Vysoká škola Báňská si pořídila vodíkové auto Toyota Mirai

Pracovníci Výzkumného energetického centra (VEC) při Vysoké škole báňské v Ostravě si pořídili vodíkové auto Toyota Mirai. Toyota zvítězila ve výběrovém řízení, které centrum vyhlásilo. Dodavatelem vozu je Toyota Louwman Praha.

VEC propojuje vědu a výzkum s praxí. Součástí této strategie je budování vozového parku, který odráží současné energetické trendy. Cena vodíkového auta Toyota Mirai je 1,875 milionu Kč včetně DPH. Automobil je financovaný z vlastních a dotačních zdrojů. Výše dotace z fondu Next Generation EU je 500 000 Kč.  

Auta využívají v každodenním provozu

VEC již disponuje elektromobily a plug-in hybridy. Centrum tak podporuje ekologický způsob dopravy a zároveň jeho pracovníci získávají praktické zkušenosti s moderními technologiemi. Pořízená auta jsou využívána v každodenním provozu pracovníků při výkonu jejich běžné pracovní činnosti.

„Naším cílem je využívat zakoupená auta včetně Mirai co nejvíce pro získání co největšího počtu provozních zkušeností a znalostí, zároveň pro osvojení nových způsobů ovládání u co největšího počtu řidičů,“ říká zástupce ředitele VEC Zdeněk Neufinger.

VŠB je jednou z prvních institucí v Česku, která se rozhodla rozšířit svůj vozový park o vůz s vodíkovým pohonem. Podle Martina Čiháka z Louwman Praha se možnosti pro nasazení Mirai postupně rozšiřují s tím, jak vznikají vodíkové čerpací stanice. „Plánujeme další podobné prodeje s využitím dotací na ekologickou mobilitu,“ dodal Čihák.

Tankování do pěti minut a dojezd je 650 km

Nová druhá generace Toyota Mirai je sedan o délce 4,975 metru s pohonem zadních kol postavený na nové platformě GA-L (Global Architecture Lexus). Disponuje celkovým výkonem systému 134 kW (182 k), což mu umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 9 sekund a maximální rychlost 175 km/h. Vodíkové palivo o hmotnosti 5,6 kg pojmou 3 vysokotlaké zásobníky v zadní části. Doba tankování nepřesahuje pět minut a dojezd vozu je přes 650 km.

zdroj: tisková zpráva

Čtyři komentáře u “Vysoká škola Báňská si pořídila vodíkové auto Toyota Mirai”

  1. Pánové z Vysoké školy Báňské si koupili hračku za 1.9 milionu. Rozhodně s ní neujedou 650 ani 550, ani 450 km. Když tak maximálně 300 a to budou rádi, protože jediná veřejná plnicí stanice v republice je v Ostravě a dává tlak 350 bar. Pánové tedy nedojedou ani na Barrandov, kde bude zprovozněna 2. stanice. I kdyby jich bylo v republice 20, to je za bratru 1 000 000 000 Kč (1 miliardu), tak je to pořád daleko jet si naplnit tu bombičku a čas 5 minut plnění je tím pádem úplně k ničemu a jednou za čas 40 minut na nabíječce je proti tomu nic.

    1. Nejde prece jen tak rict ze vodikove auto je nanic. Je nutne to „nanic“ podlozit vedeckou studii. Kdyby treba nejaky ministr rekl, ze vodik nema budoucnost, dopadla by CR stejne jako s Diag Human. Takze studie a pak fundovane prohlasit, ze provoz v CR je vzhledem ke specifickym podminkam nevhodny. A sme Ztohoven.

Napsat komentář