V Česku loni výrazně rostl počet nových vozů na LPG

Podle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) se trh s novými osobními i užitkovými vozy v ČR minulý rok výrazně propadl. Alternativy, včetně LPG, ale překvapivě rostly.

V oblasti továrních vozů s pohonem na LPG patří mezi vedoucí značky Dacia a Renault.
foto: Dacia

Překvapením pak byl výrazný růst počtu nových vozů na zkapalněný ropný plyn (LPG). Na trhu se totiž objevilo několik modelů s tovární LPG zástavbou od Renaultu a Dacie. Vedle toho byly asi 4 tisíce vozů na LPG neboli autoplyn dodatečně přestavěny.

I přes problematickou situaci vzhledem k omezením v souvislosti se šířením nemoci covid-19 byl loňský rok pro segment alternativních pohonů příznivý. Dle statistik SDA narostly registrace vozů s alternativním pohonem meziročně o 62 %.

V absolutních číslech celkově stouply na 18 111 vozidel z loňských 11 172 vozidel. Výrazně vzrostl počet nových hybridů a také elektromobilů. Na druhou stranu vozidel na stlačený zemní plyn () bylo meziročně zaregistrováno méně.

Zajímavý obrat nastal v segmentu . Na českém trhu se totiž objevily nové tovární vozy na autoplyn. Jde o několik modelů značek Dacia a Renault, v obou případech se jedná o tříválcový motor TCe s výkonem 74 kW.

„Díky rostoucí nabídce se počet nových registrací vozů na LPG loni meziročně ztrojnásobil na 1 280. Stále však platí, že dominantní podíl na přírůstku LPG automobilů mají dodatečné přestavby starších benzínových vozů,“ říká Ivan Indráček, předseda České asociace LPG (ČALPG)

Celkový počet přestaveb za rok 2020 činí dle statistiky Ministerstva dopravy 4 423. Tento údaj nicméně vyjadřuje počet přestaveb ve smyslu montáží i demontáží LPG/CNG systémů.

„Na základě námi provedených přestaveb lze odhadnout, že podíl demontáží se v posledním roce pohyboval kolem deseti procent. Reálný počet vozů, které byly v roce 2020 skutečně přestavěny na spalování LPG, tak činí přibližně čtyři tisíce,“ vysvětluje Ing. Evžen Procházka, technik strakonické společnosti AUTOGAS – CENTRUM, spol. s r.o.

Registrace osobních vozidel s alternativním pohonem v roce 2020

Registrace osobních vozidel s alternativním pohonem v roce 2020
foto: SDA a Ministerstvo dopravy

Trend z loňského roku by měl podle odborníků pokračovat i letos. „Obecně můžeme konstatovat, že registrace nových LPG vozů rostly výrazným tempem také v okolních státech, kde se loni přibližně zdvojnásobily. S prodejem pohonů LPG jsme tedy spokojeni. Zájem o ně evidentně roste, takže v Česku by se letos mohl počet registrací nových vozů na LPG dále navyšovat a přehoupnout se přes 1 400,“ odhaduje Radek Malý, marketingový manažer Renault Česká republika.

tisková zpráva

One Comment on “V Česku loni výrazně rostl počet nových vozů na LPG”

Napsat komentář