Tesla napájí celý ostrov solární energií

Ta’u je jedním z ostrovů tichomořského souostroví Americká Samoa. Společnost Tesla tam aktuálně dokončila instalaci fotovoltaického systému, který mu zajišťuje energetickou nezávislost.

Baterie Tesla Powerpack sloužící jako úložiště energie pro ostrov Ta’u.
foto: SolarCity/Tesla Motors

Tesla (nově spojená se SolarCity) na ostrově nainstalovala 5328 solárních panelů, které vytvořily 1,4MW solární elektrárnu. Doplnila ji 60 průmyslovými úložišti Tesla Powerpack s kapacitou 6 MWh.

Výsledkem je doslova a do písmene ostrovní mikrosíť, která dokáže místních 600 obyvatel zásobovat elektřinou až po tři dny, kdy by slunce vůbec nesvítilo. Což se tam moc nestává.

Výsledkem jsou výrazně spolehlivější dodávky elektřiny, protože v minulosti se často stávalo, že lodě s nákladem ropy prostě nemohly/nestihly dorazit. Navíc cena takto dováženého paliva nebyla vůbec nízká. Jeden dieselgenerátor přitom spálil 1135 litrů paliva za den.

Tesla

79 Comments on “Tesla napájí celý ostrov solární energií”

  1. Statistika:
    600obyvatel 5328

    Statistika:
    600obyvatel 5328 panelů.Celkový výkon 1,4MW.
    Na jedno obyvatele potřebujete cca 9 panelů o výkonu jednono panelu cca 262W.
    Kapacita baterie vydrží zásobovat 3dny bez slunce.
    Počítejme průměrnou spotřebu domácností na jednoho obyvatele.

    Osobně mi tak úplně špatně nepřijde. Pro ČR asi v zimě nepoužitelné, ale v místech tichomořského souostroví Americká Samoa asi ano.

    Jen denní spotřeba 1135litrů paliva zaplatí panely za …. dva roky?
    1135litrů/600obyvatel cca 2litry paliva za den=> 6litrů na tři dny. Každý obyvatel nahradil kanystr s kapacitou 6litrů paliva baterií?
    Odpadl dovoz paliva, údržba generátorů, spalování paliva a závislost na vzdáleném zdroji energie-paliva.

    1. Problém samozřejmě je,
      Problém samozřejmě je, že panely ani zdaleka netvoří největší částku celé instalace… Pokud jste si někdy v poslední době stavěl FVE, věděl byste, že panely činí dnes zhruba 20 % všech nákladů na FVE. Pak potřebujete regulátor, který dělá asi 10 %, měniče, to je asi 20 %, instalační materiál okolo (konstrukce apod.) to je asi 10 % a zbytek padne na baterie (40 %). Návratnost se navíc počítá vůči velmi drahému zdroji (výroba elektřiny dieselovými agregáty). Ale chápu, že tam asi jiná alternativa nebyla, takže to porovnání je legitimní.

      1. Kdo z nás má doma
        Kdo z nás má doma diselgenerátor, na který mu běží celá domácnost? Byla by to ekonomická sebevražda?

        Grid tvoří 5 328 solárních panelů s celkovým výkonem 1,4 MW a je propojen s 60 Powerpacky Tesla, které jsou schopné uchovat 6 MWh energie.
        6MWh na 600obyvatel je 10kWh (jeden powerwall) na jednoho obyvatele. Zveřejněná cena 10kWh Powerwallu je 3500dolarů.
        Baterie hypoteticky vyšla na jednoho obyvatele na 3500dolarů, tj.měsíčně bude každý platit paušálně 30dolarů do fondu na obnovu baterií v případě jejich životnosti 10let. Tj. jeden dolar denně za baterii? Původní spotřeba byla 2litry paliva na den na osobu?

        Škoda, že nevíme kolik je cena jednoho Powerpacku a na kolik to celé přišlo.

        Ten kdo dodával na ten ostrov palivo přišel o kšeft a určitě z toho mít radost nebude.

          1. 🙂 Jistě. Než tahat 15km
            🙂 Jistě. Než tahat 15km přípojku, tak mám na samotě generátor.
            Mnoho ostrovů lze považovat za samotku.
            Tady se ukázal případ jedné „vesnice“ o malém počtu obyvatel cca 600lidí, jenž funguje na baterky a na slunce.
            Když to jde v malém, půjde to i ve velkém?

    1. Určitě, by bylo lepší
      Určitě, by bylo lepší kdyby nemuseli kácet les. Na druhou stranu podle fotek je ten ostrov zaplněný lesem, takže to asi moc jinak nešlo. Na střechách by to bylo určitě lepší, šavle jak bylo vidět ne na všechny by ti šlo, protože některé jsou schovaný ve stínu pod stromy.

      A ještě jedna věc člověk se na to musí dívat tak ze ta vykácená plocha neni zase až tak velká vzhledem k tomu jaký užitek to dává všem obyvatelům ostrova.

      Ostatně i kvůli tem domům se ten les musí vykácet, takže o něj přijdete tak jako tak.

  2. Hezké! A až bude
    Hezké! A až bude Gigafactory 1 (2, 3, ….., n) valit dost baterek, stačí doplnit pár Powerpacků ke každému SuC a bude vystaráno. V našich zeměpisných šířkách navíc úplně postačí nabíjet je levným proudem z přebytků noční výroby. Dodnes totiž dispečeři řeší prakticky každou noc onu Nerudovskou otázku: „Kam s ním?“

    1. Presne tak a nikde se o tom
      Presne tak a nikde se o tom nepise a nemluvi. Vsechny velkomesta musi v noci svitit o 106 aby se ten prebytek nekam vrazil. Platime to z dani a jeste nam tvrdi jak nejsou hodni ze nam sviti celou noc. JETE a Dukovany se nedaji vypnout a tohle jsou vedlejsi naklady ktere se nikde do podpory jaderne energetiky nezapocitavaji.

      1. Právě teď se řeší v
        Právě teď se řeší v ČR výstavba 120 km 400 kV vedení (Kočín-Mírovka), protože je třeba za všech okolností vyvést výkon z JETE a v případě, že by se tam dostavěl další reaktor, tak současná tři vedení (na Plzeň, na Prahu a na Brno) nebudou stačit. Je to taková sranda za 20 miliard.

        1. Co místo lří si zjistit
          Co místo lří si zjistit proč se to vedení staví? Tedy přechod z 220kV na 400kV a posílení spojení z Německem, tedy kvýli větrnné energii…

          Ano sranda stojí 20miliard, ale ne kvůli atomu, jak úmyslně lžete, ale kvůli zeleným projektům v rajchu…

          Veselý, proč úmyslně lžete?

          1. citace pro
            citace pro Veselého:

            Posílení existujícího přenosového profilu Přeštice – Kočín pomůže usměrnit toky výkonu z míst výroby do míst spotřeby (ze západu na východ). Tyto výkonové toky vznikají i kvůli tranzitním tokům protékajícím přes Českou republiku z Německa do Rakouska.

            Tedy Veselej, proč lžete, když hlavní důvod je větrník na severu německa?

            1. Pánové, nekopejte do něj
              Pánové, nekopejte do něj tak zuřivě….. :-). Motám se kolem těch sítí celej život a věřte, že to vedení Kočín Mírovka se plánovalo ještě v době, kdy Temelín ani větrníky nebyly. Smyslem záměru je vážně především posílení bezpečnosti vyvedení výkonu z Temelína. Důvod, proč se to dělá až dnes, je také čistě technický. Je jím problematika regulace napěťového profilu a jalového výkonu v síti 400kV. Vysvětlení někde u piva, stručně to neumím… :-). Výkon ze severu Německa do Rakouska (i do jižního Německa) rovněž tekl už za socíku. Nedávno se stal opravdu problémem v souvislosti s pobřežními větráky a byl proto omezen trafy na hranicích. Osobně nesdílím nadšení z tohoto „řešení“, protože to není technicky, ale čistě politicky diktovaný krok. Technik by prostě zapnul regulaci úhlu náběhu lopatek tak, aby výkon větráků kopíroval graf zátěže v el. síti. Politik (tedy současný zelený dogmatik) trvá na tom, aby úhel náběhu listů odpovídal režimu maximálního využití energie větru. Je mu buřt, že tím přenosovou soustavu jako optimálně pracující jednotný systém vlastně bourá a drobí na malé, z principu funkce sítě méně efektivně pracující oblasti. On je u vesla jen na 4 roky a musí za tu dobu stihnout udělat tu svou „díru do světa“, aby se mohl historicky znemožnit a odejít na smetiště dějin….. 🙂

              1. Proč by se měly vypínat
                Proč by se měly vypínat vrtule, když mají přednost v Merit orderu (nižší provozní náklady)? Proč by měly vrtule pomáhat s regulací sítě, když za to nedostanou zaplaceno? Proč se radši nevypínají hnědouhelné elektrárny v Lužici a Braniborech? Ony to neumí? To musel vymýšlet nějaký inženýr?
                Omlouvám se za jízlivost, ale příliš často se setkávám s techniky, kteří říkají, že něco nejde, ale ve skutečnosti to jen znamená, že se jim nechce.

                1. Zatimco humanisti si to
                  Zatimco humanisti si to vykladaji tak, ze Kirchhoffovy zakony je potreba prehlasovat.
                  V dobe,kdy je cena silove elektriny 90hal/kWh a OZE se prednostne vykupuje za 15Kc/kWh,je jakakoli argumentace o ekonomice zelene energie vrcholem chucpe.

                2. Aha, takže uhelku vypnete a
                  Aha, takže uhelku vypnete a náklady jsou nula, že? A není to spíš tak, že uhelku vypnete, ale kotle jedou dál (uhlí se pálí naprázdno) a čekáte, až přestane foukat (což nastane)?

                3. A díky „paní Míkové“
                  A díky „paní Míkové“ víte kdy přestane foukat, minimálně den dopředu. Dneska každá tepelná elektrárna jede v nějakých 10-15% naprázdno, protože nevíte dne ani hodiny kdy nějaká klekne a budete potřebovat okamžitý výkon. Tisíc vrtulí nebo milion panelů se nečekaně nepokazí.
                  Přidá-li se k tomu dostatek „Powerpacků“, tak se role uhelných elektráren smrskne na záložní zdroj a zdroj na „zimu“.

                4. A kolik to bude stát? To
                  A kolik to bude stát? To už drahým lidem nepovíte? Budeme mít elektriku taky za dvojnásobnou cenu jako v Německu?

                5. Němci dnes platí, protože
                  Němci dnes platí, protože kupovali jako první ve velkém, v době, kdy vše bylo ještě drahé. Dnes je vše jinak elektřina z nových VtE (český FiT pro VtE) i FVE (výsledky aukcí v Německu) je již dnes levnější než plánovaná cena elektřiny z JE v Akčním plánu rozvoje jaderné energetiky pro rok 2030. A netřeba připomínat, že cena obou zmíněných technologií jde pořád ještě dost rychle dolů, stejně jako u baterií. Mějte Němce rád, fakticky zaplatili setrvalý pokles cen energií pro celý svět
                  Výhodou ČR je to, že nás nic nehodní, na příštích 20 let nám rozhodně nehrozí nedostatek elektřiny, hlavně když se tu nebude zbytečně pálit hnědé uhlí kvůli exportní elektřině.
                  V posledních letech vykrystalizovala ve světě metoda, jak finančně efektivně stavět větrné a solární farmy. Dělají se reverzní aukce na výstavbu a projekty se takzvaně „deriskují“, jsou pro výstavbu připravené lokality, kde již jsou splněny všechny právní a administrativní záležitosti, probíhají už na nich několik let důkladná meteorologická měření a je vyjednáno připojení na VVN nebo VN. S tímhle stát/odběratelé dostanou skvělé ceny (třeba offshore VtE v Dánsku vyrábějící za 50 EUR/MWh od roku 2018, když cíl EU byl pro tuto technologii 100 EUR/MWh do 2020, 33 USD/MWh za elektřinu z FVE a VtE v Mexiku) a je větší kontrola nad výstavbou, žádné živelné akce.
                  Případná podpora střešních instalací FV by šla snadno udělat formou daňových úlev (třeba, že cenu FVE lze postupně 10 let odepisovat ze základu daně z příjmu, nebo tak něco), urychlilo by to výstavbu, s klesající cenou instalací by přímo úměrně klesala podpora a stavělo by se tam, kde to má smysl.

                6. Ano, já věřím, že v
                  Ano, já věřím, že v Dánsku a jinde na pobřeží je to skvělé. U nás jaksi pobřeží fakt nemáme. A stavět VtE prostě nedává ekonomický smysl. FVE instalace na střechy jsou podle mého názoru jediná smysluplná věc v ČR, u které by stačilo neházet lidem klacky pod nohy a umožnit jim připojení do sítě třeba do špičkového výkonu 10 kW. Nepotřebovali by pak drahé hybridní měniče a velká bateriová úložiště.

                7. Bohužel, uhelnou
                  Bohužel, uhelnou elektrárnu efektivně utlumit, ani znovu rozjet rychle nelze. Takže potenciál k regulaci sítě nula. U jaderky je to dokonce na týdny. U fotovoltaiky stejně jako u větru to lze udelat cvaknutím stykače.

                8. psal jsem to jiz vejs,
                  psal jsem to jiz vejs, samozrejme ze utlum jakekoliv tepelne elektrarny lze uskutecnit ihned, rozjezd na maximalni vyrobni kapacitu je neco jineho, u uhelek (modernich) je to neco okolo 2 hodin

                9. Zkus to někomu z čezu
                  Zkus to někomu z čezu navrhnout. Samozrejme je akorát, že si poklepe na čelo. U jaderky jde taky reakce nouzove zastavit, ale ani v jednom pripade to nelze pouzit pro ucel regulace site.

                10. asi ti nedochazi ze
                  asi ti nedochazi ze zastavovat se nic nemusi, proste se zmeni tlak turbiny a nebo v extremnejsim pripade uplne presmeruje para misto k turbine do volneho potruby , stejne tak se i ovlada potrebny vykon, tak jsem to tedy pochopil z vizualizacnich modelu ktere jsme pro CEZ nedavno delali pro tepelne elektrarny ktere rekonstruuji/modernizuji

                  opravdu si myslis ze nemaj moznost nouzoveho odpojeni vyroby elektriny a zastaveni turbin i presto ze ohrev pary jede na maximum?

                  nevim asi bych od nekoho kdo ma prezdivku „ePavel“ (hlavne to prvni „e“) cekal ze neco malo technickych vedomosti o elektrine mit bude

                11. Ano presne tak, mluvíš
                  Ano presne tak, mluvíš tady o moznosti nouzového zastaveni. stejne tak jako v jaderce muzes vstřelit regulacni tyce do aktivni zony. Ale ja tu porad mluvim o schopnosti jednotlivých druhu elektráren podilet se na regulaci / stabilizaci site.

                12. nevim jestli vubec ctes co
                  nevim jestli vubec ctes co pisu, asi ne co 😀

                  regulace na turbine se dela pomoci regulacnich ventilu, proste si na „velinu“ reknou ze je potreba min stavy, a behem par vterin muze elektrarna proste produkovat min stavy presne podle potreby od 0 do 100% v pripade ze je v rezimu na 100% sveho vykonu pro sit 😉 dnes je tohle automatizovane a ovlada se to centralne systemem 😉

                13. Opakuji, ze to chápu. Ano,
                  Opakuji, ze to chápu. Ano, para nemusi do turbiny ale muze primo třeba do chladiciho okruhu. Jde o tu tezi, ze když mam nejaky energeticky mix, tak pro regulaci pouzivam ty druhy elektráren u kterých mi to nebude způsobovat financni ztraty. Ten zasadni rozdil je, ze když stopnu vetrnou elektrárnu, tak v ten moment nemusim ten vzduch co fouka kolem platit. Kdezto, když to udelam v tepelne tak to uhli co mi tam dohoriva bez uzitku musim zaplatit.

                14. Což je dneska bohužel
                  Což je dneska bohužel tragicky zpackané tím, že se výkup VtE a FVE upřednostňuje… A reguluje se plynovkami.

                15. Ano, presne tak. Plynovku
                  Ano, presne tak. Plynovku lze regulovat v celku pruzne spolu s precerpavackama. Proto takoveto bateriove stanice jsou snem každého energetika. To same plati o vetsich odberech v noci = nabijeni EV.

                16. A ano, a vim ze uhli muze
                  A ano, a vim ze uhli muze hořet dal a nic se nedeje. Teda krome toho ze jsou to v ten moment znacne financni ztraty.

              1. Já bych to trochu
                Já bych to trochu upřesnil, 32 miliard, ještě než se kopne do země. To jsou náklady, které bude mít stát s Akčním plánem jaderné energetiky, když se vše předpřipraví na výstavbu dvou nových reaktorů, po jednom v Temelíně a Dukovanech. V tom dokumentu jsem to kdysi i našel, je to tam dobře schované.
                MPO plánuje, že do roku 2025 za případného investora zařídí veškeré papíry a provede komplet přípravu stavby (a samozřejmě zaplatí vyvedení výkonu).
                Jo a mimochodem, pokud cena elektřiny nestoupne z dnešních 35 EUR/MWh na 80 EUR/MWh nebudou ty reaktory ani potom ekonomicky návratné. A to byli autoři textu mimořádně optimističtí ohledně ceny výstavby. Je to vyšší cena, než za jakou jsou v ČR už dnes investoři ochotní stavět větrné elektrárny (a jejich cena jde pořád dolů) a vyšší cena než vysoutěžili letos Němci na FV elektrány (tam jde cena dolů ještě rychleji).

          2. Proc Anonym je anonymni a o
            Proc Anonym je anonymni a o lidech kteri informuji tvrdi ze lze? Je zajimave, ze vzdy kdyz se objevi diskuze na tema Temelin a nebo uspory diky EV, tak se vyroji spousta anonymnich prispevku, kteri vse vykresluji uplne jinak nez tomu tak je. ze by nam nas hybrid nekdo monitoroval a v pripade potreby vznikly ucelove prispevky Anonymu????

        1. Kdyz se podivate v noci v
          Kdyz se podivate v noci v nemeckych mestech, tak tam se sviti podstatne mene. Nekoukejte v centrech kde sviti obchodni domy a nejake pamatky. Porovnejte prazsky okruh a nemecke mestske dalnice. Kdo prijede do CR nestaci se divit jak se zde plytva elektrinou.
          V CR CEZ jen lze. Pry musi investovat kvuli nemeckym pretokum. Vzdyt CEZ za pretoky dostane zaplaceno od Nemcu i od nas. CR exportuje vyznamnou cast elektriny prave do Nemecka. A jak asi tu elektrinu tam dostanou? Kdyz chteji vic vyvazet, potrebujou posilit prenosovou kapacitu. jen hlupaci jim basteji, ze to je kvuli pretokum k nam. Houby s octem, CEZ potrebuje vyvazet. Vsak uz pretok muzou regulovat fazovym posunem v predavacych bodech s DE. Vse se dela jen aby mohli postavit dalsi bloky JETE a Dukovany.

                1. CEPS dostane za pretok
                  CEPS dostane za pretok zaplaceno jako za obycejny prenos. Otakou je, kdo inkasuje tu zapornou cenu za silovou energii. Pravdepodobne ten distributor, ktery ma v danem regionu distribucni monopol. Vetsinou se jedna o pretok ze severu DE, tak vse inkasuje CEZ a pak nam tu energii jeste proda.

                2. Vy si to představujete, jak
                  Vy si to představujete, jak Hurvínek válku. ČEZ možná absorbuje elektřinu za zápornou cenu, ale zároveň musí nějakou nasmlouvanou elektřinu odřeknout (tedy přikáže zastavit výrobu v elektrárně u nás doma) a tu musí samozřejmě zaplatit.

              1. To je právě ta absurdní
                To je právě ta absurdní zhovadilost. Záporná cena je konstruktem přitroublých dotací a příkazů výkupu zelené elektřiny. Kdyby toto neexistovalo, bude muset výrobce OZE zajistit dle požadavku nakupujícího stálý příkon. A to se mu jaksi nepodaří, bez dalších, poměrně vysokých, nákladů, že?

                1. Tak pište o Norsku, ne o
                  Tak pište o Norsku, ne o Švédsku.

          1. CEZ za transfery nedostava
            CEZ za transfery nedostava nic, to inkasuje CEPS a podle burzovnich pravidel, nekdy na tom muze i prodelat, veskere transfery elektriny mezistatne se ridi burzovnima pravidlama a cenama burzy s elektrinou v EU, a zadna ze stran si jen tak sama od sebe nemuze urcovat nejaky castky nebo neco jineho jako treba posleme vam XXX MWh za XXX euro, takhle to opravdu nefunguje 😀

      2. Temelin a Dukovany se
        Temelin a Dukovany se samozrejme „vypnout“ daji, staci proste jen paru misto na trubyny odklonit primo do chladiciho systemu 😉 regulace s uplnym dostavenim vyroby elektriny je ve vsech parnich elektrarnach v CR, tedy obou jaderkach a vsech tepelnych elektrarnach, ostatne jaderky nabyhaj klidne i nekolik dni a dodavka elektriny z nich zacne az ve chvili kdy maji jistotu ze vse nastartovalo jak ma a muzou tedy pustit i turbiny

        1. To je sice pravda, ale pak
          To je sice pravda, ale pak je to ještě horší protože potom se pálí uran naprosto bez užitku. A využijeme drahy materiál a peníze oknem. A jde právě o to, že to spalování jaderného paliva nejde zastavit hned.
          Regulovat odstavením jde každá elektrárna.

          Energetický mix ČR kde je cca 30% JE hehe podle mě akorát a my potřebujeme nutno se zbavit tech 40% uhelek. Nahradit je nejlepe větrem a sluncem, kterých masné pořád ještě v mixu málo. Doplní se bateriemi pro využití přebytků a vyuziti v době kdy fouká a svítí málo. To ted potrebujeme rozvijet.

          A myslím, že ten plánovaný minimálně 1 bilión korun na stavbu dalších bloků JE by se měl dát do techto projektů a možná by ještě hodně zbylo…

          1. palivo v jaderkach se meni
            palivo v jaderkach se meni pravidelne v urcitem casovem useku (rekneme 1x za rok) a je uplne jedno jestli jede ta jaderka nonstop na plnej „kotel“ nebo treba jen z casti, palivo v kazetach je totiz dimenzovano prave na 100% onoho casoveho useku, to kvuli cemu se ale meni je kvuli palivovym kazetam a tycim ktere se proste po te dobe musi menit tak jak tak, a tim ze se to musi dukladne kompletovat a to je to nejdrazsi na celem tom „cirkusu“ tak se proste zadne palivo neusetri, vpodstate se dnes ani nerecykluje, normalne se to nahrubo „dekontaminue“ a „zabali“ do kontejneru na ukladani jaderneho odpadu a ulozi, kompletace je tak titerna prace ze rozebrani vyhoreleho paliva by bylo nebezpecne a tedy dnes i nesmyslne drahe, da se rict ze u jaderky je palivo jedna z fixnich polozek at jede jaderka 100 nebo jen 1% daneho casu

            jinak na dostavbu/rozsireni jaderek v CR podle me nedojde, penize by na to stejne musel dat stat ktery by kryl uvery, a to dnes snad zadny politik jiz neudela, byl by to tunel milenia 😀

              1. Jaderka když už stojí,
                Jaderka když už stojí, tak je naopak mrtě efektivní. Palivo je ve srovnání se vším tím okolo skoro zadarmo.

                Dodal bych, že ČR nemá šanci pokrýt 40 % své spotřeby FVE a větrem. Nemáme pobřeží, kde by foukalo, nemáme vhodné podmínky. Museli bychom nastavět mnohonásobek potřebné kapacity ve větrných a FVE a stejně by to pro některé měsíce nestačilo a co pak? A některé měsíce by to naopak likvidovalo síť nadměrnou výrobou. A pokud byste donutil provozovatele elektrárny vypínat, tak se vám na to každý vybodne, protože najednou nic nevydělá.

                1. pobrezi by bylo, dodnes ma
                  pobrezi by bylo, dodnes ma CR kus pristavu treba v Hamburgu, 1 nas a dva v pronajmu podobne jako to ma treba HongKong, s Nemcema by asi nebyl problem bud nektery z nich vymenit za jine uzemi nebo treba za kus Severniho more, ostatne v tech vetrnych farmach co se tam stavej investuji i Ceske firmy

                  dulezite pro CR bude zda se dobudoucna od verejne site dokaze oprostit obyvatelstvo v soukromem sektoru, tam by to nijak zvlast nakladne bejt nemuzelo, bohuzel ale velka spousta lidi v CR je v tomhle zaostala a ty moznosti nevidej, a bohuzel CEZ ac na to delal reklamu i v TV tak si nasadil tak nesmyslne ceny ze se to prez nej zase nevyplatilo, takze lidi kdys videli co za to CEZ chce, tak se radsi ani nekoukli ke konkurenci ktera to ma podstatne levnejsi 🙁 jaky to paradox kdys v CR je nejvetsi instalovany vykon jak ve fotovoltaice tak ve vetru v drzeni prave toho CEZu ktery proti tomu kdysi tak nahlas bojoval ac se ho site CEPS vpodstate netykaji, v tehle zemi je proste ono „kaze vodu a pije vino“ protlacene na tu nejvyssi pozici a pak se neni co divit ze lidi nevedi nebo nechteji vedet 😀

                2. Ano „Kdyz uz stojí“. Ale i
                  Ano „Kdyz uz stojí“. Ale i tak mi neprijde ze by byla nějak výrazně efektivnější o proti jiným zdrojům.
                  Kasl psal Saman to zrovna o efektivite moc nevypovídá spíš naopak.
                  Podle mne je JE vhodná přesně v tom poměru který aktuálně v ČR máme. Tj. nějakých těch 30% mixu. To je ideální na zajištění stálého odběru ve dne, v noci. Pakliže by poměr stoupl, musela by se JE odstavovat a tím pádem by se vlastně vůbec nevyjádřila kdyz by měla polovinu času stát, resp. nedodávát reflektorů do sítě a jen tak nadarmo pálit palivo.

                  Docela by mě zajímalo to palivo skoro zadarmo? Jak to myslíte?
                  Nerekl bych že třeba uranu a jeho zpracování je levnější než například těžba uhlí, nebo využití slunce, ci větru.

                  A co teprve predpokladanych 100 miliard Kč, co má stát hlubinné úložiště vyhořelého paliva, které ČR ještě ani nemá projekt? Toto je jen první odhad jestli se to někdy bude stavět bude to stát 3x tolik!

                  Mne naopak přijde že v dnešní době JE je velice drahá a zbytečná. Ve své době to smysl mělo, ale ta doba je pryč. V budoucnu se to samozřejmě může změnit a doba JE zase může přijít. Ale až například udělají levné traktory 4. typu, nebo jiný průlom.

                  Dnes to nemá smysl ani ekonomický, ani ekologický.

                  Ohledně FVE a VE. Ano mate pravdu, že máme málo místa i větru, ale to nemění nic na tom, že by se to u nás nevyplatilo právě ve spojení s bateriemi. Ano dnes ještě technologicky nedá tech 40% a vystačilo by to na 3/4 roku. Ale to vám nestačí? Nechápu?

                  Je snad lepší 3/4 roku mít elektřinu z FVE a VE a zbytek roku buď z fosilu, nebo z baterek, než pálit celý rok uhlí! Nebo vy chcete radši celý rok dýchat jedy ze spalování?

                  Já teda rozhodně ne.
                  Navíc FVE a baterie se vyvíjejí docela velkým tempem a vývoj se jen tak nezastaví.
                  Před 5 lety bylo běžně panely o výkonu 220kWp, dnes jsou běžné 260kWp. Baterie zrovna tak. Před 5 lety ještě úložiště nedávali moc smysl, olověné baterie nebyly to právě ořechové, ale dnes už lionky jsou použitelné i cenově dostupnější.
                  Za dalších 5 let je jasné, že se vývoj nezastaví naopak bude to opět lepší a lepší.

                  Treba v tom nebude žádná velká revoluce, ale bohatě stačí pomalá evoluce. Důležité je, že potenciál tu je obrovský. A bude to stále levnější a dostupnější.

                  Proto s klidem mohu předpovědět, že sice dnes technicky ještě z FVE a VE třech 40% nedáme, ale za 5-10 lety uz ano.

                  Navíc ja třeba nevidím žádný problém v systému, kbyte bude řídit VE FVE a jiné elektrárny a podle situace je do sítě připojovat a odpojovat. Je to jen o uzavřené smlouvě a dohodnutých podmínkách. Kdyz někdo s nimi nebude souhlasit nebude mít možnost se do sítě připojovat. Je to jednoduché stačí jen chtít.
                  Kdyz se chce všechno jde.
                  Kdyz někdo nechce hledá důvody proč to neudělat.

                3. Jak jsem psal, je to o
                  Jak jsem psal, je to o ceně. Pokud bude možné zajistit 30–40 % elektřiny z VtE a FVE aniž by se zvedla cena elektřiny, neřeknu ani slovo. Ale nejsem ochoten platit víc.

                4. Jaderka má hlavně jeden
                  Jaderka má hlavně jeden velký problém. A to postavit jí. I když už se začne tak není vyhráno (aktuálně koukněte do UK). Příprava, stavba, provoz a likvidace je něco co je hodně finančně náročné. A to Příprava a stabva se právě může protáhnout i na desetiletí. Proto vláda nechce podpořit projekt, který ta následující může zrušit.

                5. Je mi jedno co ČR. Já jsem
                  Je mi jedno co ČR. Já jsem schopen ze své FVE vydolovat celou svou roční spotřebu domácnosti. Tedy zdroj již je na střeše a amortizuje se. Pomalu budu akumulací přesouvat spotřebu tak abych využil svůj zdroj, který zatím část spotřeby posílá sousedovi. Soused si pravděpodobně postaví svůj zdroj až to bude pro něj výhodné. Takže pro obyvatelstvo bude do 10 let nezávislost na elektrárnách normální.

                6. Ano, já to taky beru tak,
                  Ano, já to taky beru tak, že dokud na to mám peníze, tak to pořídím a až je mít nebudu, budu mít elektřinu zdarma. Nicméně z hlediska nákladů se to v podstatě nevrátí. Ne, pokud nemáte možnost připojit FVE do sítě.

                7. Mě se argument o
                  Mě se argument o návratnosti vůbec ale vůbec nelíbí. Podle mne je naprosto irelevantní.

                  Kdyz FVE chcete tak si ji koupíte. Když chcete TV tak si ji koupíte. Když chcete auto tak si ho taky koupíte.

                  A proč si lidi koupí Oktavku za 700 tisíc, když si ji klidně muzou koupit za polovinu? Třech 300 tisíc se jim nikdy nevrátí. Stejně u TV, někdo si koupí televizí za 40 tisíc, ale skoro to samé se dá pořídit za 25 tisíc. Tak je to se vším. Nebo si to vůbec kupovat nemusí a pak ty peníze ma ušetřené, neboli se mu to vůbec nevyplatí, nebo ano? Proč si to ti lidé vlastně kupují?

                  Podle mne je na tom FVE ze všech věcí nejlíp. Protože na rozdíl od všeho ostatního, FVE něco vydělává, něco vyrábí, něco dává. Proto se podle mne FVE vyplatí i dnes. Samozřejmě musí na to člověk mít peníze. Já například nemám. Nemám ani na novou oktavku proto mám 10 let starou ojetinu nad hrobem 🙂

                  Ale FVE plánují a alespoň si pořídím ohřev vody v bojleru s několika FVE panely.

                  Dům si nepořizuji na 5 let, ale na celý život, takže i ta FVE se finančně zaplatí, né za 2 roky, ale třeba za 10. Pořád je to do konce života dost na to že potom člověk bude mít elektřinu skoro zadarmo.

                8. Tak je myslím normální,
                  Tak je myslím normální, že za své peníze musíte obdržet nějakou akceptovatelnou protihodnotu. Nikdo vám nedá peníze jen tak. Pokud berete FVE jako spásu světa, tak chápu, že do toho dáte cokoliv. Ale s tou návratností prostě počítat musíte.

                9. Dost nechápu co všichni
                  Dost nechápu co všichni proti FVE mají? Proč to plivání, pomlouvání a vysmívají FVE? Viz vaše narážka na spásu světa. Je to věc jako každá jiná. Aké i v okoli cítím že když mluvím o tom že chci panely na střechu tak jsem něco horšího? Blbec, co nebyly že se to nevrátí, zloděj dotaci, ekoterorista a kdo ví co všechno. Fakt nechápu kde se vzala ta negativní kampaň proti FVE.

                  Vždyť je to přesně naopak, v každém směru je to dobrá věc. Jen to nestojí 20 tisic jako nová televize. Na druhou stranu když někdo má 600 tisíc a je schopen je vyhodit například za nové auto nevim proc by si nemohl pořídit elektrárnu, která mu alespoň částečně bude generovat zisk.

                10. Tu negativitu v tom cítíte
                  Tu negativitu v tom cítíte špatně, sám FVE mám, právě na nabíjení toho auta za 600. Jenom v tom nesmíte hledat něco, co tam není. Když to porovnáte s konvenčními možnostmi, tak jsem mohl pořídit za 600 bez daně nové benzínové auto (Mazda 6) se supr výbavou a za cenu té FVE jezdit cca 10 let zadarmo. Takže co je výhodnější? Pro mě ta cesta, kterou jsem zvolil, ale kdybych to bral čistě racionálně, nebylo by co řešit.

                11. Aha to jsem opravdu pochopil
                  Aha to jsem opravdu pochopil špatně.

                  S tou Mazdou je to asi přesně to co jsem chtěl říct. Vždyť i místo té Mazdy byste si mohl koupit jiné podobně vybavené auto, které by vám udělalo úplně stejnou službu, ale třeba o 100, nebo i 200 tisíc levněji. Tak kde je ta návratnost? Co to vlastně je? Podle mne je to prostě jen obyčejná výmluva proč si něco nekoupím, tak se to musí nějak obhájit před okolim. A co je lepšího než tu druhou věc „pokadit“ 🙂

                  Kdyz vezmu všechno čistě na peníze tak se nevyplatí nic.

                12. Proc by se nic nemohlo
                  Proc by se nic nemohlo vyplatit? Jasne vlastnictvi auta neni neco by clveku vydelalo penize, ale muze se vyplatit priplatek za auto s levnejsim provozem – viz napriklad kdyz jsem pred 4 lety kupoval auto, tak jsem si priplatil za diesel, ktery ma o 2 litry mensi spotrebu, cena vyssi o 30 000 se tak „vyplatila“ za 2 roky provozu. Uplne stejne muze clovek uvazovat o elektrice, nevidim na tom nic spatneho, holt ne kazdy si muze koupit auto na zaklade toho ze se mu libi a ze ho chce, nekdo proste potrebuje nejake auto dostatecne velikosti, a pak se kouka po nejake financne nejmene nakladne variante…

                13. Myslím, že je to přesně
                  Myslím, že je to přesně to co píšu.
                  Někdo chce FVE tak hledá nějakou nejméně nákladnou variantu elektrárny, jiný FVE nechce tak hledá nejméně nákladnou variantu prodejce elektřiny.
                  Jsou to 2 rozdílné věci.

                14. Rekl bych, ze duvody
                  Rekl bych, ze duvody „nenavisti“ (at uz teda drzim terminologii, ja bych to nazval spis antipatii) jsou dva (tri)
                  – vykupni cena (prispevek na OZE vidime vsichni na fakturach) – priznejme si, jaka by byla navratnost (natoz ziskovost) pri „normalni“ vykupni cene 1Kc/kWh? 1kWp u nas vyrobi za rok cca 1MWh, cili 1.000Kc.
                  – ta cast fotovoltaistu, co ma potrebu se povysovat na ostatni (ja jsem podojil system, navic jsem nezavisly, lepsi, zelenejsi, protoze si sam vyrabim….blablabla… a pritom stejne v noci a v zime jedou na „osklivy atom“ ze site; skutecnych ostrovnich systemu si tipnu, ze je u nas minimum)
                  – no a do tretice (pro odborniky), bordel, co delaji OZE (bezici na nestabilni zdroj energie – slunce, vitr) v siti.
                  – vlastne jeste ctvrty, solarni Klondajk pred par lety, i kdyz s tim nove instalace nemaji nic spolecneho

      1. víme, kvalita jde dolů
        víme, kvalita jde dolů jako kvadrant oproti samotnému úbytku ceny. Stačí se podívat do obchodů na cokoli, jídlo, elektronika, auta…. i ty blbé dráty pro vedení elektřiny se dnes dělají v záporné části tolerance průřezu. O hliníkových vodičích ve flexošňůrách ani nemluvím. A prodává se to na tuny.

Napsat komentář