auto elektromobil Superbus

Elektrický Superbus může na silnice, první vážní zájemci z Emirátů

Superbus, autobus, elektrobus nebo snad pořádně dlouhá limuzína? Vše v jednom! Když v roce 2006 nizozemská Technická univerzita v Delftu představila koncept superrychlého ekologického autobusu, málokdo věřil, že vozidlo připomínající spíše svět sci-fi někdy skutečně bude pravidelně přepravovat cestující. Avšak po sedmi letech intenzivního vývoje tato myšlenka nabývá reálných rozměrů.

Masdar City - PRT dopravní systém

Jak bude vypadat veřejná doprava v Masdaru, eko-městě budoucnosti?

Masdar City je odvážný projekt Spojených arabských emirátů, ropné velmoci dnešního světa. Poblíž hlavního města Abu Dhabi má do roku 2016 vyrůst zbrusu nové ekologické město. Uprostřed pouště chtějí SAE vybudovat ukázkové město budoucnosti o rozloze 1,6 km2 pro 50 000 obyvatel, které bude využívat pouze obnovitelné zdroje energie. Celý Masdar je sám o sobě unikátním projektem, ale co může zajímat čtenáře našeho magazínu je především řešení dopravního systému. Masdar bude mít dvě roviny dopravy. Vrchní, tedy přímo ve městě, kde se budou moct pohybovat pouze lidé pěšky, na kolech, na elektrokolech, segwayích nebo jiných elektrických vozítkách. Automobily sem nebudou smět. Podzemní rovina pak bude domovem tzv. „PRT“ neboli „Personal Rapid Transit“, „rychlé osobní dopravy“. Jde o automatizované taxi vozy zhruba 4 metry dlouhé a 1,4 metru široké, které uvezou až šest lidí. Jezdí na elektřinu, dojezd na jedno nabití je 60 km a maximální rychlost 40 km/h. Jednotlivé vozy budou ovládány centrálně s tím, že standardně budou sledovat předem vytyčené trasy. Hromadná doprava v Masdar City by díky nim měla fungovat velmi efektivně, čekací dobu odhadují návrháři pod tři minuty. O návrh dopravního systému Masdaru se stará Dr. Luca Guala ze společnosti Systemica. Věří, že jeho systém se postupně rozšíří z Masdaru také do dalších míst. O PRT má zájem například letiště Heathrow.

Dubaj

Veřejná doprava v Dubaji plně hybridní do roku 2012

Boston nově bude měnit všechna svá taxi za hybridní. Přesuňme se na druhý konec světa, do pohádkového Dubaje. Ten je nejen rejdištěm světových architektů a místem, kde se mohou plnit i ty nejfantastičtější představy – viz. třeba gigantická eko-pyramida pro milion lidí. Je také místem, které si uvědomuje, jak pomíjivé je ropné bohatství, ze kterého čerpá svůj vzestup. General Motors už v Dubaji několik měsíců testují své hybridy a místní šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, premiér a vice-prezident Spojených arabských emirátů, pověřil dubajskou dopraví společnost, aby zajistila „agresivní“ implementaci hybridů ve veřejné dopravě během následujících let. Všechny taxi, vládní vozy i záchranná vozidla tak mají být hybridní už od roku 2012. Předpoklad je ten, že budou následovat i běžní obyvatelé, čímž se sníží celkové znečištění ovzduší Dubaje.