UPS využívá drony pro přepravu laboratorních vzorků v nemocnici

Společnost UPS oznámila spuštění logistické služby zaměřené na přepravu laboratorních vzorků pomocí bezpilotních dronů. Spolupracuje na tom s firmou Matternet, lídrem v oblasti technologií autonomních dronů.

Na projekt bude dohlížet Federální letecká správa (FAA) a ministerstvo dopravy v Severní Karolíně. Nedávný let byl prvním z mnoha plánovaných denních letů v kampusu WakeMed v Raleigh. Místo 30 minut autem po silnici trvá let 3 minuty 15 sekund, což může být často otázkou života a smrti.
foto: UPS

Doručování vzorků pomocí dronů bude probíhat v rámci nemocničního areálu WakeMed v metropolitní oblasti Raleighu v Severní Karolině. Projekt společností UPS a Matternet představuje významný milník pro bezpilotní letectví ve Spojených státech. Nyní je většina laboratorních vzorků v rámci rozšiřujícího se areálu WakeMed doručována kurýrními vozy.

Přeprava pomocí dronů nabízí doručení na vyžádání a ve stejný den, možnost vyhnout se zpožděním na silnici, lepší efektivitu lékařských dodávek, snížení nákladů a lepší zkušenost pro pacienty, která může vést k záchraně života.

Ministerstvo dopravy v Severní Karolíně (NCDOT), které se zabývá možnostmi využití dronů pro rozšíření dostupnosti zdravotní péči pro obyvatele Severní Karolíny, podpořilo společnost Matternet v realizaci zkušebních letů s využitím technologie dronů této společnosti.

Létající dron přepravující nemocniční zásilky

Létající dron přepravující nemocniční zásilky
foto: UPS

V srpnu 2018 proběhly v nemocničním areálu WakeMed zkušební lety v rámci pilotního programu Integrace bezpilotních leteckých systémů (IPP) FAA. Cílem tříletého programu FAA je otestovat praktické využití bezpilotních letadel a partnerství místní vlády se soukromými společnostmi a zjistit, jak lze tuto novou technologii bezpečně a účelně integrovat do každodenních činností. Partnery pilotního programu jsou FAA, NCDOT, UPS, Matternet a WakeMed.

Pro doručování se využívá kvadrokoptér M2 společnosti Matternet, který je napájen dobíjecí lithium-iontovou baterií a který přepraví laboratorní vzorky o váze do 2,3 kg (5 liber) na vzdálenost 12,5 mil (asi 20 km).

Pro doručování zásilky dronem v nemocnici WakeMed zdravotnický pracovník uloží laboratorní vzorek, například vzorek krve, do zabezpečeného přepravního boxu. Dron letí po předem určené letové dráze, je monitorovaný speciálně vyškoleným pilotem pro řízení dronů (RPIC) a dosedne na vyznačenou přistávací plochu v hlavní nemocnici WakeMed a centrální patologické laboratoři.

Laboratorní vzorky jsou zabaleny do speciální krabičky

Laboratorní vzorky jsou zabaleny do speciální krabičky
foto: UPS

Zkušenosti s doručovacím programem v nemocnici WakeMed společnosti UPS a Matternet využijí k dalšímu zlepšení přepravních služeb pomocí dronů v dalších nemocnicích a zdravotnických zařízeních v USA.

Klíčovým prvkem transformační strategie UPS zůstává posílení celosvětové chytré logistické sítě firmy cílené na podporu nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Logistika zdravotnictví a biovědy je pro UPS prioritním segmentem a společnost vytváří nová partnerství a zavádí nové technologie, které umožní lepší péči o pacienty s efektivnější logistikou a dodavatelským řetězcem.

Takto probíhá balení vzorků

Takto probíhá balení vzorků
foto: UPS

Tato spolupráce je posledním programem UPS zaměřeným na podporu zdravotnické logistiky pomocí dronů. V roce 2016 se UPS stala partnerem Světové aliance pro očkování a imunizaci (Gavi) a společnosti Zipline za účelem doručování krevních vzorků do vzdálených míst ve Rwandě. Tým Matternet již realizoval více než 3000 letů pro zdravotnické systémy ve Švýcarsku.

tisková zpráva

One Comment on “UPS využívá drony pro přepravu laboratorních vzorků v nemocnici”

Napsat komentář