Tesla představila nový elektromobil: Cybertruck vypadá jako vtip a překvapí cenou; Musk ho hned na pódiu rozbil

Tesla představila svůj nový elektromobil – pick-up truck Cybertruck. Něco takového jste v životě neviděli.

Hranaté linie elektromobilu Tesla Cybertruck mohou být pro mnoho zákazníků až příliš radikální. Jejich zájem si Tesla chce ověřit tím, že dává možnost si auto rezervovat za pouhých $100.
foto: Tesla

První zmínka o pick-up trucku Tesla padla už před dlouhými sedmi lety. Následovaly četné odklady. Před pár hodinami byl Tesla pick-up truck v Los Angeles konečně odhalen.

Elon Musk už před pár měsíci naznačil, že půjde o auto s velmi radikálním vzhledem, který rozhodně nepadne do noty každému. A měl zatraceně pravdu.

Cybertruck při pohledu z boku definují dvě dlouhé vrchní linie s vrcholem nad řidičovou hlavou. Auto vypadá, jako by právě vyjelo z nějakého post-apokayptického sci-fi filmu a patřilo armádním složkám.

Faktem je, že ve světě užtikových vozů se na estetiku příliš nehraje, ale není tohle už za hranou? První pohled na Cybertruck vám vyrazí dech a řeknete se: „Co to sakra je?“ Čím déle se ale na tuhle radikální novinku díváme, tím víc se nám zažířá pod kůži.

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck
foto: Tesla

Ostatně, ne náhodou Elon Musk hned na začátku prezentace položil řečnickou otázku „Dokážete rozeznat který je který?“ když promítnul obrázky tří konkurenčních pick-up trucků. Byly k nerozeznání.

Do Cybertrucku se vejde až šest lidí a korba má délku 198 cm, což je ve světě pick-upů poměrně málo. Běžně je to 230 cm až 250 cm. K dispozici budou tři konfigurace:

S jedním motorem a pohonem zadních kol: dojezd 400+ km, zrychlení 0-100 km/h cca 6,5 sekundy, max. rychlost 177 km/h, max. nostnost 1587 kg a tažné zařízení pro až 3,4 tuny. Cena: $39 900 před dotacemi!

S dvěma motory a pohonem všech kol: dojezd 482+ km, zrychlení 0-100 km/h cca 4,5 sekundy, max. rychlost 193 km/h, max. nostnost 1587 kg a tažné zařízení pro až 4,5 tuny. Cena: $49 900 před dotacemi!

Se třemi motory a pohonem všech kol: dojezd 800+ km, zrychlení 0-100 km/h cca 2,9 sekundy, max. rychlost 210 km/h, max. nostnost 1587 kg a tažné zařízení pro až 6,3 tuny. Cena: $69 900 před dotacemi!

Tesla Cybertruck elektromobil

Zadní korba je krytá, lze ji ale plně otevřít
foto: Tesla

Cybertruck standardně nabídne funkci Tesla Autopilot, adaptivní vzduchové odpružení, zásuvku 110 V/230 V a dokonce vzduchový kompresor.

Klíčový důraz byl při vývoji auta kladen na odolnost. Tesla vyvinula zcela nový skelet vozu, který má maximálně ochránit posádku. Šaši je vyrobeno z ultra-pevnostní nerezové oceli Ultra-Hard 30X Cold-Rolled, sklo je pak speciální Tesla Armor Glass.

Nabídne Tesla k Cybertrucku také stylizovaný obytný přívěs?

Nabídne Tesla k Cybertrucku také stylizovaný obytný přívěs?
foto: Tesla

Právě na něm si ale Elon Musk a jeho parta vylámali zuby. Když Musk požádal Franze Holzhausena, aby ukázal odolnost postranních skel přímo na autě, Franz se rozpřáhl a mrštil do skla ocelovou kouli. Která samozřejmě sklo nakřápla – ale neproděravěla.

Po vzoru Steva Jobse a jeho slavných Apple prezentací si Elon Musk tentokrát schoval něco nakonec: plně elektrickou čtyřkolku. Žádné podrobnosti k ní ale zatím neřekl.

Po vzoru Steva Jobse a jeho slavných Apple prezentací si Elon Musk tentokrát schoval něco nakonec: plně elektrickou čtyřkolku. Žádné podrobnosti k ní ale zatím neřekl.
foto: Tesla

Překvapení obou bylo jasně viditelné, ale Musk se nenechal vyvést z míry a řekl, že je to jen dočasný problém, který prostě vyřeší. Tesla plánuje uvést první dvě verze na trh už koncem roku 2021, nejvýkonnější třetí verze by se měla objevit v průběhu roku 2022.

Interiér Tesla Cybertruck bude nejspíš ve finální verzi vypadat úplně jinak, zejména s ohledem na volant, který se podobá tomu z nové generace Tesla Roadster.

Interiér Tesla Cybertruck bude nejspíš ve finální verzi vypadat úplně jinak, zejména s ohledem na volant, který se podobá tomu z nové generace Tesla Roadster.
foto: Tesla

Ani kemping nebude s novým Cybertruckem problém.

Ani kemping nebude s novým Cybertruckem problém.
foto: Tesla

Je mnohonásobně odvážnější, než většina pouhých konceptů ostatních automobilek. Elon Musk ale zmínil, že chápe, že se nejspíš nebude líbit všem, a je tak klidně možné, že se třeba za rok dočkáme úplně nového, konformnějšího Cybertruck v2.0.

Pouze spekulovat také zatím můžeme nad kapacitou a celkově konstrukcí baterie pro nejvyšší verzi s 800km dojezdem i dalšími technikáliemi. Vůbec bychom se ale nedivili kapacitě kolem 150 kWh.

Tesla

258 Comments on “Tesla představila nový elektromobil: Cybertruck vypadá jako vtip a překvapí cenou; Musk ho hned na pódiu rozbil”

 1. Hele tedle náklaďáček trošku podříz větev Bollingeru,
  Hele tedle náklaďáček trošku podříz větev Bollingeru, kterej ve stejnou dobu má přijít na trh se svým pickupem co bude mít za víc než dvojnásobnou cenu ale několikrát menší dojezd. Hm hm. To asi nejsou z toho moc štastný.

   1. Asi se snaží zastavit propad akcií. To je přece jeho
    Asi se snaží zastavit propad akcií. To je přece jeho celkem bežnej postup, že přijde se skicou auta nebo nějakou novinkou. Většinou mu to paradoxně i vychází.

    Já znám 4 lidi co udělali rezervaci. Kupodivu nemaj peníze, takže asi ta záloha bude nezávazná? Jeden z nich říkal že to budou vyrábět za 6 let a třeba se mu do té doby podaří peníze vydělat. Je to zvlaštní.

      1. no není to náhoda, ta šaškárna s dírou ve skle odhalila
       no není to náhoda, ta šaškárna s dírou ve skle odhalila současný stav myšlenkovýho rozpoložení vedení tesly, kde mlask sice nekoktal ale velký akcionáři díky tý šaškárně ubrali páru v obavách povolení opratí mlaskem kdy je zas v dostatku prachů ne-li marjánkovýmu rauši 😉 Je to jen předvánoční gejm, nesmí se zapomínat že jsou furt těžce zadlužený a kdoví jak dopadne to paktování s rudým rejžákem… 😉

       https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/musk-za-den-zchudl-o-18-miliard-pri-ukazce-rozbili-skla-cybertrucku-40304665

      2. Já souhlasím s tím, že pokles akcií nemá nic
       Já souhlasím s tím, že pokles akcií nemá nic společného s nějakým sklem. Pokles je reakcí na opětovnou názornou ukázku, že Musk prostě není schopen a nemá chuť vytvořit auto pro masy.

       Extravagantní auta jsou moc prima, ale všechna do jediného jsou ekonomicky nerentabilní.

       Ovšem Tesla je v brutálním zisku, ta si to může dovolit 😀

        1. O tom nemá smysl se bavit, vozidlo za 40 tisíc USD prostě
         O tom nemá smysl se bavit, vozidlo za 40 tisíc USD prostě není vozidlo pro masy. Tečka.

        2. Musk nikdy nechtěl dělat a ani nebude dělat auto pro masy.
         Musk nikdy nechtěl dělat a ani nebude dělat auto pro masy. To sis zase vymyslel nějakou kravinu a teď se na tom točíš jak malej jarda. Navíc masy kupujou ojetiny a ne nový káry natož eletrický. 😀

     1. No, že by neměla nic společného se asi s jistotou tvrdit
      No, že by neměla nic společného se asi s jistotou tvrdit nedá, ale kolísání až okolo +-10% je poměrně běžné i z jiných příčin. V poslední době ale tato akcie celkově masivně rostla z důvodu potvrzení ziskovosti a důvěry akcionářů (převaha býků) v udržitelnost tohoto trendu. Až zhodnotí nejdůležitější událost této prezentace- CENU- tak zase poroste. JE TO POPRVÉ KDY CENA ELEKTROMOBILU JE STEJNÁ JAKO CENA SROVNATELNÉHO SPALOVÁKU. To že Tesla očekává že dosáhne i za této ceny zisku je hlavní událost této prezentace. Žádná jiná automobilka to zatím nedokáže.
      PS- konspirativní teorie- rozbití skla je sehrané právě kvůli ještě poslednímu snížení ceny akcií a vytvoření příležitosti k nákupu.

   1. Šlo vidět že té nerozbitnost sám příliš nevěří. Je
    Šlo vidět že té nerozbitnost sám příliš nevěří. Je to divné že jim to prdlo protože na internetu koluje x videi na kterých je vidět že rozbít boční okno u auta je někdy vážně nesnadné a tady jim to prdlo raz dva.

    1. Ta koule vazila mozna 3 kg. Projektil z pistole 9mm vazi 4 – 9
     Ta koule vazila mozna 3 kg. Projektil z pistole 9mm vazi 4 – 9 g. Energie strely 380 – 900 Joule. Energie vrzene koule mohla byt 300 Joule. Neprustrelne sklo je tluste nekolik cm. Pouzite sklo u Cybertruck je mene nez 1 cm. Je to jednoznacne dobre sklo.

     1. Jasně že je to jednoznačně dobré sklo. Je to přece sklo
      Jasně že je to jednoznačně dobré sklo. Je to přece sklo z Tesly. A i kdyby bylo blbé a byla v něm díra a nefungovalo, tak je jednoznačně dobré, protože je to sklo z Tesly. 🙂

      Líbí se mi jak umíte z videa vypočítat váhu i energii. Smekám.

        1. Kam spadla ta koule? Dovnitř nebo ven?
         Víš jak fungujou

         Kam spadla ta koule? Dovnitř nebo ven?
         Víš jak fungujou neprůstřelné okna? Ty taky praskají při zásahu. Cílem není neprasknout ale prasknutím pohltit energii nárazu a zabránit proniknutí projektilu do vozidla.

        2. Ách jo. Tak znova. To že sklo popraská je naprosto
         Ách jo. Tak znova. To že sklo popraská je naprosto normální. To že se v něm udělá díra už normální není. A o to běží.

         Ale jsem si jist že i kdyby si při té prezentaci Musk pustil do trenek, tak budeš tleskat a nadšeně hýkat jaká to je vize pro budoucnost.

        3. přesně, díra ve skle je plůsel a kdyby ještě navíc ta
         přesně, díra ve skle je plůsel a kdyby ještě navíc ta koule trefila tesla pikolíka na sedadle spolujezdce došišky tak to by byla ještě větší pldel :)))

        4. Dokážeš odpovědět na jednoduchou otázku? Pronikla ta
         Dokážeš odpovědět na jednoduchou otázku? Pronikla ta koule do kabiny?

        5. Dokážu. Ale nevidím k tomu důvod. Oba odpověď známe a
         Dokážu. Ale nevidím k tomu důvod. Oba odpověď známe a oba víme že to nijak nevyvrací že ten test byl fiasko, ve skle byla díra nefungovalo.

        6. Takže by to sklo ochránilo posádku. Děkuji.
         Takže by to sklo ochránilo posádku. Děkuji.

        7. Pokud by atentát probíhal pomocí ledabylého hození koule
         Pokud by atentát probíhal pomocí ledabylého hození koule tak rozhodně ano. 🙂

        8. Proč myslíš že si lidi dávaj neprůstřelná skla?
         Proč myslíš že si lidi dávaj neprůstřelná skla? Protože to je hezký?

        9. A kde vidíš jedinou informaci o neprůstřelném skle? Jsi
         A kde vidíš jedinou informaci o neprůstřelném skle? Jsi na hlavu?

         Musk řekl že exoskeleton je neprůstřelný z 9mm z 10 metrů. O sklu nepadlo ani slovo. Jenom že mají odolné sklo.

         To že ty si vycucáš z prstu nějakou teorii a pak na tom dokazuješ že Tesla má špatný produkt, tak to máš problém jenom ve svojí hlavě.

        10. O neprůstřelných a nerozbitných sklech se píše skoro
         O neprůstřelných a nerozbitných sklech se píše skoro všude. Mám ti sem dát 30 odkazů? Asi by to byla ztráta času. Já jsem nikde netvrdil že má tesla špatný produkt. Jen že se nerozbitné sklo rozbilo a nijak jsem se tomu ani neposmíval, prostě se to stane, chyba se vloudila. Což se nedá zpochybnit. A to vidí každý kromě tebe.

        11. Ano, dej 30 odkazů. Klidně. To že nějaký pisálek
         Ano, dej 30 odkazů. Klidně. To že nějaký pisálek napíše o neprůstřelném skle vůbec nic neznamená. Uveď 1 zdroj kde Musk nebo Tesla píše o neprůstřelném skle.

         To že se nerozbitné (respektive odolné) okno rozbilo byla chyba a nikde to nezpochybňuju. ba naopak. To jenom ty tady plácáš o atentátech.

        12. Super, takže jsme se shodli že o těch sklech se píše jako
         Super, takže jsme se shodli že o těch sklech se píše jako o neprůstřelných a o to šlo.

        13. Takže jsme se shodli na tom, že Musk ani Tesla nikdy nic o
         Takže jsme se shodli na tom, že Musk ani Tesla nikdy nic o neprůstřelnosti netvrdili a ty sis na základě smyšlených informací vycucal nějakou přihlouplou teorii z prstu a pak nadáváš na Teslu, že se tím neřídí. LOL 😀

        14. Jo už si sem dával svejch 30 odkazů na hovno, tak už to tu
         Jo už si sem dával svejch 30 odkazů na hovno, tak už to tu víc nezasírej a najdi odkaz na to kde Musk říká že to sklo je neprůstřelný.

        15. Ale tak musíš uznat, že to bylo fiasko, ne? Sám Musk
         Ale tak musíš uznat, že to bylo fiasko, ne? Sám Musk uznal, že takto to dopadnout nemělo a že to spraví. Takže asi to není tak, že je to OK, když se sklo rozbije, ale hlavně, že koule nepronikne dovnitř, ne?

        16. Proč fiasko? Můžeš mi ukázat jaké jiné sklo auta by to
         Proč fiasko? Můžeš mi ukázat jaké jiné sklo auta by to vydrželo? Já bych to nazval nepovedenou prezentací. To je vše.

        17. Nejde o to, jaké jiné sklo by to vydrželo, patrně
         Nejde o to, jaké jiné sklo by to vydrželo, patrně žádné. Jde o to, že i sám Musk přiznal, že to nebylo ono a musí to spravit. Takže evidentně chtěl ukázat, že to sklo se tou koulí nerozbije a ono na potvoru to nevyšlo, při prezentaci. Za mě docela průšvih, za tebe nepovedená prezentace. OK 🙂

  1. co no klasika, ílonovy hoši sou zase v rauši že to ze dna
   co no klasika, ílonovy hoši sou zase v rauši že to ze dna 178 vyhoupli na 360 za 5 měsíců a už jim hlavou zas lítaj poblázněný nápady destilovaný z jejich klukovských snů 😉 Vobšlehly, upravili, rychlospíchly hodili tomu neprůstřelný do kerejch prohodili kouli a divěj se že „ZASE“ se svět točí na druhou stranu, klasika celkem nic novýho ;)))

Napsat komentář