Vědci z FEL ČVUT podpoří Zuri, první české aerotaxi s kolmým startem

Tým leteckého inženýra Martina Hromčíka z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT spolupracuje na vývoji řídicího systému pro první český VTOL – letadlo s kolmým startem, které se chystá uvést na trh český startup Zuri.

Právě v tomto typu dopravního prostředku vidí přední letecké společnosti i experti, včetně těch z FEL ČVUT, budoucnost městské a regionální dopravy.  Letouny VTOL dokáží startovat kolmo jako vrtulníky, ovšem jsou úspornější, tišší a můžou být poháněné elektřinou.

SOUVISEJÍCÍ: Český hybridní letoun Zuri vzniká i díky virtuální realitě

Česká společnost Zuri pod vedením zakladatele Michala Illicha pracuje na konceptu letounu VTOL (vertical take-off and landing) už od roku 2017, po vstupu silných investorů a dalším vývoji představila novou generaci svého modelu ZURI 2.0 v lednu 2022. Vzhledem k tomu, že celý koncept VTOL zahrnuje mnoho dosud nevyřešených technických problémů, obrátili se autoři projektu Zuri na experty z katedry řídicí techniky FEL ČVUT, aby jim v další fázi vývoje pomohli s architekturou letových řídicích systémů.

Neprobádané území: jak nejlíp „přepnout“ z vertikálního letu na horizontální?

Tým pod vedením docenta Martina Hromčíka z FEL ČVUT má s podobnými úkoly bohaté zkušenosti díky projektům pro přední světové společnosti v oboru, například Airbus a Honeywell. Podobný typ spolupráce nyní startuje v případě vývoje českého letounu s kolmým startem. Ve skupině s pracovním názvem ČVUT/VTOL Flight Controls Lab budou Martin Hromčík a Jan Belák z pražské elektrofakulty spolupracovat se Zuri na návrhu, parametrizaci a ověřování řídicích systémů pro VTOL letouny.

Zuri je hybridní letadlo se schopností kolmého startu (VTOL). foto: Zuri
Zuri je hybridní letadlo se schopností kolmého startu (VTOL). foto: Zuri

„Pohybujeme se na hodně novém a neprobádaném území,“ říká Martin Hromčík. „Naší výzvou je vymyslet dobrou strategii řízení pro přechod z kolmého na vodorovný let a obráceně – jde při tom hlavně o stoprocentní spolehlivost a bezpečnost i při různých turbulencích a poryvech větru, a také o efektivitu a spotřebu.“ Nároky na stroje civilní letecké dopravy jsou právě v těchto ohledech mnohem vyšší než v případě armádních letounů. Tým Martina Hromčíka bude také připravovat dokumenty pro certifikaci letounu světovými autoritami FAA a EASA, což je podobný úkol jako ten, který nedávno úspěšně dokončili v projektu autopilota BendixKing AeroCruze 230 ve spolupráci se společností Honeywell.

Porazí VTOL létající auta? Uvidíme v roce 2024

V oblasti vývoje městské letecké mobility zvané též UAM (urban air mobility) je v poslední době hodně rušno. Do prototypů aerotaxi s kolmým startem investují v podstatě všichni světoví hráči v oboru, včetně společností Boeing, Airbus, Embraer, Honda, Toyota, Hyundai a NASA. První komerční lety letounů VTOL se plánují na rok 2024.

„Tento směr budoucího vývoje regionální dopravy má mezi odborníky i investory evidentně největší důvěru, a podle mě to naprosto dává smysl,“ komentuje Martin Hromčík. „Například proti konceptům létajících aut si totiž VTOL zachovává všechny výhody letounu, ovšem s minimální plochou potřebnou ke vzletu. Proti vrtulníkům a multikoptérám zase nabízí mnohem větší bezpečnost, efektivitu a úsporu paliva, v tomto případě elektřiny.“

Jan_Belák – ČVUT VTOL Flight_Controls Lab. foto: ČVUT FEL

Český startup Zuri nechce v tomto souboji zůstat pozadu. Po vstupu investorů (například společností Kiwi.com, Pale Fire Capital nebo zakladatele firmy GoodAI) v celkové výši 2,4 milionů eur představili autoři projektu v lednu 2022 koncept nové generace letounu ZURI 2.0. „Spolupráce s týmem z FEL ČVUT je pro nás užitečná hlavně proto, abychom dokázali dotáhnout letové řídicí systémy na maximální úroveň bezpečnosti a úspornosti letu a připravit letoun k náročnému procesu certifikace.“ říká Michal Illich, zakladatel a výkonný ředitel Zuri. Možnosti budoucího řešení letecké taxislužby ve městech zkoumá rovněž výzkumný projekt, na kterém spolupracuje Centrum umělé inteligence Fakulty elektrotechnické ČVUT se společností Bell.

zdroj: tisková zpráva

9 Comments on “Vědci z FEL ČVUT podpoří Zuri, první české aerotaxi s kolmým startem”

 1. Jako podminku pro sjednani nejake mirove smlouvy by melo russko zpristupnit russakum svobodne informace o valce. Zastaveni boju a informace bez cenzury. Ale to se skrcek boji vlastnich lidi jako cert krize. Podle meho ma skrcek z kremlu bezcenne karty a pokousi se bluffovat. Neverit a pritlacit. Prece jenom se jedna o budoucnost cele Ukrajiny a ustupky se pozdeji hodne prodrazi. Chce to pevne nervy a nabite kanony. Skrcek musi zmizet.

  1. Nejpozději do konce víkendu přistoupí Ukrajina na ruské požadavky. A ztratí víc, než pokud by na ně přistoupili před invazí.
   Jestli se tak nestane, Rusko zmasakruje Ukrajinskou armádu v donbaskem kotli, vstoupí do Kyjeva a nastolí vlastní režim.

   Ukrajina prohrála, ještě než padl první výstřel a svůj podíl jako členové EU na tom máme i my. Lačnost Západu připravila Ukrajinu o Krym i Donbas a pokud to takto skončí, bude ti pro Ukrajinu ještě v podstatě vítězství.

   Sám jsem zvědavý, jak se teď ukrajinská vládnoucí klika rozhodne, nebo jak bude za ně na Západě rozhodnuto.

    1. Můj názor je, že člověk má vědět, kdy je poražen a měl by být schopen porážku přijmout.
     Výsledek totiž bude naprosto stejný, bez ohledu na to, kolik lidí ještě zemře. Jsem rád, že Ukrajina na rozdíl od Československa bojovala, protože pro národ je to důležité.
     Ale teď je čas se ctí kapitulovat a zabránit dalšímu krveprolití.

Napsat komentář