V Česku jezdí téměř 7000 aut na zemní plyn

redakce - 22 Leden 2014

V ČR je registrováno celkem asi 4,7 milionů vozidel, podle údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) bylo v ČR zaregistrováno v roce 2013 asi 150 tisíc nových vozidel. Na stlačený zemní plyn (CNG) jezdí v ČR už více než 6,7 tisíce, což je o dva tisíce více než před rokem.Vozidla České pošty

Česká pošta významně přispívá k rozvoji CNG v České republice
foto: Česká pošta

Z nich je asi 430 autobusů a 60 nákladních automobilů. Podle oficiální statistiky na světě jezdí již více než 17,7 milionu CNG vozidel, ale jelikož některé země naposledy uvedly své počty v roce 2008 - 2011, nepochybně je toto číslo ve skutečnosti ještě mnohem vyšší. Podle ACEA již šestý rok za sebou klesá v Evropě prodej automobilů, ale těch na CNG přibývá a v Evropě už jezdí celkem 1,85 milionů CNG vozidel.

Český plynárenský svaz (ČPS) sleduje vývoj CNG a pravidelně zpracovává statistická data z této oblasti. CNG je v ČR již 12 let a do ledna 2014 bylo registrováno přesně 6 710 ekologických CNG vozidel.

Automobily na CNG jsou zvlášť vhodné pro řidiče s vyšším počtem ujetých kilometrů. „Nejčastějším důvodem pořízení CNG vozidel je velké snížení nákladů na provoz. Cena CNG je zhruba poloviční oproti benzinu či naftě. Toho si jsou motoristé vědomi a proto si CNG vybírají například firmy s velkými autoparky, spediční firmy a dopravní podniky,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS. „Těší nás, že si řada firem, ale i státní správa vybírá jako ekologické vozy právě ty na CNG a že počet těchto vozidel každým rokem viditelně narůstá,“ dodává.

„Brzy bude u nás jezdit už sedm tisíc CNG vozidel, protože mají mnoho výhod. CNG je vůbec nejlevnější pohonnou hmotou, jeho cena na 1 km se pohybuje mezi 1 - 1,40 Kč. Má také nulovou silniční daň a nádrže jsou uloženy mimo zavazadlový prostor. V neposlední řadě CNG z auta nelze také zcizit,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS. Cena CNG vozidel je téměř stejná jako stejných vozidel benzinových nebo dieselových a na trhu je velmi velká nabídka sériově vyráběných vozů, a to i za cenu pod 200 tisíc korun. U partnera společnosti E.ON - AUTO FUTURE v Českých Budějovicích – si mohou zákazníci vybrat ze široké nabídky osobních i užitkových vozů a ušetřit dokonce 36 procent při nákupu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol