V Česku se pomalu rozjíždí prodej Bio LPG

Od loňska je v Česku k dostání kromě klasického fosilního LPG také jeho varianta získaná z obnovitelných zdrojů v podobě Bio LPG.

V Česku se loni prodalo Bio LPG v objemu, který odpovídá ročním prodejům běžné LPG čerpací stanice
foto: Primagas

Bio LPG je k dostání průběžně na asi 60 čerpacích stanicích v regionu severní Moravy. Z chemického hlediska jde o naprosto totožnou komoditu, tedy směs plynů propanu a butanu. I to je důvodem, proč se prodává nikoliv samostatně, ale ve směsi s běžným LPG.

Celkem bylo na severní Moravě loni prodáno 33 tun Bio LPG, které má oproti fosilnímu LPG skoro o 80 % nižší uhlíkovou stopu. LPG neboli zkapalněný ropný plyn je nejrozšířenějším alternativním motorovým palivem.

I když jde o ekologické palivo, jeho produkce je závislá na fosilních zdrojích, protože se získává jako vedlejší produkt při rafinaci ropy nebo při těžbě zemního plynu. Loni se však na českém trhu poprvé objevilo takzvané Bio LPG.

To se vyrábí z obnovitelných zdrojů, v tomto konkrétním případě ze zbytků jídla a cukrové třtiny použitých primárně na výrobu bioethanolu. V závislosti na technologii a zdrojích výroby má Bio LPG výrazně nižší uhlíkovou stopu než fosilní LPG.

„V Česku se Bio LPG poprvé objevilo loni v červenci a do konce loňského roku se ho na čerpacích stanicích prodalo již 33 tun. To řádově odpovídá množství LPG, které ročně prodá běžná čerpací stanice LPG,“ říká Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas. Není tomu ale tak, že by bylo někde možné natankovat samotné Bio LPG.

„LPG i Bio LPG jsou z chemického hlediska naprosto totožnou komoditou. Jde o plyny propan a butan, rozdíl je pouze v technologii výroby. Propan-butan získaný z obnovitelných zdrojů se proto nedistribuuje zvlášť, ale z ekonomického i ekologického hlediska je výhodnější ho přimíchat do celého objemu zkapalněného ropného plynu pro daný trh,“ vysvětluje Jiří Karlík.

Bio LPG je v Česku zatím dodáváno výhradně z plnírny a distribučního centra společnosti Primagas v Horní Suché. „Horní Suchá zásobuje přibližně šedesát čerpacích stanic na severní Moravě, mezi něž patří i nově otevřená stanice LPG Primagas v rámci čerpací stanice OMV Klimkovice u posledního sjezdu z dálnice před Ostravou,“ popisuje Jiří Karlík.

Vzhledem k tomu, že se v Česku ročně prodají ve formě autoplynu desítky tisíc tun LPG, představují loňské dodávky Bio LPG, byť jsou omezeny regionem severní Moravy, maximálně jednotky procent z objemu paliva, které řidiči na severní Moravě tankovali.

Se zvyšující se produkcí Bio LPG však bude jeho podíl na celkových prodejích dále růst a v budoucnosti mohou obnovitelné zdroje při produkci LPG zcela převládnout.

„Čím větší bude podíl Bio LPG, tím více se omezí produkce skleníkových plynů. I když je LPG ekologičtější alternativou konvenčních paliv, průměrná uhlíková stopa Bio LPG loni dodaného na český trh byla ještě o 79 % nižší než u fosilní varianty, což je výrazný posun v omezování produkce škodlivých emisí,“ doplňuje Jiří Karlík.

tisková zpráva

73 Comments on “V Česku se pomalu rozjíždí prodej Bio LPG”

 1. První 2 veřejné vodíkové plnící stanice 700 BAR v ČR
  První 2 veřejné vodíkové plnící stanice 700 BAR v ČR budou letos 2021 realizovat junypetrák fpráglu, litvínově a třetí později v Brně… :)))

  https://youtu.be/hHSYJlhQqCU?t=364

  https://kcc-hho.webnode.cz/vodikomobil/

  „předpokládají poměrně rychlé přibývání vodíkových aut“ :))))))

  https://youtu.be/hHSYJlhQqCU?t=778

    1. To asi nezkrachuje. Je poměrně dost zatvrzelých lidí co
     To asi nezkrachuje. Je poměrně dost zatvrzelých lidí co tolik nesnáší BEV, že prostě budou jezdit vodíkovým autem i kdyby na chleba nebylo, ale nějaké velké rozšiřování to nebude. 😀

     Hlavně nabídka aut v podstatě neexistuje. Máme tu Mirai, Nexo a MB GLC F-CEL. Toť v podstatě vše.

      1. Spalováky mít budou také, ale na ježdění na okruhu nebo
       Spalováky mít budou také, ale na ježdění na okruhu nebo doma na výstavce. 🙂

       Ekototalita by byla, kdyby vám z důvodu ekologie zakázali jakékoliv auto. Naštěstí máme demokracii a když se většina lidí shodne, že spalováky ve svém městě nechtějí, tak jim tam s nimi nikdo jezdit nebude.

        1. Naštěstí jsem nic takového netvrdil. Zkuste si to znovu
         Naštěstí jsem nic takového netvrdil. Zkuste si to znovu přečíst. 🙂

         Když prostě lidé zvolí do zastupitelstva strany, které prosazují zřízení nízkoemisních zón, tak to není ekototalita, ale standardní demokracie. Pokud si obyvatelé nějakého města zvolí bezemisní zónu, tak respektuji jejich volbu.

         Jsem také racionalista i když se tak nejmenuji, takže v současnosti spalovák chci a zatím je nás i s vámi většina(Proto v ČR žádné bezemisní zóny nemáme). V budoucnu ho ale chtít už nebudu a pokud bude stejně smýšlejících lidí většina a vy také nezměníte názor, tak budete v menšině a budete časem přehlasován. Nic totalitního co by odporovalo ústavě nebo základním lidským právům.

        2. Ano, pokud strana prosazuje zřízení nízkoemisních zón a
         Ano, pokud strana prosazuje zřízení nízkoemisních zón a je zvolena, je to demokracie. Pokud přijde nařízení z Bruselu, je to totalita.

         Ekototalita neznamená jen zákaz spalováků, je to cokoliv, co odporuje vůli většiny ve jménu ekologie. Obdobně komunistická totalita byla prosazování názoru komunistů ve jménu jiné ideologie, Nacismus to samé.

         Změna názoru nesmí být podmíněna další totalitou a to ekonomickou. Uvalení daní na spalováky a subvence do EV je také totalitní praktika. Jednoho okrádáte a druhému dáváte (a většinou při té příležitosti něco zůstane za nehty, však to známe)

        3. Možná vám to uniklo, ale i do Bruselu jsou lidé voleni a
         Možná vám to uniklo, ale i do Bruselu jsou lidé voleni a je to pouze město asi jako Praha, kde se prostě sjedou volení zástupci ze všech oblastí(stejně jako do Prahy) a jednají tam. Nařízení, přijaté demokratickou většinou v Praze také považujete v horní dolní za totalitní, když s nimi nesouhlasíte?

         Nesnažte se tu někomu vnutit, že zákaz spalováků je nařízení ujednané v Bruselu a ještě k tomu bez nás. Každá země si to stanovuje sama, a proto to někdo plánuje už v roce 2030 a někdo až v roce 2040 a někdo třeba vůbec.

         Daně nebo dotace jsou standardní nástroj fiskální politiky i v těch nejvíce demokratických a svobodných zemích.

         Pokud se vám to nelíbí, tak volte strany, které zastávají podobný názor. Bohužel pro vás mají takové strany u nás podporu asi tak 15 %. Z toho vyplývá, že váš názor asi není úplně většinový.

        4. Chápu, že si to myslíte, ale není to pravda. Vezmeme jako
         Chápu, že si to myslíte, ale není to pravda. Vezmeme jako ukázku nedemokratičnosti EU třeba žárovky. Klasické žárovky byly zakázány v důsledku nařízení Evropské Komise, která je nezávislá na jednotlivých státech. Nařízení EK je závazné pro všechny státy a zvrátit teoreticky by rozhodnutí mohl Evropský Parlament. Jenže, poslanci Evropského Parlamentu jsou placeni z peněz EU a i kdyby je nakrásně nezvolili v dalším období, tak mají naspořeno do konce života. A poslanci jsou ze všech zemí, takže ČR je bez šance.

         Lisabonskou smlouvou přestala existovat Česká Republika jako samostatný stát. Je jedno co si lidé myslí, na tom absolutně nezáleží. Ale pro vás dobře, vy máte ten „správný“ názor a rudou knížku. Aha, promiňte, nějak jsem se zapomněl na změnu doby, není to rudá, ale modra s hvězdama.

        5. Bohužel nemáte pravdu a ukazujete, že nevíte jak fungují
         Bohužel nemáte pravdu a ukazujete, že nevíte jak fungují instituce EU. Není to však vaše chyba. Ve škole se to moc neučilo a přece jen je to trochu komplikovanější než v ČR.

         Nařízení Evropské komise musí být schváleno v radou Evropské unie a musí mít 55 % hlasů a musí reprezentovat 65 % počtu obyvatel EU. Všude máme své zástupce a Evropská komise musí být nezávislá na národních státech aby navrhovala to, co je dobré pro EU a ne třeba pro předsedu vlády.

         Doporučuji nastudovat:
         https://cs.wikipedia.org/wiki/Evropská_komise
         https://cs.wikipedia.org/wiki/Evropská_rada
         https://cs.wikipedia.org/wiki/Rada_Evropské_unie
         https://cs.wikipedia.org/wiki/Nařízení_Evropské_unie
         https://europa.eu/european-union/law/legal-acts_cs#nařízení

         Nebuďte osobní a nezkoušejte srovnávat EU s komunisty. Máte možnost volby, ale jste prostě v menšině co má sotva 15 %. Pokud se vám to nelíbí, tak odejděte. Nic z toho za komunistů nebylo povolené. 🙂

        6. Pravdu možná nemám v procesu, ale fakticky v tom, že ČR
         Pravdu možná nemám v procesu, ale fakticky v tom, že ČR již neexistuje mám. A že ČR není schopna zabránit zákazu spalováků také, což byla ta hlavní myšlenka.

         Cituji:
         Jejími členy jsou hlavy států nebo předsedové vlád členských zemí EU.

         Tedy EK navrhne, většina ministrů schválí. A tady je to super, protože počet obyvatel je rozhodující pro schválení a neschválení. Takže ČR nemá s ostatními státy téměř žádný vliv. Sám jste to napsal, 65 procent obyvatel. Tímto je jasné, že velké státy diktují malým.

         Řešení: Odstoupení od Lisabonské smlouvy, potažmo vystoupení z EU. GB to je jiná liga než čeští zaprděnci posraní z EU a nesmyslnými obavami. Navíc v kombinaci s mladými perspektivními užitečnými idioty, kteří si myslí, že zrušení Eu znamená, že nebudou moci cestovat. A cestování je smysl jejich života.

        7. Komisari EK maji funkci ministru jako v narodnich statech.
         Komisari EK maji funkci ministru jako v narodnich statech. Kazda zeme ma jednoho komisare. Komisare vysila narodni stat. CR vyslala Jourovou. Komisari jsou vyslani vladami narodnich statu. Nejsou voleni lidem. To vam vadi? A vadi vam ze ministri v CR take nejsou voleni lidem, ale jmenovani premierem/prezidentem? To je pro vas asi ok. Tak co se certite.

        8. Vlada CR se sklada z premiera a 13 ministru. Pouze jeden
         Vlada CR se sklada z premiera a 13 ministru. Pouze jeden ministr je i predseda strany, Jan Hamacek. Ale ani jeden ministr nebyl zvolen ve volbach, protoze to neexistuje. Ministr ani nemusi byt poslanec. Muze to byt kdokoliv. Ministry si urci sam premier.
         Co se tyka komisarky Jourove, tak to je clenka ANO a do EK ji poslal Babis. Urcil ji uplne stejne jako ministry. Ze clenove ANO vcetne predsedy jsou lumpove, tak na tom se shodneme.

        9. Skoda ze jste ten nesmysl uz smazal. Bylo to asi i pro vas
         Skoda ze jste ten nesmysl uz smazal. Bylo to asi i pro vas hodne pitome.

        10. Nejsem si jistý, jestli jste to úplně dostatečně
         Nejsem si jistý, jestli jste to úplně dostatečně pochopil.
         Je tam napsáno 55 % států představujících minimálně 65 % obyvatel a blokační menšina musí mít minimálně 4 státy.

         Jinými slovy stačí vám stačí i 12 nejmenších státečků z 27, abyste zablokoval cokoliv a ani největší země to neprohlasují a i když se Francie, Itálie, Německo a Španělsko šprajcne, tak je zbytek může přehlasovat. Prostě ta většina musí být spíše 60-70 % států. To už je solidní shoda při které by v našem parlamentu neschválili ani přestávku na oběd. Nebo byste chtěl aby 20x menší Malta měla naprosto stejný hlas jako my nebo snad Německo.

         Není problém odstoupit od Lisabonské smlouvy. Jen prostě zajistěte v demokratických volbách, aby takové strany měly u nás více jak 15 %. 🙂

        11. Ohledně těch voleb máte pravdu.
         Ohledně Lisabonské

         Ohledně těch voleb máte pravdu.

         Ohledně Lisabonské smlouvy je otázkou, zda ztrátu suverenity může z principu věci odhlasovat parlament nebo je nezbytné referendum.

         Pokud se nemýlím, Irsko ji napoprvé odmítlo. U nás pro jistotu nebylo možné hlasovat. Inu jsme takový póvl Evropy, bez hrdostí co věčně hrbí hřbet a má radost z toho, že něco může dostat zadarmo.

        12. Děkuji.
         Osobně bych také uvítal referendum, ale bohužel

         Děkuji.
         Osobně bych také uvítal referendum, ale bohužel naši politici, které jsme si v té době zvolili, tak pro to nebyli. EU je v tomhle nevině a můžeme si za to sami.

         Já spíše nechápu, že skoro každý se shodne, že v zahraničí (Německo, Rakousko a možná i Francie a Benelux) funguje snad všechno lépe, ale když bychom se měli řídit i jen částečně podle těchto zemí, tak je najednou polovina lidí hrozně proti a brnkají na strunu suverenity.

        13. Tak tak, unie se snaží v celé EU nastavit zákonne
         Tak tak, unie se snaží v celé EU nastavit zákonne prostředí dle standartů západní demokracie jako u zakládajících členů, ale u nás se hnes někteří staví na zadní a ohánějí se ohrožením národních zájmů. Myslím, že ruští trolové odvádějí skvělou ptáci.

        14. To co říkáte pak také znamená, že Čína na okupovaném
         To co říkáte pak také znamená, že Čína na okupovaném Tibetu se snaží zavést zákonné prostředí dle činských standardů. A obyvatelé Tibetu se staví na zadní, nepochopitelné že? A za to také mohou ruští trolové? (tak to jsou fakt dobří, v místech kde internet rozhodně není tak běžný jako v Evropě).

         Ruští trolové, to podobný termín jako vrahové z Wall Street. A za mandelinku bramborovou taky mohli. (možná si to už nepamatujete, ale když se vlivem změny prostředí přemnožila mandelinka, tak byla označena za imperialistického brouka, kterého se poslali vrahové z Wall Street a ti zlí imperialisté).

         Receptem na propagandu je vzdělání, jenže to by pak mohli někteří klást logické otázky nejen vůči té cizí propagandě, ale i vůči té z EU. A to by se otrokářům nelíbilo.

         PS: A ať si to ujasníme, Tibet je území okupované Čínou a nikdy nebyl součástí Číny. Jen je v současnosti Čínou vojensky dobyt.

        15. Srovnáváte Čínu + Tibet s EU + ČR? Co nám tak
         Srovnáváte Čínu + Tibet s EU + ČR? Co nám tak strašného EU provádí? Zakázali nám říkat guláš a rum? To je teda strašná nesvoboda, dejte mi zbraň, jdu na ně!
         To, že má EU přebujelou administrativu a nudící se úředníci vymýšlejí kokotiny je pravda. Ale to my máme taky.

        16. S tím přovnáním ČR k Tibetu jste to trochu přepísknul.
         S tím přovnáním ČR k Tibetu jste to trochu přepísknul. Samozřejmě k EU mám výhrady i já, ale ne principiální. Ale s potřebou vzdělanosti souhlas, ty kecy ožralé jitrnice a Bureše, mohou žrát jen ovce, ne vzdělaní občané. Buhužel pro ná všechny.

        17. Přestože míra útlaku ČR ze strany EU je přirozeně
         Přestože míra útlaku ČR ze strany EU je přirozeně znatelně menší než Tibetu ze strany Číny, princip je stejný. Pro obhajobu EU je nutné dodat, že zjevně pro Čechy je důležitější plná miska, než vlastní národ. A proto je to vlastně správně, jsme bezpateřní lokalajové a právem zaniknem.

         To že zanikne ČR asi není žádná škoda, nyní mi už tak nevadí. Ono totiž není na co být hrdý. To co předvedli češi v době pandemie je tak strašné, že to nema cenu komentovat.

         Ohledně vzdělání to určitě nebude tak, že by EU prosazovala kritické myšlení, znalost exaktních věd jako je fyzika a matematika. Naopak se bude množit nevzdělaná lůza s titulem z okultních věd jako jsou gendrové studie. A inkluze dílo zkázy dokončí.

         Pokud se na to podívám z pohledu existence vesmíru, je to úplně, ale úplně jedno. Nebo ne? Vše záleží na otázce, kterou neumíme odpovědět. Je informace závislá na hmotě nebo je možná její existence bez hmoty. Je to jen jinak formulovaná otázka, zda existuje Bůh.

        18. Proti řešení metafyzických otázek života, vesmíru a
         Proti řešení metafyzických otázek života, vesmíru a vůbec samozřejmě nic nemáme, odpověď už stejně známe :). Ale prosím, zkusme se společně více držet hlavního tématu tohoto magazínu, kterým je obecně věda a technika, přesněji technika dopravní, ještě přesněji ta alternativní, která průběžně nahrazuje zastaralé spalovací motory.

        19. ok, tak jedna praktická otázka. Jak mám vymazat svůj
         ok, tak jedna praktická otázka. Jak mám vymazat svůj účet a „být zapomenut“ v souladu s GDPR?

        20. GDPR je právní norma EU, proč nejásáte?
         GDPR je právní norma EU, proč nejásáte?

        21. GPRS nemá s anonymními uživateli nic společného!
         GPRS nemá s anonymními uživateli nic společného!

        22. Máte pravdu jen v případě, kdy není možné zjistit
         Máte pravdu jen v případě, kdy není možné zjistit identitu. To ale v diskuzi je možné, protože nelze zamezit tomu, aby uživatel řekl, kým je nebo to o něm prohásila třetí strana. V takovém případě má uživatel plné právo žádat výmaz veškerých příspěvku a zrušení svého účtu.

         PS: Je velmi pravděpodobné, že příspěvky jsou databázi, stačí jeden nebo více šikovně napsaných příkazů.

        23. I když o něm prohlásila třetí strana, že se jmenuje
         I když o něm prohlásila třetí strana, že se jmenuje Josef Okurka neznamená to, že se tak opravdu jmenuje a porád nevím který z 15 Josefů Okurků to vlastně je.

        24. Nemíchejte logiku do nařízení EU. Tak to nefunguje, vy
         Nemíchejte logiku do nařízení EU. Tak to nefunguje, vy nejste od toho, abyste přemýšlel. Od toho jsou tady úředníci z EU.

         Zřizovatel webu má k dizpozici emailovou adresu, která je osobním údajem. Mám tedy právo žádat, aby tato emailová adresa nebyla uchovávána v IS prozozovatele.

         PS: Asi jen blbě hledám, kde tady je sakra zrušení účtu? Nevíte někdo?

        25. Stačí napsat panu Horčíkovi (email redakce).
         Stačí napsat panu Horčíkovi (email redakce).

        26. To nelze, protože pro doložení plnění GDPR musí správce
         To nelze, protože pro doložení plnění GDPR musí správce vést evidenci o tom, jaké účty smazal.

         EU GDPR hlava 22.

        27. fakt je to tam jako hlava 22 nebo jste parafrázoval?
         fakt je to tam jako hlava 22 nebo jste parafrázoval?

        28. Ano je to parafráze, v GDPR to to jmenuje Doložení plnění
         Ano je to parafráze, v GDPR to to jmenuje Doložení plnění práva subjektu údajů na vymazání osobních údajů, u kterých správce pozbyl právního titulu pro zpracování.

        29. Díky za hezké slovo zastaralé…domnívám se, že to
         Díky za hezké slovo zastaralé…domnívám se, že to dopadne tak, že spalovací motor bude zastaralý asi tak jako elektronka….pro technické fajnšmekry pravěk, ale prakticky neexistuje profesionální hudební nahrávka, na které by se elektronky nepodílely, simulace elektronkových zvuků fungují super, ale jen v obýváku a do sluchátek..

        30. O jakém zákazu spalováků od EU to mluvíte? Pokud vím tak
         O jakém zákazu spalováků od EU to mluvíte? Pokud vím tak zákaz zatím uvažuje jen Anglie a Norsko. Oba tyto státy nejsou v EU. Až EU zakáže spalováky tak my budeme určitě na posledním místě a možná k tomu u nás ani nedojde protože se do té doby zadusíme.

        31. Až EU zakáže spalováky nebudeme na posledním místě.
         Až EU zakáže spalováky nebudeme na posledním místě. Bude to velmi pravděpodobně v celé EU obdobně jako EU zakázala žárovky. A je celkem jedno zda to je blbost nebo ne.

        32. Žárovky zakázala málo. Moji blbí nájemníci si je
         Žárovky zakázala málo. Moji blbí nájemníci si je kupují pořád a vyráží mě pojistky. Tak jsem jim musel koupit ledky za svoje peníze.
         Auta určitě nezakáží naráz ve všech státech. To udělají až bude nadpoloviční většina EV. Ta bude první v západních státech. V těch zaostalých budeme mít v tu dobu teprve 1% a silnice by zůstaly prázdné.

        33. To máte slabý pojistky, když to vyrazí hloupá žárovka.
         To máte slabý pojistky, když to vyrazí hloupá žárovka. Mimochodem už je vymyšleno jiné osvětlení k točivým stojům, které by vysokofrekvenčně neblikalo? V dílně máme pořád žárovky – právě kvůli točivým strojům.

        34. To už je dávno vyřešeno! Asi 40 let.
         Musí se světla

         To už je dávno vyřešeno! Asi 40 let.
         Musí se světla zapojit na všechny tři fáze aby se to vyrušilo.

        35. Stačí tu LEDku napájet DC napětím a nic blikat nebude.
         Stačí tu LEDku napájet DC napětím a nic blikat nebude.

        36. Žárovka udělá totální zkrat a vyrazí jakoukoliv
         Žárovka udělá totální zkrat a vyrazí jakoukoliv pojistku. Ledky mají měnič na vysoké frekvenci, žádný stroj se nemůže točit tak rychle. Vyskytují se i ošizené ledky jenom přes sériový kondenzátor, ty blikají 50 Hz.

        37. Ne ošizené LED žárovky, ale 90% těch běžně
         Ne ošizené LED žárovky, ale 90% těch běžně prodávaných, nemá měnič ale kondík. Zkuste si občas nějakou rozebrat.

        38. Kdyz budu kupovat LED na soustruh, urcite nepujdu do OBI.
         Kdyz budu kupovat LED na soustruh, urcite nepujdu do OBI. Musite vedet co delate a koupit LED pro tocive stroje. Na to existuji predpisy. Ty asi moc neznate.

        39. Já si vždycky v obchodě led potěžkám v ruce. Ty
         Já si vždycky v obchodě led potěžkám v ruce. Ty kvalitní jsou těžké protože mají chladič. Nechlazené led dlouho nevydrží.
         Ty kondíkové jsou strašně jalové, mají cosinus fí třeba 0,2. Mají sice spotřebu 10 W ale třeba 50 VA. Záleží co vám napočítá elektroměr. Jalovinu by měl ignorovat ale moc bych tomu nevěřil.

        40. Elektromer pro domacnost meri jen cinnou slozku. To mam
         Elektromer pro domacnost meri jen cinnou slozku. To mam zjistene. Stejne jako verite vaze u reznika, tak byste mel verit i elektromeru. Cesky metrologicky institut proveruje merici zarizeni pri schvalovani. Tezko tam bude distributor nahravat podvodny software. Leda ze by byl distributor VW 🙂

        41. To ano, ale zaručují přesnost jenom do cos fí = 0,5. Já
         To ano, ale zaručují přesnost jenom do cos fí = 0,5. Já jsem ty dnešní digitální nezkoušel ale kdysi jsem připojil do zásuvky kondenzátor 200 mikrofarad a mechanický elektroměr se točil jako vrtule. A taky by neměl.

        42. Ten kondensator ma i realny odpor a tim padem spotrebuje i
         Ten kondensator ma i realny odpor a tim padem spotrebuje i cinnou slozku. Jak jste ho zapojil? Naprimo bez limitujicimu odporu by snad explodoval.

        43. Byl to krabicový kondenzátor (ne elektrolyt). Zapojený byl
         Byl to krabicový kondenzátor (ne elektrolyt). Zapojený byl přímo, jeho Xc bylo při 50 Hz podle výpočtu 16 Ohm. Teklo přes něj při 220 V 14 A jalového proudu a byl studený takže reálný odpor moc neměl.

        44. To musim take zkusit a otestuji elektronicky elektromer.
         To musim take zkusit a otestuji elektronicky elektromer. Bohuzel mam jen 10 mikrofarad. Nic moc.

        45. 10 je málo, to chce těch 200. Já jsem chtěl taky otestovat
         10 je málo, to chce těch 200. Já jsem chtěl taky otestovat digi elektroměr ale nemůžu ten kondík najít. Šlo by to i tlumivkou ale na ten proud by bylo potřeba hodně železa.
         V ideálním případě by měl ampérmetr ukazovat 16 A a elektroměr by se neměl ani pohnout. On se trochu pohne protože budou ztráty na drátech ve zdi. Proud na nich vytvoří úbytek napětí a to bude ve fázi s procházejícím proudem takže činný výkon který je bude ohřívat. Ale to bude jen pár Wattů.

        46. Koukal jsem na zbozi.cz. 200uF stoji ca. 200 Kc plus posta. Za
         Koukal jsem na zbozi.cz. 200uF stoji ca. 200 Kc plus posta. Za tu srandu by to stalo. Ja mam regulovatelne toroidni trafo 2000W. Kdyz ho pripojim na 16A jistic, tak vylitne. Musim pres odpor a pak ho vyzkratovat. Chtel jsem to pouzivat na regulaci bojleru spolu s FVE. Minimalizace odberu ze site. Ted mam spinani ucelenych vlnovych period. Ale to neni dobre. Elektromer meri nejakych 960ms a z integralu vykonu vyhodnoti dodanou energii. Bohuzel ta regulace funguje ciste jen v rytmu 20ms on a 20ms off. Teda kazda druha cela vlna je zapnuta. Jiny pomer on/off dela bordel. Elektromer pak kazdych 960ms vyhodnoti jinou energii. Ale dlouhodobe to zase sedi. Bohuzel to kolisani dela nekdy dodavku do site a nekdy odber. Take jsem pokukoval po regulaci proudu temi kondensatory, ale pry maji zivotnost jen 3000h.

        47. Koukam, ze porad zijete v predlistopadove dobe. Inovace jsou u
         Koukam, ze porad zijete v predlistopadove dobe. Inovace jsou u vas navzdy tabu. Trochu informovani by neskodilo.

        48. Hele, trubče, sdělil bys nám ve fóru např. Tvůj názor
         Hele, trubče, sdělil bys nám ve fóru např. Tvůj názor na to, jak ti volení volové se stěhují se svou celou agendou do Štrasburgu? Samozřejmě, že volení volové v Bruseli (Brusel se skloňuje podle vzoru pr.del) zvedají pazoury tak, jak by si je doma zvednout nedovolili. Asi tak.

        49. Neuvěřitelné. 😀
         Konečně komentář, na který má

         Neuvěřitelné. 😀
         Konečně komentář, na který má alespoň zanedbatelnou cenu reagovat.

         Jestli myslíte stěhování parlamentu mezi Štrasburkem a Bruselem, tak to je smutná blbost a ukazuje, že i v jiných zemích jsou malí lidé, kteří si musí něco dokazovat. Doufám, že se ta zbytečnost jednou vyřeší, ale nepovažuji to za něco na čem stojí a padá EU.

         Hlasují tam tak, jak mají v programu. To, že polovina Babišových voličů neví, že ANO není žádná antiEU strana je jejich problém.

        50. a) Těší mně, že na oslovení „Trubče“ slyšíš :-). b)
         a) Těší mně, že na oslovení „Trubče“ slyšíš :-). b) Nikdy jsem Babiše nevolil c) Naopak, to stěhování parlamentu přesně vystihuje podstatu EU institucí – k hov.nu, k nas.rání, k pláči či k smíchu, jak kdo chce.

       1. Venoušku, eOcásku, většina lidí má naštěstí ještě
        Venoušku, eOcásku, většina lidí má naštěstí ještě všech svých pět pohromadě, víš? To, že Tobě a pár dalším eŠulínkům je.be ještě globálně vůbec nic neznamená. Kapíruješ? Vím, že ne, bo k tomu Ti právě chybí těch všech pět pohromadě.

  1. Uzavreny kolobeh. Takove perpetuum babis. Ten grazl krade se
   Uzavreny kolobeh. Takove perpetuum babis. Ten grazl krade se statnim krytim a luza tleska. Asi nam ho take nadelila ruska podpora, financovana ruskem. Ostatne zeman ma na tom nemaly podil a ten je pod ruskou taktovkou. At zije rusky plyn a ropa, muzeme si za vse sami.

Napsat komentář