Portugalsko se zbavuje uhlí o dva roky dříve, než původně plánovalo

Po 35 letech se v lednu 2021 uzavře největší portugalská tepelná uhelná elektrárna Sines. Je to o dva roky dříve, než se původně plánovalo.

Uhelná elektrárna Sines, největší v Portugalsku. Provoz bude ukončen v lednu 2021.
foto: EDP

V Portugalsku jsou v současné době aktivní poslední dvě uhelné elektrárny – Sines (1180 MW) a Pego (618 MW). Obě ale v době koronavirové krize dlouho stojí. Celková spotřeba elektřiny v během dubna v Portugalsku meziročně klesla o 12 %.

Pego mělo být podle plánu uzavřeno v roce 2021, Sines v roce 2023. Majitel Sines, společnost EDP, ale nyní plánuje uzavřít Sines už v lednu 2021.

Kromě toho ukončí provoz i další své uhelné elektrárny Soto de Ribera 3 (346 MW) ve Španělsku a jednu další tamní jednotku zkonvertuje.

Ústup uhlí přispěl k 82% poklesu výroby elektřiny z fosilních paliv. Poklesla tam totiž souběžně i spotřeba zemního plynu (24 %). Cílem společnosti EDP je celková dekarbonizace.

Protugalsko se tak brzy přidá k evropským zemím, které už své uhelné elektrárny zcela odstavily: Švédsko, Rakousko a Belgie. Konec uhelné energetiky v EU se blíží, snad vyjma Polska. Dokonce i u nás byla nedávno uzavřena uhelná elektrárna Prunéřov I (440 MW).

tisková zpráva

Dva komentáře u “Portugalsko se zbavuje uhlí o dva roky dříve, než původně plánovalo”

Napsat komentář