Tesla ukázala, jak vyrábí nové „buřtové“ baterie typu 4680

Tesla už si nové bateriové články typu 4680 sama vyrábí a montuje do prvních elektromobilů Tesla Model Y vyráběných v Gigafactory Texas. Mrkněte na nové video.

Nové bateriové články 4680 přinášejí spoustu výhod proti původním 2170 a ještě víc proti asi nejrozšířenějšímu standardu 18650. Mají mít vyšší životnost (snad až 3,5 milionu km), výroba je levnější a jednodušší. Už jsou to ale pořádné „buřty“, jak je patrné i z videa. Značení udává průměr (46 mm) a výšku (80 mm).

Samotná Tesla si jich ale nedokáže vyrobit dost na to, aby pokryla veškeré své potřeby. Brzy je pro ni začne vyrábět také Panasonic a časem možná i další výrobci. Panasonic už jasně řekl, že typ 4680 bude mít výrazný dopad na cenu. Už v únoru 2022 Tesla informovala, že vyrobila první milion článků 4680, což by vystačilo asi na výrobu 800 baterií pro Model Y.

zdroj: Tesla

5 komentářů u “Tesla ukázala, jak vyrábí nové „buřtové“ baterie typu 4680”

    1. Podle mě ta věta smysl dává – díky zvětšení objemu baterií se dá dosáhnout úspory například na plášti a konektorech těch baterií. Že ale se snížení ceny baterií třeba neprojeví ve snížení ceny elektromobilů, nýbrž jenom ve zvýšení zisku Tesly, to už je jiná věc.

    2. Nejdřív si zisk skoro celý nechají a z toho zaplatí větší část linky, pak až to samé udělají i jiní, budou mít prostor aby taky trochu zlevňovali a drželi cenu svých aut na požadovaných prodejích. Nakonec budou první kdo bude mít výrobní linku amortizovanou a budou schopni ze svého zainvestovat do nové generace a tak pořád dokola. Takže aby vydělali nejvíc, musí mít pořád trochu náskok a být první.

      Tohle fungovalo už v dobách velkovýroby pazourků 🙂

Napsat komentář