Tesla Model Y: nově s dojezdem 390 km za nižší cenu

Elon Musk dříve prohlásil, že Tesla Model Y Standard Range je kvůli nižšímu dojezdu „neakceptovatelný“. Teď obrátil a nová verze už je v nabídce.

Tesla Model Y je nově k dispozici ve Standard Range verzi a také s třetí řadou sedadel, které z elektromobilu dělají sedmimístné auto.
foto: Tesla

V nabídce společnosti Tesla se nově objevil Tesla Model Y Standard Range RWD s odhadovaným EPA dojezdem v přepočtu 390 km. Cena elektromobilu začíná na $42 000. To znamená pokles nejnižší ceny Modelu Y o $8000.

Velmi pravděpodobně jde o krok, který má zlepšit pozici Modelu Y proti nejnovější konkurenci jako Ford Mustang Mach-E (EPA dojezd 370 km) a Volkswagen ID.4 (EPA dojezd 400 km).

V některých regionech navíc může snížení základní ceny Modelu Y zpřístupnit tento elektromobil nejrůznějším dotacím. Další důležitou novinkou s ohledem na Model Y je dostupnost třetí řady sedadel, tedy sedmimístné verze.

169 Comments on “Tesla Model Y: nově s dojezdem 390 km za nižší cenu”

   1. :))))))))) teslí fanatyk a uodborník na teslí
    :))))))))) teslí fanatyk a uodborník na teslí automechanycké vylomeniny si zase vodfrknul 🙂 No jasně, ted už elDédoj nejenže vymontují pravý nosník vanu a nárazník za 250klacků 2k nahodinu čistá ruka ruku myje, ale rozeberou i celou nápravu fčetně blatníků, elektroinstalace až po bé sloupky. Až tam mu navrhnou „eko“ likvidaci páč teslí recyklát vyjde levněji :))))))))))))))

    a takhle to pak bude vypadat na teslím zadním dvorku :)))))))

    https://youtu.be/CTKL7c-ide4?t=557

    1. 1) Piš Česky
     2) Méně smailíků. Je to trapné a nehodné

     1) Piš Česky
     2) Méně smailíků. Je to trapné a nehodné dospělého člověka.
     3) Když tady tvrdíš, že to bude náročnější nebo dražší než oprava svařovaného dílu, tak to jistě dokážeš i argumentačně obhájit.

     1. ?? :)))
      1) práce fteslím servisu se počítá na hodiny

      ?? :)))
      1) práce fteslím servisu se počítá na hodiny nikoli kilowaty :))__:DDD
      2) dražší bude vymontovat zadní megašplouch s xxx díly na něho naplácnutými než jen 1) nárazník 2) vanu 3) nosník
      3) kolik bude asi tak stát nový zadní náhradní megašplouch odlitek jak kráva + doprava + neuzvednešho než těch „pár“ eldadových zadních dílečků s vanou za 250klacků, no kolik asi povidej. Nejvetsí lisy na světě, největší díl, spooousty matroše a neřikej mi že čajňan ti to sfókne přes alibabu čáry máry fuck :)))))))))))))))))

       1. aha to určitě už zas kamufluje jako tesla vod začátku
        aha to určitě už zas kamufluje jako tesla vod začátku jedna pak.. :))))) vidíš tam ty nejty?
        https://youtu.be/KW-6Klu4rnQ?t=1579
        takže ty se daj vodvrtat a pokozenou součást snejtovanýho dílu nahradit. Odlitek :
        1) neodmontuješ
        2) neodvrtáš
        3) možná odřízneš ale nenavaříš
        4) odlitek musíš celý vyndat ven a namontovat nový. Tys fdílně asi moc nepobyl coo :)) TakyMARTIn : RUČIKY NEBOJTE SÉÉÉ, VY MÁÁKAT NEBŮŮDETÉÉÉÉSLA :)))

        1. Jenomže ty nýty jsou na nárazníku ne na zadním rámu, o
         Jenomže ty nýty jsou na nárazníku ne na zadním rámu, o kterém to celé je. Rám je svařovaný, ale k němu jsou další části přišroubované a to platí i teď. Rám bude z jednoho odlitého kusu, ale k němu budou přišroubované další díly. Jedná se o nosnou konstrukci auta.

        2. A můžeš trochu konkrétněji?
         A můžeš trochu konkrétněji?

        3. No však ano. To už je první verze velkých odlitků a teď
         No však ano. To už je první verze velkých odlitků a teď už je to druhá verze. Všechno jsou to strukturální součásti auta.

 1. OFF:Werner von Braun, nemecky raketovy expert napsal v roce
  OFF:Werner von Braun, nemecky raketovy expert napsal v roce 1948 knihu o osidleni Marsu. A vladce Marsu se v te knize jmenoval… Elon…
  https://twitter.com/tobyliiiiiiiiii/status/1344155061425823744/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1344155061425823744%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fteslamag.de%2Fnews%2Fmars-herrscher-elon-vorname-spacex-chef-altes-buch-deutscher-forscher-32876

 2. A Tesla vám bude nebo nebude fungovat, pokud vás soudruzi
  A Tesla vám bude nebo nebude fungovat, pokud vás soudruzi označí za nedostatečně uvědomělého?

  Doufám, že pečlivě sledujete, jak technologičtí olygopolisté střelili do hráze, která udržovala technologie jako bitcoin a web3 na periferii zájmu majoritní veřejnosti a přes noc z nich udělali pro polovinu západního světa nezbytnost.

  Tento víkend je z hlediska technologického vývoje plně srovnatelný s vypuknutím druhé světové války a bude mimořádně zajímavé sledovat jeho důsledky.

   1. V noci na sobotu levicoví extrémisté v Twitteru zrušili
    V noci na sobotu levicoví extrémisté v Twitteru zrušili účet Donalda Trumpa a dalších 350-500 tisíc účtů jeho podporovatelů i běžných republikánských voličů.

    V neděli ráno levicoví extrémisté v Googlu a Applu odtranili ze storů aplikaci Parler, kam se předtím začaly hromadně přesouvat miliony uživatelů. Twitter zablokoval rušení účtů, aby bránil přesunu uživatelů.

    Stejný den levicoví extrémisté z Amazonu dali nesplnitelný požadavek provozovatelům Parleru, že buď okamžitě zavedou úplnou cenzuru, nebo jim zruší všechny služby.

    V noci na pondělí levicoví extrémisté z Amazonu smazali službu Parler a současně odstranili DNS záznam domény parler.com.

    Těmito kroky BigTech jasně demonstrovali nadřazenost svých zájmů a komerčních pravidel nad ústavou Spojených států.

    Výsledkem bude naprostá polarizace nejen americké společnosti, ale i technologická válka.

    Osobně jsem jednoznačně zastáncem široké svobody slova a toto je pro mě naprosto nepřijatelný exces.
    V tomto duchu jsem začal i konat – dnes jsem ukončil marketingové kampaně Googole Ads, test AWS kam jsem chtěl přesunout jeden můj startup a informoval zaměstnance o aktualizaci bezpečnostní politiky, která zakazuje používání produktů Facebooku včetně Instagramu a WhatsAppu, Googlu, Amazonu a Twitteru na všech firemních prostředcích, což jsou všechny počítače i smartphony. Dále jsou zakázány CNN, DW, Euronews a další extrémitická levicová a EU média včetně České televize. Porušení bezpečnostní politiky je hrubé porušení pracovní kázně nebo porušení smlouvy s okamžitým ukončením. Přístupy byly zablokovány na firewallech. Během měsíce všichni Androidisté s firemními OnePlus 7 Pro povinně přechází na ParanoidAndroid, iPhony dožijí a nebudou obnoveny.

    Tak asi tak.

     1. S tím souhlasím, ale problém v tomto konkrétním
      S tím souhlasím, ale problém v tomto konkrétním opatření nevidím, popravdě řečeno už delší dobu na tom pracujeme, já osobně jsem Google free asi tři roky a nic se neděje.
      Jestli myslíte komunikační nástroje, tak mí obchodní partneři jsou už dávno všichni na Signálu, hezky se to sjednotilo po kompromitaci Threemy.

      A ty sociální sítě, ty jsou už strašně vyčpělé, jen zábava pro socky a jejich vytěžování.

    1. Děkuji! Už když Trumpa umlčeli v on-line přenosu, jsem si
     Děkuji! Už když Trumpa umlčeli v on-line přenosu, jsem si říkal, že je to průšvih a nějak jsem nechápal která bije. Socialistické / levicové USA! Koho by to kdy napadlo. S kamarádem jsem řešil Californii a důvody odchodu Muska a jiných lidí. Taky síla. Jako člověku se fakt zastaví rozum. Líbí se mi co děláte. Osobně jsem odešel od Airbank (i když jsem je měl rád), protože nesouhlasím s názory pana Kellnera na to, že lidi jsou ovce a měli by se víc hlídat. Asi se nakazil v Číně. Nebo v USA. Skoro by to bylo na přesun téhle diskuze někam jinam. Jste pro?

     Jako další můj krok bude prodej jediné akcie Facebooku, kterou mám. Další prodeje zvážím. Ale jsem malá ryba. Ale i tak. Jde mi o princip.

     1. Me zase zablokovali na ceskem serveru seznamzpravy ucet.
      Me zase zablokovali na ceskem serveru seznamzpravy ucet. Napsal jsem, ze Izraeli se podarilo zabranit sireni fantasmagorii o udajnem zhoubnem ockovani a ze proto se lide nechaji ockovat. Asi to nekdo vyhodnotil jako ze podsouvam Izraeli cenzuru, nebo co ja vim a tak jsem se ocitl na stejne lodi jako Trumpeta. Akorat ja jsem na spravne strane a on na te spatne.

        1. Tedy ve smluvních podmínkách jsou vyjmenována zakázaná
         Tedy ve smluvních podmínkách jsou vyjmenována zakázaná slovní spojení či zakázaná témata? Asi si budu muset přečíst smluvní podmínky u některého z mých účtů. Řekl bych, že pánové z bývalé STB jen tiše závidí dnešní možnosti.

        2. Komunisticka StB doopravdy internetove diskuze vubec
         Komunisticka StB doopravdy internetove diskuze vubec necenzurovala 🙂

     2. Přesně tak, máte naprostou pravdu, každý máme nějaké
      Přesně tak, máte naprostou pravdu, každý máme nějaké možnosti a je úplně jedno, jak velké nebo malé jsou. Podstatné je, že pro svobodu děláme, co můžeme.

      A to samé platí i o ekologii. My tady diskutujeme o hybridech šetřích pár deci paliva, ale mnohem větším ekologem byla moje babička, která nekupovala jablka de luxe z Chille, ale na podzim očesala jabloň na zahrádce a jablíčka na celou sezónu odnosila do sklepa. Já topím dřevem, které zasadil můj děda a pro moje vnuky sázím, nahrazuji a rozšiřuji nový les.

      Ano, tuto diskuzi přesuňme na Parler, až příští týden naběhne, nebo někam jinam.

      1. Zkusím ten Parlel. Ani jsem o něm nevěděl. Počítám, že
       Zkusím ten Parlel. Ani jsem o něm nevěděl. Počítám, že vás tam najdu pod stejnou přezdívkou. Než dojde k migraci, zůstaneme v kontaktu zde na tomto vlákně (jen pro účel migrace).

       Nabídl jsem k prodeji akcie Apple, Google, Facebook i Microsoft. Rozhodně je prodám. Mám toho málo, ale jdou pryč.

        1. Zkuste darknet. Tam se ty trumpisticke blaboly hodi. Tam se
         Zkuste darknet. Tam se ty trumpisticke blaboly hodi. Tam se pohybuji vsechny pochybne existence.

        2. Ano, taky pochybuji o vaší existenci. Vlastně pro mne už
         Ano, taky pochybuji o vaší existenci. Vlastně pro mne už neexistujete.

        3. Koukam, ze trpite samomluvou, kdyz se pokousite odpovedet
         Koukam, ze trpite samomluvou, kdyz se pokousite odpovedet neexistujicimu.

        4. Onionrouting je z principu věci příliš pomalý, byť pro
         Onionrouting je z principu věci příliš pomalý, byť pro anonymizaci má aktuálně svůj význam. Ovšem to neřeší problém s místěním obsahu pro miliardu uživatelů.

         Web3 je technologie, které se BigTech bojí.

     1. Ke svobodné společnosti patří svoboda slova a pluralita
      Ke svobodné společnosti patří svoboda slova a pluralita názorů a možnost svobodné diskuze, protože jen díky ní se tyto názory mohou sbližovat v široce přijatelný koncensus.

      Umlčování oponentů neomarxisty pod vlajkou dobra, ekologie, či jiné, povede nevyhnutelně k násilné konfrontaci, protože oponentní názor nezmizí a bez možnosti vzájemného poměřování a utváření koncensu bude názorový oponent více a více nepřítelem.

      Mě se jen tak nezbavíte a budu vás i dál štvát poukazováním na chyby a nedostatky ve vašich názorech. Třeba si z toho něco odnesete. Já jsem si tady po roce určitě upravil názor třeba na domácí solární panely.

      Střezme se okamžiku, kdy jeden, druhý nebo třetí bude pro vyšší dobro smazán. A to platí i pro Cipíska. 🙂

     2. Pokud akceptujete porušování demokratických principů, tak
      Pokud akceptujete porušování demokratických principů, tak dříve nebo později stejně dojde i na vás. Demokraté jsou v USA: „Pokud nejsi s námi, tak jsi proti nám“ a i největší jejich spojenci mohou upadnout v nemilost. Třeba taková Rowlingová, psala multikulturní knížky, ale pak stačilo, že řekla, že existují jen 2 pohlaví a stala se největším vyvrhelem. Nicméně ona měla štěstí, že z ní má vydavatelství hodně peněz, tak i přes nátlak aktivistů stále její knížky prodává. Někdo jiný už by měl útrum a knihy by se nesměly prodávat.

      1. Kdyz uz sem tahate ty hitlerovske citaty, tak se ptam, zda
       Kdyz uz sem tahate ty hitlerovske citaty, tak se ptam, zda zvoleny kancler Hitler byl praven, nebo nepravem prohlasen za valecneho zlocince, vyvrhela lidstva a spoustu dalsich oznaceni a jeho glorifikace je snad na celem svete zakazana.

       1. Prohlášen, glorifikace…
        To jsou všechno velmi abstraktní

        Prohlášen, glorifikace…

        To jsou všechno velmi abstraktní bezrozměrné termíny. Asi jako „právní stát“.

        Podle mého soukromého názoru dokáže každý rozumný a informovaný člověk sám posoudit a rozpoznat obludnost ideologie, kterou Hitler zastával, a není to třeba shora řídit pomocí prohlášení, nařízení, zákazů…
        A hlavně, a to na prvním místě, co a kdo Hitlera stvořil. To je totiž z hlediska dějinného poučení to nejdůležitější. A bohužel je to opomíjeno.
        Takže sice máme v Německu zakázané Hitlerovy hrníčky a vánoční ozodoby, ale ideologie a mechanismy, které vedly k jeho stvoření, jsou opět na vzestupu.

        1. Nejhorlivejsi podporovatel nemeckych pravicackych extremistu
         Nejhorlivejsi podporovatel nemeckych pravicackych extremistu je Vaclav Klaus senior. I junior se potatil.
         Hitler byl v radnych volbach zvolen risskym kanclerem a na tehdejsi dobu to byly demokraticke volby. Spolecnost se musi urcitym „osobnostem“ ktere jsou pro spolecnost zhoubne zbavit. At to jsou nenapravitelni zlocinci, tak politici. I vlci vyzenou nebo zabiji agresivni jedince kteri smecku ohrozuji. Je to prirodni chovani.

        2. Pravicoví extrémisté jsou hrozba? A co levicoví?
         I

         Pravicoví extrémisté jsou hrozba? A co levicoví?
         I nahlédněme do volebního programu NSDAP a copak že to tam máme?:

         Požadujeme zestátnění všech (dosud) vzniklých trustů (podniků).
         Požadujeme rozdělení zisků velkopodniků.
         Požadujeme vytvoření velkorysého systému péče o staré občany.
         Požadujeme vytvoření zdravého středního stavu a jeho podporu, okamžité zespolečenštění velkých obchodních domů a jejich pronajmutí za nízké ceny malým živnostníkům, co největší zohlednění všech malých živnostníků při dodávkách státu, zemím nebo obcím.
         Požadujeme pozemkovou reformu, přizpůsobenou našim národním potřebám, vytvoření zákona o vyvlastnění půdy pro veřejně prospěšné účely bez náhrady. Požadujeme odstranění pozemkové daně a zabránění spekulacím s půdou.

         To je jak z volebního programu Pirátů…

        3. Vsichni extremiste jsou skodna. Ze program NSDAP byl chytak
         Vsichni extremiste jsou skodna. Ze program NSDAP byl chytak pro blbce je vcelku znama vec. Byla to jednoducha manipulace s prostym lidem, nakukali jim, ze vsechny tovarny, obchodni domy atd. vlastni zide a proto vykrikovali o zestatneni. Oproti programu vznikly v te dobe obri monopoly v soukromem vlastnictvi, samozrejme arijskeho puvodu. Ostatne vsichni populiste maji podobne praktiky.

       2. Hitler sice vyhrál volby, ale v nich dostal jen 32% hlasů.
        Hitler sice vyhrál volby, ale v nich dostal jen 32% hlasů. Vládu složil v koalici s dalšími stranami. Pak ale omezil svobodu slova, donutil prezidenta, aby ministry z ostatních stran vyměnil za Hitlerovi ministry. (po požáru Říšského sněmu) Uzákonil omezení svobody slova, měl jednotky SS a SA, které znepříjemňovali život opozici, nepustil opozici do médií, docházelo i fyzickým útokům, apod… Další volby již Hitler vyhrál s přehledem. Jakýkoliv nevhodný názor byl umlčován. Mimochodem podobně se dostali k moci i komunisti u nás v roce 1948. Odstranění koaličních ministrů prezidentem se tenkrát jmenovalo vítězný únor.
        Znakem totality je tedy omezení svobody slova ve jménu „vyššího dobra“. Jinak Hitler byl levičák, to až Stalin rozhodl, že je to pravičák, aby se od něj odlišil. Hitler nestavěl jen dálnice, ale také bytové jednotky. Zavedl bezplatnou zdravotní péči, těhotným matkám byla poskytována finanční podpora. Také jsou zavedeny první protikuřácké kampaně na světě. Kromě toho byla vládní politikou také ochrana životního prostředí, zvěře a rostlinstva. Hitler jako první člověk v Evropě představil sytém 40 hodinového pracovního týdne, s mimořádnou výplatou za přesčasy. Továrny dělníkům poskytují umývárny a kantýnu. Vidíte v tom něco pravicového. Já ne.

        1. Babis ma take pouze ca. 30% hlasu a je odkazan na podporu
         Babis ma take pouze ca. 30% hlasu a je odkazan na podporu kscm. Smutna realita. Stari Nemci si chvali Hitlerovi vymozenosti uplne stejne jako v CR penziste chvali komunisty, ze rohlik stal 20 haleru a vsem tem nostalgickym pomatencum je spolecne, ze si krutovladu spojuji se svym mladim a pevnou erekci. Proto to bylo tenkrat 1000x lepsi nez dnes.

        2. Babiš má také cca 30%. Nicméně to není takový problém,
         Babiš má také cca 30%. Nicméně to není takový problém, protože nechce omezovat svobodu slova ani politickou konkurenci nelikviduje. Opozici nikdo nevyhazuje z práce pro špatný názor, v médiích má opozice prostoru dost, atd… kdyby Hitler neomezil svobodu slova a nešel po opozici, tak by možná další volby prohrál a skončil by v propadlišti dějin. Svobodu slova a toleranci odlišných názorů je třeba chránit, jinak vzniká totalita, která může mít za následek miliony mrtvých. V USA začíná omezování svobody slova podobné jako u Hitlera nebo komunistů. Uvidíme kam se to vyvine, ale může to skončit podobně.

        3. Vime kdo by novinare strilel a babis si je zase obycejne
         Vime kdo by novinare strilel a babis si je zase obycejne koupi. Metody se vybrusuji, ale zamer je stejny. MZ i AB chteji umlcit kriticke hlasy.

        4. Nemyslím si, že by kritické hlasy vůči MZ a AB byly
         Nemyslím si, že by kritické hlasy vůči MZ a AB byly nějak omezovány. V médiích spíše vidím, že do nich šije neustále.

    2. A mohu se zeptat, na jakém OS Vám běží firemní PC a NTB?
     A mohu se zeptat, na jakém OS Vám běží firemní PC a NTB? A jak se vyhýbáte „dlouhým prstům USA“, když když kominikace serverů běží přes MS Azure (40%), Amazon AWS (40%) a Google? A která média v ČR jsou pravicová, pokud je ČT levicová?

     1. Záleží, v které firmě. Až na jednu výjimku se dlouhým
      Záleží, v které firmě. Až na jednu výjimku se dlouhým prstům USA programově nevyhýbám a například s MS nemám problém, nicméně i v jejich případě mám připravenou alternativu. A principiálně jim nesvěřuji obsah, takže přechod kamkoliv jinam je velmi snadný.

      Co se týká médií, ať si každý čte a sleduje, co uzná za vhodné. V mých firmách jsem zakázal pouze extrémistická média jako je CNN, která v neděli volala po zákazu Fox News nebo ho schvalovala. To je naprosto nepřijatelné totalitní chování a na mých prostředcích toto nestrpím.

      1. Pokud mate ucty u Deutsche Bank, tak je musite asi take
       Pokud mate ucty u Deutsche Bank, tak je musite asi take zrusit. DB totiz vypovedela sluzby cele trumpove familii a vsem republikanskym podporovatelum trumpistickeho stvani proti regulernosti ve volbach. A jeste jeden dalsi bankovni institut. Detrumpetizace je uz v pohybu. Je nutne spolecnost ozdravit od zhoubnych novotvaru. Trump je takovy zhoubny novotvar.

    3. S tím souhlasím. Socialistická revolucev USA jede na plné
     S tím souhlasím. Socialistická revolucev USA jede na plné obrátky. Totalitní praktiky se šíří do celé společnosti. Vyhazování z práce, ostrakizace, cancel culture, dehonestace vlastenectví. Je mi z toho na zvracení.

     1. Bohužel je v historii pravidlem, že při pokusu o absolutní
      Bohužel je v historii pravidlem, že při pokusu o absolutní uchopení moci strany používají v argumentaci extrémisty z nepřátelského tábora. A u toho, jako každý totalitní režim včetně nacismu a komunismu, používají rétoriku ochránců dobra.

      Je na nás, abychom se poučili z naší historie a toto v naší zemi alespoň pár desítek let ještě nepřipustili.

        1. Nová továrna s giga castings, nové mnohem levnější
         Nová továrna s giga castings, nové mnohem levnější baterie, žádné clo, žádný transport přes oceán.

         A než se zeptáš co je to giga casting, tak to jsou ty nové obří vstřikovače na odlitky, které vyrábějí velké díly místo aby se svařovalo z mnoha malých, což šetří čas a výrazně zmenšuje výrobní linku.

         A proč by se mělo zdražovat?

        2. nové mnohem levnější baterie?? pochybuju že by si je
         nové mnohem levnější baterie?? pochybuju že by si je čínan nechal ujít :)) a dražší práce lidí a eko politika na výrobu. A než zas začneš machrovat s lisy co to nekompenzujou giga castings troubo přelož si to do čežtiny, je to totiž : giga kastling :))))
         A proč by se mělo zdražovat? protože sranda tisknutí na státní dluh skončila dál to nejde jinak bitkojn a je potřeba z lidí dostat ty prachy z5t a donutit je tím šetřit a makak už zádný gembl. Někdo ten sars2fortezla zaplatit muší, ale to už sem ti prognostikoval že :))
         No dále je potřeba tím samozřejmě skrouhout rozežranou teslu, minim fevropě

        3. Jako dojna krava bude slouzit spalovak. Hezky vysokou dan a
         Jako dojna krava bude slouzit spalovak. Hezky vysokou dan a pokuty za CO2. Kdo nechce dobrovolne, dostane karabacem pres zada.

        4. spalovak nemá s CO2 nic společnýho pukud budou zas lítat
         spalovak nemá s CO2 nic společnýho pukud budou zas lítat letadla a na sibiři chcát ze země zemák, jako že bude. i když se postupně demokraticky „zakážou“ neznamená to podpořit americkou teslu, právě naopak

        5. Tesly z GF v Grünheide budou uplne stejne nemecky vyrobek
         Tesly z GF v Grünheide budou uplne stejne nemecky vyrobek jako Opel z Rüsselsheimu nebo Ford z Kolina. Je uplne fuk, ze majitel sedi v USA. Dulezite je, kde to lidem dava praci, od kterych firem v okoli se berou soucastky a kde se plati dane. A verim, ze Tesla akcie vlastni hodne Evropanu. Ze sidlo je v USA vubec nic neznamena.

        6. NEní stejná Tesly z GF v Grünheide jako Opel z
         NEní stejná Tesly z GF v Grünheide jako Opel z Rüsselsheimu nebo Ford z Kolina. TESLA je spunktovaná s komoušem v roli likvidátora evropskýho autodebilismu. Její americký původ vývoz zisků z evropy už neomlouvá. A přepal Teslí papírky v době těžký krize?? no snad s nima alespon zatopí když se jíst nedají ;)) Ano její sidlo v US&A i kdyby fbunkru ftexasu po exportu do číny už vubec nic neznamená

         neviděls snad zprávy?

         https://www.mall.tv/udalosti-ludka-stanka/najezd-barbaru-jak-retardovane-stado-dobylo-washingtonsky-kapitol

        7. Takových písmenek a přitom žádná kloudná myšlenka k
         Takových písmenek a přitom žádná kloudná myšlenka k tématu. Gratuluji.

        8. naprosto zbytečný plky od tebe jako obvykle
         naprosto zbytečný plky od tebe jako obvykle

        9. ty by si mohl být už klidně taky vizionář 😀 jen nemáš
         ty by si mohl být už klidně taky vizionář 😀 jen nemáš ještě ani jednu svou vlastní vizi 😀 jen tu papouškuješ každou kravinu co ten elon kde plácne 😀

         nová odlévarna je především reklama Tesly na opět něco bombastického co tydýty jako jsi ty, posadí na prdel 😀 a ti budou šířit světem legendy

         žádný zázrak se konat nebude uvidíš

        10. Kouknete na nove modely ruznych automobilek. Spousta veci jsou
         Kouknete na nove modely ruznych automobilek. Spousta veci jsou odkoukane od Tesly. A v odbornem automobilovem svete je Tesla uznavana jako technologicky leader a inovator, ktereho vsichni drive ci pozdeji nasleduji. Drive to byl Mercedes a BMW. Katalysator, ABS, bezpecnostni pasy atd. Dnes uz nic noveho neumeji nabidnout.

        11. S tim HUD bezte uz hauzirovat jinam, fakt to je otravne.
         S tim HUD bezte uz hauzirovat jinam, fakt to je otravne. Matrix LED jsem jeste nemel moznost odzkouset a nevim jaky prinos do tava. Nicmene asi to bude prinos. Nejsem tak narocny na svetla. Tesla ma LED, Ion ma H7 a Leaf 1 ma H4. Se vsemi tremi jezdim rad i v noci. Nejak me to nevadi, ze H4 jsou zastarale. Denni sviceni nenavidim a ve tme vidim moc dobre. Ale jo matrix bude asi standard. AUDI – Vorsprung durch Licht 🙂

        12. Ty matrix světla byl jenom jeden příklad, reakce na váš
         Ty matrix světla byl jenom jeden příklad, reakce na váš koment o tom, že dnes udává trend Tesla a ostatní ji následují. Tak je vidět, že ne ve všem. A ano, je to i ten HUD a jistě by se našla spousta věcí, kde jsou ostatní lepší. Ale vy jako Tesla fanatik to nevidíte, nebo bagatelizujete, to už beru jako váš folklór :-).

        13. Verim, ze i Dacia je schopna ovlivnit automobilovy svet. Ja
         Verim, ze i Dacia je schopna ovlivnit automobilovy svet. Ja netvrdim, ze Tesla je jedina, ktera prinasi inovace. Ale ocividne je ze vsech automobilek nejvic inovativni a ze ostatni tyto inovace prebiraji. Neni to tak dlouho, co svet silel, ze TM3 nema mechanicka tlacitka. Dnes ma ovladani pres touch displej vetsina nove predstavenych modelu. Mercedes tomu nasadil korunu a jak se dalo cekat, i ti nejvetsi odpurci displeju ted jasaji, jaky zazrak ten DB displej bude.

        14. Tesla trend udává, ale to neznamená, že se vším a u
         Tesla trend udává, ale to neznamená, že se vším a u všeho.

        15. Reagoval jsem spíš na toto…
         „… Drive to byl Mercedes a

         Reagoval jsem spíš na toto…
         „… Drive to byl Mercedes a BMW. Katalysator, ABS, bezpecnostni pasy atd. Dnes uz nic noveho neumeji nabidnout.“

         Jak je vidět, tak i klasické automobilky umí nabídnout něco nového, tedy není pravda, co psal Leo. To je vše.

        16. co to muselo dát práce a přitom taková blbost za 100 000
         co to muselo dát práce a přitom taková blbost za 100 000 Kč příplatek

        17. To už nechte na živatelích, jestli tu cenu za to zaplatí a
         To už nechte na živatelích, jestli tu cenu za to zaplatí a nebo se jim to bude zdát blbost 🙂 Jistě to bude přínos ve viditelnosti v noci. A byl to jenom příklad toho, že ne ve všem ostatní následují Teslu. A jistě by se v automotive toho našlo i více…

        18. To vykreslování obrázků světlomety na stěnu je na
         To vykreslování obrázků světlomety na stěnu je na úrovni prdících polštářků v Tesle, rychle to omrzí.

        19. No to jo, to je blbina. Ale kvůli tomu si to uživatelé asi
         No to jo, to je blbina. Ale kvůli tomu si to uživatelé asi nebudou kupovat, že? 🙂

        20. Jenom ty prdící polštářky nejsou za 100.000 příplatek,
         Jenom ty prdící polštářky nejsou za 100.000 příplatek, ale každý je dostal zadara 🙂

        21. Taky u Audi uživatel neplatí za „vykreslování obrázků
         Taky u Audi uživatel neplatí za „vykreslování obrázků světlomety na stěnu“.

         A u Tesly je to zadarmo nebo v ceně auta? 🙂

        22. Zadara, protože to nebylo nikde definované v ceně
         Zadara, protože to nebylo nikde definované v ceně základní výbavy. A ředevším to platí pro ty, kteří to dostali jako update.

        23. To, že za to neplatíš, neznamená, že je to zadara.
         To, že za to neplatíš, neznamená, že je to zadara. Takových věcí v autě, které nejsou definované v ceně výbavy je…

         Ale to je zbytečná debata. Každá automobilka má jinou strategii, někdo má bohatý základ a 2-3 výbavy a nic moc příplatky, typicky japonci a korejci. Jiný zas má základ a k tomu kombinace motorů plus dlouhý seznam příplatků, jako třeba MB, Audi, BMW, atd…

         Ale zadara není nic.

        24. Když něco neplatíš, tak je to zadara už jenom z definice
         Když něco neplatíš, tak je to zadara už jenom z definice toho slova. Samozřejmě všechno je nějak z něčeho placené, takže pokud nechceš slovo „zdarma“ škrtnout ze slovníku, tak bych se v tom dál nerýpal.

        25. AUDI v pristich tydnech nebo mesicich predstavi harmonogram
         AUDI v pristich tydnech nebo mesicich predstavi harmonogram ukonceni vyroby spalovacich aut. Urcite to bude inovace, kterou by mely ostatni automobilky take prevzit. Jak vidite, uznavam inovace u AUDI a podporuji jejich predani ostatnim.

        26. Já spíš myslel technické inovace, ne takováto
         Já spíš myslel technické inovace, ne takováto ideologická prohlášení 🙂 O ukončení spalováků mluví snad všichni, je to teď moderní a trendy. Jaká bude skutečnost, ukáže čas.

        27. Samozřejmě že nic nebude a Elon jenom pindá, nic neumí,
         Samozřejmě že nic nebude a Elon jenom pindá, nic neumí, ničemu nerozumí. Jenom z ničeho vybudoval několik multimiliatdových společností a stal se nejbohatším člověkem ve vesmíru, ale jinak neví co plácá. Jsem rád, že v tom máš jasno a jenom tak něco tě nezmate.

         A samozřejmě ignorujme několik odborníků z oblasti automobilového průmyslu, kteří tím byli nadšeni. Ti taky ničemu nerozumí. Máme tady Nadhleda a ten nám řekne jak je to doopravdy.

        28. Ve vesmíru? Snad na téhle planetě ne?
         Ve vesmíru? Snad na téhle planetě ne?

        29. A kolik znáš lidí ve vesmíru mimo tuhle planetu? Elon je
         A kolik znáš lidí ve vesmíru mimo tuhle planetu? Elon je určitě bohatší i než všichni astronauti dohromady. Takže je vlastně nejbohatší člověk v celém vesmíru.

        30. Za předpokladu, že na žádné jiné planetě ve vesmíru
         Za předpokladu, že na žádné jiné planetě ve vesmíru není člověk, což vyloučit momentálně neumíme

        31. Já myslím, že to umíme vyloučit docela dobře.
         Já myslím, že to umíme vyloučit docela dobře.

        32. V tom se neshodneme, myslím, že o vesmíru a o tom, co se
         V tom se neshodneme, myslím, že o vesmíru a o tom, co se tam děje nevíme co by se ani za nehet vešlo, ale tváříme se přesně opačně, jen protože něco málo tušíme o životě na téhle planetě

        33. To je jedno, jestli je vesmír plný Klingonů a Romulanů.
         To je jedno, jestli je vesmír plný Klingonů a Romulanů. Myslím, že můžeme docela dobře vyloučit že tam nikde není člověk a už vůbec ne bohatší než Musk 🙂

        34. Myslím, že to můžeme s vysokou mírou pravděpodobnosti
         Myslím, že to můžeme s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat. Ale vyloučit? To bych si netroufal tvrdit.

        35. Říkej si tomu jak chceš. Má to asi stejnou
         Říkej si tomu jak chceš. Má to asi stejnou pravděpodobnost, jako že ti pod paží hrajou skřítci loutkové divadlo a doprovázejí se na cimbál. Někdo by to vyloučil a jiný by řekl že je to jenom s vysokou mírou nepravděpodobné.

        36. „Někdo by to vyloučil a jiný by řekl že je to jenom s
         „Někdo by to vyloučil a jiný by řekl že je to jenom s vysokou mírou nepravděpodobné.“

         Jo… což ale není to samé 🙂

        37. Pak jsme u toho „zadarmo“ problému. Nemožné není nic.
         Pak jsme u toho „zadarmo“ problému. Nemožné není nic. Pouze pravděpodobností se limitně blížící nule.

        38. Ne. Jsou jevy, které jsou nemožné a jejich pravděpodobnost
         Ne. Jsou jevy, které jsou nemožné a jejich pravděpodobnost je právě nulová a ne „limitně blížící nule“.

         Ale to, o čem jsme se bavili, nelze spočítat pravděpodobnost. Takže to nelze vyloučit, jak jste to udělal vy. Pokud teda chceme být exaktní.

        39. Bavíme se o člověku ve vesmíru mimo planetu, který je
         Bavíme se o člověku ve vesmíru mimo planetu, který je bohatší než nejbohatší pozemšťan. Tak opravdu nechceme být exaktní. Protože už z principu je to nesmysl, tak už se o tom nebavme.

        40. Jen jsem poupravil vaše mylné tvrzení, to je vše. Vy jste
         Jen jsem poupravil vaše mylné tvrzení, to je vše. Vy jste pak do toho začal zatahovat neexistenci „nemožného“ a definici „zadara“ z jiné diskuse.

         Podle mě to je tak, že nelze určit, jestli je to možné, resp. nelze to vyloučit, jak jste napsal vy. A nelze ani určit míru pravděpodobnosti toho jevu, i když lze předpokládat, že bude velmi , velmi nízká.

        41. Ja bych se priklonil k tvrzeni TakyMartina, ze zadny clovek
         Ja bych se priklonil k tvrzeni TakyMartina, ze zadny clovek mimo nasi zemekouli plus ISS neexistuje. Muze to byt neco podobneho cloveku, ale urcite to nebude clovek. Takze Elon je nejbohatsi clovek v univerzu je naprosto spravne tvrzeni.

        42. Jo. Pokud přijměte jako fakt to, že nikde mimo naší Zemi,
         Jo. Pokud přijměte jako fakt to, že nikde mimo naší Zemi, nezijou lidi, tak máte pravdu. A on taky. Ale jenom za tohoto předpokladu.

        43. On psal prece „stal se nejbohatším člověkem ve vesmíru“
         On psal prece „stal se nejbohatším člověkem ve vesmíru“

        44. Já rozumím.
         Vždyť píšu, že pokud přijmeme ten

         Já rozumím.
         Vždyť píšu, že pokud přijmeme ten predpoklad, že nikde jinde ve vesmíru, než na Zemi, nežijí lidé.

        45. A dokonce několikrát jsem na to upozorňoval. 🙂
         A dokonce několikrát jsem na to upozorňoval. 🙂

        46. Vždyť to píšu…
         Pokud nikde jinde (ve vesmíru) než na

         Vždyť to píšu…
         Pokud nikde jinde (ve vesmíru) než na Zemi nežijí lidé, tak je vaše tvrzení pravdivé.

         Ale to, jestli lidé žijí nebo nežijí i mimo Zemi, nelze potvrdit ani vyloučit. Takže proto 🙂

        47. Umíme snadno. Bůh tvořil Adama a Evu jenom na Zemi před
         Umíme snadno. Bůh tvořil Adama a Evu jenom na Zemi před 6000 lety a pak rozházel kostry dinosaurů a další důkazy, aby nás zmátl a vyzkoušel naši víru. A teď to vyvrať 🙂

        48. Ja vedel ze me podvedli, kdyz me v Egypte rikali, ze pyramidy
         Ja vedel ze me podvedli, kdyz me v Egypte rikali, ze pyramidy jsou stare pres 8000 let. ;-(

        49. Něco k zamyšlení:::Problémem je podle ředitele rakouské
         Něco k zamyšlení:::Problémem je podle ředitele rakouské Wien Energie Michaela Strebla rozvoj obnovitelné energie, s nímž souvisí kolísání ve výrobě elektřiny v závislosti na slunečním svitu či větru. „Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát,“ https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/evropa-stala-na-pokraji-masivniho-vypadku-elektriny-40347491#dop_ab_variant=0&dop_req_id=KzRmssdu1OM-202101111835&dop_source

        50. Kdyz to rika pan reditel, tak to bude zavazna vec a ja zitra
         Kdyz to rika pan reditel, tak to bude zavazna vec a ja zitra vsechny panely odmontuji. Pro dnesek je zakryji aby se pan reditel mohl konecne vyspat.

        51. Ukladani enrgie by z fyzikalniho hlediska nemel byt zadny
         Ukladani enrgie by z fyzikalniho hlediska nemel byt zadny problem. Existuje zpusob ulozit eletrickou enrgii v libovolnem mnozstvi na skoro libovolnou dobu a skoro beze ztrat. Zatim je problem tu energii dopravit k uzivatelum.

        52. Víte, jaký je rozdíl mezi teorií a praxí? Něco na
         Víte, jaký je rozdíl mezi teorií a praxí? Něco na odlehčení:Žijeme v elektrifikované době. Do práce chodíme s odporem, v práci sedíme s napětím a když se dotkneme vedení tak nás kopne do prdele.

        53. Rotace hmoty ve vakuu bez meritelneho treni je vcelku
         Rotace hmoty ve vakuu bez meritelneho treni je vcelku trivialni vec. Uchovani energie je prakticky mozna na nekolik desitek let.Premena na elektrinu je bezna technika. Jen je ten problem jak to dodat zakaznikum.

        54. Nějaký konkrétní příklad v řádu TWh by nebyl?
         Nějaký konkrétní příklad v řádu TWh by nebyl?

        55. Tak jak tenounký panel vyrobíte, chlapci? 🙂
         Tak jak tenounký panel vyrobíte, chlapci? 🙂

        56. Ukladat enrgii v rotujici hmote na skoro nekonecnou dobu
         Ukladat enrgii v rotujici hmote na skoro nekonecnou dobu muzeme realizovat ve vesmiru. Jednou roztocite a rotace neztraci energii. Bohuzel jak jsem psal, je orisek dostat tu energii premenenou zpet na elektrinu na zemsky povrch. Laser, mikrovlny a jina forma je zatim nedoresena. Uvidime kam se to pohne.

        57. Adam a Eva tu byli až pak ? V kterém roce ?
         Nebo bůh je

         Adam a Eva tu byli až pak ? V kterém roce ?
         Nebo bůh je Ježíšek a předtím neexistoval ?

         Přiznávám že mám mezery v teologii ale proč by nemohly být staré 8000 let?

        58. Tak to jo, na tyto argumenty nemám adekvátní odpověď, to
         Tak to jo, na tyto argumenty nemám adekvátní odpověď, to jste mě dostal 🙂

        59. Tim myslite cml, co sem vyslal misi Adam a Eva? 😀 😉
         Tim myslite cml, co sem vyslal misi Adam a Eva? 😀 😉

        60. Základem života je voda, ale to ještě neznamená, že je
         Základem života je voda, ale to ještě neznamená, že je tam inteligentní forma života, vzpomeňme např. na pobřežní hlídku.

        61. Kdyby nebyla řeč o lidech ve vesmíru, šlo by diskutovat –
         Kdyby nebyla řeč o lidech ve vesmíru, šlo by diskutovat – každý by na to nahlížel ze svého úhlu a hádat by se šlo donekonečna.

         Ale existence lidí, ač její pravděpodobnost vyloučit také nelze, by naznačovala existenci hvězdných bran (nebo jiného podobného mechanismu). A pak budu klidně za hlupáka a omluvím se za své chybné názory (které jsem na toto téma ještě nezvejřejnil ;-p), ale i z toho budu mít radost => Win-Win.

        62. Tady se nemá smysl hádat. Pokud se chceme bavit aspoň
         Tady se nemá smysl hádat. Pokud se chceme bavit aspoň trochu na úrovni a ne jako děti ve školce, tak je to tak, jak jsem napsal, totiž že tu možnost vyloučit nelze, i když je velmi, velmi nepravděpodobná 🙂

        63. Ale také ani potvrdit – to je ten druhý úhel pohledu.
         Ale také ani potvrdit – to je ten druhý úhel pohledu.

        64. Samozřejmě, souhlasím. Ale TakyMartin psal, že tu možnost
         Samozřejmě, souhlasím. Ale TakyMartin psal, že tu možnost lze vyloučit.

        65. Zivot neni vubec odkazan na nase pozemni podminky. Jsou formy
         Zivot neni vubec odkazan na nase pozemni podminky. Jsou formy zivota, ktere nepotrebuji kyslik. Na zemi pri vzniku zivota zadny volny kyslik neexistoval a prece zivot vzniknul. Teprve rostliny premenily CO2 na kyslik a uhlik. Existuji formy zivota, ty potrebuji zase siru. A kdo vi, jake jine mechanismy muzou fungovat. I teplota jakou mame na zemi, neni smerodatna. Existuji bakterie, ktere ziji ve slane vode v kilometrech pod hladinou, kde je teplota pres 300°C z podmorskych fumarolu.

        66. Jo, vím. Mám rád dokumenty o vesmíru, o vzniku života a
         Jo, vím. Mám rád dokumenty o vesmíru, o vzniku života a pod…

        67. Jeste jsou nezive formy „zivota“. Viry nejsou zive, ale
         Jeste jsou nezive formy „zivota“. Viry nejsou zive, ale predstavuji prece jenom urcitou formu, kterou musime brat jako zivot. Tezko rict, co vsechno si priroda vymyslela. Ani bych se nedivil, kdyby sme byly jen jakasi molekula neceho mnohem vetsiho. Nas univerzum jak ho zname, muze byt pouhy aerosol nejakeho jineho tvora, ktery si zrovna kychnul.

        68. Ale žádný z těchto tvorů není člověk, že?
         Ale žádný z těchto tvorů není člověk, že?

        69. Muj komentar nijak nechtel zpochybnit majetek Elona. Jen jsem
         Muj komentar nijak nechtel zpochybnit majetek Elona. Jen jsem se rozepsal o zivote v univerzu. Bez dalsich souvislosti.

        70. Bože totální kokotina…
         Osobně znám 4lidi co viděli

         Bože totální kokotina…
         Osobně znám 4lidi co viděli UFO… A dám za ně ruku do ohně…

        71. A kdy jste videl letajici talire?
         14 dni po svatbe.

         A kdy jste videl letajici talire?
         14 dni po svatbe.

        72. Létající porcelánové talíře vídám často..
         UFO na

         Létající porcelánové talíře vídám často..
         UFO na vlastní oči zatím nikoli…

        73. A kolik bylo lidí v těch talířích a ty taky znáte
         A kolik bylo lidí v těch talířích a ty taky znáte osobně a dáte za ně ruku do ohně?

        74. Ono to jen prolétalo v pozdních nočních hodinách
         Ono to jen prolétalo v pozdních nočních hodinách neslyšně údolím…
         Jestli to bylo řízené něčím nebo někým samozřejmě nikdo z těch lidí netuší..
         Osobně bych se sám styděl za položení takhle hloupoučké otázky…
         Ale jak se říká kdo se směje naposled…

        75. Víra v mimozemšťany se ničím neliší od dřívější
         Víra v mimozemšťany se ničím neliší od dřívější víru v boha. To tehdy taky lidi všude viděli znamení, anděly a panenku Marii. Dneska všichni zase vidí létající talíře 🙂

   1. cena se da odvodit od modelu 3, rozdil bude +- stejnej jako je
    cena se da odvodit od modelu 3, rozdil bude +- stejnej jako je u techto dvou modelu v USA, navic se da ocekavat nejake zlevneni modelu 3 v EU pote co se spusti vyroba techto dvou modelu v GigaBerlin, neb odpadne prave clo a pripadne doprava z USA, a docela verim ze Tesla bude chtit konkurovat v EU i cenou na techto 2 modelech, konkurence je tam celekm jasna, ID4, Enyaq, a dalsi podobna SUV/crossovery

  1. Je třeba být přesnější. Instalace kolem 30 kWp na
   Je třeba být přesnější. Instalace kolem 30 kWp na větším domě není nic, o čem by se dnes psalo. Ale tady, v tomto článku, se hovoří o střešních FV taškách Tesla.
   A jak vidno, tak z tohohle baráku dělají střešní FV tašky brutální elektrárnu. Když bych to vzal z mé zkušenosti s 3,6 kWp a běžným letním 20-24 kWh denně, tak těch 40 kWp by mohlo v podmínkách Ostravy znamenat 222-267 kWh. To máte nabité 2 Tesly se 100 kWh baterkami a ještě Vám zbude na dům samotný.
   A teď si představme vesnici nebo předměstský satelit se střechami z FV tašek Tesla, bateriemi v domech a elektromobilitou…..

   1. predstavilk som si a:
    – distribúcia musela nasadiť chladenie

    predstavilk som si a:
    – distribúcia musela nasadiť chladenie na prívodný kábel;
    – turbína v elektrárni reverzne tlačí paru do výmeníka / v reaktore sa zastavilo štiepenie a začal reverzný proces;
    – zvýšili poplatky za prístup do distribučnej siete a zvýšili zápornú cenu za spotrebovaný prebytok;
    – 🙂

    1. Ta strecha je na Floride a tam to asi nevadi, ze cast bude
     Ta strecha je na Floride a tam to asi nevadi, ze cast bude zastinena. Kdyby to nekdo delal v Evrope, asi by to daval jen na ty strany, kde to bude mit slunicko co nejvic. I v nejhorsim pocasi bude vyrabet minimalne 5%, teda kolem 2,5kW. Mozna i 5kW. To by mohlo pohanet TČ a i zasobovat domacnost. A takovych dnu neni v roce zase tolik. Samozrejme je nutne odklizet snih z fve. Ale jak nekdo psal, kolem Temelina neni skoro zadny snih. A i jinde.

     1. polovicni strecha znamena i polovicni kWp, takze opet pokud
      polovicni strecha znamena i polovicni kWp, takze opet pokud nemas obri barak, tak vychazej proste z cca polovicniho cisla, ja fotovoltaice fandim, i ji provozuju, ale budu vychazt z nejakych realnych cisel a ne neceho co je nekde na floride, ale tady u nas, v mem pripade v podkrkonosi, ne vsichni jaksi bydlime v okoli Temelina a ne vsichni mame barak se strechou o plose 300 metru ctverecnich

      byla to reakce na Radovanuv post, a ten o nejake Floride ani Temelinu fakt neni

      1. Ten Temelin jsem uvedl v souvislosti s instalaci fve na
       Ten Temelin jsem uvedl v souvislosti s instalaci fve na parkovisti JETE. Psal jsem o problemu se snehem a forme strechy jako koryto, kde se snih udrzi dele, nez na sedlove strese. A nekdo me odpovedel, ze tam snad ani nesnezi. Tak jsem chtel predejit jinym oponentum, ze ta strecha bude nekolik mesicu zasnezena. Jinak netvrdim, ze 300m2 muze mit kazdy. Ale kdyz uz do toho nekdo pujde, tak bude mit jiste nejakou vhodnou strechu se spravnou orientaci. To je zase reakce na vas, ze cast strechy nebude osvicena.

   2. Umím si to představit velice reálně. V létě se vyrobí
    Umím si to představit velice reálně. V létě se vyrobí tolik elektřiny, že ji nebude kam dávat a ani nebudou stačit stávající sítě, aby vyrobenou elektřinu někam odvedli.
    V zimě třeba při inverzi trvající 14 dní bude muset energii nějaká elektrárna vyrobit. Jenže taková elektrárna, která by běžela pouze pár týdnů v roce se nevyplatí.

    1. Když si to umíte reálně představit,
     1 – tak proč by

     Když si to umíte reálně představit,

     1 – tak proč by jste dodával elektřinu v létě do sítě, když ji nikdo nechce (víte, že z FVE a VTE můžete regulovat výkon od 100 do 0% do sítě?

     2 – V zimě (a to klidně víc jak 14 dní) by to společenství mohlo mít svou kogeneračku na plyn a vyrábět tolik tepla pro domy a elektřiny co potřebují!

     Kdyby existovala plynová kogeneračka pro jeden dům s tepelným/elektrickým výkonem 6/3 a nejlépe 5/2 kW, tak ji hned koupím a odpojuji veřejnou elektřinu od domu.

     Takovou představu asi nemáš!

   3. Radovane, vy jste velký zastánce obnovitelné energie a
    Radovane, vy jste velký zastánce obnovitelné energie a zároveň velký odpůrce jádra, tak bych se vás chtěl zeptat, jak lze ve skutečnosti nahradit 100% uhlí do roku 2038 zároveň s růstem počtu EV. Ok, máme přebytek 13,9TWh, kterým můžeme nabít až 5M nějakých úsporných elektormobilů, pokud se vypne všechno uhlí, přebytky žádné nebudou, proto předpokládám, že bude potřeba nahradit minimálně stejně množství energie, jak tepelné, tak elektrické. Chápu, že na 2/3 roku můžeme fungovat ze slunce, ale kde to vezmeme v zimě a v noci? Rodinné domy mohou přejít na FVE s baterií. Sice je to s životností a návratností šul nul i po dotaci, ale dejme tomu jaro, léto, podzim se dá fungovat. Každopádně si nemyslím, že se ekonomicky vyplatí držet nějakou horkou zálohu na třetinu roku pro případ výpadku.

    Ptám se, jak reálně můžeme nahradit tyto případy? Kolik to bude stát a jestli je to v ČR reálné. Nerejpu, opravdu mě to zajímá, ale tady má představivost asi končí, protože si nedělám vyhlídky, že by se žezla na dalších dvacet let ujala nějaká strana, která bude mít neprostou většinu a bude moci vše ovlivnit.

    1. Upřesním – jsem odpůrce nového jádra. Dnes nám jede
     Upřesním – jsem odpůrce nového jádra. Dnes nám jede jedna atomka už dobrých 20 let navíc. Všechnu její produkci vyvážíme. Takže opravdu nevidím důvod stavět další bloky.
     Přemýšlíte a kladete otázky v zajetí současného paradigmatu. To není nic osobního, tak přemýšlí většina lidí. Co se stane až bude polovina spalováků elektromobily atp.. Ne. je to o komplexu opatření.
     A to nejen zateplení, přechodu na výrobu na všech střechách se zálohami v budovách, elektromobilitu a další věci. Musíme se naučit využívat věci co nejdéle a nejvíce. Stávající věci. Řídit stát opravdu jako firmu a to 24/7. Máme třeba úřední budovy, ty jedou 8 hodin denně a 5 dní z týdne, pokud není svátek. Máme školky, které jedou 10 hodin denně mimo víkendy a svátky. Máme školy, kde sem tam běží odpolední kroužky, jinak jsou rovněž prázdné odpoledne, přes noc, o víkendech a součtem prázdnin více než 3 měsíce z 12 se v nich nic neděje. Máme polikliniky a nemocnice plné drahého vybavení, které zavřou ordinace odpoledne (většina po obědě) a tím to zhasne. Tohle opravdu není chování řádného hospodáře. Tohle chce velkou změnu paradigmatu.
     Elektromobilita je v tom určitým vodítkem, využívá veškerou stávající infrastrukturu a pokud bychom nedělali spalovací elektromobily, tj. BEV bez palubní nabíječky 3F 22 kW, závislé na síti rychonabíječek, tak by bylo krásně vidět, jak je ten přechod pohodový, postupný a neodvolatelný. Jenže starý svět bude bojovat proti a dělá to.

Napsat komentář