Vídeň eviduje zvýšenou poptávku po dálkovém chlazení

Vysoké letní teploty u našich rakouských sousedů způsobují zvýšenou poptávku po dálkovém  chlazení. V minulém týdnu se podle největšího energetického dodavatele energií Wien Energie  zvýšila o celou třetinu. Dálkovým chlazením je ve Vídni v současnosti obsluhováno 180 budov  včetně budovy vídeňské radnice.  

Poptávka po dálkovém chlazení se nedávno ve Vídni zvýšila téměř o třetinu. Centrální chladicí  středisko Schottenring, jedno z největších ve Vídni, dodalo podle aktuálních dat společnosti Wien  Energie ve čtvrtek 21. července více než 150 MWh chladu s teplotními rekordy dosahujících téměř 35 °C. Tyto rekordní hodnoty byly překonány pouze během vlny veder na konci června 2022.  

„Stále tu nemáme americké podmínky, kde by poptávka po energii v létě dohnala zimu. Špičkové  zatížení se ale pomalu blíží, potřeba klimatizace se neustále zvyšuje kvůli stále většímu počtu horkých  dní v důsledku klimatické krize. Díky dálkovému chlazení máme řešení šetrné k životnímu prostředí a  klimatu – zejména pro hustě zastavěnou oblast,“ říká Michael Strebl, generální ředitel Wien Energie. 

Centrála dálkového chlazení šetří 70 % energie 

Dálkové chlazení je generováno ve vlastních střediscích pomocí vysoce účinných chladičů ve formě studené vody. Centrální výroba chladu šetří 70 %t energie a 50 % CO2 ve srovnání s konvenční klimatizací. Voda, která byla ochlazena na přibližně 5-6 °C, je dopravována přímo  k zákazníkům prostřednictvím vlastní sítě dálkového chlazení a distribuována prostřednictvím vnitřních  chladicích systémů v budovách. Voda odebírá teplo z budovy a odvádí ho pryč. Zpětné chlazení se také  provádí centrálně, například pomocí říční vody nebo sítě dálkového vytápění. To snižuje umělé  vytvořené tepelné ostrovy, které vznikají horkým odpadním vzduchem z malých klimatizací ve městě. K  provozu chladičů se kromě elektřiny využívá také odpadní teplo. 

Schéma dálkového chlazení ve Vídni (c) Wien Energie

Dálkovým chlazením je zásobováno ve Vídni 180 budov 

Wien Energie má v současné době v provozu 21 chladicích lokalit, z toho sedm center dálkového  chlazení se sítí dálkového chlazení a 14 decentralizovaných řešení chlazení přímo u zákazníků.  Nedávno bylo uvedeno do provozu nejnovější centrum dálkového chlazení Stubenring. Nárůst  zákazníků dálkového chlazení je podle Wien Energie 10 až 15 % ročně. Do roku 2030 se má  chladicí kapacita rozšířit ze současných 200 na 350 MW. 

Mezi zákazníky, které využívají dálkové chlazení, patří hlavně veřejné budovy, jako je Vídeňská  všeobecná nemocnice, vídeňská radnice nebo Vídeňská univerzita. Využívají ji ale např. i kancelářské  a obchodní domy jako je Austria Campus nebo Meinl v ulici Graben, hotely jako Palais Kempinski a  několik stovek soukromých bytových domů např. v blízkosti hlavního vlakového nádraží.

zdroj: tisková zpráva

10 Comments on “Vídeň eviduje zvýšenou poptávku po dálkovém chlazení”

  1. Na začátku článku „Dálkovým chlazením je ve Vídni v současnosti obsluhováno 180 budov včetně budovy vídeňské radnice.“
    Na konci článku „Využívají ji ale např. i kancelářské a obchodní domy jako je Austria Campus nebo Meinl v ulici Graben, hotely jako Palais Kempinski a několik stovek soukromých bytových domů např. v blízkosti hlavního vlakového nádraží.“

    Zajímavé počty :-))

      1. Neni nad info primo od zdroje. Uz kolikrat tady bylo, ze clanek byl nemastny, neslany a vsichni se preli jak by to mohlo byt. A pritom staci zadat par cilenych slov do vyhledavace a hned se clovek dozvi potrebne info. No jo, ale pak by to bylo moc strohe. Neni nad fantazirovani, to rozproudi stare tkane.

        1. leo, ako vždy trepeš a píšeš na čo sa nik nepýta.
          ak by sinebol trolom eko politrukov tak poochopíš môj text – nepýtal som sa, vysvetloval som!
          fyzika nepustí, môžeš sa aj posrať, ale ak niekde teplo nodoberieš, infe hu musíš odovzdať.
          takže platí – niekde sa teplota zníži, inde zvýši.

        1. V létě z řeky vodu 5–6 ‚C nenačerpeš (určitě ne ve Vídni)…Z článku to není moc jasné, možná je i dochlazována elektřinou… Vypadá to jako uzavřený okruh a ideální by asi bylo tu chladící ohřátou vodu přihřát ještě trochu a používat jako teplou užitkovou vodu třeba i v těch stejných budovách…

Napsat komentář