Texas obrací, chce giga-továrnu Tesla Motors

Jan Horčík - 26 Březen 2014

Texaský guvernér Rick Perry aktuálně vystoupil v pořadu stanice Fox zaměřeném na byznys. Mluvil mimo jiné i o chystané stavbě obří továrny na li-ion baterie automobilky Tesla Motors. Texas je jedním ze států, kde by továrna mohla stát.Guvernér státu Texas Rick Perry

Guvernér státu Texas Rick Perry
foto: iowapolitics.com, licence CC-BY-SA

Automobilka Tesla Motors se chystá během následujících tří let vybudovat v některém ze čtyř možných amerických států obrovskou továrnu na výrobu lithium-iontových baterií. Továrna bude z velké části zásobována energií z obnovitelných zdrojů (větrné a solární elektrárny).

Podle současných plánů by měla továrna Tesla Motors vyrábět tolik baterií, jako všechny světové továrny v současnosti dohromady. Není se co divit: automobilka Tesla už koncem letošního roku uvede na trh svůj druhý elektromobil Tesla Model X a v roce 2017 chce představit také levný elektromobil Model E.

Ten by se měl vyrábět a především prodávat po stovkách tisíc kusů. A k tomu bude zapotřebí obrovské množství baterií. Mimo jiné i jejich nedostatek v současné době omezuje výrobu zatím jediného elektromobilu v nabídce Tesla, Modelu S.

V úvahu na stavbu nové továrny na baterie připadají následující státy: Arizona, Texas, Kalifornie a Nové Mexiko. Továrna zaměstná až 6500 lidí a bude představovat investici v řádu několika miliard dolarů. "Tesla je velký projekt. Prestiž plynoucí z faktu, že bychom takovou investici dokázali do našeho státu přitáhnout, je těžké nechat jen tak ležet," řekl doslova guvernér Rick Perry.

Perry je dlouhodbě známý svou podporou byznysu. Texas je nicméně jedním z několika států , kde dnes automobilka Tesla nemůže svá auta prodávat.

Důvodem je lobby (a ve výsledky pak zákony) automobilových dealerů. Tesla pochopitelně provozuje v Texasu několik svých "galerií" - kde si zákazníci mohou auta prohlédnout. Nemohou se v nich ale svést, diskutovat s prodejci o ceně, nebo uzavřít obchod a autem odjet. Podobně je na tom například New Jersey.

Guvernér Perry v pořadu televize Fox ale aktuálně řekl, že tyto zákony a pravidla jsou zastaralé, a že je třeba je změnit. Vyzval státní zákonodárce k tomu, byli otevření a vše znovu prodiskutovali - nejlépe ku prospěchu všech, a zejména vybudování zmiňované giga-továrny.

Zpět na HybridPřidat komentář

No jo, cítí prachy, tak jejich "zásady" jdou do háje.

Jolinar, hezká anglická věta, ale pro většinu včetně mě nesrozumitelná. ;)

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012, jen 1-f 3,6kW

Obrázek uživatele honza.t

TESLA - "Modern Spaceship" Commercial (HD)
video
Interview Tesla CEO Elon Musk on Battery Factor, Model X and A...
video

Obrázek uživatele Jolinar

Tesla Model X je treti model, ne druhy :-)

Podle Tesla Motors do uvahy pripadaji Nevada, Arizona, Nove Mexiko nebo Texas. Kalifornii vylouzi hned na zacatku, resp. pri prezentaci tovarny...

EDIT: v originalnim clanku je hezky napsano: "Money talks and bullshit walks, and a lot of money is on the line with Tesla's factory." :-DD


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil