Vznášedlo X-Hawk

Izraelská společnost Urban Aeronautics představila nedávno vznášedlo X-Hawk. Prozatím pouze nefunkční model o rozměrech 8,2 x 4 x 3,3 metru byl vystaven už v v červenci na letecké výstavě Farnborough International 2006.
Vznášedlo je poháněno celkem čtyřmi vrtulemi. Vpředu a vzadu je umístěna jedna o průměru 2,5 metru, vzadu navíc dvě další menší. Vznášedlo X-Hawk má být velmi tiché, přizpůsobitelné různým aplikacím (vojenské, záchranářské), bezpečné a ekologicky nezávadné. Navíc je možné se s ním pohybovat a dostat prakticky kamkoliv. Maximální rychlost v letu by měla být 250 km/h a mělo by dolétnout až do výšky 3,5 km.
Společnost Urban Aeronautics aktuálně získala finanční podporu od americké vlády díky spolupráci se společnosti Bell Helicopter a nedávno dokončila budování nového sídla Yavne, asi 25 km od Tel-Avivu. Firma se momentálně soustředí především na vývoj vojenské verze vznášedla X-Hawk, které by mělo sloužit pro přepravu vojáků do těžko přístupných oblastí. V budoucnu se ovšem nevylučuje také civiliní využití X-Hawku.

Napsat komentář