V Brně vyjede první český popelářský vůz na elektřinu

První česká „kukačka“ neboli popelářský vůz čistě na elektřinu bude už od zítra jezdit v Brně. Jde o Volvo FE Electric v ceně 12 mil. Kč.

Odpadová a svozová společnost SAKO Brno byla nedávno pověřena realizací fotovoltaických a fototermických systémů na území města Brna. V následujících letech osadí 650 střešních fotovoltaických elektráren. Celkový výkon panelů v rámci městské solární elektrárny dosáhne 40 MWp a roční výrobu elektřiny okolo 43 GWh, což přinese roční úsporu emisí v hodnotě 36 tis. tun CO2.

SOUVISEJÍCÍ: DHL si objednalo 44 elektrických náklaďáků Volvo

I to je jeden z důvodů, proč se nedávno rozhodla už v březnu otestovat 17 tunové nákladní auto značky Volvo s pohonem na elektřinu (Volvo FL Electric, 130 kW/200 kW max., baterie 265 až 395 kWh pro dojezd 250 km až 300 km). To v barvách společnosti SAKO Brno a s ukrajinskou vlajkou jezdilo městem do poloviny března. Pomáhalo například se svážením materiální pomoci pro Ukrajince. Testy se nejspíše osvědčily, protože od srpna bude ulice Brna brázdit také popelářský vůz Volvo FE Electric.

Popelářské vozy jsou pro elektrifikaci ideální. Často popojíždějí na krátké vzdálenosti, neustále zastavují a mají předem vytyčené dané krátké trasy. Špičkový výkon kukačky SAKO Brno je 225 kW, kapacita akumulátorů je 265 kWh. Celková hmotnost soupravy činí 27 tun.

zdroj: SAKO Brno

42 komentářů u “V Brně vyjede první český popelářský vůz na elektřinu”

 1. Mam obavy z elektrickych popelaru. Muj pes je vzdy slysi na dalku ze uz jedou. To huceni a skuceni motoru je typicke. Proto drive nez jsou u branky je muj pes pripraven je uvitat. No a tichy pojezd mu sebere strategicky naskok. Ted bude muset behat na posledni chvily aby je zastihnul. To mu zasadne pokazi jeho zvyklosti.
  Ale presto davam👍👍👍

 2. Včera jsem byl během parkování na místě s nabíječkou tázán, proč tam stojím a místo blokuji.
  Tak jsem pánovi vysvětlil, že nikdy neblokuji nabíječky určené výhradně k nabíjení. Ale pokud se jedná o běžné parkovací místo doplněné o nabíječku, tak tam parkuji běžně, neboť svobodná volba majitele elektromobilu o způsobu pohonu není můj problém a jeho parkovací privilegium.

  Potěšilo mě, že to pochopil celkem rychle a vzal to v pohodě.👍

   1. Pokud je jinde volno, a tím nemyslím 100 metrů daleko, tak v rámci pohody zaparkuj jinde a je jedno, tam je nabíječka nebo cedule Pro Jirku. To je otázka vstřícnosti, nikoliv nárokovosti.

    Konflikty nevyhledávám ani z nich neuhýbám a v rámci prevence jsem adekvátně ozbrojen jako skoro půl milionu ostatních Čechů a obložen právníky 😂

   1. Russka valka na Ukrajine je nejvetsi problem minimalne v Evrope. Tak se nepokousej to bagatelizovat. Russka valka ovlivnuje nasi bezpecnost, nase hospodarstvi a celou spolecnost.
    Ze spekulanti sroubuji ceny nahoru je jasne. Vsak vy se porad sam prezentujete jako nejotrlejsi spekulant, ktery tezi z nestesti druhych.
    Kdyby se vsechen benzin/nafta, ktere spotrebuji auta pouzil v generatorech a nabijely se BEV a odpadni teplo by se pouzivalo k vytapeni domu, tak by spotreba energie vyrazne klesla. Dokonce by i emisi ubylo, protoze motor v optimalnich podminkach emituje mene, nez nestale bezici studeny automotor. A vytapeni by bylo bez dodatecnych emisi. Tzv. All inclusiv. Tak nestekejte proti EV a zapojte se. Aha, vy jako prorussak tezite ze zvysene spotreby shnilych dinosaurich houwen.

      1. Tak zaprvé plyn z Ruska NENÍ 10x dražší. Protože, a to dobře víš a pouze trapně lžeš, je naprosto zásadní rozdíl mezi cenou pro velkoodběratele zafixovanou na mnoho let dopředu a spotovou cenou.

       Zadruhé, pokud jsou některé druhy energií a především elektřiny dražší, je to pouze a jedině problém, který si EU v čele s Německem sama dobrovolně způsobila.

       Výsledkem Německých gigantických investic do OZE je 5x vyšší cena elektřiny než ve Francii, neuvěřitelný růst emisí CO2 a totální destabilizace energetické bezpečnosti vlastní i okolních zemí.

       TO JSOU FAKTA, KTARÁ NELZE POPŘÍT.

       A podle výsledků evropských a německých (ale i českých) politiků by měla následovat odpovídající odměna. A ta přijde. Jestli Rusko zastaví dodávky plynu, a já doufám že ano, poteče krev. A je to naprosto nezbytné, jinak se vlivu fanatických ideologů, kteří energetiku dovedli do stavu horšího než v letech 1938-1945, nezbavíme. Média sice pojedou dále svoji propagandu, ale řadě lidí, až budou doma klepat kosu, to nakonec dojde.

       A z toho máš ty, ultralevicový německý dogmatiku, strach a nepříjemný pocit tam vzadu v hlavě… protože tušíš, i když si to odmítáš připustit, že mám pravdu.

       1. Z vaseho dlouheho povidani jsem si odnesl jednu zasadni info. A to je, ze si prejete aby uz tekla krev. Hezky po russacku, ten Donbas osvobodime i kdyby jsme meli vsechny zachranovane obyvatele zabit. Neznam vasi diagnozu, ale je to pro ostatni obcany docela riziko pokud behate volne. Coz asi nehrozi a jste nekde pod zamkem a v peci odborniku.

        1. Ten plyn zase zlevni a oci pro plac zbydou Russku. A tu krev si Behac preje zrejme v EU. Jako „lid“ (okamurovci) proti „elitam“.

        2. Přeji si rychlou konfrontaci. Protože odklad konfliktu mu nezabrání a znamená, jak nás historie učí, mnohem větší výsledné škody.

         Proto je levicovým progresivistům potřeba dát do držky hned, a nečekat, až budou obhajovat ve jménu vyššího dobra vypnutí dodávek elektřiny do nemocnic.

       2. „GAZPROM HROZÍ DALŠÍM RŮSTEM CEN PLYNU. Ruská společnost Gazprom v úterý oznámila, že cena plynu by podle jejich informací mohla tuto zimu opět vzrůst. Podle společnosti mohla cena za 1000 metrů krychlových plynu vzrůst z 2500 dolar až na 4000 dolarů“.
        Za pravopisne chyby nerucim, je to citace.

        1. Ano. Ale ne jejich plynu a pro jejich zákazníky. To ti zřejmě v zápalu boje uniklo.

        2. Asi jsem neco zaspal, ze russaci maji vrasky z vyvoje cen plynu v EU. Ze by jim ta blamaz na Ukrajine zacala dochazet a chteji se vloudit? To si nemyslim, spise zaspal tupec42 a nechape, ze russak nam opet vyhrozuje. Cas se jim krati, brzy bude valka zatazena k russakum a to jim pokazi valecne nadseni. Bylo tomu tak v minulosti, bude tomu tak i v soucasnosti i budoucnosti. Ze supernovy bude rudy trpaslik.

        3. Gazprom varoval před radikálním růstem cen plynu pro Evropské spotřebitele již v roce 2015. Toto varování zopakoval v roce 2021 při problémech s otevřením plynovodu Nord Stream 2. Zájmem Gazpromu totiž není ani příliš nízká cena, která mu snižuje zisky, ani příliš vysoká cena, vedoucí k přechodu na jiné zdroje.

         Měli pravdu? Měli.

         Tak si nech kecy na koledu.

    1. Je to prosté milý Watsone, Rusové opouštějí Krym a Češi Baška Vodu, protože poslední dva týdny v srpnu jsou už z pohledu turistických turnusů výrazně slabší.

     Když se teď podíváte na mýtnice v Chorvatsku, vypadá to, že válka je na Makarské riviéře a lidé utíkají se vším, co vlastní 😀

     Máte ještě nějaký podobný objev Ameriky?

Napsat komentář