V USA postaví solární zdroj s výkonem jaderné elektrárny

Radomír Dohnal - 24 Leden 2017

Závod o to, kdo zbuduje největší solární farmu na světě, je bez konce. Teď se nový rekordman plánuje v USA. Půjde o solární koncentrační elektrárnu o výkonu až 2000 MW, tedy jako jaderná elektrárna Temelín.Solárně-koncentrační elektrárna u Tonopah v Nevadě. Projekt Sandstone by měl být nejméně desetkrát větší.

Solárně-koncentrační elektrárna u Tonopah v Nevadě. Projekt Sandstone by měl být nejméně desetkrát větší.
foto: SolarReserve

Kevin Smith, vedoucí manažer společnosti SolarReserve, v rozhovoru pro Las Vegas Review prozradil, co má vlastně v plánu. A všem vyrazil dech. Firma SolarReserve je známá jako majitel a provozovatel zařízení solárně-koncentrační elektrárny Crescent Dunes nedaleko Tonopah v Nevadě. I tato solárně koncentrační elektrárna se kdysi řadila mezi největší na světě.

Výkon nově plánované solárně koncentrační elektrárny by se měl pohybovat mezi 1500 MW až 2000 MW. Tedy zhruba tolik, co dokáže vyrobit nedaleká Hooverova přehrada, nebo „průměrná“ jaderná elektrárna.

Tato „farma beze jména“ (pracovní název je "Projekt Sandstone", ale měnit se bude podle výběru konkrétní lokality) by měla být schopna zásobovat jeden milion amerických domácností, a to čtyřiadvacet hodin denně. To díky důmyslnému systému ukládání tepla v zásobnících s tavenou solí.

Zatím největším počinem podobného druhu byla již zmíněná solárně-koncentrační farma v Crescent Dunes, jejíž výkon je okolo 110 MW. Jak chtějí lidé ze SolarReserve více než desetinásobného výkonu?

Jednoduše: zhruba desetinásobnou rozlohou odrazných ploch (celkem 100 000 heliostatů) a také desítkou středových věží. „Je to prostě velký projekt,“ říká Smith. „Velký a ambiciózní projekt.“ Jinak to prý ale udělat nejde: solárně-koncentrační model se jeví jako nejefektivnější, a výroba 24/7 je nezbytnou podmínkou pro konkurenceschopnost solární energie.

Kdy se na tento projekt můžeme těšit? Evidentně si ještě chvilku počkáme. „Stavba nezačne dříve než za dva či tři roky, a i poté bude konstrukce a instalace trvat přibližně sedm let,“ dodává Smith.

Také zmínil, že tento projekt vytvoří po dobu stavby na 3000 pracovních míst. Z katalogu hypotetických míst pro lokalizaci takové stavby jsou momentálně nejpravděpodobnější dvě místa poblíž Nye County.

Není to ale jen tak, plocha pozemků k výkupu se totiž podle projektové dokumentace blíží rozloze 6500 hektarů. A součástí pěti miliard dolarů, nákladů na výstavbu, je i příprava nového vedení, které by umožnilo přímé napojení vyrobené elektřiny do kalifornské sítě.

Projekt nesbírá jen kladné body. Proti takovému pojetí solární energetiky se už bouří i kalifornští ekologové. Upozorňují zejména na fakt, že se obrovská plocha krajiny i soukromé půdy trvale přemění na průmyslovou zónu.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ako je to v tomto pripade, s povinnostou zalohovat v rovnakej miere stabilne regulovatelnym zdrojom ? U nas, ak chcete dat do rozvodnej siete solar, v rovnakej miere musi byt k dispozicii zaloha ktora ho vie dorovnat ak pre enviromentalne dovody nepracuje.

To je dovod predrazovania takej energie.
A v istom zmysle je pochopitelny a spravny.

Tiez na to budu v noci svietit dieselovym agregátom ako v Spanielsku ?

Nepodpichujem, iba ma toto zaujima, ako je vyriesena relevantna zaloha sporne dostupneho zdroja zavisleho od aktualneho pocasia a fazy dna a mesiaca.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

neumíš číst?

"by měla být schopna zásobovat jeden milion amerických domácností, a to čtyřiadvacet hodin denně. To díky důmyslnému systému ukládání tepla v zásobnících s tavenou solí."

a ta hovadina s diesel agregátem taky mluví sama za sebe...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zaujimavy projekt, avsak neskutocne dlha doba realizacie.
V Indii postavili 650Mwh za ani nie rok. Samozrejme chapem rozdiel medzi technologiami su to jablka a hrusky ale aj tak.
youtube.com/watch?v=gM-0lrIxCnE

Tiez vsak suhlasim s nazorom ze najlepsia FVE je na streche.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No FVE na strechu je jasna vec, ale tohle prece neni FVE, tu byste na strechu daval dost tezko....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Koncentrační elektrárna s možností akumulace a v místě slunečního svitu smysl narozdíl od FVE má.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Práce snů, pečení holubi budou padat z nebe :-)

Se divím, že v dnešní přeregulované době EU nenařídí, aby každá nová budova měla povinně třeba 50% plochy střechy pokryto FVE a alespoň 1kWh battery pack. Myslím, že takové opatření by pokrylo vzrůstající potřebu po energii. Zafinancovat by to mohla EU společně s energetickými společnostmi. Podle mně rozhodně lepší než to cpát na pole.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

FVE na poli se dneska zas tak moc nestavi od doby co sposuta statu utla dotace.
1kWh pack by resil konkretne co? Akorat by zasadne zeslozitil tu instalaci aniz by cokoli vyresil...

Obrázek uživatele Jolinar

souhlasim, 1kWh me taky pobavilo :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

amerikánsky pouštní solar versus .....

....: PUTIN Z BAZIN

youtube.com/watch?v=wWbIXax5Wsc

video.aktualne.cz/dvtv/z-jozina-je-v-rusku-putin-z-bazin-mam-tam-zakaz-za-svou-muzi/r~7872df3ce20b11e6a6940025900fea04/?utm_source=atlasHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=recombee1&utm_term=position-0

Obrázek uživatele Alien5

No konecne dalsi.Kdysi tady nekdo nechapal ukladani ve solich to byla hlina ;) Je to elegantni reseni ukladani energie jen nesmi klesnout teplota pod 400C.:)
Vedle las vegas uz funguje tepelna elektrarna nekolik let zrcadla se delali v nemecku ve fabrice na tv tusim ale je to takovy tip kde jsou parabolicke "zlaby" :) a v nich proteka tekutina.

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Plocha je priblizne velka ako kataster obce Temelin s 800 obyvatelmi (5000 ha), navyse v pusti.

Obrázek uživatele Josef

Tohle je zajímavé, ale je tu bohužel jeden problém. Zabírá to obrovské množství místa a vyžaduje to vysokou míru osvitu. Do pouštních oblastí asi fajn. Zajímalo by mě, jak budou řešit, aby jim tam nepadali pečení supi apod. Celkově ovšem za mě palec nahoru.

Co se týče té trvalé změny krajiny, to je stejné jako s FVE a podle mě to je blbost. Jediná trvalá stavba bude ta koncentrační věž uprostřed. Zbytek budou natáčecí zrcadla, která lze klidně umístit na zemní vruty, bez betonu a čehokoliv, takže to krajinu trvale nezničí.

Zajímalo by mne ovšem, jak zabrání odírání zrcadel a jejich zanášení pískem a prachem...

oni eko-šťouralové vidí trvalé znehodnocení krajiny ve všem. V podstatě by se nemohlo nikdy nic postavit a člověk by nemohl udělat krok

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Jan Veselý

To s tím pečením ptáků za letu je historický "bug", který měla jedna už pár let provozovaná elektrárna. Chyba byla v tom, že když byla provozní odstávka, tak místo toho, aby rozptýlili odrážené světlo z panelů, jen posunuli ohnisko nad věž, kde se opravdu pekli ptáci za letu. Ten problém zmizel změnou provozního řádu elektrárny a nastavení řídícího SW a všechny další už ho na základě téhle zkušenosti mít nebudou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ha, a jak se to ohnisko nahoru posouvá?
My se ve škole učili, že ohnisko u paraboly je pouze jedno a je dáno zakřivením paraboly!

jedná se o ohnisko celého systému, takže natočíte každou celou parabolu

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Josef

Je pak ovšem pravda, že už to nebude ohnisko, ale ohniskový kruh, protože posunutím výše prodloužíte ohniskovou vzdálenost a dojde k částečnému rozptýlení.

dá se to posunout výše po kružnici se středem v centru koncentrátorů tzn ohnisko se posune výše, ale zároveň i blíž takže k žádnému podstatnému rozptylu docházet nemusí.
V tomto případě se, ale jednalo odstávku tzn případný rozptyl určitě nikoho zásadně netrápil.... :)

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zjednodušeně řečeno natáčením zrcadel se mění tvar paraboly (resp. její výseče) a tím místo jejího ohniska.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No to je pěkná hloupost.
Snad tomu nikdo nevěří, takové ptákovině.

Obrázek uživatele Radovan

V tomto případě spíše supovině :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to vysvětli líp, když tomu evidentně rozumíš.

Obrázek uživatele Josef

Spíš si myslím, že si nerozumíte vy dva. Zrcadla nejsou mám dojem parabolická. Zrcadla jsou rovinná a natáčením se směřuje jejich odraz. Parabolický tvar má maximálně jejich sestava.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to něco na způsob fressnelovy čočky.
Zrcadla jsou rovinná a parabolu simuluje jejich natočení.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V čem je průmyslová zóna horší než poušť? Ekologové proti ekologii, to je gól.

Obrázek uživatele Radovan

Ono je to celé s tou ekologií občas na levačku. Nikdo asi nezpochybní, že čistá řeka plná života dost trpí tím, když do ní Franta vylije vyjetý olejíček z autíčka. Ale pak tu máme různé sporné věci, třeba typu Ostravska, kde léta ponechané haldy svému osudu příroda sama zalesnila a zabydlela, leckdy i chráněnými živočichy. No a pak přijedou OKD rekultivace a v zájmu schváleného odstraňování následků těžby haldu odtěží na kamenivo pro stavbu okolních domů a cest. Současně ale tatáž firma (na společenskou objednávku státem z našich daní placenou) jiná místa s propadlinami, výsypkami, kališti a vším podobným složitě a draze zalesňují a upravují včetně modelování krajiny a navážky zeminy. Nebo jsou ekologiské (páč ekolog je od slova chovat se ekonomicky a logicky, kdežto ekologista je pouhý aktivista) schopni blokovat rekonstrukci (papírově i fyzicky) staré uhelné elektrárny s teplárnou, aby tolik neškodila, páč jejich cílem je ji rovnou zavřít. Jenže v době blokace se prodlužuje doba, kdy okolní příroda a lidé trpí exhalacemi té staré špinavé nerekonstruované elektrárny. A pak si vyberte.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele ozana

Ani poušť není mrtvá zóna, život je všude.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Místní přírodu to jistě ovlivní. Otázka je, zda negativně, nebo pozitivně. Měla by na to být určitě vypracovaná studie. Zastíněním velké části území a snížením průměrné teploty se změní složení fauny i flóry. Něco tak velkého, musí v okolí ovlivnit i počasí.

Obrázek uživatele Josef

Osobně bych tipoval, že se na těch zrcadlech bude ráno docela dost srážet voda a bude stékat na zem v množství více než obvyklém. Teoreticky by nakonec mohli bojovat s boomem vegetace pod zrcadly.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přesně to mě napadlo. Navíc se tam budou stahovat srážky a vlhkost z okolí, páč bude celé území o pár stupňů chladnější.
část míst, na které přes noc skape voda bude přes den zastíněno, takže se tam vytvoří mikroklima pro rostliny i živočichy.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil