Továrna Opel se promění v obří výrobnu baterií s kapacitou 24 GWh

Opel nyní nově patří PSA a chce se změnit v elektrickou automobilku. Továrna Kaiserslautern se promění v továrnu na výrobu baterií s roční kapacitou 24 GWh.

Evropa začíná v oblasti výroby baterií a bateriových článků konečně pomalu dohánět USA a Asii. Továrna Kaiserslautern bývala středobodem výroby komponent značky Opel v Evropě. Vyráběly se tam hliníkové komponenty, motory i osy. Byla otevřena v roce 1966.
foto: Saft

Během uplynulých dní navštívili továrnu Opel Kaiserslautern německý spolkový ministr financí Peter Altmaier a zástupci regionální vlády. Konverze tradiční továrny má začít v roce 2021 a dokončena bude do roku 2024, kdy začne výroba baterií.

Jde o investici v hodnotě 5 mld. eur. Druhá podobná továrna vyroste ve Francii v regionu Hauts-de-France. Jde o součást plánu společnosti ACC (Automotive Cell Company), nového joint-venture mezi společnosti PSA a Saft.

Bateriové články z Kaiserslauternu by měly stačit pro výrobu až půl milionu elektromobilů. V továrně pojedou tři bloky, každý po 8 GWh. Budou velmi pravděpodobně putovat do elektromobilů jako Opel Corsa-e, Peugeot e-208 a e-2008 a dalších plánovaných.

89 Comments on “Továrna Opel se promění v obří výrobnu baterií s kapacitou 24 GWh”

 1. A jakoupak na to mají technologii?
  Předpokládám, že

  A jakoupak na to mají technologii?
  Předpokládám, že technologii mají z roku 2018 max 2019, protože nevím nic o tom, že by se PSA nebo Opel či jiný člen ACC věnoval posledních pár let vývoji baterie.
  Takže začít chrlit v roce 2024 baterie s technologií 2019 – tj. energetickou hustotou někde okolo 250 Wh/kg – no to je majstrplán. 🙂
  Ale nějak se začít musí – držím palce.

  1. Už pred 10 rokmi mal Panasonic 3300mAh batériu 18650 s
   Už pred 10 rokmi mal Panasonic 3300mAh batériu 18650 s energetickou hustotou 240Wh/kg a nevšimol som si ze by sa dakto za 10 rokov dostal dáko výrazne vpred.Ano článkov na internete spústu ale reálny výrobok chyba. Takže ak konečne postavia poriadnu továreň v Európe bude to krok vpred. Mňa ako zákazníka zaujíma cena s je mi jedno ci mam na 50kWh v podvozku 200 alebo 300 kg batérií.. Len nech už konečne stojí auto ako Peugeot 208e 20000 eur.

   1. Za prvé 240 Wh/kg je dnes řekněme minimální hodnota nic
    Za prvé 240 Wh/kg je dnes řekněme minimální hodnota nic moc. Ale hlavně za druhé, tempo vývoje baterií díky potřebám elektromobility značně akcelerovalo, tudíž uplynulá dekáda se od té nastávající bude podstatně lišit.

    Jestli budete mít v podvozku při stejném množství kWh 200 nebo 300 kg, je naprosto zásadní rozdíl. Protože to bude rozdíl nejen kapacitní rozdíl, ale i fyzický. Takže buď bude mít auto při stejné kapacitě více místa, a nebo ten podvozek opět naplní bateriemi, a do stejného prostoru nacpete o 25% kapacity více. Dále tentýž motor když povleče auto o hmotnosti 1 tuna – bude žrát třeba 14 kWh / 100km, ale když povleče auto 1,1 tuny – bude žrát třeba 16 kWh/ 100
    Při sto kilometrech se to zdá jako nepodstatné, ale na třech stovkách už je to 6 kWh což je například veškerý rozdíl potřebný pro plné topení či klimatizaci atd…

    1. 240Wh/ kg je dnes minimálna hodnota? Nič moc? 🙂 poprosím
     240Wh/ kg je dnes minimálna hodnota? Nič moc? 🙂 poprosím link aspoň na jednu reálnu batériu co sa vo veľkom vyrába co sa dostala za 10 rokov po Panasonicu aspoň na 1.5 násobok. :-)…nie laboratórny kus a internetové blaboly… Reálny výrobok…

     1. No 1,5 násobek zatím ne, ale zrovna ten Panasonic ve
      No 1,5 násobek zatím ne, ale zrovna ten Panasonic ve spolupráci s Teslou již v roce 2018 (ne-li dřív) produkovali s hustotou 280 Wh/kg

      24M tuším dokonce u sériové baterie překročilo těch 280 Wh/kg – i když ta jejich sériová výroba není zatím žádná masovka v řádech gWh.

      Což na zmiňovaných 100kg dělá cca 4000 Wh – tj. 4kWh. A když máte třeba 300 kg baterii, je to 12 kWh – to je pro některá EV v ideálních podmínkách dostatek na 100 km

      Takže pokud budu mít srovnatelná auta a jedno bude mít hustotou té licencované technologie 240 Wh/kg a druhé 280 Wh/kg a obě budou mít třísetkilogramovou baterii, které si asi vyberu?

      No a závěrem – jsou to sice stále jen spekulace, ale všichni tak nějak tušíme, že nastávající dubnová Tesla baterry day (dnes přejmenovaný na Tesla April company talk) též posune laťku výš.

      A celá myšlenka byla v tom, že Němci chtějí začít produkovat 2024, ale licencují dnes.

      1. Nie,tvoj pri príspevok bol o tom ze 240Wh/kg je slabá,zlá,
       Nie,tvoj pri príspevok bol o tom ze 240Wh/kg je slabá,zlá, zastarana hodnota a ja tvrdím že dnes je úplne v pohode a dokonca ju dosahuje asi len Tesla ostatné auta sú nižšie. Pýtal som link na reálny výrobok kde je hodnota za 10 rokov aspoň na 1.5 násobku… Nedal si žiaden link.. Len si napísal o dákej imaginarnej baterii co ma vraj 280Wh. Lenže realita je taká že batérie 2170 od Tesly majú ešte nižšiu hodnotu na kg ako staré 3400mAh. A to su *nové „.

       1. Dobře, nechtělo se mi to hledat ale budiž…
        Tak od těch

        Dobře, nechtělo se mi to hledat ale budiž…

        Tak od těch 24M je to:
        https://insideevs.com/news/343052/24m-delivers-semisolid-cells-with-energy-density-above-280-wh-kg/

        A těmi Panasonic/Tesla bateriemi jsem myslel tyhle:
        https://electrek.co/2019/12/26/tesla-patents-battery-chemistry-cheaper/

        Navíc ta neusokojivá hodnota 240 Wh/kg jsem říkal, že bude zastaralá v tom roce 24. Chtějí v roce 24 vyrábět to, co licencují dnes (tedy max technologii roku 2019.
        Kdyby plánovali začít produkci letos, tak by to ještě bylo v pohodě, to by bylo konkurence schopné, ale oni to chtějí vyrábět za 4 roky.

        1. 🙂 ty asi nerozumies pisanemu textu.. Písal som link na
         🙂 ty asi nerozumies pisanemu textu.. Písal som link na reálny výrobok.. Nie bla..bla článok o bateriach. Takých článkov vychádza na webe 10 mesačne…
         Tesla žiadnu batériu s hustotou 280Wh/kg nevyrába… Pri prechode na rozmer 2170 došlo dokonca k poklesu pod 240Wh/kg. Skratka parameter 240Wh/kg je v reálnom výrobku dnes výborný a dovolím si tvrdiť ze aj o 4 roky bude minimálne dobrý.. Dôležitejšia je cena za 1kWh. Ako to už viacerí napísali nadomnou je úplne jedno ci ma batéria 200 alebo 250 kg v aute co váži 1500kg.
         Ty si písal ze bude nič v roku 2024???
         Takže toto si nenapísal ty?
         „Za prvé 240 Wh/kg je dnes řekněme minimální hodnota nic moc“

         Písal si dnes..

         Dáko sa zamotavaš 🙂

      2. Klasického zákazníka (který dnes jezdí ve spalovacím
       Klasického zákazníka (který dnes jezdí ve spalovacím autě), zajímá u EV asi tak:
       – cena
       – dojezd
       – rychlost nabíjení na cestách (doma je to skoro jedno, stačí 11 kW)

       Jestli baterka se stejným dojezdem bude mít o 50 kg více než u konkurence, je celkem jedno, když ta auta (s baterkou kolem 60-80 kWh) váží min. 1500-2000 kg. Důležitý parametr je i prostorová hustota energie, ale řekl bych, že z uživatelského hlediska (pro mě třeba určitě) je mnohem podstatnější dojezd a rychlost nabíjení. No a jako první, samozřejmě, cena auta, která se odvíjí od ceny baterky.

       1. Dobře tak dle Vašich měřítek.
        Dejme tomu, že máte ve

        Dobře tak dle Vašich měřítek.

        Dejme tomu, že máte ve všech ostatních parametrech ekvivalentní auta, zejména ve spotřebě motoru při stejných parametrech.
        Auto A) s hustotou energie v baterii 240 Wh/kg
        má k dosažení dojezdu 500km baterii 75 kWh o určité hmotnosti, která Vás nezajímá, ale její cena je dejme tomu 350 000,- Kč
        Auto B) s hustou energie v baterii 280 Wh/kg
        má k dosažení dojezdu 500km baterii „jen“ 62,5 kWh o jiné (ale určitě menší) hmotnosti, ale ta nás nezajímá. Nicméně je to o 12,5 kWh méně, tudíž to auto bude levnější. Kdyby to měla být sleva čistě matematická tak zhruba o 120 000,- Kč

        Stejná auta, stejný dojezd, a rozdíl ceny přes 100k Kč

        1. Z jakého důvodu auto B bude mít o tolik nižší spotřebu
         Z jakého důvodu auto B bude mít o tolik nižší spotřebu než auto A? Konkrétně 15 kWh/100 vs. 12,5 kWh/100.

         Pokud budou obě auta jinak úplně stejná, i se stejným dojezdem a jediným rozdílem bude cena, tak samozřejmě bedu levnější. Jen mi není jasné, proč by to auto B mělo být úspornější, s menší baterkou a tedy levnější.

        2. Ne spotřebu mají stejnou, jen jednomu se těch 15 KWh vejde
         Ne spotřebu mají stejnou, jen jednomu se těch 15 KWh vejde do menší baterie v tom parametru který jste chtěl pominout – hmotnost.
         Proto říkám, že ten parametr je nesmysl pominout.

         Ale máte pravdu, nenapsal jsem to příliš srozumitelně, když to zpětně čtu, mohlo to vyznít tak, že auto B žere méně.

         Takže lépe řečeno. Auto A má těch 75kWh v baterii o určité velikosti za určitou cenu X, a Auto B ji má v menší baterii za cenu X – cca 15%

        3. Stále tomu nerozumím…
         Obě auta mají baterii 75 kWh, ale

         Stále tomu nerozumím…

         Obě auta mají baterii 75 kWh, ale auto B ji má o 45 kg lehčí, protože má hustotu 280 Wh/kg, kdežto auto A má baterku s hustotou 240 Wh/kg.

         Takže kapacita baterky, spotřeba i dojezd bude cca. stejný. Co bude menší, je hmotnost. A z toho usuzujete, že ta baterka B bude levnější? Já myslel, že cena baterky se odvíjí za kWh a ne ca kg 🙂

         Nebo, proč si myslíte, že baterka B bude levnějšá o 15% než baterka A?

        4. Teoreticky jde o to, že při té nižší hmotnosti to auto
         Teoreticky jde o to, že při té nižší hmotnosti to auto ujede se stejným počtem kWh delší vzdálenost. Tudíž na ujetí stejné vzdálenosti by mu měla stačit baterie menší, a tudíž levnější.

         Na druhou stranu musím uznat, že když se to takhle spočítá, rozdíl 40 Wh/kg je příliš malý na to, aby to mělo nějaký citelný dopad na cenu. Reálně se to projeví, až se objeví baterie alespoň 350 Wh/kg. Tam už to bude poznatelně menší baterka, a tudíž poznatelně menší cena. Respektive za stejnou cenu poznatelně větší dojezd.

        5. Taky nad tím dumám 🙂
         Za výchozí bod argumentace bych bral

         Taky nad tím dumám 🙂
         Za výchozí bod argumentace bych bral že bateria má větší hustotu a tedy se mi tam vejde druhý kočárek do kufru.
         Nebo že váží méně a má tedy menší spotřebu (dojede dále).

        6. No právě… jestli baterka bude mít 270 nebo 315 kg (oboje
         No právě… jestli baterka bude mít 270 nebo 315 kg (oboje je dost), je úplně jedno při těch hmotnostech aut. A cena baterky se od hmotnosti neodvíjí, pokud vím, jenom od kapacity, ne?

         Spíš je zajímavý parametr Wh/litr objemu. To je vidět u i3 nebo eUp/Citigo-e. Ve srovnání s první generací do té druhé nacpali baterku s dvojnásobnou kapacitou, do stejného prostoru.

        7. Objemová hustota vzrostla. Ale za cenu mizerného
         Objemová hustota vzrostla. Ale za cenu mizerného dobíjení.
         A nebo se škodovka jen jistí kvůli záruce 8 let /160 tis km proti lidem, kteří by nabíjeli jen na DC.

        8. Ano, to je pravda. resp. je to pravda u eUp/Citigo, je to
         Ano, to je pravda. resp. je to pravda u eUp/Citigo, je to pravda u Soulu, Kony, Niro s tou menší baterkou (64 kWh je v pohodě). Tam je nabíjení pomalejší než u předchozí generace s menší baterkou. Co jsem ale četl info od majitelů i3, tak 94Ah i 120Ah verze se nabíjí rychleji než 60Ah, resp. nabíjecí výkon nepadá tak strmě, když se to blíží k 80-90 procentům.

        9. rychle dobijanie u tychto nahusto naskladanych pouch alebo
         rychle dobijanie u tychto nahusto naskladanych pouch alebo prizmatickych (tehiel) ma jeden velky problem: nemoznost efektivne chladit cely clanok. Napr. u i3 je spravene iba z jednej strany (zdola). Tym padom pri rychlonabijani sa bateria nerovnomerne zahrieva, hore je horuca, zdola je chladena. Taketo nerovnomerne tepelne zatazenie moze mat len jediny vysledok – rychlu degradaciu. Tento (zly) sposob chladenia ma viacero BEV. Pripadne nema ziadny (leaf). Takze to, ze dosiahli energeticku hustotu na nejaku zaujimavu uroven nie je v konecnom dosledku ziadna vyhra.

  2. technologii budou mit takovou jakou si licencuji, rozdilnost
   technologii budou mit takovou jakou si licencuji, rozdilnost linek pro novejsi technologii bude v malych detailech ktere se budou dat menit rekl bych dost rychle v radu tydnu, nebo snad cekas ze se linky pro takove veci stavej na nekolik let ?

   ja se obcas dostavam k zakazkam linek pro vyrobce jineho zbozi, a je to dost variabilni zalezitost, kuprikladu posledni linka na ktere jsme delali vizualizace a navrhovana byla komplet v CR, tak muze behem 2 dnu delat uplne jine produkty, vesmes je to z 90% program a z 10% variabli robotickej hardware kde se vymeni par hlavic a ramen za jine a ve finale 1 tyden vyrabis a kompletujes holitka a druhej tyden treba vyrabis a kompletujes hracky

   1. No při dnešní poptávce po bateriích už vidím jak se
    No při dnešní poptávce po bateriích už vidím jak se někdo pohrne do toho jim licenčně poskytnout nejnovější technologie.
    Proto to píšu, určitě jim každej rád licencuje technologii 3, 4 roky starou, ale při dnešním tempu vývoje v oblasti baterií to může být zásadní rozdíl.

        1. fakt tady nekdo veri v takovou pohadku? v roce 2025 opravdu
         fakt tady nekdo veri v takovou pohadku? v roce 2025 opravdu nebude v CR kazdy kupovat jen BEV, nebude to ani v roce 2030, staci se podivat jak to je v Norsku kde jsou ohromne pobydky jiz cca 9 let, a teprve ted tam prodeje elektrifikovanych aut dosahuji prez 60% rocnich prodeju 😉

         lidi uvazujte trosku nad tema cislama z realu 😉 rok 2030 prinese snizeni emisi pro automobilky o 37,5% oproti roku 2021, a v 2021 zacinaji platit limity 95g CO2 pokud nechce automobilka/koncern platit pokuty, v roce 2025 se maji emise snizit o 15%, tazke zadny drasticky cisla ktery by nesli dosahovat s hybridy a plug-in hybridy, v celkovem kolaci prodeju tedy budou do roku 2030 spise dominovat hybridni motorizace, v roce 2030 bude ten limit nejakych 59g co2, tedy hodnota kterou plni vetsina dnesni plug-in hybridu, jde o flotilove prumery kde zasahuje do cifer i hmotnost danych aut, takze automobilky muzou mit proste i v tom roce 2030 treba auta co budou mit emise na urovni treba 300g CO2, jen proste flotilove musi pokud nechtej platit pokuty, aby dosahli na tech 59 a mene gramu CO2 v celkove flotile 😉

         pokud v roce 2030 v CR dosahnou prodeje elektrifikovanych modelu 50-60% tak to bude uspech

        2. Nemusí jít o to že budou kupovat ale že před rokem 25
         Nemusí jít o to že budou kupovat ale že před rokem 25 budou kupovat normální auta, ty vydrží +-15 let takže „každý“ až tak 40 ale po tom roce 25 třeba už nikomu nebude dávat ekonomický smysl si koupit staré auto, mohou se rozhodnout počkat na EV protože se toho spalováku už třeba nezbaví tak snadno takže ekonomicky jim vyjde lepší překlepat ten svůj spalovák dalších 5 let a koupí až v roce 30.

        3. nesmysl, vice nez 80% aut v Evrope se prodava flotilove, tedy
         nesmysl, vice nez 80% aut v Evrope se prodava flotilove, tedy firemnim zakaznikum, fakt cekas ze firmy prestanou kupovat auta jen proto aby si pockali na elektromobili a svoje obchdoaky/zamestnance nechaj jezdit ve strych autech? ….no lepsi pohadku jsem fakt necetl 😀

         a ze ja firmu mama a auta na ni kupujeme, nesmysli o tom co se vyplati napis nekomu jinemu kdo se neorientuje v TCO 😉 nekde se elektromobil vyplati, jinde se zase nevyplati, a neurcujes to ani ty, ani ja, ale kompletni trh ktery je na to navazany 😉

        4. A když se do flotilového TCO promítne neprodejnost
         A když se do flotilového TCO promítne neprodejnost odepsaných vozů?

         Jasně že firmy jedou jen na čísílka a nějaké ideologie je netankují.
         Ale může se stát že čísílka se přehoupnou, a nemusí to být jen vlivem technologického vývoje či snižováním nákladů sériovou výrobou. Vidle do toho může hodit politika, šejkové, nebo ozonová díra třeba 🙂

         No a nebo ještě masivnější dotace 😀

        5. prodej vozu je to nejmensi co vetsinu firem trapi, ty auta
         prodej vozu je to nejmensi co vetsinu firem trapi, ty auta jsou odepsany a tedy zaplaceny

         navic naporu firem pokud by meli zajem i z 50% by v evrope nestacila nabidka 😉

         hosi zacinate tady uvazovat podobne nesmyslne jako odporci BEV, jen opacne, stejne jako nikdy nenastane ze by se zedne na den vsechno zmenilo na elektromobily, tak nenastane to ze by se trh ze dne na den uplne otocil a vsichni najednou chteli jen elektromobily

        6. Ale na TCO to vliv má ne?
         Pouze rozvíjím diskusi, jestli

         Ale na TCO to vliv má ne?
         Pouze rozvíjím diskusi, jestli zastávám nějaké stanovisko sám nevím 😀

         Každopádně jste si pravděpodobně nevšiml začátek diskuse – že BEV budou ve všem lepší, jestli v tom nevidíte ironii ale vážnou myšlenku tak pozor aby jste nedopadl jako Sheldon (co se trapasů týče) 😉

        7. kdy budou BEV lepsi? nejdulezitejsi otazka ze vsech 🙂 to z
         kdy budou BEV lepsi? nejdulezitejsi otazka ze vsech 🙂 to z ebudou lepsi rozporovat nehodlam, ale dokud lepsi nebudou z pohledu bezneho uzivatele ktery kouka vesmes hlavne na cenu a dojezd, tak jsou lepsi jen pro toho kdo si to umi zduvodnit to „lepsi“

         to je jako ptat se jestli je na zabiti lepsi nuz nebo tank

        8. Tam záleží jestli máte na tu naftu do toho tanku 😉
         A ad

         Tam záleží jestli máte na tu naftu do toho tanku 😉

         A ad počátek diskuse – tam bylo že BEV budou za 5 lepší než hybridy a ty nebudou pak nikoho zajímat.
         To jen pro korektnost.

         Že budou někdy lepší se tedy shodneme, že za 5 let byl podle mě sarkasmus/ironie.

        9. ak česko nevystúpi z únie, bude musieť robiť politické
         ak česko nevystúpi z únie, bude musieť robiť politické kroky – tak, ako v čssr – na prvého mája ohlásili zlacnenie moskvičov takým spôsobom, že za rozdiel v cene mohol voziť (8kkm/rok) viac ako 5 rokov. že o dva roky dražili benzín …

        10. V Norsku neni vetsi podil EV jen kvuli tomu, ze je nedostatek
         V Norsku neni vetsi podil EV jen kvuli tomu, ze je nedostatek EV a hlavne nedostatek modelu EV. Na trhu neni jediny kombik, jedine prostorne rodinne auto. Bud SUV, supersporty, predelavky, nebo miniauta. Zatim neexistuje zadne EV ktere by patrilo do skupiny nejprodavanejsich modelu. Doufejme ze se to rychle napravi. Ale snaha dinosauru je ocividna, nedelat nic, co by kazdy chtel. Proto je tvrda regulace nutna.

        11. to je samozrejme nesmysl, i v Norsku jsou lide kteri
         to je samozrejme nesmysl, i v Norsku jsou lide kteri elektromobil nechteji a proto si ho nekupuji 😉

        12. Vyssi podil by byl urcite. Nikde nepisu o kolik vyssi. Ale ze
         Vyssi podil by byl urcite. Nikde nepisu o kolik vyssi. Ale ze vy to oznacite za nesmysl, to je odvazne tvrzeni.

        13. mam v Norsku nekolik pratel a nekteri z nich elektromobil
         mam v Norsku nekolik pratel a nekteri z nich elektromobil maji, a to co pises je podle toho jak se s nima obcas bavim dost nesmysl

         takze jo klidne to budu nesmyslem nazivat 🙂

         i firma co me dava hodne lukrativni zakazky sidli v Norsku

        14. S tim Norskem mate pravdu ale uznejte ze zatim je dost malo EV
         S tim Norskem mate pravdu ale uznejte ze zatim je dost malo EV modelu na vyber.

        15. to urcite je, a nemyslim si ze se vyber do roku 2025 nejak
         to urcite je, a nemyslim si ze se vyber do roku 2025 nejak vyrazne z lepsi, automobilky sice ohlasuji desitky modelu, jenze ono se to u nich pocita tak nejak jinak, takze kdys VW uvede 12 elektrik, tak veskutecnosti to je jen 3-4 kousku na teze spusob

        16. A jeste je v tom zahrnuto dost „elektrifikovanych“ modelu.
         No

         A jeste je v tom zahrnuto dost „elektrifikovanych“ modelu.
         No „elektrifikovane“ je ale vlastne kazde auto.

        1. Tak to prave vuci hybridum nestaci 😉
         Tak to prave vuci hybridum nestaci 😉

        2. Když bude EV lepší v ceně tak to bude nový mainstream
         Když bude EV lepší v ceně tak to bude nový mainstream šetřílků.
         Spalovací motor (hybrid) jen za příplatek…

        3. i setrilek musi mit nejdriv kde nabijet aby to setreni melo
         i setrilek musi mit nejdriv kde nabijet aby to setreni melo smysl, a pokud si spocita ze bez vlastniho nabijeni ho to bude stat na provozu +- stejne, tak asi takto chtit setrit nebude

        4. Jo nabíjení… to je ten problém, ne jeho cena.
         Jo nabíjení… to je ten problém, ne jeho cena.

        5. samozrejme i jeho cena, nema smysl uvazivat o BEV pokud bude
         samozrejme i jeho cena, nema smysl uvazivat o BEV pokud bude jeho provoz drazsi nez u spalovaku 😉

        6. No v tom BEV teď lepší jsou.
         Bavíme se tu o tom kdy si

         No v tom BEV teď lepší jsou.

         Bavíme se tu o tom kdy si lidi nebudou spalovák vůbec chtít koupit.

         Jistě, i to nabíjení podraží ale tímto stylem diskuse se můžeme bavit o zdanění za váhu vozidla.

        7. lide si spalovak nebudou chti koupit az bude BEV lepsi ve dvou
         lide si spalovak nebudou chti koupit az bude BEV lepsi ve dvou vecech, cena a dojezd, to trapi drtivou vetsinu lidi co si kupuji a provozuji auta, minoritni skupinky pak maji dalsi pozadavky a potreby a ty zohlednuji

         ale kdys si poslechnes lidi nekde u prodejce nebo v bazaru, tak cena, provozni naklady jsou to co lidi zajima v 99% pripadu, proto je modlou Ceskych bazarniku 10-15 let stara Octavka v dieselu, protoze tohle auto je levne, je to „drzak“ kterej umi opravit kdejakej Jouda (Joudove prominou, neni to urazka) v garazi a umi to jezdit plne nalozene na chatu za korunu padesat za kilak, takze tech jejich 10-15 tisic kilaku za rok je stoji 1-2 platy a za 10 let to prodaj jako vrak nekomu kdo to rozebere na dily pro dalsi Joudy

         firma kupuje tak (mam firmu a kupujeme auta) ze se spocita TCO podle nabidek prodejcu, a fakt neni problem dostat slevu 30-40% ktere proste na elektriku neda nikdo ikdys jim napisu ze bych vzal 10 kousku, hele zvazoval jsem taxisluzbu a prvni auto co me napadlo byl Ioniq, zasel jsem k mistnimu dealerovi, a ve sve podstate jsme se dostali jen k tomu, ze oni elektriky nemaj a jeste par let nebudou mit, klidne me je objednaj, predaj, sleva zadna, a na servis budu muset jezdit 130km daleko, protoze nejblizsi servis Hyundai ktery muzeservisovat elektriky je 130km daleko, provozni naklady na jedno auto cca 70 tisic za elektrinu, za 5 let tedy cca 360 tisic, a 100% se bude menit baterka za 150 tisic na kterou 100% nebude jiz zaruka, protoze za 5 let to auto namota proste pul milionu, …..a ted me rekni, proc bych mel kupovat 10 aut za 9 milionu s celkovym TCO cca 14.1 milionu, kdys o 100 metru vedle v Toyote me nabizej 10 Coroll bombi v hybridu se slevou 30% a servisem na 5 let zdarma, takze za ne zaplatim 5.6 mice, servis budu mit asi kylak od garazi a za ty 4 az 5 let ty auta projezdej kazde cca 800 tisic, tedy celkove TCO na vsechny auta 13.6 (ono to vyjde o par set tisic min, benzin bude levnejsi protoze se nakupuje ve velkem, ridicum bych nedovolil se tankovani ani dotknout 😀 , ale pocital jsem 32 kacek za litr, ale vychazi nam nejak kolem 26 kacek po dopoctu) milionu…. za 5 let to muze bejt klidne obracene, ale ted proste nemam duvod kupovat elektriky, protoze proste TCO vychazi lip pro hybrid

        8. Už odbíháte ale vážně hodně daleko.
         V tomto se s vámi

         Už odbíháte ale vážně hodně daleko.

         V tomto se s vámi nikdo soudný přít nemůže.

         Toto vlákno bylo o tom v čem jsou nebo budou lepší a potažmo tedy prioritně upřednostňované zákazníky.
         Servisy, dostupnost (a potažmo možné slevy) do toho sice také spadají ale nebylo to doteď součástí diskuse.

         Ale dobrá, když jsme opět u TCO – jak se do vašeho TCO promítne když budete mít za zbavení se spalováku jen samé náklady namísto střelení do bazaru. Jak u firmy a jak u soukromé osoby ?

        9. silne pochybuju ze za prodej spalovaku budou naklady, za 5 let
         silne pochybuju ze za prodej spalovaku budou naklady, za 5 let a s najezdem pul mega ty auta spadnou cca podobne na cene, tedy na cca 30-35% puvodni cenikove ceny

         srovnavat se uplne neda, neb Corolla je na Evropskem trhu jen rok, ale 3 lete Ioniq jsou jiz na cenach pod 50% puvodnich cenikovych cen, za dalsi 2 roky tak budou na cenach okolo 30% puvodni ceny, ta hodnota pada velice podobne jako pada cena podobne starych ojetych hybridnich Aurisu, a to po cele Evrope, takze i v mistech kde maj elektriky dnes hodne vyhod, presto jejich cena pada uplne stejne jako u hybridu, a ze Auris nebyl zrovna etalon suprovosti, ty auta nejsou moc dobra co se velikosti, ergomonie a modernosti tyce, Corolla je oproti Aurisu jako z jine planety, ac infotainment je stale katastrofa, jinak tak jako putuji ted „vyhodne“ jezdenky z Evropy do CR, tak stejne putuji „vyhodne“ jezdenky z CR na vychod, do Beloruska/Ruska, a to se jiste behem pristich 10 let moc nemzmeni 🙂

         lidi neresme veci kterym nerozumime a jen tapeme co o tom napsat 🙂

        10. No ona ta diskuse už od prvních dvou příspěvků byla
         No ona ta diskuse už od prvních dvou příspěvků byla značně hypoteticko-sarkastická 😉

         Od toho „kdyby byly BEV lepší“ se pak odvíjí ten dopad na TCO.
         Kdyby byly, tak si ten spalovák nikdo nekoupí a firma ho bude muset šrotovat i když na začátku dostala větší slevu u dealera…

        11. Tim se ale neztrati potreba dalekych cest pro nektere
         Tim se ale neztrati potreba dalekych cest pro nektere lidi.

         Krom toho ani ta technologie levnych baterek neni nikde videt. Jestli se ma za 5 let nasazovat, tak uz bychom o ni vedeli.

        12. Tak bavíme se tu o konstrukci „KDYŽ budou BEV ve všem
         Tak bavíme se tu o konstrukci „KDYŽ budou BEV ve všem lepší“, jistě chápete že to není bráno tak úplně vážně… doufám 🙂

        13. Tady na tom foru jsou bohuzel lide, kteri to berou jako jisty
         Tady na tom foru jsou bohuzel lide, kteri to berou jako jisty fakt. Tezko se v tom vyznat 🙁

        14. Smajlík napoví… mimochodem proč se omlouváte že
         Smajlík napoví… mimochodem proč se omlouváte že spadáte do skupiny 20% motoristů ? Že je to vhodný koncept pro vás, ale pro planetu škodlivý ?

        15. Protoze zatim to tak vychazi. Uprednostnuji svoje zajmy pred
         Protoze zatim to tak vychazi. Uprednostnuji svoje zajmy pred vyssim raciem. Ikdyz ted co jsem zmenil bydliste a jezdim tramvaji, tak to uz neni prilis aktualni podpis. Budu muset vymyslet jiny.

        16. Ok – takže vyšší racio je že BEV je pro planetu
         Ok – takže vyšší racio je že BEV je pro planetu škodlivé ?

        17. Cena baterky uz neni takovy duvod pro vyssi cenu EV. Je to
         Cena baterky uz neni takovy duvod pro vyssi cenu EV. Je to maloseriovou vyrobou. Kdyz se konecne automobilky probojuji k vetsim poctum, pujde cena dolu. Zatim se nachazime v poctech vyroby nekde jako Rolls Royce.

        18. Nekdy premyslim, kam na ty nesmysly chodite, jestli tam jen
         Nekdy premyslim, kam na ty nesmysly chodite, jestli tam jen tak chlastate koukate z okna premyslite, jakou kravinu vyplodite a nebo si to vazne myslite?

         RR ma rocni produkci okolo 4tis. aut. Jenom Tesla samotna dela 100tis. za qartal. VW ma postavenou kapacitu na 330 tis. aut rocne na platforme MEB. + par dalsich koncernovych fabrik.

         Vsichni ted budou muset rozpoustet naklady na vyvo a vyrobni linky elektrickych komponent a baterii, ale plech a interier je za stejne penize co u konvence. Nekdy i levnejsi.

        19. Staci se podivat na ceny nahradnich dilu na EV. Ty jsou mnohem
         Staci se podivat na ceny nahradnich dilu na EV. Ty jsou mnohem drazsi nez u spalovaku. Drive stala mlhovka pro Ion 360 EUR. Podobna pro spalovak 50 EUR. S vetsim poctem vyrobenych kusu se ceny snizuji, ale porad jsou vyssi nez u podobnych spalovaku, kterych se varabi statisice rocne. Vyvojove naklady jsou u maloserie na kus mnohem vyssi. To je celkem logicka vec a tu byste mel s trochou domluvy pochopit i vy.

        20. To je ta vase „prace z daty“… dnes se BEV vyrabi, nebo
         To je ta vase „prace z daty“… dnes se BEV vyrabi, nebo planuji vyrabet ve statisicovych seriich rocne.

         Vy vedle toho argumentuje zastaralym prditkem ktereho se udelalo 5000 rocne v dobe nejvetsi slavy.

        21. Za cenu prditka s 15kWh baterkou dostaneme brzy celkem slusne
         Za cenu prditka s 15kWh baterkou dostaneme brzy celkem slusne EV s baterkou kolem 50kWh. To vidim jako zasadni zlevneni. Ion stal puvodne 36.000 EUR.

        22. Puvodni diskuze byla o tom co bude za 5 let, ne o tom, zo bylo
         Puvodni diskuze byla o tom co bude za 5 let, ne o tom, zo bylo pred 5 lety.

         Je predpovidam, ze Tesla 3 a podobne vozidla (id.3, SkOktavka…) se tezko budou prodavat za 5 let pod 0.5 milionu.

         Coz je podle mne hranice samovolneho masoveho rozsireni bez politycke masirky a dotacni zhouby.

        23. Vase veta:Krom toho ani ta technologie levnych baterek neni
         Vase veta:Krom toho ani ta technologie levnych baterek neni nikde videt.
         Tak jsem vam odpovedel a ted se k tomu nehlasite?
         Baterky jednoznacne sly s cenou rapidne dolu. To neokecate ani s vasim pristupem.

        24. Opet… puvodni diskuze byla o tom, co bude za 5 let…
         Kdyby

         Opet… puvodni diskuze byla o tom, co bude za 5 let…

         Kdyby se za 5 let mely masove nasazovat baterky do BEV s polovicni cenou, nez ty dnesni, tak se uz dnes budou Musk, nebo Dies, nebo Saft, nebo LGchem byt v prsa, ze maji v rukou prelomovou technologii.Budou se pomalu nasazovat do mobilu atd… nic z toho nevidno. Nebo ano?

         Drahy Leo,
         Kdybyste mel problem s interpretaci nektereho z mych komentu, nevahejte a ozvete se, ale prosim zkuste si pred tim alespon 2x precist cele vlakno, aby jste byl v souvislostech.

         Dekuji
         Ondrej

        25. To je ten problém nepochopení na obou stranách.
         Obviňujete

         To je ten problém nepochopení na obou stranách.

         Obviňujete z nepochopení někoho kdo se vám snaží vysvětlit že malosériovost měla vliv na výslednou cenu. Rozporujete tedy, že když se dnes pohybujeme ještě v malosérii tak při přechodu na velkosérii nepůjde cena dolů?

         Mě se spíš zdá že se jen radši uchylujete k „budoucnosti“ protože ta se nedá dokázat a tam je argumentace o čemkoliv „bezpečná“.

        26. Tak si to prectete, ja neuhnul do budoucnosti, to udelal
         Tak si to prectete, ja neuhnul do budoucnosti, to udelal ozana, kdyz napdsal „za 5let hybridy nebudou nikoho zajimat“

         Ja rozporoval, ze se mi nezda ten planovany prekotny vyvoj baterek.

         Leo stocil tema k seriovosti a k tomu vychazel z uplne spatnych predpokladu o poctu vyrobenych BEV… ostatne to je jeho specialita.

         Na to jsem se ohradil… Ony ty ceny velkoseriovych projektu (TM3 TMY id.3) uz jsou znamy, takze dnes docela dobre vime, za kolik se to prodava, nebo bude prodavat. Vime teda vliv seriovosti na cenu.

        27. Ok, moje chyba.
         Ale vy se držíte vývoje baterek když se

         Ok, moje chyba.
         Ale vy se držíte vývoje baterek když se vám snaží argumentovat že snížení ceny ještě může přijít sériovostí.

         Tak to pak napište rovnou 😉 Já to například nepochopil hned.
         Že se mýlí v malosériovosti a snížení ceny zvýšením objemu už nebude.

        28. Ja myslim, ze prijde oboji i ta seriovost se zvysi, jenom 5
         Ja myslim, ze prijde oboji i ta seriovost se zvysi, jenom 5 let je docela kratka doba z pohledu zakladniho vyzkumu a vyvoje

        29. Tesla 3 je vyjimka a ID3 se jeste neprodava. Tak se budeme
         Tesla 3 je vyjimka a ID3 se jeste neprodava. Tak se budeme drzet prodeju EV v minulych par letech. Tam se pocty vyrobenych zase tak zasadne od RR nelisily. Zda 4000 nebo 10000 kusu neni zase tak rozhodujici rozdil. Ten rozhodujici rozdil je 10.000 ku 100.000 ostatnich spalovaku. Tam jsou velke cenove efekty.

Napsat komentář