Zinoro 1E – další elektromobil od BMW, pouze pro Čínu

Elektromobil BMW i3 a plug-in hybrid BMW i8 nejsou jediná elektrická auta bavorské automobilky. V Číně aktuálně BMW představuje také model Zinoro 1E (čti „Zhi Nuo“). V podstatě jde o elektrifikovanou X1.

Čínský elektromobil BMW Zinoro 1E
foto: BMW

Elektromobil Zinoro 1E čínská joint-venture automobilka BMW Brilliance Automotive (BBA) aktuálně odhalila na mezinárodním autosalonu v Kantonu. Vstupuje do omezené výroby a nabízet se bude soukromým i institucionálním zákazníkům – prozatím pouze v Šanghaji a Pekingu.

BMW tak chce na čínském trhu etablovat prémiovou značku elektromobilů, která by se postupně měla rozšiřovat o další modely. Kromě aktuálního kompaktního SUV by tedy mohl časem přibýt na trhu například sportovní vůz (odvozený od BMW i8?) nebo malé městké auto (BMW i3?).

Specifikace elektromobilu Zinoro 1E jsou: výkon 125 kW na zadní nápravě, zrychlení z 0 na 100 km/h během 5,5 vteřiny, max. rychlost omezena 130 km/h. Lithium-fosfátové baterie dávají elektrickému vozu dojezd 150 km na jeno nabití. Ze zásuvky se dobije za 7,5 hodiny.

Reklama, která se snaží Zinoro E1 prodat, jako kdyby ani nepocházela z Číny. Jak trefně poznamenává jeden diskutující na webu Autobloggreen, takhle prázdné a upravené ulice v Číně prostě nemají. Reklama se nejspíš natáčela v Kanadě nebo .

Otázka zní: proč si BMW zvolilo pro uvedení vozu právě Čínu a ne západní trhy? A objeví se tento vůz případně časem také v západním světě? Případně naopak, objeví se BMW i3 a další plánované elektromobily v Číně?

Vzhledem k tamním extrémně vysokým pobídkám a problémům s kvalitou ovzduší ve městech je více než pravděpodobné, že na čínském trhu se bude objevovat čím dál tím větší množství elektromobilů. Na druhou stranu, západní automobilky budou do Číny muset zároveň odevzdat své know-how pokud je tam budou chtít prodávat.

Dva komentáře u “Zinoro 1E – další elektromobil od BMW, pouze pro Čínu”

Napsat komentář