Továrna Tesla Motors v Číně?

Americká automobilka Tesla Motors uvažuje o stavbě továrny v Číně. Důvod je prostý – obejít vysoká čínská dovozní cla na automobily vyrobené mimo území Číny.

Tesla Model S se už prodává v Číně
foto: Tesla Motors

Čína si plně uvědomuje a využívá svou ekonomickou sílu i velikost svého trhu. Každý automobil dovezený do Číny je zatížen minimálně 25% clem. Na auta vybavená spalovacím motorem je navíc uvaleno další až 17% clo – podle objemu a výkonu motoru.

Čínský plán je jednoduchý. Donutit světové automobilové výrobce postavit továrny v Číně a podpořit tak čínskou ekonomiku. Díky obrovskému a hladovému čínskému trhu na to největší automobilky rády přistupují.

Vyjímkou není ani americká automobilka Tesla Motors. Podle tiskové agentury Bloomberg News mohou první automobily Tesla vyjíždět z čínské továrny již v roce 2017 nebo 2018.

Informaci o plánech vyrábět elektromobily Tesla Model S v Číně přinesl Elon Musk na čínské konference Geekpark Conference. Součástí plánů Tesly v Číně má být i vybudování nabíjecích míst Supercharger ve městech jako je Peking nebo Šanghaj.

Zájem Tesly o čínský trh je nanejvýš logický. Důvodem není 1,2 miliardy stále bohatších Číňanů a vysoká dovozní cla, ale také katastrofální ekologická situace v čínských velkoměstech.

I vláda v Pekingu chtě nechtě musí naslouchat svým obyvatelům stěžujícím si na životní prostředí. Čína tak masivně podporuje elektrické automobily i výstavbu nabíjecích stanic.

Jen do konce letošního roku má v Pekingu vzniknout 1000 nabíjecích stanic.

Avšak plány Tesly mají jednu trhlinu na kráse. Mluvčí Tesly Liz Jarvis-Shean možnost výroby v Číně během nejbližších let prakticky vyloučila. Chtělo by se říct:“Copak pravá ruka neví, co děl levá?“

„Doufáme, že budoucností Tesly je lokální výroba v Číně, tak abychom vyráběli vozy tam, kde se prodávají,“ řekla Liz Jarvis-Shean v e-mailu pro magazín Autoblog Green. “Nicméně pravděpodobně nebudeme vyrábět automobily v Číně během následujících tří až čtyř let, ani o tom zatím nevedeme vážné diskuze.“

Zatím si tak zájemci v Číně musí za vozidla Tesla Model S připlatit. Za 85kWh verzi Model S si čínský zájemce zaplatí 119 000 dolarů, což je o 49 000 dolarů více, než kolik zaplatí zákazník ve Spojených státech.

Přesto Tesla předpokládá, že letos v Číně prodá 5000 vozů Tesla Model S. Z dlouhodobého hlediska chce Tesla prodávat v Číně až třetinu své produkce.

Ve hře jsou samozřejmě miliardy dolarů, tisíce pracovních míst a také zájmy politiků a akcionářů. Dvojznačné vyjádření Tesly tak může být směrováno vládě v Pekingu: „Mohli bychom u vás postavit továrnu, ale musíte se více snažit.“

22 Comments on “Továrna Tesla Motors v Číně?”

  1. Aby Tesla nezatopila sama
   Aby Tesla nezatopila sama sobě. Do fabriky nasadí místní své lidi, a za pár měsíců máme další tutově asijský elektromobil s parametry jako Tesla-S. Apple si nechal vyrábět komponenty v asijii A převážně samsung jim tet ukrajuje značnou část trhu. Renomovaná Švýcarská hodinářská firma takhle přišla o jméno protože trh byl zaplaven plagiátem jejich hodinek. U nás řešil podobný problém Jablotron kdy mu chodily reklamace plagiátu .
   Mnozí se už poučili a své špičkové výrobky vyrábějí jen ve své mateřské továrně.

    1. Začali jako zelináři a
     Začali jako zelináři a vypracovali se mezi významné světové výrobce elektrotechniky o tom není pochyb .Ale Applu doslova ukradli ne jen jednou technologii.
     Samsung vyráběl a vyrábí pro Apple některé komponenty a to už je len malý krůček vyrábět a prodávat své výrobky pod svou značkou .
     http://www.lidovky.cz/soud-zamitl-zadost-samsungu
     http://jablickar.cz/apple-vs-samsung-dejstvi-druhe/
     http://www.mujipad.cz/novinky/apple-pozaduje-po-samsungu-dalsich-16-milionu-dolaru-jako-odskodne-za-milionove-soudni-poplatky/
     Podobný případ je Intel /AMD Kdy AMD také vyrábělo pro Intel procesory a potom se osamostatnilo, ale nedokázali držet krok. Dnes Intel ovládá většinu trhu . K Intelu se ještě vrátím v souvislosti s Apple kdy měli vyrábět komponenty pro iPad ale hluboce podcenili poptávku trhu a dnes toho litují.
     http://technet.idnes.cz/zemetreseni-u-intel
     Také je tlak vlády USA na Apple obnovit výrobu některých zařízení ve státech.
     http://zpravy.idnes.cz/obama

       1. Proč teď? AMD mu zatápí
        Proč teď? AMD mu zatápí pořád, APU jsou skvělé čipy pro konzumaci obsahu a příležitostné gamesení. Taky nezapomínejte jak malinkatá je AMD oproti Intelu firma. Ono teď INtel i AMD má spíš problém s ARMovými mašinkami, hlavně tablety, které jim dost ukousávají z koláče.

        1. Na to jak je AMD malá firma
         Na to jak je AMD malá firma tak dokázala v minulosti Intelu slušně snížit prodeje .
         http://technet.idnes.cz/akcionari-zenou-amd-k-soudu-vyrobce-klamal-o-procesoru-llano-pra-/hardware.aspx?c=A140120_132837_hardware_nyv
         Intel také bojuje o PC
         http://technet.idnes.cz/intel-black-book-je-odruda-all-in-one-pocitacu-fn1-/hardware.aspx?c=A140323_162440_hardware_vse
         Tablet beru jako hračku (modní záležitost) , která Pracovní/Domácí Pc prostě nenahradí (Pořádný monitor, velký operační výkon, objemný Hdd , poctivá klávesnice a myš). Také to vnímám jako zařízení na jedno použití použij a zahod .

        2. K tabletu, respektive
         K tabletu, respektive nějakému SOC minipc velikosti krabičky od sirek, není problém připojit jak pořádný monitor a používané OSy jsou na tom s podporu vysokých rozlišení včetně 2k lépe než slavné W8, připojit jakoukoliv klávesnici s myší přes USB nebo BT je to nejmenší, SSD je už v základu a na větší objemy existují věci jako NAS a konečně výkon moderních ARM SoCů je pro konzumaci obsahu, což je 90% uživatelů, víc než dostačující.

        3. Ano souhlas . Ale toto s
         Ano souhlas . Ale toto s vaší konfigurací odhalí právě to že jim chybí ten výkon . Připomíná mi to možnost připojit monitor přes USB http://technet.idnes.cz/test-zapomente-na-grafickou-kartu-zapojte-monitor-rovnou-do-usb-pxo-/hardware.aspx?c=A071205_234458_hardware_vse
         Taky tablet je o svobodě kterou, když připojíte různé redukce a kabely úplně ztratíte.
         Třeba Levný TABLET přináší více komplikací než radosti.Malý výkon/ malá pamět Značně omezuje výběr programů.Uživatelé instalují další a další nové programy přístroj se zahltí a razantně se zpomalí doba odezvy na pokyny uživatele.
         Přesto musím Souhlasit. Mate pravdu že spoustě uživatelů právě Tablet dokáže plnohodnotně nahradit stolní počítač/notebook u kterého stejně využívali jen zlomek možností které tento přístroj nabízí .

        4. USB grafiku bych do toho
         USB grafiku bych do toho vůbec netahal, to je zařízení z principu úplně mimo mísu. Šílenější by bylo snad už jenom na USB připojovat RAMku. Grafiky v ARM SoCech poskytují mnohdy úctyhodný výkon, za který by se nemuselo stydět ani herní PC střední třídy a to se spotřebou jednotek W.

        5. Ještě dotaz na váš
         Ještě dotaz na váš názor na životnost TABLETU .Když pominu křehký LCD panel. Osobně mám největší obavu s životností baterie .Třeba Právě Apple měl problém s životností akumulátoru. Dokonce čelil i soudní žalobě protože nenabízel náhradu.Také případné opravy díky řešení vše na jedné desce problém. Náhradní díl nedostupný nebo příliš drahá oprava nerentabilní .
         Proto ten můj postoj použij a zahod.

        6. s baterií v Ntb, tabletu,
         s baterií v Ntb, tabletu, smartphone je častý problém ten, že je plácnuta blízko topného elementu a od něho dlouhodobě ohřívána.

         Problém s neměnitelnou baterií je pouze v požadavku na pevnou(neskřípající) a přitom maximálně tenkou konstrukci. Prostě se k ní bez poškození krytu nelze dostat. A naopak nelze jednoduše=levně vyrobit hodně tenký kryt zařízení, který by šel opakovatelně rozebrat a po čase nevrzal.

        7. S trochou knowhow a
         S trochou knowhow a správnými nástroji není problém vyměnit libovolnou „nevyměnitelnou“ baterii bez poškození, byť jen optického. Ale poslední roky vůbec takové požadavky neeviduji. Morální zastarání je rychlejší.

        8. Nejsem prodejce/dovozce
         Nejsem prodejce/dovozce žádné elektroniky a servis dělám pouze jako vedlejšák, ale ze zkušeností lidí se kterými přicházím do styku je životnost obdobná jako u mobilu, tzn. v naprosté většině případů to lidi vymění za modernější model než se vůbec projeví stárnutí baterie nebo nějaká závada. Když o tom tak přemýšlím, tak jsem vlastně nikdy žádný tablet neopravoval a u mobilů je nejčastější závada vytržený microUSB konektor z desky a pak různá mechanická poškození jako rozsednuté krycí sklíčko nebo urvané klávesy u straších Nokií.

         A metoda použij a zahoď už mnoho let platí i pro PC a notebooky.

Napsat komentář