České firmy jsou na špičce v telematice
České firmy jsou ve využívání telematických aplikací pro správu svých vozových parků jedničkou v Evropě. Využívá je víc než polovina.
Elektromobily, hybridy, Tesla, Volkswagen, Škoda, auto, vytápění
České firmy jsou ve využívání telematických aplikací pro správu svých vozových parků jedničkou v Evropě. Využívá je víc než polovina.
Program obměny vozového parku veřejné správy za „ekologicky přátelská“ vozidla byl schválen vládou 16. prosince 2008. Podíl ekologických vozidel na celkovém vozovém parku využívaném orgány státní správy musí být do konce roku 2013 ve výši alespoň 25 %.
Společnost Google jede dále na zelených kolejích a rozšiřuje svůj vozový park o další ekologicky šetrné automobily. Děje se tak po dokončení instalace největší firemní dobíjecí infrastruktury na území USA. Do centrály firmy, tzv. Googleplexu v Silicon Valley v Kalifornii, bude dodáno 30 nových plug-in hybridů Chevrolet Volt a elektromobilů Nissan Leaf.
Společnost SAP v Německu zahájila výzkumný projekt „Future Fleet“, v jehož rámci zaměstnanci firmy otestují elektromobily poháněné výhradně energií vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Stane se tak první německou společností, která začlení 27 elektromobilů do svého vozového parku ve firemní centrále ve Walldorfu. Na projektu se podílí rovněž MVV Energie, regionální energetická společnost se sídlem v Mannheimu.
Program obměny vozového parku veřejné správy za „čistá“ vozidla, který vláda schválila v prosinci 2008, podporuje nízkoemisní pohony a alternativní paliva. Je to další silný ekonomický impulz k postupné obměně vozového parku za novější automobily s nižšími emisemi a s alternativním pohonem. Do konce roku 2013 by několik tisíc vozidel státní správy mělo jezdit na pohony šetrné k životnímu prostředí. Do této skupiny patří nepochybně vozidla CNG. Celkem by se mělo nahradit 25 % vozidel rezortů státní správy. Znamená to, že každé čtvrté státní auto musí být od roku 2014 tzv. „ekologicky přátelským“ vozidlem . „CNG vozidla jsou takovými vozidly. Pohony CNG téměř neprodukují prachové částice, produktem hoření CNG je jen CO2 a voda. Cena adekvátního množství paliva je přitom téměř poloviční a pořizovací cena vozů je stejná jako automobilů na naftu. Za vozidla CNG se také neplatí silniční daň. Státní správa tak může uspořené finanční prostředky investovat do řešení jiné potřebné problematiky,“ říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie.
Plnicích stanic CNG stále přibývá. Dne 23. ledna v 11 hodin bude slavnostně otevřena plnicí stanice v Milovicích, Armádní ulice 863. V současné době je jich v České republice 18. Letos by se mělo otevřít 14 nových CNG stanic – v Havířově, Třebíči, Semilech, Plzni, Liberci, České Lípě, na D1 u Humpolce, Brně, Trutnově a v Pardubicích. Další 3 stanice CNG budou zprovozněny v Praze nejpozději ke konci března tohoto roku – ve Vysočanech, Modřanské ulici a na Evropské třídě v Ruzyni. Na další období jsou naplánovány další stanice – např. v Kladně, Lounech, Nymburku, Opavě, Břeclavi, Valašském Meziříčí, Písku, Jindřichově Hradci, Jihlavě, Vysokém Mýtě, Olomouci, Chebu a další.
Společnost DHL Express rozšiřuje služby ekologického doručování zásilek. Její vozový park v České republice se do konce roku rozroste o další čtyři vozidla s alternativním pohonem na zemní plyn. Celkem bude DHL Express v České republice provozovat pět vozidel značky Opel Combo CNG. Vozidla budou jezdit v Praze, Ostravě a Olomouci.
DHL Express tak prověřuje, zda jsou vozidla šetrná k životnímu prostředí schopna dlouhodobě nahradit v současnosti používaný vozový park. Vychází tím rovněž vstříc zákazníkům, kteří požadují služby šetrné k životnímu prostředí. Vozidla na zemní plyn produkují výrazně méně škodlivin než vozidla s klasickým pohonem. A to nejen sledovaných škodlivin – oxidů dusíku, oxidu uhelnatého, oxidu uhličitého, pevných částic, ale i karcinogenních látek – polyaromatických uhlovodíků, aldehydů a aromátů včetně benzenu. Oproti benzinu zemní plyn nabízí potenciál 20 až 25procentního snížení emisí CO2.