Tesla se chystá rozjet výrobu elektrických tahačů Semi, využije je i pro sebe

Tesla brzy v Gigatovárně Nevada spustí první linku na výrobu elektrických tahačů Tesla Semi. První kusy využije sama pro sebe.

Tesla nedávno předvedla Semi na novém videu a ihned se začalo spekulovat, že spuštění výroby už se blíží.
foto: Electrek.co

Tesla poblíž své Gigafactory Nevada postavila úplně novou budovu, která ukrývá výrobní linku pro elektrotahače Tesla Semi. Plán údajně je vyrábět tam až pět kusů týdně, tedy asi 250 ročně.

Spekuluje se, že samotné spuštění výroby by mohlo proběhnout ve 4. čtvrtletí letošního roku. Pokud by se to podařilo, byl by to pro Teslu vítaný úspěch, protože právě elektrický tahač Tesla Semi má za sebou už řadu odkladů.

Mezi první zákazníky, ke kterým bude Tesla Semi putovat, bude patřit samotná Tesla. Ta chce tahače využít pro přepravu nákladu mezi svými provozy v Kalifornii a Nevadě, zejména mezi továrnou ve Fremontu a Gigatovárnou Nevada (celkem 416 km).

První servisní pozice pro techniky Tesla Semi nicméně Tesla vypsala kromě Nevady a Kalifornie také pro Kanadu. Tam je jedním z hlavním zákazníků Tesly Walmart Canada – objednal si více než 100 kusů tahače Tesla Semi.

Elon Musk už dříve řekl, že objem dopravy mezi Kalifornií a Nevadou je pro Teslu obrovský, a tedy i nákladný. Přeprava vlastními šetrnými elektrickými tahači, možná fungujícími i v konvojích, tento náklad může výrazně ponížit.

Podle odhadů samotné Tesly by mohla cena za ujetý kilometr klesnout zhruba na polovinu. Zatím ale nejsou jasné ani konečné specifikace elektrotahačů Tesla Semi, ani to kdy a za jakou cenu půjde na trh.

V minulosti Elon Musk tvrdil, že elektrický tahač Tesla Semi bude stát skoro stejně jako Model S nabídne dojezd až kolem 1000 km. Zároveň ale nedávno Elon Musk na svém Twitteru tajuplně zmínil, že hlavním problémem při výrobě Tesla Semi bude dostupnost bateriových článků.

Tesla velmi pravděpodobně bude chtít v Tesla Semi využít svůj nový typ bateriových článků 4680. Ty nabídnou oproti stávajícímu typu 2170 řadu dílčích vylepšení, která mírně zvýší jeho energetickou hustotu, ale především zjednoduší, zlevní a zrychlí výrobu.

25 Comments on “Tesla se chystá rozjet výrobu elektrických tahačů Semi, využije je i pro sebe”

Napsat komentář