skládka v Jižní Koreji, kterou Hyundai využije pro výrobu vodíku

Výroba vodíku ze skládek? První stanice v Jižní Koreji

První vodíková stanice, která jako zdroj energie využije metan a další přirozeně vznikající plyny ve skládkách, vyroste v Jižní Koreji. Vláda aktuálně podepsala dohodu o tomto projektu se stavební společností SK Engineering & Construction a ropnou rafinerií SK Energy.

Náklady na výstavbu vodíkové stanice nebyly zveřejněny, do provozu má být uvedena do listopadu 2010 s tím, že půjde o první zařízení svého druhu na světě. Bude umístěna na ostrově Nanjido poblíž Soulu. Po oddělení dvou hlavních složek metanu – vodíku a uhlíku, přijde na řadu stlačování, díky kterému má vzniknout vodík s čistotou 99,9%.
Hyundai autobus na vodíkové palivové články
Vodíková stanice pak bude využita k doplňování vodíku ve dvou vodíkových autobusech a dvou dalších autech na vodík, resp. vodíkové palivové články. Všechny čtyři dodá automobilka Hyundai Motor a půjde především o testovací provoz. Kromě vodíku vyrobí stanice dalších 320 kW energie, které dodají elektřinu a teplou vodu přiléhajícím budovám.

Skládka za dobu svého provozu „nasbírala“ na 91 milionů kubických metrů odpadků předtím, než ji v roce 1993 oficiální místa uzavřela a přeměnila v „ekologický park“. Metan, který na skládce přirozeně vzniká, je od té doby odváděn spolu s dalšími bioplyny do studní a je využíván k vytápění stadionu světového poháru pro 60 000 lidí. Poblíž Soulu s mimo jiné chystá také výstavba rozsáhlého ekologické města.

Nová technologie mění zbytky jídla na biopaliva

Studenti na University of California – Davis představili nové zařízení, pomocí kterého dokáží měnit zbytky jídla jako jsou melounové šlupky, rybí kosti nebo zbytky brokolice na vodík a metan.

Slouží jim k tomu obrovské zařízení, do kterého nasypou týdně, později možná každý den, až osm tun zbytků jídla, které sebrali ze všech restaurací v okolí. V průběhu následujících let hodlají ve spolupráci se společností Onsite Power Systems vyvinout zařízení, které by bylo možné prodávat farmářům a dalším subjektům, které by tak snadno mohly zpracovávat svůj biologický odpad.

Podrobnější informace o celém projektu naleznete na stránkách univerzity.

Novinky.cz: Vítkovice mají technologii pro alternativní pohon

A ještě jednou zajímavá zpráva z Novinky.cz. Společnost Vítkovice Cylinders, součást skupiny Vítkovice Holding, vybudovala a spustila provoz na výrobu ocelových láhví a nádob pro pohon aut zemním plynem, metanem a vodíkem. Do roku 2009 budou mít Vítkovice Cylinders kompletní technologii k výrobě speciálních nádob pro čerpací stanice zemního plynu a jeho směsí.