auto elektromobil ČEZ dobíjecí stanice mcdonalds

ČEZ otevřel první dobíjecí stanici pro elektromobily u McDonalds

dnes slavnostně otevřel první pro elektromobily u podniku v . Případní zájemci o dobíjení ji najdou v Evropské ulici před oblíbenou destinací Divoká šárka. V nejbližších týdnech elektrárenská společnost otevře údajně dalších 10 dobíjecích stanic, včetně jedné rychlodobíjecí u svého sídla v Duhové ulici v Praze.

McDonald nabídne dobíjecí stanici pro elektromobily

Letos v únoru oznámil švédský McDonald’s, že nainstaluje dobíječky pro elektromobily. Tehdy nijak zásadní zpráva, Švédsko je země známá svým ekologickým postojem. O mnoho zajímavější je aktualita z amerického státu Severní Karolína. Tamní McDonald’s ve městě Cary totiž svým zákazníkům nabídne dobíjecí stanici pro elektromobily. Ric Richards, majitel nového fastfoodu, jej celý staví za pomoci ekologických materiálů. „Naši zákazníci budou mít vyhrazené místo pro parkování a nabíjení svých vozů,“ řekl magazínu HybridCars. Nová restaurace otevře 14. července. Podle některých odhadů má být do roku 2015 jen ve Spojených státech amerických až 1 milion dobíjecích stanic.

elektromobily - dobíjecí stanice u McDonaldu

Švédský McDonald nabídne dobíječky pro elektromobily

Švédsko dnes patří mezi evropské a dost možná i světové premianty v podpoře alternativních typů pohonů. Aktuálně se švédská společnost Elforsk a švédský McDonald dohodli, že zahájí pilotní projekt budování dobíjecí infrastruktury pro plug-in hybridní automobily a elektromobily u těchto švédských fastfoodů. První testovací dobíjecí stanice budou vybudovány v McDonaldech ve Stockholmu. V současné době jezdí po Švédsku teprve několik stovek elektromobilů, nicméně seveřané by rádi měli na silnicích do roku 2020 přes 600 000 takových automobilů. Ty by pak měly být zásobeny elektřinou vyráběnou z obnovitelných zdrojů energie, zejména větrných elektráren. Dnes je v zemi 44% energie vyráběno ve vodních elektrárnách a dalších 47% v jaderných elektrárnách. Větrné turbíny zaujímají poslední místo s 1% podílu, zatímco biopaliva a biomasa produkují celých 9% energie.