VIDEO: elektromobil z Chorvatska s výkonem přes 1000 koní

Chorvat Mate Rimac je dlouholetým automobilovým nadšencem a zakladatelem firmy Rimac Automobili. V minulosti se předvedl s elektrickou přestavbou staršího BMW řady 3, která je rychlejší než . Na představí elektrický supersport s výkonem 1088 koní (800 kW).

Slovakiaring hostil Velkou cenu Slovenska. Při té příležitosti se na místě prezentovaly také elektromobily, mimo jiné české společnosti EVC Group.
foto: Martin Jahn

Kdo se před pár dny účastnil Velké ceny Slovenska na Slovakiaringu nedaleko Bratislavy, měl možnost si zelenou elektrickou přestavbu z roku 1986 od Mate Rimaca prohlédnout na vlastní oči.

auto elektromobil elektrické BMW 1986 Mate Rimac

Přestavba elektrického BMW řady 3 z roku 1986 se chlubí obrovským výkonem téměř 700 koní
foto: Rimac Automobili

Slovenská společnost My Energy totiž u příležitosti velké ceny uspořádala akci označnovanou jako „zahájení elektromobility na Slovensku“.

Kromě Chorvata Mate Rimaca se tam prezentovala také česká společnost , která se dlouhodobě zaměřuje na přestavby běžných aut – především značky – na .

Na Slovakiaringu si jako ochutnávku elektromobilů bylo možné projet elektromobil EVC R7 Electric (elektrická ) a zmíněné BMW poháněné čtyřmi elektromotory se zrychlením z 0 na 100 km/h během tří vteřin. Výkon je 680 koní a max. rychlost 280 km/h.

auto elektromobil Rimac Automobili koncept elektromobilu

Koncept elektrického supersportu Rimac Automobili Concept_One je prozatím zahalen tajemstvím. Odhalen bude letos ve Frankfurtu.
foto: Rimac Automobili

Nový supersport, který Mate Rimac chystá, bude údajně něco velmi neobvyklého. Má mít blíž k jedinečným vozům typu či DB9, jen s tím rozdílem, že bude plně poháněn . Opět čtyřmi přímo v kolech na nápravách. Díky nim zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h během 2,8 vteřiny a max. rychlost bude omezena 305 km/h.

V roce 2010 se přestavba BMW 3 z roku 1986 postavila v přímém souboji novému sportovnímu elektromobilu Tesla Roadster (ten přijel z německého RWE na návštěvu do Záhřebu). Bavorák jasně zvítězil.

Jak probíhá testování a úpravy elektrické přestavby BMW řady 3 z roku 1986 si můžete prohlédnout na tomto videu.

Hmotnost auta má být 1650 kg a dojezd údajně až 600 km. Kapacita železo-fosfátových baterií by měla být 92 kWh. Rimac Automobili se údajně chystá vyrábět jen pár kusů ročně, která bude prodávat za cenu kolem 700 000 euro vybraným zájemcům s jejich vlastním podpisem na autě. Mezi prvními zákazníky mají podle neověřených informací být arabští šejkové.

GreenSuperCar, Auto.cz, Martin Jahn / EVC Group

8 Comments on “VIDEO: elektromobil z Chorvatska s výkonem přes 1000 koní”

    1. A v podstatě budou mít
      A v podstatě budou mít pravdu. Ono zbastlit něco v garáži bez ohledu na cenu je jedna věc, ale něco jiného je hodit to na trh, aby to splňovalo všechny možné bezpečnostní parametry a hlavně zaručit, že to nějakých 10 let vydrží fungovat a za dvě sezóny se nezkrátí dojezd na polovinu nebo nepochcípá půlka článků.

      1. Řeknu to takto, česká
        Řeknu to takto, česká společnost dělá přestavby škodovek, a dokáže to za cca +-660k.
        Důležité je říci přestavba již funkčního benziňáku na elektromobil. Takže kolik tak stojí výroba pouze šasi + brzdy atd. co tam nechávají, takže odečtu motor, převodovku atd. co stím souvisí, na kolik by se tak dostali? Nová fábka 199k, po odečtení toho zbytek stojí tak kolik? Podle mě 120-150k. Přestavba stojí 250k, takže teoreticky funkční elektromobil by mohla škodovka dodat za 400k. A copak je na trhu (ne od škodovky) od firem? 700 a více, bo nehctějí prodávat a vyrábnět elektromobili, bo když se na elektromobilu podělá motor, nepůjdu do škodovky, ale do Siemensu a pod. Když se podělá baterka nepůjdu do ěškodovky, ale do varty apod.

        Takže keci, vyrobit něco v garáži a v továrn je rozdíl? Realita ukazuje, že problém je ve firmách a ne, že by to nešlo. A že to 10 let nevydrží? A copak panáčku CityStromer? Co elektrické peugot? Co elektrocké francouzké dodávky pošty? Ty jezdí víc jak 10 let a jaksi nemají problém. Takže samé keci co realita vyvrací. A když lidi jako ty pak sedí i ve sprácní radě se pak máme divit slovům „je to drahé“, „je to nespolehlivé“, „nejde levně vyrobit“….

        P.S. Před Tesla roadster nešlo přeci vyrobit prodejný elektormobil, asi se se pokazil trh, když tato společnost vyrábí a vydělává….

        1. naozaj si myslis ze keby
          naozaj si myslis ze keby vyrobcovia aut vyspliechli dodavatelov paliv zostalo by to bez povsimnutia ?
          co podla teba slovensky vedci vyrobili a dodali pre rusku vesmirnu stanicu mir za onych cias ? bateriu s radioaktivnym prvkom .. avsak bezpecnu a odtienenu. Co podla teba napaja satelit Voyager 1 ktory je uz za hranicou slnecnej sustavy, kolko.. 40 rokov ? Radioizotopova bateria. Preco tuto technologiu nepouzivaju pre stavajuce projekty na Mars aby predlzili zivotnost sond ? Podla mna su termoclanky dost podcenovana technologia. Automobil ma kopec stratoveho tepla, a ked na neho cez den prazi letne slnko.. v kombinacii so solarnym clankom ..dve vrstvy na sebe.. Nestacilo by to na 30 km denne ?

        2. Nechci vám brát iluze, ale
          Nechci vám brát iluze, ale ta „levná“ fábie od evecgorup za 660 000,- Kč právě ukazuje, že to opravdu žádná sranda není. Navíc je to ta nejslabší varianta s dojezdem do 100km a rok výroby vozidla 2008 dává tušit, že z důvodu dalšího snížení ceny od Škody získali výběhový model (nebo jeho torzo bez motoru) za úplně jiných podmínek, než na maloobchodě. Nicméně i tak před nimi smekám, že něco takového vůbec dotáhli včetně veškerého papírování a technické způsobilosti. Moc by mne zajímalo, kolik takových vozidel skutečně jezdí (jestli vůbec) v soukromých rukou a jestli je to uživí nebo jde o ryzí nadšenectví částečně financované nějakými granty apod..

          Co se týče Tesly, ta vsadila na segment bohatých nadšenců, kde se cena akumulátorů v porovnání s tím ostatním celkem rozpustí. Že by ovšem kdoví jak vydělávala není pravda. Spíš se zatím tak nějak protlouká.

          1. Nu „levná“ fábka, ukazuje,
            Nu „levná“ fábka, ukazuje, že jde na koleně kusovou výrobou udělat auto za 660k. Tak nebyl to výběhové model, ale ojeté auto staré cca 2roky, takže tak 170-180k?. Takže platíš ojetou fábku + přestavbu. Materiál je maloodběr tj. žádná sleva. Kolik by to stálo při sérii 10k kusů a více. Na jiné diskusi se bavil i jeden škodovák kolik stojí kastla atd. montáž a pokud nekecal 80k. Takže cena by pro velkoodběr pro firmu jako škoda mohla být za těch 300k v poho. O dojezd se nepřu, třeba pro mě do práce ideál i mám rezervu 40-45 km. Neříkám, že to stačí každému, ale mě by stačilo. Cena 660k je fakt pro nadšence to máš pravdu, ale za 300-350max bych to bral hned. Těch auto podle mě nejezdí víc jak 20kusů, ale kdoví… Pro mě je otázkou proč nadšenci v garáži dokážou kusovku za 660k, ale automobilka ne. Bylo by to poprvé v historii, že kusová váýroba je levnější jako velkosériová.

            Tak jasné, že je pro bhaté ta Tesla, když porovnám výkon atd. je na úrovni BMW, mercedes atd. takže opět segment pro bohaté.

            Shrnutí pro mě? Automobilky se bojí, že by nevydělávali na náhradních dílech a lidi by tolik nekupovali nová auta. Přeci jenom míň součástí, méně fatálních poruch. Tím pádem menší vývar a menší platy pro „manažery“. A jak podotkl v druhé odpovědi, copak by dělali rafinérky, těžaři atd.? A proč sem tam automobilky dělají elektromobily? Protože už to začali dělat garážové firmy a tak se čas mění. Jako kdysi počítače apod.

    2. Je vidět,že i v takovem
      Je vidět,že i v takovem statě jako je Slovinsko se najde šikulka ktery dokaže i to co profistudio elektromobilu vyspěleho Světa.Dokaži něco i Slovaci nebo se spokoji jen s montovnami.Věřim,že každoročně i na Slovensku opoušti SVU elektrotechnicke a automobilni dost absolventu.A vybudovani opětovneho studia jakym byl Metalex v Československu jak v čechach na moravě i slovensku jsou.

Napsat komentář