Volkswagen nabídne mikrohybridní pohon z Golfu i dál; je stejně šetrný jako diesel, ale levnější!

redakce - 20 Březen 2018

Volkswagen vyvinul nový zážehový motor 1.5 TSI ACT BlueMotion, který poskytuje nejvyšší výkon 96 kW/130 k a pohání již modely Golf a Golf Variant. Brzy se objeví v dalších modelech.Hospodárný mikrohybridní pohon pro Golf: Nový zážehový motor s výkonem 130 k je úsporný jako TDI.

Hospodárný mikrohybridní pohon pro Golf: Nový zážehový motor s výkonem 130 k je úsporný jako TDI.
foto: Volkswagen

Hospodárný čtyřválec 1.5 TSI ACT BlueMotion se bude dodávat i pro další modely značky Volkswagen. Zážehový motor za jízdy umí deaktivovat dva ze svých čtyř válců, nebo se dokonce zcela vypnout. Kombinuje suverénní točivý moment s nízkými emisemi.

Golf 1.5 TSI ACT BlueMotion má kombinovanou spotřebu paliva pouhých 4,8 l/100 km. Mimo město klesá hodnota průměrné spotřeby paliva podle metodiky EU na 4,0 l/100 km (s DSG: 4,1 l/100 km). S tímto motorem objemu 1,5 litru může dosahovat nízké spotřeby každý řidič, protože jeho účinnost je o 10 % vyšší než u srovnatelných zážehových motorů.

Volkswagen dosáhl této výhody použitím Millerova cyklu motoru TSI a použitím technicky vyspělého výfukového turbodmychadla s variabilní geometrií rozváděcích lopatek (VTG).

<br />
Motor 1.5 TSI ACT BlueMotion


Motor 1.5 TSI ACT BlueMotion

foto: Volkswagen

Čtyřválec spaluje palivo mimořádně střídmě při předvídavém stylu jízdy a v oblasti částečného zatížení. Za těchto provozních podmínek běží motor jen na dva válce (aktivní systém deaktivace válců ACT), nebo se kompletně vypne (mikrohybridní režim setrvačné jízdy s vypnutým motorem).

Kdykoli je to možné, deaktivuje aktivní systém deaktivace válců – označovaný zkratkou ACT – dva vnitřní válce. A to ve všech situacích, kdy řidič požaduje nízký výkon.

K deaktivaci dochází v rozsahu otáček od 1400 do 4000 min-1 a při rychlosti jízdy až 130 km/h. Řidiče upozorňuje na sotva vnímatelný přechod ze čtyř na dva válce oznámení „2válcový režim“ na panelu přístrojů.

Motor 1.5 TSI ACT BlueMotion disponuje další inovací, je-li kombinován se 7stupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG. U tohoto pohonu lze hovořit o mikrohybridním systému.

Jakmile řidič uvolní předvídavě pedál plynu nebo jede v mírném klesání, řídicí jednotka motor TSI vypne, odpojí jej rozepnutím spojky od hnacího řetězce a Volkswagen se pohybuje setrvačností. V této fázi nedochází k brzdění motorem, takže lze optimálně využít kinetickou energii vozidla.

Golf při setrvačné jízdě neprodukuje žádné emise. Přechodné vypínání motoru při setrvačné jízdě snižuje v reálném provozu spotřebu paliva až o 0,4 l/100 km. Mikrohybridní systém používá elektrickou síť s napětím 12 V a kompaktní lithium-iontový akumulátor, aby byly i ve fázích s vypnutým spalovacím motorem zásobovány elektrickou energií všechny důležité systémy.

Hospodárný Millerův cyklus TSI

Kromě kompletního vypínání motoru a deaktivace poloviny válců se 1.5 TSI ACT BlueMotion vyznačuje také průběhem spalování v Millerově cyklu. V tomto případě se jedná o optimalizované ovládání ventilů (dřívější uzavření sacích ventilů) v kombinaci s vysokým kompresním poměrem a přeplňováním turbodmychadlem.

Inovativně řízené spalování směsi paliva a vzduchu zvyšuje účinnost o 10 %. To se projevuje dalším citelným snížením spotřeby paliva a emisí i mohutným točivým momentem, který je k dispozici již při nízkých otáčkách. V porovnání s ostatními zážehovými motory jsou sací ventily jednotky 1.5 TSI ACT BlueMotion otevřeny po kratší dobu. A to je rozhodující.

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf
foto: Volkswagen

Sací ventily jsou totiž ve fázi sání uzavřeny již v okamžiku, kdy píst ještě nedosáhl dolní úvrati, takže pokračuje v pohybu směrem dolů. Při provozu s částečným zatížením se tím snižují ztráty způsobované škrcením sání. Naproti tomu v provozní oblasti limitované sklonem k detonačnímu spalování profituje směs z intenzivnějšího rozpínání, které snižuje tlak a teplotu směsi.

V důsledku toho lze okamžik zážehu posunout do oblasti vyšší účinnosti a minimalizovat riziko nekontrolovaně probíhajícího spalování. Díky tomu bylo možné zvýšit kompresní poměr na 12,5:1. Zvýšení kompresního poměru přispívá ke zvýšení účinnosti. A to snižuje spotřebu paliva a emise CO2.

Variabilní geometrie rozváděcích lopatek

Vzhledem k tomu, že jsou doby otevření sacích ventilů v Millerově cyklu kratší, musí být plnění válců realizováno vyšším plnicím tlakem. Volkswagen za tím účelem používá výfukové turbodmychadlo s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek VTG.

Díky VTG lze individuálně zvýšit výkon turbíny. Tento druh turbodmychadel ve spojení se zážehovými motory nalézal dosud uplatnění pouze ve vysokovýkonných sportovních vozech. Volkswagen je nyní prvním výrobcem, který používá turbodmychadlo VTG ve velkosériově vyráběném zážehovém motoru.

Pro porovnání: U klasického systému přeplňování turbodmychadlem je v závislosti na provozních podmínkách vedena část výfukových plynů obtokovým ventilem mimo turbínu. Přitom dochází ke ztrátám energie.

Naproti tomu v motoru 1.5 TSI ACT BlueMotion proudí díky VTG vždy 100 procent výfukových plynů turbínou. Vysoká účinnost turbodmychadla zajišťuje za všech okolností optimální plnění válců. Výsledkem jsou nižší hodnoty spotřeby paliva a emisí a rychlejší reakce motoru na povely pedálu plynu.

TSI s velkou budoucností

Ve střednědobém horizontu uvede Volkswagen na celém světě na trh další verze pohonu, využívající techniku motoru 1.5 TSI ACT BlueMotion. Myslitelné jsou jednotky s menším počtem válců a nižším zdvihovým objemem, ale i varianty s mnohem vyšším výkonem.

Vývojáři motorů kromě toho vytvořili technickou platformu, na jejímž základě lze realizovat také různé varianty hybridního pohonu (částečný, kompletní a s možností externího nabíjení) i pohon na zemní plyn.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

A složitěji by to už nešlo?

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslím, že koumáci z VW určite na niečo zložitejšie prídu. Veď za to sú platení, predsa :)

Obrázek uživatele spetak

Ve svý podstatě je MIKROHYBRID každej spalovák. Když mu chcípne motor, tak z křižovatky na startér může odjet těch deset metrů každej. :-)

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Buď to je hybrid a má el. pohon na baterii, do které umí i rekuperovat, nebo je to spalovák, a tedy NE hybrid! VW by měl nélěkdo zažalovat za klamání spotřebitele!

On i bezny spalovak v podstate rekuperuje - kdyz tam necham z kopce rychlost (nebo obecne dam nohu z plynu), tak do motoru nejde palivo, ale alternator se toci a dobiji baterku (pokud je v ni misto).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Kuk

Když dáš nopu z plynu tak do motoru nejde palivo. Opravdu? Té neuvěřitelný!!! Tak to pak může ten motor běžet věčně ha ha ha ha.:)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Vecne samozrejme ne. Tvrdim to nekde? Ale dokud je motor spojeny s koly a auto se pohybuje ("brzdeni motorem") tak ano. A opravdu prakticky vsechna auta se vstrikovanim v tomhle rezimu privod paliva vypinaji.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Podle mě je rekuperace u auta, když se energie vydaná na pohon vrací. V tomto případě stále dál vyrábí elektřinu, stejně jako když běží motor. Nic nevrací akorát motor běží dál bez spotřeby paliva. Blbost na entou to nazývat rekuperací.

Podle me to definici rekuperace splnuje.
Ale jasne, ze to je zparchantely pripad.

Rekuperace je proces přeměny kinetické energie dopravního prostředku zpět na využitelnou elektrickou energii při brzdění.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jóóóóó jasná zpráva ;) já taky pravidelně z kopečka vyšlapávám spojku a jezdím na alternátor f český díře jako elektromobil i s fosilní 20 let starou germánskou popelnicí :))))))))))))))

Obrázek uživatele sy35

S VW to dopadne špatně. Ale vezme to i škodu, teda pokud ten 48voltový mild hybrid s CNG nebude skvělý, což se mi nezdá - komplikovaný pohon. To bude sociální mela. No nic, když hybrid, tak toyota, nic se nemění.

---

Toyota Prius II

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

vw měli nechat zkrachovat a prodanou nevěstu rozvést !! :))) stejný lidi nikdy nebudou sekat dobrotu obzvlášt když chtějí vládnout světu

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vzhľadom na realitu a skúsenosti z dôb nedávno minulých podľa mňa žiadny technicky trochu zdatný a rozmýšľajúci človek nemôže dôverovať takejto značke, ktorá namiesto poctivého vývoja a riadneho testovania investuje radšej do silného marketingu. Však stádo uverí, predajú toho dosť, a všetko ostatné je pre nich vedľajšie. Však pár rokov to budú zákazníci testovať a ešte si za to aj zaplatia. Akýkoľvek problém sa snažia namiesto riešenia zahojiť ešte silnejšími rečami a ešte agresívnejším marketingom. Slovo "inovácia" od nich má skutočný význam "prúser".

Jednodussi by bylo dat dva motory. Vetsi dopredu a mensi dozadu. Podle potreby by se pouzila ta potrebna kombinace a 4WD by byl take. Ironie off.
Ja chci uz jen ciste EV a basta.

Obrázek uživatele Kuk

off

Teslou X do lehké divočiny cestou necestou.
https://www.youtube.com/watch?v=0kqY13f00MU

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

off

Rozjímání nad nekončícím Dízlgejtem.

Naftové rakovinomety způsobí Evropě předčasnou smrt 68 000 lidem.

68,000 Premature European Deaths A Year From Diesel Vehicle Pollution
https://cleantechnica.com/2018/03/20/analysis-show-city-diesel-bans-not-effective-letting-dirty-new-diesels-off-hook/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

První kropící a zametací vozy byly elektromobily!

bejvavalo.cz/clanky.php?detail=87

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

cokoli vw se nedá věřit viz dokonale čistý a du dízblejt ;) a co, usetří to podelaný litr na sto oproti atmosféře z 1995 mazec pokrok za 20 let. A zapoměli se pochlubit v superlativech o exhalacích PM10 a i kdyby tak se ten krám bude furt srát v servisech. Tak mě vysvětlete co ta srčková vyplesklina tu dělá, když šáde citygou eletrika 2019:)) prýýýýýýý :))))

Obrázek uživatele Kuk

Bulšit, todle není žádnej hybrid! VW zase dělá z prdu kuličku a slibuje nesmysly.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Problém tohoto motoru bude v tom, že pokud to bude všechno správně seřízené, tak to bude mít ony deklarované parametry, ale pokud se něco trochu rozjede (nemusí se nutně porouchat), bude to mít parametry někde jinde. Je to, jak píší i tostatní přede mnou, složité. Tady je odkaz na diplomovou práci, kde se řeší Atkinsonův a Millerův (Andrea) cyklus: https://dspace.vutbr.cz/bitstream/handle/11012/16845/Jaroslav_Filipi_DP_2010.pdf?sequence=-1. Musím, říci, že tak vysokou úroveň vědomostí a erudice jsem u diplomové práce nečekal. :-)
Ještě bych dodal, že mnohem výhodnější by bylo motor použít do plnohodnotného sériového plug-in hybridu. Motor by pak běžel v optimálním režimu, tj. stejné otáčky a zatížení a pak by odpadly 2 největší komplikace - vypínání válců a proměnná geometrie lopatek turbodmychadla.

---

hariprasad

To je ono: "když to bude všechno správně seřízené", takže majitel bude pořád jak blbec jezdit seřizovat a hlavně platit! Jenom více natáčecích lopatek a jiných mecanických hejblátek, co by asi tak pořád dokola seřizovali na BEV, že? A všimli jste si pojmu "mikrohybridní"? Zákazník bude šťastný, že draze koupil hybrid a udělal něco pro čistší vzduch, a ejhle pořád jezdí ve sračkometu. VW umí tak akorát PR kecy, aby mu to sypalo do kapsy, na planetu a zdraví lidí zvysoka kálí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Průměr na Spritmonitor Golf TSI 6,96
Golf TSI ACT 6,79
A to se vyplatí! :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Z dávného školení prodejců, které jsem absolvoval, si pamatuju, že ke zboží, které chci prodat musím zákazníkovi říct nejen jeho pozitiva, ale i jeho zápory. Jinak mi zákazník neuvěří a budu za blba. Tohle není objektivní článek, ale reklamní zpráva se samými superlativy.
Co se týče technické stránky, tak na jedno auto opravdu trochu moc kurvítek.
Mě by stačilo to vypínání motoru za jízdy. To ušetří procentuelně nejvíc. Turbo, vypínání válců, přímé vstřiky budou jen bezedná pokladnička.

Obrázek uživatele Kuk

"Objektivní článek"?? Prober se z diskotéky, todle je bohapustej přepis firemního materiálů čili čistá reklama vydávající se za článek. Prostě inzerce.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý den chtěl bych upozornit na jednu malou chybu v článku když máte mate na motoru vypínání válců tak už tam nejde udělat Milleruv ciklus.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Proč?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vačky sou dělaný jako hřídel v převodovce na níž se posunují jezdce. Každý jezdec má jen dvě polihy (dva různé profili vačky) tudíž když máte vypínání valců ( 2,3 válce nasajou vzduch a poté se zavřou ventily a fungují jako přužiny) tak nemáte plohu pro Milleruv ciklus. Je to rozdíl mezi 1,5 evo 96 KW ta má Milleruv ciklus a 1,5 evo 110Kw má vypínání válců

VW, prijmi HSD, bude to lepšie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

HSD je rozhodně lepší volba. (Samozřejmě nemyslím, že by na něj přešel VW)
Na co vypínání válců, když se může vypnout celej motor a jet na elektromotor, který má stejnou účinnost při jakýchkoli otáčkách a zatížení?
Proč dávat turbo, když dynamiku lépe zajistí elektromotor.
Na co přímé vstřiky a vrstvené spalování, ke kterým musím přidat DPF?
HSD se za ta léta osvědčilo jako velice spolehlivý systém, tomuhle kočkopesovi moc nevěřím.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Možná to bude fungovat, ale mě to připadá šíleně složité a neustálým vypínáním motor poškozující.

Podle mě je lepší postavit pro státy s levným benzínem jako něco podobného spíš hybrid třeba i bez nabíjení ze sítě.
V základu čistý levný elektomobil s menší baterkou jen na 10-30 km, a s benzínovou vnitřní výrobu elektřiny z mikroturbíny nebo wankelovým motorem naopak běžícími v ideálním stejnoměrném režimu.
Čili tou cestou jako se vydalo BMW i3 s REXem, i když tam to bylo jen jako prodlužovač dojezdu pro dost drahý model.

Obrázek uživatele spetak

SUPEEEERRRR, složitějš už to snad ani nejde. Naklápěcí lopatky, vypínací válce !!!!
To se to bude srát ! A zas bude co opravovat ! Servisní technik jen tak nezahyne !!
Proč dělat věci jaksi jednoduše, ehm, že ???

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

sice nezahyne, ale vykloubí si ramena od toho jak je bude krčit nad tím co dalšího neví. A že už dnes (čest výjimkám) neví vůbec princip fungování motoru to je jisté.

Obrázek uživatele M.Krupka

Můžou tam dát tři spojky.....

A v zime posadka zmrzne kdyz se motor vypne. A kdyz motor nedosahne potrebnou teplotu tak jsou emise Euro1. Neni to na jezdeni ale pro papirove snizeni emisi. Dalsi podvod od VW.

Obrázek uživatele Kuk

1. Kolik % času běžej spalováky v nestandartním režimu,kdy mají horší emise než dle Euro normy na kterou jsou schválený? To znamená na sytič apod.
2. Kolik % sajratu z celkových exhalací auta se takto vyrobí?

Jde mi o takovéto srovnání:
Když motor běží v neideálním režimu třeba 10 % času za celou životnost auta, tak při tom stihne vypustit 30 % všech škodlivin co kdy vyrobí.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle souvisí většinou s vemenem, které ho řídí.
Nejhorší jsou debilové, co nechávaj studenej motor smrdět na volnoběh půl hodiny před vyjetím a nechápou, mimo jiné, že ho tím ničí. Naddebilové si dokonce do auta montujou dálkový start.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

srrrr na vemena a blejte tam extra destilát z dinosauřích kloubů = AEROTEC !! :)))

aerotec.cz/cs/proc-aerotec

Obrázek uživatele Kuk

Všechno se dá hodit do čísel i vemena.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Suverénní točivý moment... mohutný točivý moment ....

Ale kolik Nm tam je nám stejně neprozradili. Klasické koncernové třesky plesky ..

Ano, vypínáním válců k elektromobilitě.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo je to podobné. Se čtyřma válcema dojede daleko, se dvěma jen kousek a s žádným nedojede prakticky nikam.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Toto platí pre spalovací sračkomet z minulosti, "vylepšený" v súčasnosti :-)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?