Tesla usiluje o stavbu 810MWh baterie na Havaji

Už v květnu se má rozhodnout o vítězi zakázky na stavbu 810MWh/135MW stacionární baterie na havajském ostrově O‘ahu. O zakázku se uchází také Tesla.

Stacionární úložný bateriový systém (BESS) Tesla Megapack.
foto: Tesla

Tesla už má na Havajských ostrovech jeden úspěšný zářez: kombinace solární elektrárny a baterií Powerpack na havajském ostrově Kauai. Dnes už ale nabízí ještě většé modulární sety pojmenované Megapack s kapacitou až 3 MWh/1,5 MW.

Zakázku na vybudování 810MWh/135MW stacionární baterie (BESS) vypsala společnost Hawaiian Electric. Projekt má vyrůst v údolí Kahe. Baterie má posloužit k lepšímu rozložení výkonu a zvýšit spolehlivost sítě.

Pokud by se Tesle podařilo v této zakázce uspět, bude to znamenat dodání 244 Megapacků. Celkové náklady se mají vyšplhat až ke $300 mil. (asi 7 mld. Kč). Stavba by měla začít v březnu příštího roku, do provozu pak bude zařízení uvedeno v roce 2022.

Pokud se tak stane, půjde o jednu z největších stacionárních baterií na světě. Dosud největším takovým projektem Tesly je jihoaustralská 129MWh/100MW baterie u větrné farmy Hornsdale.

22 Comments on “Tesla usiluje o stavbu 810MWh baterie na Havaji”

      1. To je dobrá otázka, vývoj byl panika-pod 400- postupná
        To je dobrá otázka, vývoj byl panika-pod 400- postupná naděje- nad 400- konec paniky v Číně- nad 500- nyní klesá k 500, očekával jsem spíše růst přez 600 a Battery Day 800, nyní to, na základě začátku dnešního obchodování už zas tak optimisticky nevidím. Situace se mění každým dnem.

  1. Dobrá zpráva. Říkal jsem si, že dokud se nezačnou
    Dobrá zpráva. Říkal jsem si, že dokud se nezačnou stavět bateriové celky v řádu GWh, tak je to pořád jen taková malá výpomoc. Pokud toho je výroba schopná a je to i cenově únosné, tak začnou hrát bateriové celky mnohem větší úlohu. Mohou například nahrazovat přenosové kapacity tam, kde chybí, nebo kde není možné stavět další. Také mohou regulovat přenosovou soustavu, zlepšovat účinník, frekvenci, ap. Nejde jen o úložiště jako taková, způsobů využití se nabízí mnohem víc.

      1. Ono bude asi hodně záležit na životnosti obou variant a
        Ono bude asi hodně záležit na životnosti obou variant a taky nákladech na údržbu. V životnosti bude přečerpávačka asi výrazně dál než Baterie na druhou stranu zase provozní náklady budou u přečerpávačky výrazně jinde a v čase se budou výrazně narůstat. U baterie je problém s postupně snižující se kapacitou, na druhou stranu ji lze výrobně škálovat podle potřeby (to s přečerpávačkou za 50 let neuděláte) a lze předpokládat, že ubyvající kapacitu bude možné např. za 10 let doplnit za zlomek dnešní ceny.

        1. Ano máte pravdu. Ještě bych doplnil, že tu baterii
          Ano máte pravdu. Ještě bych doplnil, že tu baterii můžete poměrně snadno přesouvat do místa s aktuální vyšší spotřebou. Můžete tu baterii doplnit dalším nezávislým generátorem a jiným zdrojem energie. Čímž můžete dlouhodobě držet baterii v optimální úrovni nabití.

        2. Baterie umí reagovat ve zlomcích sekund, PVE v řádu minut.
          Baterie umí reagovat ve zlomcích sekund, PVE v řádu minut. Proto baterie umí poskytovat mnohem hodnotnější systémové služby než PVE. Takové baterie v podstatě znamenají, že se už v síti nemusí držet v provozu „rotující hmota“ v tepelné elektrárně pro okamžité balancování výroby/odběru. Na Havaji to znamená, že jim v síti nebude překážet drahá elektrárna na mazut/LNG, když sluníčko svítí jako zběsilé.

    1. Dlouhé Stráně stály 6,5 miliardy někdy před čtvrt
      Dlouhé Stráně stály 6,5 miliardy někdy před čtvrt stoletím, teď by to bylo skoro 20 jen inflací. Parametry má zhruba 5x větší kapacitu i výkon než ta v článku, takže stejně velká baterie by stála asi 35 miliard.
      Velký Rozdíl je v účinnosti 75 % PVE a >90 % baterie. Těch 15 % nevypadá jako hodně, ale když je zisk na elektřině třeba 50 % je to pak rozdíl mezi čistým ziskem 0,75*1,5 = 12,5 % u PVE a 0,9*1,5 = 35 % u baterie.

      1. Na druhou stranu i po 25 letech bude kapacita téměř stejná
        Na druhou stranu i po 25 letech bude kapacita téměř stejná (něco prachu tam napadalo, takže 100% původního stavu to nebude). Baterky po 25 letech provozu budou mít zlomek původní kapacity. Repase znamená výměnu turbíny a případně elektroniky okolo, což je zlomek ceny celého díla. To vše je třeba započítat do porovnání.

        1. Za 370 dolarů za kWh si na sebe vydělá klidně do 5 let. Za
          Za 370 dolarů za kWh si na sebe vydělá klidně do 5 let. Za tu dobu by PVE při troše štěstí získala potřebná povolení, ale určitě by se ještě ani nekoplo do země. U nás se staví bateriová úložiště nad 1000 dolarů/kWh, třeba Planá nad Lužnicí 2,5 MWh/4 MW za 70 milionů Kč.

Napsat komentář