ropu, uhlí, plyn nahradit, jako majoritní zdroj el. energie?! Třebas, navrhujete ony panely.. jako dobrý, ale.. jak to galvanicky oddělíte, co si myslíte že s těmi 500-600Wp(Peak!)/domácnost dokážete „utáhnout“, ikdyž jich bude mít každá domácnost. Jak vyřešíte dobíjení automobilu(..o čemž tento web je), když pojedete z rána do práce, a vaše panely budou 20 km od auta.. ČEZ, Eon atd. se s řešením nevytasí. Jak vyřešíte živelnost tohoto zdroje, jak bude vypadat fasáda domu na kterém bude zavěšených 60 panelů? A těch otázek je celá řada. I já je řešil.
            Nepřijde mi normální celá řada věcí pane PetrK.
            Jen jsem nadhodil pár dat, která jsou veřejně dostupná a nic víc. Když na to dokážete vážně a seriosně odpovědět, budu jen rád.
            Mějte se krásně a budu se těšit.

            Hezký večer.

            1. Kladete tu zbytečně otázky, na které je už dlouho
              Kladete tu zbytečně otázky, na které je už dlouho praktická existující odpověď. Pokud máte onu FVE, víte kolik vyrobíte. Víte kolik spotřebujete bez akumulace, víte kolik spotřebujete přidáním eauta V2G (nebo V2H, chcete-li) nebo stacionární baterie, chytrým řízením své sítě nebo sítě obecně, víte jak ušetřit slaďováním výroby a spotřeby, víte o možnostech snižování spotřeby, víte o tom, že nejlevnější kilowatthodina je ta, co nemusela být vyrobena, a víte jistě i o dalších věcech. Tak proč se na to ptáte?

              1. Dobré ráno pane Radovan.
                A vy by jste přehnal el. energii z

                Dobré ráno pane Radovan.
                A vy by jste přehnal el. energii z panelů, přes domácí měnič DC/AC, do palubního měniče baterie AC/DC svého Ionu(který to stejně neumí, anebo už jo?) a poté nazpět do sítě opět přes AC/DC palubní měnič…atd, aby si soused ohřál bojler? To vám přijde cool? To bych se svou baterkou(..v autě, doma) nikdy neudělal.
                Jaký máte počáteční účinnost penelů? 15,16,18% při 100 % osvitu a 20°C?
                Z toho vycházíte v tomto řetězci? Vždyť se dostáváte na konečnou účinnost při vstupu uhelných elektráren při 40%.. n’est-ce pas?
                A jak chcete sladit (ne)výrobu vs. spotřebu prosinec, leden..částo i únor?
                Mám stejně jako vy, zkušenosti. Ale ne zaslepenost.
                A vy máte odpověď? Na to množství energie, jenž je potřeba pro veškerou čistou dopravu? Jo, a hlavně, pro většinu lidí.
                Vámi navrhované možnosti jsou mimo ekonomickou realitu. Můj názor.
                Hezké sny.

                1. Nevím, kde jste vzal, že bych krmil souseda ze své baterky,
                  Nevím, kde jste vzal, že bych krmil souseda ze své baterky, ať už auta nebo statické. Logika je nakrmit domácnost, baterku na noc a dobu bez osvitu, případně auto a ohřát bojler. Přebytky poslat za slušnou cenu ven. Případný nedostatek řešit nákupem. K tomu ovšem nepotřebuji neustále čoudící spoustu fosilních elektráren. Protože ve stejnou dobu může mít přetok někdo jiný. třeba budova školy, kde skončila výuka. Úřad, který zavřel, firma, co ji skončil jednosměnný provoz atp.
                  Ion (resp.Mitsubishi iMiev) to umí, jen to Japonci sem nevozí – třetí velký obrázek https://www.mitsubishi-motors.co.jp/lineup/i-miev/. Přímo Vehicle to home. Taky na cestách https://www.mitsubishi-motors.co.jp/lineup/minicab-miev/safety/saf_02.html. Stejně jako ta jejich šikovná elektro dodávečka, co tu taky nevozí http://www.ev-life.com/about_ev/rhapsody_with_miev/case1.html.
                  Co sem taháte účinnost panelů? Ta je jaká je, jednou se vyrobily a neustále vyrábějí bez dalších vstupů a obsluhy, kromě onoho slunce. Což fosilní elektrárně jaksi nejde.
                  Sladění výroby v zimních měsících je jasné, musíte mít přebytky v létě. Ale pořád jen hledáte jak to nejde, vůbec neuvažujete o jiném napětí než 230V a pořád se nedokážete oprostit od dogmat.
                  Do pár desítek let tady čistá doprava bude. Energie máme na rozdávání a rezervy jen ve střechách brutální. A když přestaneme rafinovat ropu, bude další spousta elektřiny, nejen těch +-16 TWh ročně, o vyvezeme.
                  To, že nedokážete přemýšlet jinak, nelze vydávat za realitu. Lidí, co tvrdili, že pasivní dům je blbost jsem viděl hodně. Stejně jako těch pasivních a aktivních domů……

                2. Dobré ráno. Mám chvilku a tak sem jsem skočil.
                  Tak

                  Dobré ráno. Mám chvilku a tak sem jsem skočil.
                  Tak zaprvé, trošku jste mne zklamal s tím, že si myslíte o mě to co myslite. Budiž. Asi máte špatné zkušenosti. Ještě jste mi nenapsal na. mail ten váš. Pošlete mi ho, anebo to mám psát přímo sem na hybrid? To se ale např.fotky špatně napřímo vkládají, anebo nevím jak :/
                  Jen k tomu panu Pohlovi. Ano, máte pravdu. Zažil jsem ho v Pardubicích. Od té doby mu říkám pane profesore. Pokud i toto chcete rozporovat, tak to hledím.. k tomu z mé strany již jen tato reakce.

                  https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Profesor

                  Ale to snad nepřísluší tomuto webu?
                  Hezký večer.

        2. Myslíte, že IONIQ neumí být nad 130 dynamický? Zkoušel
          Myslíte, že IONIQ neumí být nad 130 dynamický? Zkoušel jste to? Asi jste si vybral špatný příklad. Ano většina podobných EV má maximálku 140, ale Ioniq má 165 a umí i přes 180. Když jedu tempomatově 135 po naší dálnici tak nemám problém ani v EKO módu svižně přidat abych postil spěchající…

          1. Dobrý večer,
            přiznám se, s Ioniqem nezkoušel. Ale rád

            Dobrý večer,
            přiznám se, s Ioniqem nezkoušel. Ale rád bych. Ale zkoušel jsem to s Leafem a Soulem. A při plném obsazení, tak jako dnes, bych si to nedovolil jako s tím mým spalovákem. Ten má o bratru 20 kW víc, a to je znát. Prostě bych to nesrovnával. Ale pokud máte tu potřebu.. fyzika zůstane fyzikou. O té něco málo vím.
            Kdy prostě 88kW a 295Nm + 1435kg, nemůžete srovnávat s šestistupněm á 110kW a 340Nm a 1500kg.
            Ale v životě jsem si již pákrát neběhl, takže pokud budu mít možnost, velmi rád vyzkouším i jeho.
            Apropos, i v něm jsem jel, jen mne přestal zajímat z důvodu absence závěsného zařízení.. 🙁
            To je ale jiná „historka“.., kdy mě pan dovozce na dotaz, zda ho může mít, odpověděl otázkou, „.. a na co ho potřebujete?!“
            A věřte mi, chci elektromibil!

            1. Také mám „silnějšího“ nafťáka a možná pocitově, že
              Také mám „silnějšího“ nafťáka a možná pocitově, že když přidám při předjíždění a více to řve, se cítím dymamičtěji.
              Pokud uvedená EV mají omezovač na 140, tak kdyby ten Váš spalovák měl také omezení na 140, tak když s ním budete předjíždět někoho kdo jede 130, tak nebudete mít dobrý pocit.
              Je pravda, že 88 kW u Ioniqa pro předjíždění není moc, ale běžně si vystačím s 66 v EKO režimu. Ten krouťák už pak stejně nefuguje.

              1. Dobrý slunný den vám přeji. Právě jsem si ohřál
                Dobrý slunný den vám přeji. Právě jsem si ohřál polévku a kávu na soláru. To pro pěkný začátek dne 🙂 Škoda jen, že to nepůje za půl roku..
                Ale k věci. Můj nafťák neřve. Vevnitř nepoznáte zda je to benzín či nafta. Ale elektro je tišší. To je fakt. Ale..
                Při rychlosti 90 a více, rozhodně neřešíte zdroj pohybu. Anebo vy jo? Ten je tak upozaďen, že nejste schopni poznat na co to jede. TAkže při rychlosti 130 a víc, ..a kdo NIKDY nejel rychleji, nebude číst ani nás.. 🙂
                Prostě ta dynamika je dána převodovkou. Nechápu proč výrobci elektroaut , tam nevkládají aspoň převod např.“Cargo“. To by bylo jako dosud, plus jeden zub. A „drive“ by byl posunut zase o „pár“ zubů dolů. Stálo by ho halíře a při cestovnání na meziměsta dobrý.
                I proto mne štve abstinence závěsů u elektroaut.. , prý kvůli proudům z baterek.. Režim „Cargo“, a když pojedu max. 90km/h., tak ani 1C z baterek nepřepísknu a utáhnu kamion.

                1. Také přeji hezký den 😉
                  Proč nepůjde za půl roku na

                  Také přeji hezký den 😉
                  Proč nepůjde za půl roku na soláru ohřívat polévku a kávu??
                  PHEV (KIA NIRO) normálně při jízdě ve EV režimu řadí. Naše Ev bohužel neřadí…
                  Podívejte na Youtube ElectricDave, namontoval tažné na IONIQa…

                2. A má to na ve velkém techničáku?
                  Protože při

                  A má to na ve velkém techničáku?

                  Protože při instalovaných 3kWp, se ohřeje 1l (v Ø!) tak v jedenáct dopoledne. A to není ani teď..
                  Pokud bych použil baterie, tak se dostáváte s DoD u baterie, za ekonomickou návratnost. Tu pod tři koruny za kWh nedostanete. Anebo vy jo?

                3. PHEV nechci. To je kombinace dvou nevýhod. Na „garančce“ si
                  PHEV nechci. To je kombinace dvou nevýhod. Na „garančce“ si za výměnu olejů vezmou to samé, jako u klasického spalováku. To je slepá cesta.. můj názor. Čisté EV ho nemůže mít. Anebo ano?

                4. Chtěl jsem PHEV MITSUBISHI OUTLANDER, ale právě pro dva
                  Chtěl jsem PHEV MITSUBISHI OUTLANDER, ale právě pro dva systémy a větší možnost poruch jsem do toho nešel a koupil EV, dnes už druhé.

                5. Nevím jak to mají Němci s techničákem…
                  Já mám 8,4kWp

                  Nevím jak to mají Němci s techničákem…

                  Já mám 8,4kWp a 3fáze a jen mimo svoji spotřebu ohřeji 1000 litrů za den z 20 na 80°C když svítí a vyrobí to přes 50 kWh.
                  Baterie bych rád, ale zatím to cenově nevychází.

                6. Dobré ráno přeji.
                  Tak to v tom Německu asi bude podobné.

                  Dobré ráno přeji.
                  Tak to v tom Německu asi bude podobné. Pokud v něm nemáte údaje o hmotnosti privesneho vozidla,respektive jsou přeškrtnuté, nemáte nárok. Policie to zjistí již po otevření dveří a pohledu na zátěžovou tabulku hmotnosti na „B“ sloupku každého vozidla. Zatím ho má jen Tesla X. Bohužel..
                  Jinak píši z mobilu, tak se omlouvám za (ne)diakritiku.

                  Co se týče toho výkonu vaseho/mého. Tak to jsme si asi nerozuměli.
                  Ptal jste se, proč za půl roku to nepůjde.. mně tedy ne. Pořád budu na dvou rychlovarnych konvicích za den. To je takový ten zamračeny den. A že jich v zimě bývá.. na jaře pak často mlhy.
                  Ale vám asi třikrát rychleji. Na to ale musíte mít. A to je další věc. Teď, tuším Třeštíková, natočila další epizody několika rodin jako casosberny dokument. Proč to píši.. asi osm rodin z deset mělo hypotéku. To v tomto případě nelze rvát na střechu bez rozmyslu i těch vašich 8kWp. Na to má jen pár lidí v mém okolí.
                  Takže jako jo, bylo by to super, ale.. ty statisíce..na to lidi neuslyší.
                  Snad jsme si teď již rozuměli a přeji vám pěkně sny.

                7. Také přeji dobré ráno.
                  Tažné krom TX může myslím i

                  Také přeji dobré ráno.
                  Tažné krom TX může myslím i eTron.
                  Ohledně FVE děkuji za upřesnění, už se chápeme. Pro zajímavost moje výroba za červen byla 1.335 kWh a pro porovnání za nejhorší leden to bylo 300 kWh, tedy zhruba v průměru 10 kWh za den, ale některý den je tam i nula. Nicméně pro domácnost +boiler to stačí a jelikož nejezdím EV každý den, tak nabiji i ten z FVE.
                  Ceny FVE byla vysoká, ale vrátila se. Dnes jsou ceny o dost menší a lze využít dotaci, což u nás nebylo.
                  Přeji hezký a úspěšný den.

                8. Budu se modlit za současnou jednoduchost elektromobilů
                  Budu se modlit za současnou jednoduchost elektromobilů

                9. Ona dvourychlostni automaticka prevodovka neni zadna raketova
                  Ona dvourychlostni automaticka prevodovka neni zadna raketova veda. Z pohledu ridice je EV mozna jednoduche, ale mel jste nekdy rozdelany on board nabijec?

                10. Dobrý den pane Lubomír,
                  také bych si to přál.
                  Jenže

                  Dobrý den pane Lubomír,
                  také bych si to přál.
                  Jenže málokrát lze vytvořit něco jednoduchého a přitom lepšího,výhodnějšího nebo praktičtějšího.
                  Viz pomalu a rychloběžné podvozky u loko E85, pokud se budeme bavit o transmisi.

                11. Na ten automat co máš to nemá. Ted mi mrzí, že jsem si
                  Na ten automat co máš to nemá. Ted mi mrzí, že jsem si nevyzkoušel EV jízdu s automatickou převodovou.

                12. Tak třeba příště rád ti to půjčím.
                  Jemně při

                  Tak třeba příště rád ti to půjčím.

                  Jemně při přeřazení cukne, protože v okamžiku řazení to musí snížit skokově otáčky el. motoru, ale protože má 6 stupnu, tak jen cca o 1000-1500 otáček při klidné jízdě.Proto si někdy myslím že to jede na benzín,ale až pohled na grafiku mě ubezpečí ,že ne.

                  na čisté EV bude 2 rychlostní převodovka asi bohatě stačit, ale otázka je to cuknutí při 70 km to bude třeba muset skokově snížit otáčky z 10 tis na 4 tis. a to asi už bude pocitově znát.

                13. K vašim příspěvkům bych přidal trochu více pokory.
                  K vašim příspěvkům bych přidal trochu více pokory.

                14. Dobrý den, bude se snažit.
                  Díky za upozornění.
                  Jen pro

                  Dobrý den, bude se snažit.
                  Díky za upozornění.
                  Jen pro vysvětlení. Asi to v textu vyznívá nadřazeně. Ale pokud bychom stáli v tváří tvář, přenesl bych i to své nadšení pro věc. A pak možná by to nebylo tak „výstřední“.
                  A ještě.. mám úctu k všem, kdo se chce osamostatnit! Anebo k tomu aspoň přiblížit. Dle mne je to přirozená vlastnost.
                  Naštěstí žijeme v době, kdy to není vyloučené. A snad bude líp.. 🙂

                  Hezký den.

                15. V bežném elektromobilu je převodovka zbytečná,
                  V bežném elektromobilu je převodovka zbytečná, elektromotor má konstatní výkon cca od 1/3 max otáček do maxina a výkon je to co Vás žene vpřed a zrychluje, na převodech s případě že Vám motor podává stejný výkon nezáleží.

                  Ale máte pravdu, že v té 1/3 má sice el. motor plný krouták, ale nikoliv plný výkon. A zde hlavně kvůli rozjezdům v vlekem vy se převod hodil, ale bylo by to drahé + ztráty v převodovce.

                  Zatím si kupte PHEV ty tažné většinou umějí, protože mají tu převodovku.

                16. o pár článků níže jsem to zde psal včera, ale díky
                  o pár článků níže jsem to zde psal včera, ale díky četl jsem a zaujalo mě to.

                  Jinak z vlastní zkušenosti musím říci, že vlek se na snížení dojezdu na elektřinu až tak moc neprojevuje jak se traduje, možná tím že se s ním jezdí i pomaleji.

                17. .. už jsme to našel. Ono je to dost nepřehledné to tady
                  .. už jsme to našel. Ono je to dost nepřehledné to tady pročítat. Pokud někdo přispěje k něčemu jinému, než co jste napsal vy sám, nijak to neuporní. A když těch příspěvků je xxx, pak je to „konečná“. Aspoň pro mne.

                  Přesně tak, je to o fyzice. Traduje se plno mýtů.
                  A dokonce si myslím, že když mám stavebniny o 260m.n.m. výš a 9 km daleko, tak při sjezdu z kopce bych při konečném score byl i možná 0/0. Je v Číně trať, kde na tomto principu(nahoru do dolů prázdné soupravy, a nazpět dolu z dolů ložené) se celý tento řetězec jeví jako zdroj E do okolí.
                  Prostě u spalováku jen můžete tak maximálně „kompresorovat“ ve válcích(zlomek Ep), u EV máte slušnou hmotu k rekuperaci.. 🙂

                18. Já mám stavebniny niže o 50 metrů 🙁
                  Výška 260 metrů a

                  Já mám stavebniny niže o 50 metrů 🙁

                  Výška 260 metrů a tuna nákladu je celkem 2,6 Mj cca 0,72 kWh to není nic co by Vás vytrhlo cca 5 Km dojezdu na rovině prázdné auto ekonomickou jízdou.

                  Ale další mýt , je že i když má pHEV spalovák, tak mu rekuperace stejně funguje a díky převodovce lépe než čistém EV protože si při zpomalení podřadí dá jedničku ,nebo dvojku a i při dobrždování v rychlosti 15 Km/h je stále k dispozici plná míra rekuperace protože drží elektromotor ve 2/3 max. otáček, kde má plný výkon.

                19. Je pravda, že jsem to nepočítal..nebyl důvod 🙁
                  A stou

                  Je pravda, že jsem to nepočítal..nebyl důvod 🙁

                  A stou rekuperací u PHEV, to je příjemné překvapení 🙂

                  To je další důvod, mít dvoustupňovu převodovku u EV..

                20. V Alpách jsem občas narekuperoval kolem 4 Kwh což mi
                  V Alpách jsem občas narekuperoval kolem 4 Kwh což mi stačilo na dalších 20 Km , nebo na částečný další kopec. A protože se tam s serpentinách jede pomalu a je to prudký kopec, tak co mám zkušenost s čistou elektrikou tak v 20 Km/h rekuperuje tak třetinou výkonu co v 60-70 Km/h.

        3. Našel jsem spotřebu benzinu a nafty v ČR za 2018 – 2,13
          Našel jsem spotřebu benzinu a nafty v ČR za 2018 – 2,13 mld l benzínu a 5,88 mld l nafty. 8 mld celkem.
          vynásobeno výhřevností 2,13*8,6 + 5,88*9,9 = 76,5 TWh
          Podobné, jako těch 85 co uvádíte (možná to zahrnuje i elektrické vlaky?)

          Každopádně jen část této energie je použita jako užitečná práce, k pohonu vozidla.

          Maximální účinnost nejnovějších dieselových motorů náklaďáků je 45 %, aut trochu míň. Benzin tak 35 %. Různé podmínky, brždění, popojíždění v zácpě atp. to sníží dejme tomu max 0,30 pro diesel a 0,20 benzin. Takže dosazením s výhřevnostmi dostaneme 21 TWh.

          To není tak špatné, přebytek elektřiny jsme měli 14 TWh. Celkem jsme vyvezli 25,5. S nějakými ztrátami nabíjení, vybíjení, elektromotor to bude něco jako náš vývoz. Tj. když přestaneme vyvážet, ani nemusíme nic spalovat v našich elektrárnách navíc.

          Ještě to jde vzít jinak, jednodušeji – říct si, že průměrné auto (zapomenem, že jsou náklaďáky atp.) má spotřebu 6,5 l benzinu/nafty. A odpovídající elektromobil třeba 20 kWh/100 km vč nabíjení. Takže 8 mld/6,5 stovek km = 123 mld km ujedou auta na fosily. Tedy je třeba 1,23*20 = 24,6 TWh pro všechny elektromobily v ČR.

            1. Že je inženýr Jiří Pohl vzdělaný odborník s důrazem
              Že je inženýr Jiří Pohl vzdělaný odborník s důrazem na železniční trakci je fakt, je Senior inženýr Siemens Mobility Engineering . Ale jak jste přišel na toho profesora, to nám prosím vysvětlete.
              Jiří Pohl
              Po absolvování Střední průmyslové školy dopravní v Praze v roce 1970 začal pracovat na tehdejších ČSD v bývalém Lokomotivním depu Praha-Vršovice jako topič na parních lokomotivách. Poté vystudoval obor Elektrická trakce a energetika na Vysoké škole dopravní v Žilině. V letech 1975 až 2000 působil jako projektant elektrických výzbrojí vozidel a později jako hlavní konstruktér v ČKD Praha. Od roku 2000 je u společnosti Siemens, v Engineeringu divize Mobility. Vyučuje odborné předměty na strojní, elektrotechnické i dopravní fakultě ČVUT v Praze, na Univerzitě Pardubice, na Technické univerzitě v Ostravě a na dalších školách.

        4. Trošku jste se zapletl do těch energií, nemůžete tam jen
          Trošku jste se zapletl do těch energií, nemůžete tam jen tak dát rovnítko s elektřinou. 85 TWh energie v dopravě se sníží na 20-25 TWh v případě přechodu na elektřinu u osobní i nákladní dopravy (podrobnější výpočet buď tabulky u mě v podpisu nebo jak psal uloziste níže).
          Dále už vůbec nemůžete roční spotřebu přepočítávat na továrny na baterie, to jedině, pokud byste dal podmínku, že každé auto má jednu „nádrž“ na jeden rok, tedy kapacitu baterie odpovídající ročnímu nájezdu, což je nesmysl (a i tak jste to nevydělil správně).
          Pokud všechna vozidla v ČR spotřebují 25 TWh a bude požadavek dobíjet v průměru jen jednou týdně, pak je potřeba na celý vozový park instalovaná kapacita 500 GWh. Aktuální produkce Gigafactory je 25 GWh/rok (s plánovaným navýšením na 150 GWh za nějaké 2-3 roky).
          Pokud to promítneme na celý svět, tak je potřeba na 1 mld. automobilů x 50 kWh = 50 TWh, pokud přidáme i nákladní dopravu, pak je to dvojnásobek a tedy přibližně 100 TWh. Na to stačí 100 továren o roční výrobní kapacitě 100 GWh při obnově trvající 10 let.

          1. Dobrý den, máte pravdu v tom propočtu.. bylo to z hlavy :/
            Dobrý den, máte pravdu v tom propočtu.. bylo to z hlavy :/ Mělo tam být necelých 3700 GF.
            To ale nemění nic na faktu, o jaký „objem“ energie se jedná.
            A tvrzení, že se nám sníží zázračně spotřeba energie na dopravu přechodem na elekřinu máte z čeho? Že to prostě na tu elektřinu jezdí? To asi ne, že. Ten zdroj předpokládáte z čeho? Z panelů, které mě(a nejen mě)v zimě(tak čtvrt roku)dávají 10-15%? Na to by jste se spoléhal? Budete opět na začátku řetězce s účinností kolem 40%. Proto se stále ptám, kde vezmete tu čistou energii. Je toho mnoho, co není vyřešené, ikdyby…ikdyby jste měl baterie, elektroauta, kamiony, prostě vše co jezdí, ale to riziko výroby, přenášíte na všechny, co by měli mít doma panel, měnič, baterie.. atd. Vždyť i KAŽDÝ kondenzátor 15 let nepřežije. A to jich v jakémkoliv měničí máte habakup.
            Uvědomuje te si tyto rizika? Prostě jste elektrárnou! Se všemi výhodami i riziky. Jako pro sebe dobrý, ale pro sousedy jenž ani nevi, zda je to voltaika, či termika to ne. Ten do toho nedá ani halíř. A na tomto chcete stavět dojíždění do práce? Všech? Elektrobusem, vlakem a vším na elektro? Hmmm, máte odvahu.
            Hezký den.

              1. Dobrý den pane Josef,
                to máte jistě pravdu. Ale opět ale..

                Dobrý den pane Josef,
                to máte jistě pravdu. Ale opět ale.. kde vezmete tu čistou el. energii? Víte že parní lokomitiva má stejnou účinnost jako elektrická? Pokud do toho vsadíte celý výrobní řetězec, tak téměř na chlup stejný! Bylo by zajímavé vidět „moderní“ parní loko.. třebas by účinnost poskočila na 15%, a už by překonala i tu současnou elektrickou 🙂
                A to stejné ji i u elektroaut. A řekl bych, že vlastně ještě horší. Prostě tu energii v té zásuvce nepovažujete za bod „nula“, že ne?

                P.S. omlouvám se za překlepy…jsem takový ten „Koudelka“.. přiběhnu k PC, naklepu pár řádků a mizím…:)

                1. Třeba z JE. Jaderné elektrárny mají účinnost v
                  Třeba z JE. Jaderné elektrárny mají účinnost v jednotkách procent, ale jaksi nevypouští zásadní škodliviny, jaderného odpadu je relativně velmi málo a lze ho úspěšně řešit. Ztráty v přenosových a distribučních sítích jsou asi 5 %. To je velmi málo. A ano, pokud bychom brali celé řetězce od těžby uranu a těžby ropy, následně přes zpracování ropy na konkrétní produkty či výrobu elektřiny po distribuci (distribuovat se musí oboje) a spálení a využití v autě, tak elektřina stále vychází mnohem lépe. A nejde jenom o CO2, elektřina vychází lépe hlavně kvůli ostatním škodlivinám. Účinnost je zavádějící charakteristika, která vám toho mnohdy moc neřekne. Účinnost jaderného rozpadu je totiž velmi nízká, ale tak nějak to nikoho netrápí, že?

                2. Já neřeším Německo, ale ČR a v Německu překvapivě
                  Já neřeším Německo, ale ČR a v Německu překvapivě nejezdím ani nežiji.

                3. To bývávalo.. Pokud máte EV, tak ty ceny jsou vysmlouvány
                  To bývávalo.. Pokud máte EV, tak ty ceny jsou vysmlouvány v Lipsku. Německém Lipsku. Jsme propojeni jak fyzicky, tak hlavně ekonomicky a i právně, s Německem. Pokud to sledujete víte, že od roku 22 bude energetické „dusno“ po energii. Nedejbože po čisté energii. Němci u JE přepnou na OFF. A jen tak další výstavbu JE v sousedství nedovolí. S rukou v ruce s Rakouskem..
                  Když i nyní jdu po Vídní, vidím na sloupech STOP Temelín.. to mluví za vše.
                  Opravdu si pořád myslíte, že je to jen o nás?

                4. Kravina. ČR je suverénní stát a postaví si, co bude
                  Kravina. ČR je suverénní stát a postaví si, co bude chtít.

                5. Jsem rád, že jste optimista. A za jak dlouho odhadujete
                  Jsem rád, že jste optimista. A za jak dlouho odhadujete novou JE?

                6. 15 let. Mezitím je třeba podpořit malé domácí FVE na
                  15 let. Mezitím je třeba podpořit malé domácí FVE na střechách, ideálně s menší akumulací.

                7. A na to jste přišel jak?
                  Opravdu mám pocit, že jaksi

                  A na to jste přišel jak?
                  Opravdu mám pocit, že jaksi žijete v ideálech.
                  Bez urážky. Velmi rád vám pošlu odkazy, v kterých je patrné, že „odteď“ za patnáct let by to šlo jen se všeobecnou podporou. Všech! A na to jsem moc starý, abych tomu uvěřil.
                  Už jen proto, že za patnáct let, dle současného růstu spotřeby energií v dopravě(viz odkazy), jste o dalších cca 50% spotřeby více. A to vám nezachrání ani nová JE. Temelín dá od 12-14TWh.
                  Asi tak.

                  A ješte dotaz.. jak velkou(malou)akumulaci máte na mysli?

                8. Temelín vyrobil loni 16,48 TWh, nové bloky by byly
                  Temelín vyrobil loni 16,48 TWh, nové bloky by byly výkonnější a navíc mají vyšší koeficient ročního využití, díky kratším odstávkám a delším provozem mezi výměnami paliva (přeci jen současné reaktory gen. 2 jsou již dost archaické), takže bychom se měli pohybovat s roční výrobou mezi 17 a 19 TWh.

            1. Kdybyste se alespoň podíval na ty výpočty co napsal
              Kdybyste se alespoň podíval na ty výpočty co napsal uloziste, příp. mé v tabulce v podpisu. Takhle je těžko s vámi diskutovat, když na to napíšete „sníží zázračně spotřeba energie na dopravu přechodem na elekřinu máte z čeho“, aniž byste měl snahu si to jen přečíst.
              Možností jak se ke konkrétnímu číslu dostat je mnoho, vždy ale vychází, že kompletní přechod pozemní dopravy na elekřinu bude potřebovat v ČR 20-25 TWh a to je v našich podmínkách reálné. Z čeho ty zdroje budou? Tradááá, překvapení, budete asi z odpovědi v šoku……… z energetického mixu ČR v té době 🙂
              A furt nechápu, co má podle vás společného zdroj elektřiny na provoz EV s výrobou baterií v Gigafactory, vždyť přeci ta produkuje baterie a nevyrábí elektřinu, tak jak to můžete přepočítávat a dokonce z toho vypočítat nějaké konkrétní číslo. Můžu vám s jistotou říct, že ani 100, ani 3700 ani 15 tisíc ani 150 tisíc a ani 10 milionů gigafactory nestačí k provozu elektromobilů, protože prostě elektřinu nevyrábí, vyrábí baterie, které se musí nabít, elektřinou ze zdroje vyrábějící elektřinu 🙂

              1. Dobré ráno pane Švarc.
                Samo že četl. Pěkná práce. Jen

                Dobré ráno pane Švarc.
                Samo že četl. Pěkná práce. Jen to bych nebyl já..

                K sakru!! Teď už jen dopisuji do toho, co zbylo!!
                Psal.jsem vám skoro hodinu. Na mobilu vyťukával jak..
                Ok, pokud budete chtít vysvětlení, napište mi váš kontakt na můj, ať vám napíšu jako normální člověk a neztratí se to. Můj je

                radekaaabbb@seznam.cz.

                Hezké sny.

                1. Děkuji, ale vysvětlení netřeba, jen jsem chtěl poukázat
                  Děkuji, ale vysvětlení netřeba, jen jsem chtěl poukázat na chybná tvrzení ve vašich příspěvcích. A rád své výpočty prezentuji veřejně, soukromé dohadování jedině s osobním setkáním třeba u piva :).

                2. Dobrý večer.
                  Tak se konečně dostávám k PC.
                  To je škoda.

                  Dobrý večer.
                  Tak se konečně dostávám k PC.

                  To je škoda. Jen si dovolím upozornit, že jsem nikde v článcích netvrdil, že GF vyrábí nějakou elekřinu. Vždy to byl příměr k „objemu“ energie. Aby každému bylo jasné, o jak obrovské množství energie se jedná. Nic víc, nic míň.

                  A ještě na vysvětlenou, dle mě, naše vzájemné nepochopení spočívá v tom, že vycházíte zjednoduše z toho, že „oříznete“ ztrátovou energii v dopravě tj. cca 60TWh(ohřev výfukových plynů a chladič) a zůstane nám vlastní „vysokoúčinná“ elektromotorová energie. To je ten asi základní rozdíl v pohledu na věc. Že si řekneme.. pásovou energii pokryjeme z JE+AE+(rezerva P(P)E), a využijeme tu co nejvíce z OZE. Příklad DE.. ano, nyní jsou na meziročním snížění CO2, ale.. jak sami přiznávají, je to schodou positivních faktorů. Jakmile přijde rok 23, uvidí se, jak to budou na jednotku kWh/CO2 zvladat Bavoři, nám nejpodobnější země..podle mě, zdroj fosil, síť, a elektroauto, nebudo o zas tak moc lepší.
                  A jak vidno, není to tak jednoduché, jako si doma vytvořit „hybrid-ostrov“ a ty nedostatky nechat vyřešit sítí. Vstupuje tam právě ten problém schopnosti sítě – 24/7/365 na 100%! Viz www ČEPSu. Opět opakuji, nechci dělat chytrýho(ikdyž je mi jasné, že to tak vypadá :/ ), ale.. nechtěl bych tu rozepisovat to, co je probíráno na jiných, specializovanějších webech, jenže.. prostě, snad jen „jeden“ příklad. Třebas domácí uložiště…, ať v podobě akumulátoru/bojleru. Přijde mi „prasárna“ rvát do ohřevu TUV čistou sinusoidu z polovodičového měniče.., přijde mi nepřijatelné, rvát do jakékoliv baterie(např. BMZ., mj. cena cca 3.pade za kWh při 80DoD) stejnosměr, a poté, co přijedu domů, přefázuji to do auta. Ano, je to Eco, ale ať ten, kdo to čte a má to tak, napíše skutečnou cenu za tu kWh. Nehledě na to, že taková baterka stojí 146t.Kč a má 80% DoD, tj. 8kWh. To prostě NELZE mezi lidi rozšířit ani za deset, patnáct let. To by se musel začít komerčně prodávat úplně jiný(cenově výhodnější)akumulátor. Nehledě na to, že akumulátoru(např. ten BMZ)skončí záruka za 5.let, a poté všechna rizika nesete na sebe. Neříkám, že to nejde, ale je to drahé. Prostě mi přijde, že je tu skupina lidí, jenž má nadšení, ale tam venku je úlpně jiný svět.. Lobbing v ruku v ruce s politikou.., otázky v podobě přestavby Dukovan, či výstavby nové JE(není ani náznak přijatého východiska),financování, záruky takové stavby, přijetí financování případných škod.. A z druhého pólu..riziko zvýšeného požáru na RD, (zeptejte se profi hasičů..i já mám doma dva hasící přístroje, ale když budu v práci, i ony jsou k dvěma věcem..). Ano, mám pojištěný dům na požár i s osazením 20ti panelů..,ale ikdyž tu budou tři jednotky hasičů, budou čekat na „prohoření“ panelů. Ti nejbohatší z naší obce si postavili sólo domek, aby se tomuto vyhnuli, ale to jsou další externality na jednoutku kWh. A to je potřeba lidem říci. A předposlední věc.. mám pochyby, že stejně jak u vodovodního řádu, i u toho elektrického, dojde na požadavek min. odběru.. anebo budeš platit paušál za nic. Prostě ty fixní náklady na síť jsou, a budou se muset rozpočítavat na menší a menší počet MWh.. A jsme zas u toho, říci to lidem. nemáš na (hybrid) ostrov FVE systém? Tak spadneš to „soc“ hladiny.. připomínám, je to jen moje pochybnost do budoucna.
                  Už končím..rozepsal jsem se.

                  Přeji krásný večer.

  4. Měřítko cen rychlonabíjení je síť Supercharger stejně,
    Měřítko cen rychlonabíjení je síť Supercharger stejně, jako je auto Tesla na celém světě měřítkem pro porovnávání elektromobilů. Mnozí z nás si pamatují vlhké sny pana Chmelíka z ČEZu na výstavách Ampér, jak bude muset být rychlonabíjení za aspoň 20Kč/kWh, aby to bylo „za dobře“….. :-). Jenže s takovou dinosauří mentalitou budou tihle giganti brzy pro mnohé lidi mimo hru, protože by kvůli nabíjení nikdo nechtěl nic než Teslu. Tomu se budou muset přizpůsobit všichni, včetně Ionity a českého nabíjecího triumvirátu.
    I v energetice budou obyčejní lidé postupně stále více přecházet na svoje řešení, třeba FVE. Totéž hrozí i klasickému autoprůmyslu. Je to pořád ten samý „Kodak efekt“. Pro ty mladší: Kodak byl gigant na fotomateriály, na něj se fotilo a natáčelo všude, pod hladinou, na Měsíci, … ale skončil velmi náhle s příchodem elektronických snímačů světla.

  5. Za čtrnáct hodin do Chorvatska jezdil za totality můj
    Za čtrnáct hodin do Chorvatska jezdil za totality můj dědeček s Ladou přes Maďarsko.

    Já vezl manželku s dětmi k přátelům do Brely na šest týdnů a trasa Praha Brela, což je zhruba 1150 km nám trvala se dvěma zastávkami na čůrání a výměnu řidiče 9 a půl hodiny. Vždy je to samá pohodová dálnice, tempomat na 143, krabka na mýto a pohoda. Zpátky sám jsem to jel za 11h. Naftu jsem bral 2x, jednou v Praze a na zpáteční cestu na první pumpě na dálnici.

    1. Budete se holt muset smířit s tím, že některým lidem
      Budete se holt muset smířit s tím, že některým lidem stojí ty 3 hodiny navíc jednou ročně za pohodové cestování, při němž nezasírají své okolí kraválem, smradem, jedy, vibracemi a nepodporují teroristické šejky a roztahovačného Putina. A to si ještě i to palivo dokáží na minimálně první část cesty vyrobit čistě na své střeše, která ostatním leží ladem.

    2. Já bych rodinu poslal letecky do Splitu do 2 500 zpáteční
      Já bych rodinu poslal letecky do Splitu do 2 500 zpáteční letenka pro jednoho a do Brely je to 50 km, takže je mohou známí vyzvednout na letišti. Vyjde to cenově stejně jako 4 únavné cesty autem, o úspoře času nemluvě.

    3. A co chtěl autor tímto komentářem říci?
      Nechápu

      A co chtěl autor tímto komentářem říci?
      Nechápu souvislosti. To že se to dá naftákem dat za 10 hodin, víme všichni.
      O tom ale článek není. A že cesta byla dlouhá a nám to vůbec nevadilo, je fakt. Jel jste někdy takovou dobu elekrickým autem?
      Ono je to totiž jiné než vrčicím dieselem.

      1. Jel jsem po dálnici Teslou, eGolfem a eUpem a ve všech
        Jel jsem po dálnici Teslou, eGolfem a eUpem a ve všech případech mi přišel hluk zcela stejný jako u spalovacího auta. Většinu hluku při rychlosti nad 120 km dělá aerodynamický hluk a hluk od pneumatik. Né že by motor nebyl vůbec slyšet, ale dobře odhlučněný diesel který točí slabých 2000 otáček je v kabině slyšet minimálně.

          1. Asi se budeme muset smířit se skutečností, že jsou i
            Asi se budeme muset smířit se skutečností, že jsou i lidé, co nevnímají vibrace. Když jedu po dálnici s dieselem, vibrace tam zkrátka jsou a nic je neutlumí. S EV vibrace nejsou. A vůbec, ono to řízení EV má opravdu něco do sebe, ten komfort je o dost jinde. Navíc porovnávat UP! s Teslou je jako bavit se se slepým o barvách. Ale pokud je někdo zastáncem nafty, bude si ji logicky hájit. Mám ještě Citroen C5 v naftě, je to vynikající cestovní auto, ale Leaf ho odstrčil do garáže právě proto, že jízda s ním je lepší. Takže jsem se dostal do stavu, kdy C5 jede v létě do Bulharska na dovolenou a jinak stojí v garáži a vše obstará Leaf.

            1. Každý elektromobilista si asi tou dobou druhého spalováka
              Každý elektromobilista si asi tou dobou druhého spalováka v garáži musí projít :-). Než zjistí, že co dva roky STK, každý rok povinné ručení a sem tam nějaká výměna něčeho katapultují náklady na 1 ujetý kilometr odpočívajícím spalovákem do astronomických výšin.
              Nejprve jsme to kompenzovali účastí na projektu Půjčte si auto přímo od majitele https://hoppygo.com/cs. Ale to neodstraňuje starosti s vlastnictvím dalšího auta spojené, jen škrtá náklady. Takže jakmile se naskytla možnost prodeje, prodali jsme ho.
              Nedávno jsme si ho od nového majitele půjčili na delší cestu na lyže. Mezitím ho předělal na LPG, takže to bylo taky trochu dobrodružství, hledat plničky, byť podle mapy. Nicméně slouží a jsme rádi.
              Přeji ať C5 jde co nejdříve z domu.

              1. Máte pravdu, ono to k tomu opravdu spěje. Jenže Leafem do
                Máte pravdu, ono to k tomu opravdu spěje. Jenže Leafem do Bulharska se to opravdu nedá, na TM3 není úplně jednoduché našetřit a já tam zrovna tak rád jezdím, takže C5 bude muset ještě pár let zůstat. Ale s těmi náklady máte pravdu, docela jsem čučel, kolik vlastně stojí kilometr. U spalováku to není jen o nákladech na palivo, zdaleka ne. A zase nechci C5 prodat, protože kdybych šel kvůli dovolené do půjčovny, dali by mi tam akorát tak kostitřas Superb nebo Kodiaq a tím odmítám jet nad 300 km. To by mě pak museli vyndat asi bagrem.

                1. No jo, když auto stojí v garáži a moc nejezdí, tak ty
                  No jo, když auto stojí v garáži a moc nejezdí, tak ty náklady na km jsou vysoké. A platilo by to stejně tak i u EV. Ostatně, stačí se podívat na bazarová elektroauta a kolikrát jenom pokles hodnoty udělá 10 KČ/km! Tak vysoký pokles není ani u aut vyšší střední třídy… pokud tedy jezdí 🙂

                2. Už jsem to tu někde psal – není to úplně pravda. V roce
                  Už jsem to tu někde psal – není to úplně pravda. V roce 2016 jsem kupoval C-Zero 2013 za 273 tisíc, dnes jsou na sauto.cz za 250. Pokles prakticky žádný. Leafa Acentu 2014 s nájezdem 45000 km jsem v roce 2017 koupil za 372. Dnes bych možná i připlatil. Cena BEV prakticky neklesá. C5 stála v roce 2013 přes milion, dnes bych ji za 170 ani neprodal.

                3. Jasně, je to případ od případu. Když jste kupoval to
                  Jasně, je to případ od případu. Když jste kupoval to Zero v 2016 (r. 2013) za 273 tisíc, tak jenom ztráta hodnoty pro toho, kdo vám to prodával, byla nějakých 400-500 tisíc? Pokud to mělo odhadem najeto 40-50 tisíc, tak to odpovídá 10 KČ/km 🙂 To samé bude u toho Leafa. Když už teda porovnáváte s nově koupenou C5. A taky je to tak, že velká a drahá auta na ceně klesají více než malá městská auta, jak spalovací tak elektro. A samozřejmě, u obou je pak za nějakou dobu pokles ceny pozvolnější, nejvíce klesá cena nového auta.

                  Třeba soused koupil Volvo XC70 diesel (tuším r. 2008?) loni na podzim a teď na jaře ho prodal o 20 tisíc dráž a zájem pbrovský. Jasně, náhoda.

                  Jaká je cena na sauto nebo tipcars, není podstatné. Důležitější je, za jako cenu by se to auto prodalo. Ale jak jsem už napsal, pokud dobře koupíte ojetinu, tak tu ztrátu hodnoty nejvíc zaplatí ten první majitel, jak u spalováku, tak u EV.

                4. Přesně jak píšete já koupil v roce 2016 Mitsubishi Miev
                  Přesně jak píšete já koupil v roce 2016 Mitsubishi Miev RV 2015 za 300 tisíc nejeto jen 9500 Km. První majitel byl švýcar ročník 1943. Ten na tom asi proseknul kalhoty, protože já to kupit včetně české DPH, dovozu a cla. A dá se řící že to auto mi už na ceně neklesá. Je třeba pozorně číst inzeráty a rychle jednat.

                5. Mohu se zeptat, kde jste nasel zmineny inzerat? A dovoz jste
                  Mohu se zeptat, kde jste nasel zmineny inzerat? A dovoz jste resil sam, nebo jste si nasel firmu, co to udelala za Vas?

                6. normáně na sauto.cz dávám fitr na elekto
                  Auto už bylo c

                  normáně na sauto.cz dávám fitr na elekto

                  Auto už bylo c čechách dovezla to nějaká firma.

                  Dostal jsem Švýcarský techničák, fakturu od té české firmy, nějaký celní dokument.

                  Jen jsem s tím musel na dovozovou evidenčku, menší problém že tento model nebyl nikdy v Čr přihlášen, tak jsem musel asi za 2500 Kč absolvovat v dekře, měření, počítání airbagů, připadně vyčtení dat z originálního návodu, aby věděli na úřadě co mají zapsat do TP, měl jsem strach jestli to dám na značky, naštestí to byl Evropský model a vše dobře dopadlo.

                1. Jako vtip po 5 letech v elektromobilu dobrý :-))) Nabízet mi
                  Jako vtip po 5 letech v elektromobilu dobrý :-))) Nabízet mi kvůli 3 týdnům v roce jezdit těch 49 týdnů v kombinaci s fosilní popelnicí. Ani omylem. Kdo zjezdí denně pendolinem, nepřesedá do parní lokomotivy. Navíc, proč bych sebou tu přežilou technologii 49 týdnů tahal a každoročně do ní vrážel prachy? Nonsens.

                2. Tak to jsem po 3 letech ježdění v elektromobilu pěkně v
                  Tak to jsem po 3 letech ježdění v elektromobilu pěkně v háji! Budu muset ještě dva roky počkat na procitnutí, pak prodám PHEV a budu si půjčovat na dovolenou letitou spalovací popelnici ještě na LPG. LPG jako v devadesátkách se škodou 120.

                  Ale konec legrace, zkuste se zamyslet nad tím co jste napsal. Když by jste jezdil El.Audi, nebo Jaguáru neřeknu ani slovo, ale máte trojčata , kde máte v 90 Km/h větší hluk než v noderním autě ve 150 Km/h.

                  Podle Vás je PHEV přežitá technologie. Pokud bereme rok 2010 jak vznik prvního moderního elektromobilu, tak PHEV jsou řádově o pár let mladší, vetšina automobilek je uvedla na trh až po elektromobilech. VW, KIA, Hyudai, Mitsubishi. Jedině snad opel uvedl Amperu dříve než čistý elektomobil.

                  Finanční náklady jsou cca 2000 Kč ročně oproti stejnému modelu v elektrice. Do 150 tis Km vlastně jen olej a fitry. Ostatní veci jako brzdy, kapaliny, fitr v kabině, stěrače, pneu, jsou stejné

                3. Jezděte si v čem chcete, nám s čistým elektro je to
                  Jezděte si v čem chcete, nám s čistým elektro je to jedno. A to půjčování není nic jiného, než sdílení.
                  Je mi jedno jaký je v trojčatech hluk v 90 km/h, drtivou většinu cesty absolvuji po městě. Souvisle 90 jsem jel až nyní o víkendu Ostrava-Havířov a to jen proto, že sobotní odpoledne to dovolilo.
                  Ano, PHEV je složenina, kterou nahrazují čisté elektriky patřičných parametrů, v podstatě dnes zatím jen Tesly.
                  V těch finančních nákladech se Vám nějak vypařilo spalovací palivo. Když tedy netankujete, pouze nabíjíte, proč vozíte sebou tu spalovací technologii?

                4. Dobrý den,
                  špatně jste mě pochopil.
                  Já jezdím čístým

                  Dobrý den,
                  špatně jste mě pochopil.

                  Já jezdím čístým elektromobilem, ale do rodiny potřebujeme dvě auta, to druhé jezdí o poznání méně a zvolit toto řešení EV+EV+Spalovák mě připadlo divné. Tak jsem volil EV+HEV bylo to lepší ,ale nic moc. A tak jsem HEV prodal a zvolil PHEV.

                  Takže na běžné použití mám dva elektromobily , pro jeden s dojezdem 100 Km a druhý má 50 Km a auta si střídáme jak je třeba. A případě že ani jeden dojezd nedostačuje tak se jede hybridem na benzín a nemusím si nic půjčovat a benzín bych si přece musel koupit i pro to půjčené, naopak hybrid bere po městě polovinu a na dálku 2/3 bežného spalováku a každou cestu začínám s nabitou baterií na 50 Km . A dá se také dobít za hodinu z běžné sítě na 20 Km, rychlodobíjení nemá.

                  Připadně mi to lepší řešení, než si kupovat elektromobil s dojezdem 500 Km, který využiji jednou za týden, ale celý rok sebou tahám 500 Kg bateri, která se mě amortizuje a na dovolenou s tím mohu jet jen s v článku popsanými problémi i když by to uměla tažné asi bych si dal říci.

                5. Nová Kona electric bude mít od podzimu možnost tažného.
                  A

                  Nová Kona electric bude mít od podzimu možnost tažného.
                  A článek sice píše o problémech, ale pointou je, že problémy se vyřešily.
                  A pak již jen samá pozitiva.

                6. Mate nejaky zdroj infornaci o tom taznem? Byla by to super
                  Mate nejaky zdroj infornaci o tom taznem? Byla by to super zprava. Ale pokud tam nedaji prevodovku v vice stupni se obavam ze to bude tak na 400 kg. Problemy jsem nemyslel ty Vase konkretni problemy, ale nutnost cestovat od stanice k stanici, nemuzete to vzit svobodne treba Alpama zpet protoze nabijecky jsou jen u hlavnich tahu.

                7. Podle těch. specialisty Hyundai 500kg a sv. zatížení
                  Podle těch. specialisty Hyundai 500kg a sv. zatížení 75kg.
                  Dale aplikace do mobilu a 3f nabijecka 11kW

                8. Dobrý den, vidím, že máte možnost získat informace o
                  Dobrý den, vidím, že máte možnost získat informace o Hyundai. Nevíte zda bude uvedené možné i zpětně na stávající vozidla? Případně alespoň aplikace do mobilu (SIM do auta)? Děkuji.

                9. Bylo nám řečeno, že je velká pravděpodobnost, že
                  Bylo nám řečeno, že je velká pravděpodobnost, že aplikaci dostaneme, protože je to SW záležitost. Podrobnější informace však nemáme.

                10. Co mám zkušenosti s auty, tak většinou je již připraveno
                  Co mám zkušenosti s auty, tak většinou je již připraveno a stačí pouze vložit SIMku a případně přehrát SW.
                  Jako když jsem našel u Focuse objímky na žárovky, které když jsem osadil, tak jsem měl rázem osvětlení prostoru pro nohy.
                  Jelikož KONA, IONIQ, i NIRO jsou stejné, tak by to mohlo fungovat u všech. Uvidíme.

                11. Radovanova klasika 🙁
                  Me to pro muj styl jezdeni vyhovuje tak

                  Radovanova klasika 🙁
                  Me to pro muj styl jezdeni vyhovuje tak a tak, tak to nutne musi byt dostatecne (a jedine spravne) pro vsechny ostatni…

              2. Jo jo, hledat plničky na LPG je dobrodružství (jsou doslova
                Jo jo, hledat plničky na LPG je dobrodružství (jsou doslova na každém kroku). Hlavně u auta co na jedno natankování najede cca 400 km + ještě klidně může pokračovat na benzín.
                Ale jezdít autem na baterky s dojezdem 100 km pokud si netopím a modlit se, aby stanice zrovna byla funční (protože k další už nedojedu), to žádné dobrodružství není, to je sen každého soudruha.

                1. Jojo, a proto mám elektromobil s dojezdem 130km a k tomu si
                  Jojo, a proto mám elektromobil s dojezdem 130km a k tomu si vozím elektrocentrálu co přidá dalších cca 150km dojezdu na benzín, kdyby bylo potřeba 🙂

            1. Asi jsem divnej, ale na dlouhých cestách s čímkoli mě
              Asi jsem divnej, ale na dlouhých cestách s čímkoli mě nejvíc energie stojí – dlouhé pauzy nejlépe na sluníčku (kolony u omezení, dobíjení) a jízdy v zúžených pruzích, kde se jede natěsno vlivem oprav silnice. A oboje je jedno v čem jedu, tomu se nevyhnu. Co se týče hluku v autě a vibrací, tak hluk je nejvíc aerodynamika a odvalování kol, vibrace jsou taktéž nejvíc od kol i na svém spalovacím autě (samozřejmě ne žádnej superrozpočtovej kostitřas) můžu perfektně diagnostikovat změnu asfaltových povrchů a jejich hrubosti. Co se na mé únavě v cíli také maximálně podepisuje je kvalita sedačky a celková ergonomie vozu – bohužel čím novější auto, zpravidla tím horší..

    4. Parkrat za rok usetrite nejakou tu hodinu na dlouhe trase. S
      Parkrat za rok usetrite nejakou tu hodinu na dlouhe trase. S ev usetrim zbytek roku dojizdeni na pumpu a tankovani. V souctu je ma casova uspora vetsi a cestovani na dlouhe vzdalenosti diky prestavkam bezpecnejsi.

      Ne nadarmo se na řidiče, kteří řídí vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny, vztahuje zákoník práce a nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví, ze ridici vozidel do 3,5t maji povinne bezpecnostni prestavky kazde 4,5h na 30min. Mohou si to rozdelit do dvou 15min. prestavek. Behem prestavek nesmi vykonavat zadnou cinnost krome dohledu nad nakladem, tedy ani tankovat. Prestavka kratsi nez 15min. se nepocita, bere se jako jizda…

      PS: Mimochodem tu Brelu za devet a pul hodiny bych chtel videt. Google mapy odhaduji cas na 11h a 6 min. Neco malo se vuci jejich odhadum na kratkych trasach usetrit da, ale na delsich je to vzdy spise opacne.
      Jezdil jsem spalovakem asi pres deset let pravidelne kazdy rok 1000km do Tignes, casto 1000km take do Chorvatska a vzdy kolem 12h.
      Nekolikrat jsem jel trasy kolem 1500km s casy 20h az 22h. I z toho je videt, ze s pribyvajici vzdalenosti narusta cas neumerne.
      Naposledy Mahmudia v Rumunsku – Uherske Hradiste, kde Google mapy pocitaji 17h jsem jel s prestavkami pouze na tankovani bez kolon tech 20h.

        1. Vezl jsem tam svagra amaterskeho ornitologa, ktery byl
          Vezl jsem tam svagra amaterskeho ornitologa, ktery byl nadseny. Privezl nekolik tisic fotek ptaku a od te doby tam jezdi pravidelne. Me to zase tak nenadchlo, ale jsem rad, ze jsem to tam videl.

          Tak to je nemile. Me to psalo v jednu chvili, ze nouzove brzdeni je mimo provoz. Po dalsi zastavce ta hlaska zase zmizela.

              1. Nejenom Tesla… i Lexus má svoje mouchy 🙂
                Mě včera na

                Nejenom Tesla… i Lexus má svoje mouchy 🙂
                Mě včera na dálnici překvapilo, když se setmilo a rozsvítila se světla, tak svítila dálková. Mám automatiku potkávací/dálková světla, ale pořád svítila jen dálková, prostě to na protijedoucí auta nereagovalo. Stačilo na odpočívadle zastavit, vypnout motro, zapnout a už to fungovalo korektně.

                1. Jj. Klasicke ajtacke “zkouseli jste to vypnout a
                  Jj. Klasicke ajtacke “zkouseli jste to vypnout a zapnout?”
                  Jo jasny, ze to neni jen vysada Tesly.

                2. 🙂
                  Kolega uz musel jednou vyp/zap i Ioniqa odpojenim 12V

                  🙂

                  Kolega uz musel jednou vyp/zap i Ioniqa odpojenim 12V baterky neb stavkoval.

              2. Pro zajimavost, kdyz jsem hledal neco uplne jineho, narazil
                Pro zajimavost, kdyz jsem hledal neco uplne jineho, narazil jsem na tuhle poznamku, treba se hodi:

                Power Off/On: Under Vehicle Controls -> Safety and Security > Power Off (wait 2-3 minutes before pressing the Brake). Or leave powered off overnight but plugged in). This often fixes some „AP/Cruise not available“ issues.

                1. Jj.
                  Jednou mi tohle vypnuti zapnuti radili na technicke

                  Jj.
                  Jednou mi tohle vypnuti zapnuti radili na technicke podpore.

      1. Souhlasím. Taky se mi líbí jak už se nemusím jedenkrát
        Souhlasím. Taky se mi líbí jak už se nemusím jedenkrát týdně zdržovat se zajížděním na benzínku.
        Doma mám časový náklad akorát 10 vteřin na zapojení nabíjecího konektoru 🙂

        Nicméně vzhledem k cestě, nechtělo by se mi čekat skoro hodinu na nabíjení. To už se potom člověk začíná nudít. V létě to jde, ale v zimně a ještě třeba s dětma oxidovat hodnu někde na benzínce. No nedovedu si to představit.
        Ideální je nabíjet do 30 min. Klidně i za cenu jedné zastávky navíc.
        Každopádně takto dlouhou cestu bych si rozdělil asi nadvakrát a někde jednu noc přespal.

        1. Ja na 1000km nabijim cca 3×30-40min nebo 4xmene. Je to i podle
          Ja na 1000km nabijim cca 3×30-40min nebo 4xmene. Je to i podle tempa. Jine je to v Nemecku na neomezenych dalnicich atd.
          Kazdopadne v sobotu jsem jel necelych 1000km za 13h (5-18h) se 4 zastavkami. Z toho jedna dlouha kolem hodiny na obed a asi 200km bylo mimo dalnici po pobrezi ze Senje nahoru do Italie.
          Zvladli jsme to uplne v pohode, deti pospavali a nebo koukali na videa na tabletech, zadnej stres se nekonal.

                1. To je samozrejme riziko, ktere podstupujeme kazdy den a
                  To je samozrejme riziko, ktere podstupujeme kazdy den a nemusime kvuli tomu jezdit daleko.

    1. Čekejte. Bude menší pravděpodobnost obsazené
      Čekejte. Bude menší pravděpodobnost obsazené rychlonabíječky :-).
      Píše se zde o síti Ionity. Jsou to nováčci a sázejí to jak Baťa cvičky. Žádná novinka není bez chyb. To mi věřte, byl jsem u testování slovenského Greenway a částečně i českého ČEZ. Tam jsem třeba prostál na D1 v elektromobilním dávnověku u pomalé nabíječky v noci 7 hodin, protože se se mnou nebavil Mennekes vůbec a podpora žádná. Takže jsem nabíjel velmi pomalu 2,2 kW místo 6,6 kW na přilehlé benzínce, abych se dostal Nissanem Leaf 24 kWh baterka z Prahy do Brna.

      1. V bazarech EV nikdo nechce.
        Ceny baterií neustále

        V bazarech EV nikdo nechce.
        Ceny baterií neustále klesají:
        https://about.bnef.com/blog/behind-scenes-take-lithium-ion-battery-prices/

        Například 80 kWh baterie nyní vyjde zhruba za 400 tisíc Kč (včetně DPH). Za 5 let to může být polovina.
        Ceny jdou dolů také proto, protože bude nový EV s lepšími parametry – nižší cena nebo vyšší kapacita baterie.

  6. Peknej clanek. Nissan Leaf umi posilat SMS pri zastaveni
    Peknej clanek. Nissan Leaf umi posilat SMS pri zastaveni nabijeni. Casto mi to usetrilo cas pri problemu na nabijecce. Divim se, ze to Hyundai neumi. Na Ionity jsem nabijel uz trikrat a nikdy zadny problem. Myslim, ze to bude problem v aute.

    1. Neni Ionity jako Ionity. Chademo 50kW je uplne jina nabijecka
      Neni Ionity jako Ionity. Chademo 50kW je uplne jina nabijecka nez CCS 150kW.

      PS: Tyhle problemy se obcas stavaji s kazdym autem. Staci, ze spatne dosedne konektor, zacne se ohrivat a auto nebo nabijecka na to zareaguje v lepsim pripade snizenim vykonu, v horsim pripade prerusenim nabijeni. Cim vetsi vykon tim spise se to pak muze prihodit. Vetsinou staci odpojit a znovu pripojit. Nekdy pokud je to treba opotrebovanym konektorem nabijeci stanice holt prejet k vedlejsimu stojanu.
      Vsiml jsem si treba, ze Tesla cas od casu meni konektory na SC za nove, patrne aby se toto nestavalo.

      To, ze pak zustal konektor zamceny bude nejaka soft chyba nabijeci stanice. Me se to treba nikdy nestalo az tento tyden na AC stojanu, ktery mi nechtel vydat muj kabel. Az kdyz jsem znovu pripojil auto, zahajil nabijeni a znovu ho ukoncil, tak se najednou odemkl.
      Vetsinou plati nepospichat na vytahovani kabelu, az kdyz slysim cvaknuti, ze se odemkl.
      A vzdy ukoncovat nabijeni ne jen v aute, ale i na stanici cipem nebo aplikaci.

    2. Ty SMS mě zajímají – kdysi jsem se je snažil aktivovat a i
      Ty SMS mě zajímají – kdysi jsem se je snažil aktivovat a i něco to poslalo… jednou.
      Chtěl bych to opět začít testovat/používat bohužel už nevím kde to bylo O_o.
      Prošel jsem webovky JP i appku Nissan EV… co dělám špatně ?

  7. Jednoznačne tomu chýba aplikácia na telefon ako má Tesla.
    Jednoznačne tomu chýba aplikácia na telefon ako má Tesla. Potom by sa nemohlo stať, že neviem o nepredpokladanom prerušení nabíjania a z toho plynúcej strate času …
    Ale inak sa s tým dá bez problémov jazdiť na dlhé vzdialenosti.
    Za mňa palec hore.

      1. nekdo je Vondrak nekdo Lojza. Jinak 660km za 5h 30m u trasy i
        nekdo je Vondrak nekdo Lojza. Jinak 660km za 5h 30m u trasy i se dvema prestavkama na zachod hodin vcera. Nevim co bych skoro 3hodiny cumel na nabijeckach, pravda u delsi zminovane trasy. To bych musel byt totalni pako. Auto ma slouzit mne a ne ja jemu.
        Az bude Ev auto za podobne penize ve shodne kvalite, jako spalovak s tim, ze prijedu na nabijecku a nabiji minimalne 600km jizdy rychlosti prumernou 100-130km za 15min max tak bude mit smysl ev auto pro vetsinu ridicu.
        Jste tady s tema kafickama, obeda protoze MUSITE k smichu normalnim lidem. Jak pisi na jinych webech – pekna sekta = hybrid. Nekdo napise jiny nazor a hned se sesypete na kazdeho jako vosy. Tak dieselu 6valcovemu nebo osmivalcovemu zdar poradne ho rozturuji v Praglu at se vam pekne dycha.

        1. A o TM3, která takhle rychle (rychleji) nabíjí jste asi
          A o TM3, která takhle rychle (rychleji) nabíjí jste asi neslyšel.

          Vy asi jezdíte leda tak MHDčkem co? Když jsem jel teď ve čtvrtek po D1 a stavěl na benzínce, z asi 10 stojanů byly obsazeny dva. Naopak parkoviště asi na 20 aut vedle benzínky bylo úplně plné lidí, co si dávali „kafíčka“. Tak příště koukat kolem sebe a ne do blba, díky.
          Mimochodem jsme taky typ lidí, kteří když někam jedou na 4 hodiny autem, nemusí pít, jíst ani chodit na záchod. S malým dítětem se vám ale potřeby mění.

          1. no jasan jezdim s emhadeckem, tankoval jsem tank ono ve
            no jasan jezdim s emhadeckem, tankoval jsem tank ono ve Sterboholech ve ctvrtek a jeste ted mam mi palubni pc ukazuje dojezd 210km.Budu tankovat az v Bosne-) mam najeto pres milion kilometru jen pro vase info-).Samozrejme lidi natankuji a popojedou uvolnit stojan a nebo netankuji, je tam draho a mohou si dat kafe.Ale jestli pijete kafe hodinu na pumpe, mel byste navstivit lekare.

                1. samozrejme a take dostanu rakovinu plic, tu nezapomen zminit
                  samozrejme a take dostanu rakovinu plic, tu nezapomen zminit ty jedna vibrace.

                2. Kdybyste ji dostal jen Vy, bylo by to podle známého Kdo s
                  Kdybyste ji dostal jen Vy, bylo by to podle známého Kdo s čím zachází, tím také schází. Bohužel díky Vašemu milionu spalovacích kilometrů si ji užívají i spousty dalších lidí na všech místech, kudy jste projel…..

                1. v tom případě sis zřejmě připospletl web a fórum…tady
                  v tom případě sis zřejmě připospletl web a fórum…tady je hybrid … fosilní popelnice se řeší jinde … doporučuji AF a AR 🙂

        2. Klííídek Lojzo, jedinej kdo se tu sype ses ty. Uvedom si ze
          Klííídek Lojzo, jedinej kdo se tu sype ses ty. Uvedom si ze lidi maji ruzne priority, tvoje je rychlost cestovani, ok, tak budiz. Ale to neznamena ze ostatni to nemaji jinak. Tak se zklidni, uvedom si ze se svet netoci jen kolem Lojzy a bude ti lip.

      1. Ta cena mi připadá skvělá, zastávám názor že
        Ta cena mi připadá skvělá, zastávám názor že rychlodobíjení je drahé. Jak to tedy je to je za normální ceny, nebo jste dostal nějakou akci? U čezu při 7 Kč za minutu by jste zaplatil tak 3000 Kč. Je tedy sít ionity levnější než 50kW čez?

        Jinak pokud Vám do auta zpětně nedají blue link, tak si dejte do portu diagnostiku a propojte s nějakou aplikací, nebo HW modulem a můžete si vždy zkontrolovat stav nabíjení sám. Já bych bez toho asi neopouštěl vozidlo.

        To zamknutí konektoru mě zajímá, to bylo zamčené autem, nebo má zamykání kabel a auto to nemůže ovlivnit?

        Jen že mám u Nira bowden na ruční odjištění , aby člověk v nouzi mohl odjet, ale to je jen na AC, DC neznám, tak se ptám.

        1. Rychlonabíjení je levné, pokud ho používáte často.
          Rychlonabíjení je levné, pokud ho používáte často. Protože pak se registrujete u poskytovatele a máte to za hubičku. ČEZ čip za +-500,- Kč měsíčně neomezené nabíjení, EON nabíjení za 3,- Kč 1 kWh po registraci na jejich kartu zdarma, PRE nabíjení za 3,- Kč 1 kWh po registraci na jejich kartu za paušál 12,- Kč měsíčně atd. atd..
          Nebo můžete jezdit po rychlonabíječkách zdarma, stačí studovat mapy, je to něco za něco, menší pohodlí a čas.

          1. Paušál čezu se má ,ale rušit o tom jste neslyšel? EON je
            Paušál čezu se má ,ale rušit o tom jste neslyšel? EON je zajimavá alternativa ,ale je otázka jakou cen udělají až budou mít stanic víc. Stejně PRE od nich čip mám, uvažuji tedy i o EONu když by náhodou, u nás stanice nemají.

            Jde mi spíše o budoucnost jaká cena bude pro provozovatele zisková já myslím že tak kolem 10 Kč /Kwh cemuž už moderní hybrid silně konkuruje.

            Člověk si drahé elektrické auto kupuje minimálně na desetiletí a tak se musí na cenu elektřiny DC koukat trochu s nadhledem.

            Když si kupujete spalovací , tak asi také nepředpokládáte že se půjde benzín na trojnásobek. Vůbec tak cena DC nabíjení by se měla nějak regulovat je to odezdi ke zdi. Od zadara až po třeba astronomických 40 Kč/Kwh

            1. Lituji ale do těchto spekulací se pouštět nebudu. Je tu
              Lituji ale do těchto spekulací se pouštět nebudu. Je tu fakticky triopol dotovaných stavěčů nabíjecích stanic, jimž jen sem tam někdo naruší příjmy, čímž myslím Lidl. Svoboda ježdění elektromobilem je elektromobil s pořádnou palubní nabíječkou, tedy starší Tesly s Dual charger 2×11=22 kW, silnější Smart ED 22 kW, všechny Renault ZOE od 22 do 43 kW Chaméleon. Ostatní jsou elektromobily se spalovací logikou, tedy malá palubní nabíječka a možnost rychlonabíjení, tedy nutnost navštěvovat někým vybudovanou a provozovanou infrastrukturu. Za patřičný obolus, samozřejmě.

              Jinak už trochu pamatuji, takže jsem jezdil na naftu za 8,-, 10,-, 20,-, 26,- i 30,- Kč a podobně na benzín. Nejdražší benzín v přepočtu na koruny jsem čerpal ve Švýcarech za 43,- Kč/1 litr, v ČR u dálnice svého času za 37,-. A to zdaleka nebyl prémiový, ten měli za 39,-. Trojnásobek to sice není, ale v porovnání za posledních 15-20 let dvojnásobek už skoro ano. Kdybych šel dále do historie, pak i ten skoro pětinásobek.

              1. Pořádná palubní nabiječka je základ, ale na dlohé trasy
                Pořádná palubní nabiječka je základ, ale na dlohé trasy jste na rychlodobíjení stejně zavislý, ale třeba na zastávkách je dobijeni výkonek 22kW u každého sloupku paráda.

                Ten benzín a jeho cena jek píšete to je normální inflace s elektřinou to je stejné také byla kWh za 20tník.

                Sem nabíjel v uterý na jednom velkém jezeru v Sasku pod Gorlitz pěkná koupačka https://mapy.cz/s/3uZ16
                pomocí hrozné aplikace Deustchland ticket. Pravděpodobně ty stanice nemají připojení k internetu se musi asi 8 mistné číslo dát do aplikace ručně, zaplatit a pak zpátky na stanic to protičíslo zadat.

                ceny také paušálem 1H na AC typ 2 až 3x32A za né zrovna lidové 2€ . A obyčejná zásuvka (shuko) za 1€ za hodinu. Výhoda byla že se nemuselo platit parkovné, protože stanice je před závorou u „invalidů a mototek“ . Tak jsem tam dal tři hodky za 3€ a měl jsem to za cenu jako parkovné ,ale jinak bych se na těch 8Kwh co jsem do pHEV dal vykašlal je to ekvivalent 2,5 litrů benzínu.

            2. Souhlasím s tebou, že ježdění po placených
              Souhlasím s tebou, že ježdění po placených rychlonabíječkách je drahé a že bude hůř…, odhaduji, že se to dostane až na 15 Kč/kWh, což je průměrná cena třeba v Německu. Radovan uvádí nepřesné údaje, E.ON je pro cizí za 11 Kč/kWh na DC a 9 Kč/kWh na AC a pro registrované za jednotně za 3 Kč/kWh, což je ale pouze zaváděcí cena a dle informací EONu bude zvednuta (počítám, že se tak stane do konce roku, kdy bude ukončen i čip ČEZu). ČEZ zatím přes aplikaci ponechal akční cenu 7,20. Plná je 9 Kč/kWh.

              1. Radovan pouze nehodlal přepisovat celý ceník. A jelikož je
                Radovan pouze nehodlal přepisovat celý ceník. A jelikož je registrace zdarma, karta zdarma a nabíjení pak 3,- Kč (s výjimkou Globusů za 0,-), je logické, že si ji pořídí každý ekonomicky uvažující elektromobilista. Co bude, je otázkou. Ale teď se pustím do spekulace:

                Každý logicky bude nabíjet tam, kde je cena nižší. Ale to je stejné všude. Lze si dát kafe v jídelně za 15 korun, z automatu kolem dvacky nebo ve 4* hotelu za 130 kaček. Podobné je to s nabíjením, někde je dražší kvůli majiteli a lokalitě, jinde má za úkol nabíječka primárně obsluhovat vozidla majitele, doplňkově vydělávat (příklad z ČR Rami CZ Vyškov, kde za 1 kWh chce 10,- Kč, primárně tam rychlonabíjí a nabíjí – zásuvek je tam hodně – svoje Nissany Leaf a dodávky eNV 200).

                Majitelé rychlonabíječek, zvláště trojka PRE, EON, ČEZ, musí být s cenami velmi opatrní. Jednak narazí na antimonopolní úřad, druhák na dotační pravidla a za třetí na technologický vývoj. Stále více nových aut má baterie přes 40 kWh, málokdo denně najede se spotřebou do 15 kWh/100 km více než 260 km, aby je komplet vybil a potřeboval rychlonabíjet na další stovky kilometrů. Houstnoucí zásuvky 230V 16A, 400V 16A a 400V 32A, pak při dostatečné kapacitě palubní nabíječky – a i zde se situace zlepšuje, nová auta začínají mít 7,2 kW a více jako standard, Tesly mají třeba nově přes 17 kW – dokáží auto při stáních a přestávkách (jednání, nakládka, povinná pauza, obědová pauza atp.) dostatečně doplnit a zvýšit zbývající dojezd. Následuje obvykle odstavení vozu do druhého dne a zde opět přichází ke slovu pomalé nabíjení, kdy do rána je auto na 100% a bez potřeby rychlonabíječky. Takže nastavit cenu tak, aby mi někdo jezdil k nabíječce, není nic jednoduchého.

                V Ostravě například se už rychlonabíječky zahušťují a konkurence je vidět. Vede Lidl s nabíjením zdarma. Do konce roku mu bude sekundovat EON u Globusu s minimálně pár měsíci zdarma, pak registrace a 3,- Kč/1 kWh nebo 12,- Kč/1 kWh pro neregistrované. Od jara 4 ostravským rychlonabíječkám ČEZ, s paušálem +-500,- Kč měsíčně bez ohledu na odběr, konkuruje PRE s paušálem 12,- Kč měsíčně a prozatím odběrem zdarma, od podzimu 3,- Kč / 1 kWh. Praktický příklad – obvykle, když náhodou potřebuji, dorazím k rychlonabíječce se 2 dílky baterky z 16, ta je schopna rychlonabíjet do 14 dílků z 16 (1 dílek je cca 1 kWh). Nabiju tedy 12 dílků, u PRE a EON za 36,- Kč. Aby se mi vyplatil čip ČEZu, musel bych těch nabíjení udělat měsíčně alespoň 14 a to každý měsíc. Doma mne vyjde totéž z FVE za 6,- Kč, z nočního proudu za 30,-, z denního za 60,- Kč. V obchodních centrech v okolí a na firmě to mám za 0,- Kč (v ceně zboží, nájmu). Shrnuto provozovat rychlonabíječky a stanovovat ceny nabíjení není žádná hračka.

                1. Jezdím dva roky, již druhým EV a stále nabíjím zdarma
                  Jezdím dva roky, již druhým EV a stále nabíjím zdarma jak doma tak na cestách.
                  Tedy přesněji zkušebně jsem nabil kredit 200,- Kč u EV-mapy, který jsem ještě nevyčerpal a přes kartu NewMotion utratil 9 EUR. Doma mi stačí 3F FVE nabíjet i v zimě.

                2. No jo, jenže Vy víte, že to jde. Stále bohužel potkávám
                  No jo, jenže Vy víte, že to jde. Stále bohužel potkávám mraky lidí, kteří jsou skálopevně přesvědčeni, že to nejde a nikdy nepůjde. Ropa a atom, to mívají společné. A taky volební právo. Bohužel.

              1. Nejak jim ty cisla nesedi.
                Pri spotrebe 311Wh/km meli

                Nejak jim ty cisla nesedi.
                Pri spotrebe 311Wh/km meli spotrebovat necelych 865kWh a ne 850kWh jak uvadi Bjorn.
                Kdyby z toho treba odecetli uvodni nabiti z domova a ten udaj 850kWh bylo jen to co nabili na Ionity pak by to zase znamenalo, ze zacali s 15kWh…?

                Ta celkova cena za nabijeni 300eur take nejak nesedi.
                Pokud vezmu tech 850kWh a vydelim je 40% kapacity M3LR, ktere vetsinou nabijeli pak mi vyjde nejakych cca 31 nabijeni krat 6eur jednorazova platba (jak to aktualne Ionity uctuje), tak vyjde 186eur celkovy naklad a tedy cca 1,7Kc/km.

                1. Zajímavá by také byla informace celkový čas nabíjení.
                  Zajímavá by také byla informace celkový čas nabíjení. Kolik hodin odhadujete?

                  Myslím, že Bjorn ta čísla hodně zaokrouhluje. Mátepravdu jak to počítáte. Když vynásobím v Německu průměrných 15 Kč/kWh a 3,11, tak by jel min. za 4,60 Kč/km. I při těch 300 EUR to dělá ke 3 Kč/km.
                  (Cena není 6, ale 8 EUR/spuštění a nabíjeli min 37x).

                2. Jj. Mate pravdu je to 8eur, tedy 2,2kc/kWh.
                  Ja vetsinou

                  Jj. Mate pravdu je to 8eur, tedy 2,2kc/kWh.

                  Ja vetsinou narazim na zapade na cenu kolem 0,5eur/kWh. Vyjimkou byva Smatrics, ktery si necha zaplatit za vetsinou lukrativni mista vice.
                  Na SC by zaplatil 0,311×6=1,86.

                  Celkovy cas nabijeni odhaduji na 4h a 35min.

                3. „Jj. Mate pravdu je to 8eur, tedy 2,2kc/kWh.“
                  To je v pohodě,

                  „Jj. Mate pravdu je to 8eur, tedy 2,2kc/kWh.“

                  To je v pohodě, to je aktuální cena, za kterou nabíjím doma.

                4. Pardon. Jsem se upsal. Melo to byt 2,2Kc/km.
                  Pardon. Jsem se upsal. Melo to byt 2,2Kc/km.

                5. Aha tak to je podstatný rozdíl oproti mému domácímu 0,33
                  Aha tak to je podstatný rozdíl oproti mému domácímu 0,33 Kč/km

                6. Doma nabijite ze slunce ne?
                  Doma nabijite ze slunce ne?

                7. Mám průměr 15 kWh/100km a cena 2,20/kWh.
                  Mám průměr 15 kWh/100km a cena 2,20/kWh.

                8. Jo to jste nebyl vlastne vy s kym jsem si psal o FV.
                  Jo to jste nebyl vlastne vy s kym jsem si psal o FV.

                1. To já vím že to měli sponzorsky 🙂
                  Ale Bjorn psal, kolik

                  To já vím že to měli sponzorsky 🙂
                  Ale Bjorn psal, kolik by to stálo běžného smrtelníka = 300 EUR (37 nabíjení jednorázově po 8 EURech).
                  Přesně nabili 865 kWh (přepočet na peníze si udělejte sám). V Německu běžně nabijete 1kWh za 0,5 EUR.

                2. No s levnou dopravou to nemá nic společného, ale to už
                  No s levnou dopravou to nemá nic společného, ale to už jsem psal před lety, že budeme vzpomínat na levný benzín. 🙂

                3. :)))
                  …já tankoval 2 Kčs/litr do Stadiona (nádrž myslím

                  :)))
                  …já tankoval 2 Kčs/litr do Stadiona (nádrž myslím 3 litry i s rezervou). Spotřeba 1,5 l/100km to se to jezdilo 🙂
                  Když se zdražilo na 4, to jsme remcali. A ty hodinové fronty.

                4. Jojo presne , ja mam ted usporu za 10 mesicu asi jenom 133
                  Jojo presne , ja mam ted usporu za 10 mesicu asi jenom 133 tisic oproti naftaku 😮 :-0 :-0

                5. To jo, ale nejezdite 160 km/h a nenabijite v Německu, ale ty
                  To jo, ale nejezdite 160 km/h a nenabijite v Německu, ale ty ceny k nám taky dorazí 🙂

                6. Ono i když by T3 jela za slušných 15kWh/100km, tak je to
                  Ono i když by T3 jela za slušných 15kWh/100km, tak je to při 0,5EUR/kWh 7,5EUR/100km a to už fosilem šetříte i 0,50 Kč/km…
                  Prostě se to při dálkovém ježdění zhruba srovnává.

            1. Ano, ale registrace je zdarma a karta taky. Jejich zástupce
              Ano, ale registrace je zdarma a karta taky. Jejich zástupce to na Amperu řekl jasně. Chceme vědět kolik je elektromobilistů, kteří u nás budou chtít nabíjet, a chceme mít svůj zákaznický kmen pod kontrolou. S tím zdarma u Globusu je to taky jen dočasné (vymýšlí se model pro projíždějící za peníze, pro nakupující zdarma nebo se slevou á la sleva na čerpací stanici Globus, zatím se jeví jako nejlepší zákaznická karta Globus). Jinak i to málo potěší, v Ostravě se u Globusu sice teprve chystá, ale zdarma je v Opavě i Havířově.

        2. O situaci v ČR psal Radovan.
          My v zahraničí využíváme

          O situaci v ČR psal Radovan.
          My v zahraničí využíváme Ionity, jak je zmíněno v článku. Prozatím mají plošnou cenu 7,5 resp. 8 euro za nabíjení. To se vyplatí, když nabíjíte větší baterky jako my. V budoucnu stejně jako eon nebo ČEZ budou určitě přecházet na jiné (dražší účtování).
          Co je dražší je složité. Můžete si platit ČEZ za 500 za měsíc a nenabít ani jednou, nebo nabít na Ionity za 8euro 1kwh. Naopak můžete nabíjet na jeden čip ČEZu deset Tesel denně.

          Na podzim má být nová verze Kony, která má mít kromě tažného a větší palubní nabíječky taky aplikaci. Je prý velká šance, že ji dostaneme i na tuhle.

          Konektor žádné zamykání nemá, stejně jako AC, zamyká ho auto. Nevíme kde byla chyba. Nouzové uvolnění taky máme, tedy říkal to prodejce, ale netuším kde. Časovače a podobné věci jsme zkoušeli. Problémy už jsou asi vyřešené.

          1. Ta plošná cena je super, když se chybou přeruší, tak
            Ta plošná cena je super, když se chybou přeruší, tak platíte znovu,nebo tam je nějaká ochranná časová lhůta?

            Jinak to nouzové odjištění bude asi v motoru gumový oranžový čudlík, se za něj cukne a je hotovo, on nechanicky vytáhne ten čudlík místo motorku. Jinak to je hronej nesmysl ten type2 nejší závada na motorku a nedobijete. Sem si s tím u NIra phev užil, nakonec jsem po nehodě musel dát celý nový nabíjecí konektor i s kabeláží za 19 tis. bez DPH

            1. tu som to dal do článku, zvolil som trasu bez dialničných
              tu som to dal do článku, zvolil som trasu bez dialničných známok s dobrými cestami 1. triedy, kde sa dá ísť rýchle a cesta ma stála len pár € Chorvátskeho mýta, aj z Čiech kebyže idete cez Bratislavu, tak sa dá pekne prejsť aj na elektromobile s menším dojazdom

              https://www.mojelektromobil.sk/elektromobil-do-chorvatska-kadial-ist-kde-nabijat/

      2. samozrejme, ze je hodne 3 hodiny cumet na nabijeckach a i 2
        samozrejme, ze je hodne 3 hodiny cumet na nabijeckach a i 2 hodny jsou hodne.
        Cestu do Chorvatska jezdim kolem 10-11 hodin zhruba stejnou vzdalenost.
        Pochopim jednu zastavku na obed, ok ta muze byt hodinove dejme tomu a ten zbytek?
        By se decka v aute zblaznily.

        1. Tak to asi jedete klasickou českou nocovku a děti spí.
          Tak to asi jedete klasickou českou nocovku a děti spí. Protože jet s dětmi přes den 10-11 hodin s jedinou zastávkou na oběd hraničí s týráním svěření osoby. Tedy pokud nemusí čůrat do PET lahve a nedržíte je o hladu a žízni…..

          1. nekdy ano nocni- spise kdyz jsem byl mladsi, nekdy ne. Deti
            nekdy ano nocni- spise kdyz jsem byl mladsi, nekdy ne. Deti spi i pres den, protoze oba sportuji 5 krat tydne nebo si hraji na tabletu, curat samozrejme jdou kdy si reknou. Ale rozhodne necurame 50minut-))). A napiji se i v aute to da se da zvladnout.

  8. OT: Bjørn teď vysílá živě pokus o rekord
    24 hodin v TM3

    OT: Bjørn teď vysílá živě pokus o rekord
    24 hodin v TM3 LR, cestovní rychlost 160 km/hod. + nabíjení na Ionity cca 190 kW (pokaždé cca 10 % -> 60 %). Řidiči už mají za sebou asi 15 hodin a 1750 km a zatím žádný rapidgate :). Rekord se očekává okolo 2750 km, to už by mohlo stačit každému i na tu dovolenou v Chorvatsku 😀

  9. Pěkný článek, díky předpokládám že to mělo tu
    Pěkný článek, díky předpokládám že to mělo tu větší baterku?

    Jen škoda toho pomalého nabíjení osobně jsem viděl Ioniqa jak je na obyčené ABB stanici nabil po 160 Km na 94% za 30 minut a to má prakticky poloviční baterku, jistě je tu váhoda delších rozestupů mezi nabíjením, ale celkový nabíjecí čas je stejný.

Napsat komentář