Velká Británie skoncuje s uhlím o rok dříve, už v říjnu 2024

Konec uhelné energetiky v Evropě se blíží. V Británii nastane už v říjnu 2024, o rok dříve než byl původní plán.

S výrobou elektřiny z uhlí se hodlá v příštích letech rozloučit velká část evropských států. Už tak učinilo např. Portugalsko, brzy se připojí Španělsko. V Česku má uhlí skončit v roce 2038. Je ale velmi pravděpodobné, že se tak stane mnohem dříve.
foto: Benita5

Britská ministrině energetiky a klimatické změny Anne-Marie Trevelyan oznámila, že Velká Británie ukončí využívání uhelných elektráren k 1. říjnu 2024. Původně byl tento krok plánován až na rok 2025.

Ještě před deseti lety vyráběly uhelné elektrárny 40 % veškeré britské produkce elektřiny. V roce 2020 to bylo už jen 1,8 %. Celková tamní spotřeba v roce 2020 klesla o 4,7 % na 281 TWh, výroba o 3,7 % na 312,8 TWh.

Obnovitelné zdroje vyrobily v roce 2020 celkem 134,3 TWh, tedy 42,9 %, zatímco výroba z fosilních zdrojů klesla na 38,5 %. Zbytek zajistily jaderné elektrárny.

34 Comments on “Velká Británie skoncuje s uhlím o rok dříve, už v říjnu 2024”

 1. taká otázka – čím kúria v uhoľných elektrárňach vo
  taká otázka – čím kúria v uhoľných elektrárňach vo veľkej británii?
  nie je to refreš o kateřině jajjau,
  pretože mne sa zdá, že už všetko ekkonomicky dostupné uhlie vyťažili pred časom a vozia lode plné dreva z kanady a pod.

  1. A jsou lodě plné dřeva horší nebo lepší než lodě
   A jsou lodě plné dřeva horší nebo lepší než lodě plné uhlí, když to svoje už vytěžili?
   BTW. v GB:
   2010 – 110 TWh uhlí, 176 TWh plyn, 62 TWh uran, 10 TWh vítr+FV, 12 TWh biomasa, 4 TWh voda.
   2020 – 5 TWh uhlí, 131 TWh plyn, 57 TWh uran, 77 TWh vítr+FV, 35 TWh biomasa, 7 TWh voda.
   Tak trochu ignorujete pokles poptávky o (během normálních časů) 40 TWh a 80 TWh ve větru a fotovoltaice. To vše, že se chcete rozčilovat nad 20 TWh z biomasy navíc, kde část z toho je import dřeva z ciziny.

   1. ale runner42 ma prece zasobu kolika? 40 tisic litru nafty
    ale runner42 ma prece zasobu kolika? 40 tisic litru nafty prece, takze tomu se to nestane 😀 a jak vime zasobu tisicu litru naftu ma doma kazdy, pekne v panelaku na patre v koji 400 litrovej sud s naftou, no kdo z nas to nema? ja mam v panelaku v koji ty sudy radsi rovnou tri, pro sichr, to kdyby nahodou vyply i plyn, tak vytahnu naftovej sporak aby bylo na cem uvarit parky k vereri 😀

     1. veď tak sa pôvodne tankovalo, až časom prišli elektrické
      veď tak sa pôvodne tankovalo, až časom prišli elektrické čerpadlá, … ono, mala to robiť obsluha, lenže keď sme sa ponáhľali, striedali sme (posádka) sa.
      nie klika, páka, cca 30° uhol. tak, ako pumpa na 200l sud.

    1. No, jako pokud si ho nabil už odpoledne, nebo ho měl na
     No, jako pokud si ho nabil už odpoledne, nebo ho měl na nabíječce aspoň hodinu, než došel proud, tak má dost elektřiny na dojetí někam, kde proud pojede. U spalováku, když zaparkujete doma s hladovým okem, kde máte posledních 10 kiláků, tak to může být osudný, když vypadne ta vesnická benzínka. Tak nějak z toho vyplývá, že je důležitý spíš auto nenechávat úplně vybité/bez benzínu.

    2. „A“ nenapadne žádné BFU, protože to je mimo jejich zájem
     „A“ nenapadne žádné BFU, protože to je mimo jejich zájem a často nad jejich mozkovou kapacitu.

     „B“ napadne leda tak vás a další automatické odmítače BEV.

     Normální BFU ráno vstane, zjistí že nejde proud a napadne ho, že by si mohl koupit něco s čím by mohl normálně fungovat, když jednou za rok vypadne elektřina. No a když má místo a nevadí mu randál a smrad, tak si koupí elektrocentrálu a když mu to vadí tak si koupí baterie.

    3. Samozřejmě BFU nenapadne, že jsou potřeba
     Samozřejmě BFU nenapadne, že jsou potřeba decentralizované zdroje, ale napadne to ty, kteří nám teď mohou vládnout, protože to vidí u sousedů. Takže klasické BFU to maximálně hodí za koblížek při volbách pánovi, který miluje dotace ve všech formách, případně o něco lépe a někomu jinému, který myslí na takovéto věci a může mít k dispozici opravdové odborníky.
     Většina BFU bude remcat, ale přizpůsobí se. 🙂 Pak běžný BFU zjistí, že má doma elektromobil s V2G/V2H a bude se podivovat, proč ostatní večer vlastně nesvítí a pobíhají s při svíčkách po domě.

  1. Akorát to ukazuje na to, že je třeba skřípnout
   Akorát to ukazuje na to, že je třeba skřípnout provozovatele distribučních soustav, aby trochu hejbli kostrou a začali svoje sítě přestavovat tak, aby byly odolnější vůči počasí a aby rychleji opravovali vedení. Peněz mají dost, je to nejziskovější byznys okolo elektriky. Není přece možné, aby každý trochu větší vítr vyráběl takové výpadky.
   A BTW.: Mít doma vergl, kde si jde uložit elektriku na (z trochou skromnosti) týdenní provoz baráku, je velké plus. Jen to chce mít trochu šťávy na dojetí si mimo oblast poruchy.

   1. přesně tak a decentralizovat !! solar na každou střechu a
    přesně tak a decentralizovat !! solar na každou střechu a baterky lokálně nejlépe domácí HE3DA jesi existujou jinak pawrvól ;))

    PS: kontrolní otázka soudluzi : co by se stalo s temelíkem kdyby dostal zásah F4 … ??

    1. Proč se zbytečně namáhat probíjením se několik metrů
     Proč se zbytečně namáhat probíjením se několik metrů tlustým železobetonem. USAF názorně svou taktiku předvedla před mnoha lety na Srbsku. Jedna bomba s grafitovým tonerem hozená na na trafostanici Kočín a celá velká jaderná elektrárna je efektivně mimo provoz.
     https://mapy.cz/turisticka?x=14.3491903&y=49.1570920&z=15&pano=1&pid=30344667&yaw=0.536&fov=1.257&pitch=0.222

      1. Ten stožár názorně ukázal, kde má ta elektrárna
       Ten stožár názorně ukázal, kde má ta elektrárna slabiny. Holedbají se metr tlustým betonem, ale v reálu tam mají díry ve spolehlivosti jak sviňa.
       Je to jako, když si Jan Roháč z Dubé na kopci postavil skvěle opevněný hrad Sion, aby se při obléhání zjistilo, že jako jediný zdroj vody má ten hrad potok v údolí. A Jenda skončil na šibenici.

       1. Je vidět, že informace o energetice i historii zřejmě
        Je vidět, že informace o energetice i historii zřejmě čerpáte ze stejného zdroje. Obrázkových knížek pro děti.

        My dospělí už dokážeme rozlišit mytologii a realitu.

        Takže speciálně pro vás. Skvěle opevněný hrad Sion byla chalupa s jedním valem a nikdy nebyla skutečně obléhána, neboť Janův synovec Hynek Ptáček obléhání pouze předstíral ve svých zprávách Zikmundovi.

        1. Však já jsem psal o situaci, která nastala potom, co to
         Však já jsem psal o situaci, která nastala potom, co to obléhání přestali předstírat a přestali obléhané pouštět pro vodu. Za pár dní bylo po obléhání.

Napsat komentář