Spotové ceny elektřiny porazily fix, byly výhodnější o 52 procent

Energie jsou v pohybu a zákazníci stojí před Sofiinou volbou – fixovat ceny elektřiny nebo přejít na spotové tarify? Dle analýzy společnosti Delta Green se jednoznačně vyplatí spotové tarify.

Průměrná cena silové elektřiny na spotu byla v posledním roce 2,18 Kč/kWh. Naproti tomu fixní cena u tří největších dodavatelů byla v daném období průměrně 4,16 Kč/kWh. To znamená, že spotové ceny silové elektřiny byly výhodnější o 52 % než ty fixní.

Z analýzy dále vyplývá, že zákazníci provozující fotovoltaiku, kteří mají spotový tarif a průběhové měření, mají průměrnou cenu za jednu kilowatthodinu na výrobě elektřiny téměř dvojnásobnou, oproti průměru spotu. Jinak řečeno, zákazníkům s chytrým řízením jejich zisk z přetoků stoupá nad průměr spotu. 

Spot byl více než dvakrát výhodnější než fix 

„Naše analýza ukazuje, že spotové tarify byly za poslední rok výhodnější více než dvojnásobně než fixní tarify. I přesto, že spotové tarify jsou citlivější na změny a rychle reagují na geopolitické události, z dlouhodobého hlediska mohou výrazně snížit náklady. Jinak řečeno, správné využití principu hodinových cen umožňuje zákazníkům platit méně v době nízké poptávky,” říká Jan Hicl, spolumajitel a produktový ředitel, Delta Green. 

Společnost Delta Green analyzovala ceny fixních tarifů silové elektřiny za poslední rok a porovnala je se spotovými cenami, obojí v distribuční sazbě D02d. Z analýzy vyplývá, že cena fixních tarifů průměrně vycházela na 4,16 Kč/kWh. Průměrná cena spotových tarifů (bez DPH, distribuce, ale se započtením poplatku obchodníka) v posledním roce byla 2,18 Kč/kWh. V porovnání byl spot výhodnější o 52,4 procent. 

Zákazníci Delta Green s průběhovým měřením dosahovali zhruba průměru ceny spotu. Chytré měření prostřednictvím platformy Proteus, kterou Delta Green vyvinula a využívá ji u některých svých zákazníků, pak v posledních osmi měsících snížilo cenu o přibližně čtvrtinu, oproti běžnému spotovému trhu nebo oproti zákazníkům, kteří nepoužívají Protea. 

Pozn.: ceny jsou uvedeny bez DPH, distribuce a poplatků obchodníka

S výjimkou let 2021 a 2022 spotové ceny porážely ty fixované 

RokPrůměrná cena spotových tarifů Průměrná cena
fixních tarifů 
Poměr ceny spotových tar. k fixním tar. **
20201,24 Kč/kWh1,74 Kč/kWh71,3 %
20212,92 Kč Kč/kWh1,71 Kč/kWh170,8 % 
2022*6,43 Kč/kWh2,68 Kč/kWh239,9 %
20232,77 Kč/kWh4,87 Kč/kWh56,9 % 
Zdroj: Vlastní výpočet ceníku dodavatelů a na https://www.spotmarketindex.cz/ (cena zahrnuje pouze silovou elektřinu, bez DPH a distribuce, ale se započtením poplatku obchodníka u spotových tarifů)
* rok tzv. energetické krize, která byla zapříčiněna ruskou invazí na Ukrajinu
** pokud je výsledek nižší než 100 % znamená to, že spotové tarify jsou levnější, a pokud je výsledek vyšší než 100 % znamená to, že spotové tarify jsou dražší než fixní tarify 

„Cena elektřiny na spotovém trhu se mění každou hodinu, což dává zákazníkům možnost mít větší kontrolu nad svými náklady. V průběhu dne mohou ceny elektřiny stoupat až k šesti korunám za kilowatthodinu a v ojedinělých případech i výše. Pokud zákazník zná cenu elektřiny v jednotlivých hodinách následujícího dne, může si naplánovat, kdy ohřeje vodu v bojleru, kdy nabije baterii, kdy vyhřeje nebo ochladí dům anebo nabije elektroauto. Tomu souhrnně říkáme flexibilita spotřeby. A díky kombinaci využití spotových cen a flexibilního přístupu mohou naši zákazníci ušetřit až 60 procent nákladů na elektřinu oproti průměrné ceně na spotu v daný měsíc,” komentuje Jan Hicl.  

Chytré řízení snižuje nejen spotřebu, ale i vydělává 

Analýza srovnala zákazníky Delta Green na ty, kteří používají chytré řízení, a ty, kteří platformu chytrého řízení Proteus nepoužívají. Zákazníci, a tedy majitelé fotovoltaik s průběhovým měřením mají průměrnou cenu za jednu kilowatthodinu na výrobě více než poloviční, jako je průměrná cena na spotu. Nicméně, chytré řízení Proteus dokázalo prodávat přetoky za téměř dvojnásobek, lehce přes dvě koruny.    

Pozn.: ceny jsou uvedeny bez DPH, distribuce a poplatků 

„Moderní technologie, jako je chytré řízení spotřeby prostřednictvím platformy Proteus, zásadně mění způsob, jakým zákazníci spravují své energetické náklady. Proteus umožňuje optimalizovat spotřebu energie v reálném čase, což vede k nižším účtům za elektřinu. Kromě toho mají zákazníci možnost prodávat přebytečnou energii zpět do sítě, což jim přináší dodatečný příjem,“ dodává Hicl. 

Delta Green je česká energetická společnost, která domácnostem přináší možnost efektivního a odpovědného nakládání s elektrickou energií. Kromě dodávky energií nabízí chytré a automatizované řízení spotřeby a výroby elektřiny.

Společnost vznikla v roce 2008 jako Nano Green v rámci skupiny Nano Energies. V roce 2024 změnila název na Delta Green. Společnost vlastní čtveřice složená z Davida Brožíka, Prokopa Čecha, Lukáše Beneše a Jana Hicla. 

zdroj: tisková zpráva

64 Comments on “Spotové ceny elektřiny porazily fix, byly výhodnější o 52 procent”

  1. Fixní tarify přece mohu srovnávat s cenou na burze v době sjednání. Pokud srovnáme aktuální nabídku fixních tarifů dostáváme se k ceně cca 2,9 kč /kWh s DPH průměr buzry je 2kč bez DPH přirážka obchodníka je 0,3 kč takže 2,3 kč + DPH = 2,78 kč ( mluvíme o silové elektřině) samozřejmě výhodou hodinových cen je to ,že můžete svojí spotřebu řídit podle cen což je výhodné pro topení tepelným čerpadlem , nabíjení EV ohřev vody , ale ušetříte tím chováním nebo regulací. A ta regulace nemusí být moc chytrá od 12-15 a od 23-06 je cena elektřiny většinou nízká v létě dominuje nízká cena odpoledne v zimě v noci. Čím více můžete svojí spotřebu přesunout do těchto hodin tím výhodnější je přejít na hodinový tarif. nejlépe když máte sazbu 25 26 nebo 27 , popř. topné sazby.

  2. cena baterek se zacina projevovat i v EU, 10kWh pack jsem koukal jiz jde poridit okolo 50-60 tisic s dani jako celek a jako clanky pak od cca 2 tisicovek za kWh, zachvili bude cena LFP clanku doslova za postovny 😀

    a to jsem si myslel ze moje 6,4kWh komplet za 32 tisic byla levna pred 2 lety pred tim nez nastalo fomo po OZE v EU

        1. Co do toho tahas recyklaci, Pepiku z Vysocan? Saman by Ti mel vysvetlit, ze o ekologii tu vubec nejde….. Nacez doktor pres ostepy Te bude presvedcovat, ze o ekologii jde tedy rozhodne! A ja si koupim pytlik popcornu a budu cekat, az si to chlapci ujasnite. V mezicase bude skopcak posilat vsechny russaky do plynu a Global Píč budovat celosvetovy mir.

        2. Už jsem to tady psal – pracuji na systému cyklického růstu lesa kolem mé usedlosti. Cílem je několik desítek segmentů různého stáří. Nejstarší část se vždy vytěží a následně se stane nejmladší. Jinak probírka se dělá po cca 10 letech.

          A nepřekvapivě, takto se to dělá v lesích odjakživa. Nebo si snad myslíš, že všechen les je stějně starý? 😀

            1. Ne, opravdu to není ani trochu stejné.
              Solárníkům děti v Číně sestaví panel vyrobený z plastů z ropy, a skla z elektrické pece provozované na elektřinu z uhlí, ten pošlou do Evropy lodí na mazut. Panel pár let slouží, pak ho sundají, drtí, spálí obalové plasty, praží v pecích pyrolízou na elektřinu z uhlí a louhují v bazénech organických rozpoštědel.
              Ekologové.

                1. To je možné, že těží. Tak ať se pořádně snaží, smradi.

              1. Videl si nekdy vyrobu panelu v Cine? Obrovska fabrika a nikde ani noha, vse delaji roboti. Pohadky o detech jsou jen pohadky pro prostoduche.
                Stejne je zajimave, ze v Cine muzou vyrabet tak vyhodne kdyz ty roboti by v Evrope meli makat uplne stejne jako v Cine. Kde se naberou ty vysoke naklady?

                1. Tak znova pro žáka zvláštní školy Leodendulu.
                  Tier 1 – kompletace produktu, vysoká míra automatizace, odborné profese, vysoké platy srovnatelné s Evropou
                  Tier 2 – výroba komponent, střední míra automatizace, dělnické profese, nízké platy na úrovni 1/2 až 1/4 evropských
                  Tier 3 – dodavatelé surovin a polotovarů, dělnické otrocké profese, 996 pracovní systém, extrémně nízké platy na úrovni 1/20 až 1/50 evropských platů.

                  Odpověď na tvoji stupidní otázku zní -suroviny kupujeme, máme drahé energie a nemáme otroky pro práci v 996 systému na úrovni Tier 3.

                2. @lavrov42. Fotovoltaicke panely se vyrabi v ciste atmosfere. Tam pracuji specialiste a zadny delnici jako ty.
                  Suroviny si i Cinan vozi z Afriky a kdo vi od kud vsude.
                  V Evrope je spousta dezolatu, kteri takovy segment bojkotuji. Ty jsi zarny priklad, proc je Evropa tak pozadu.

                3. Taky znovu pro notorického lháře Runnera… Minimální měsíční mzda se v Číně liší podle regionů, ale je daná zákonem…
                  Střední minimální mzda – průměr všech regionů je pro rok 2024 cca 2000 juanů tedy asi 6500 Kč.
                  Nejvyšší MINIMÁLNÍ mzda je v Šanghaji – 2690 j.., nejnižší v Tibetu 1650 j….
                  Tak že minimálka v Číně není ani Runnerova padesátina, dokonce ani dvacetina, ale TŘETINA české minimální mzdy….
                  A ještě je potřeba brát v potaz, že ji srážejí málo rozvinuté zemědělské oblasti Číny. Pokud by se s průmyslovou Českou republiku porovnávali jen průmyslové čínské regiony, vycházelo by čínské minimum na zhruba polovinu české minimálky…🤥🤥🤥🤡

                4. Nějak ti vypadl drobný detail, že je to sice měsíční mzda, ale při skoro dvojnásobném fondu pracovní doby.
                  Tier 3 mzda je cca 7-10 Kč na hodinu a těch 2200-2500 Kč je při 72 hodinách týdně, frajere.

                5. Ale hovno…. Denní pracovní doba je tuším 9h, ale mají v tom minimálně 1h oběd…. Ano mají pracovní sobotu, takže fond pracovní doby bude cca o 20% větší.. Dobrovolně povinné přesčasy například v automobilkách je v Číně reálné téma, ale ty přesčasy jsou PLACENÉ…
                  Ani náhodou a ani vzdáleně se reálné platy v čínském průmyslu neblíží tvým blábolům, že Číňan dře za hrst rejže a sušenou tresku, kašpare.

                6. Drvoštěpe, extrémní přesčasy jako 996 jsou v Číně naprosto běžné a na úrovni Tier 3 defakto pravidlem, než výjimkou, a to i v situaci, kdy jsou formálně nelegální. Přesto jsou tolerovány a kromě pár „PR“ zátahů, většinou po umrtích z přepracování v těch největších IT a finančních společnostech, jsou naopak na vzestupu.
                  Nevím, jestli se smát nebo plakat, když čtu tvoje fantazie o 44h pracovním týdnu a vzpomenu na člověka, který spí i s rodinou v obchodě, aby mohl obsloužit zákazníka 24h/365dní v roce.

                7. Pro Runnču…. No spíš by si měl vysvětlit, proč se nějaký Číňan dře za pár šušní od rána do večera ve fabrice na elektromobily, když by mohl pracovat kdekoliv jinde standardní délku pracovní doby za mzdu x krát vyšší, navíc zaručenou zákonem ❓
                  Řekl bych že ty tvoje absurdní nesmysly mají původ v nějakém dezinformačním neokon think-tanku😃…
                  Se ti divím, že jim skáčeš na špek… Když plácají podobné nesmysly o Rusku, tak jim to tak nadšeně nebaštíš, že Puso 😘😄😆

                8. Jako fakt naposled. Tier 3 dodavatel NENÍ TOVÁRNA NA ELEKTROMOBILY.

                1. Nesmysl. 10 kWp elektrárna vyrobí za svoji existenci, tedy 20 let, maximálně 200 MWh energie, to je asi 200 metrů sypaného dřeva, takže cca 200 stromů.
                  200 stromů zasadíme za den na ploše tak 1000m2 a pak už to jen požírá CO2. Nestojí to prakticky nic, nic to nechce. Nákladově to bude odhaduju 20x-50x levnější a to i s pozemkem.

                  Ne, nezaměstnávám bobra. Moje žena si ji holí.

                2. @lavrov42. Tvoje drevo vyrobi jen lacine teplo, elektrina je uplne jina kategorie. Jen omezenec nebo lhar muze porovnavat neporovnatelne.

                3. Runner opět lže: ,,… životnost FV panelů se odhaduje na 30 až 35 let, záruka na výkon je 25 let..“🤥🤡

                4. Drvoštěpe, dej konkrétní odkaz na produkt a podíváme se přesně na tu záruku, ju?
                  Minule v diskuzí o úžasné záruce na úložiště nakonec vyplavalo, že super záruka vlastně neručí za nic.

                  hxxps://www.hybrid.cz/siemens-ve-vodni-elektrarne-vranov-zprovoznil-bateriove-uloziste/

                5. Když si vyhledáš ,,životnost FV panelů“ vyskočí ti tyhle řádky, které jsem opsal… Tu záruku na výkon chápu tak, že ti slibujou 25 let (prakticky) bez poklesu výkonu. Čestné pionýřské😁
                  Důležité je, že strašně lžeš a poslední dobou seš vůbec v rauši.🤥🤥🤥🤥🤥😅

                6. Skoda, ze se neda odpovedet na prispek runner42. Nicmene ucelove vkladate vedlejsi vstupy na vyrobu FV a na druhe strane asi opravdu na tezbu pozivate kone, a bobra. Jinak vym vypadl ten traktor a pila. Ktere zrovna taky moc ekologicke nejsou. A pokud je vlastnite, taky neco stoji.

                7. Pro Vysočan… Proč bys nemohl odpovědět Runnerovi?? Jen do něj!!😃

                8. Souhlasím s Leodendulou, že teplo z dřeva je laciné, zatímco z elektřiny, to je úplně jiná kategorie.

                  Drvoštěpe, plácání hubou marketingu o „zárukách“, které nezaručují nic, mě naprosto nezajímá. Ukaž mi záruční podmínky konkrétního panelu, kde je těch 25 let. OZE stojí na lhaní a fakt není překvapivé, že ty vyšší lži celého konceptu se propisují i do těch menších produktových. Proto jsem dával odkaz na minulou diskuzi kolem bateriového úložiště – to je naprosto dokonalá ukázka. 15 let marketingové „záruky“ se po přečtení záručních podmínek smrskne na pětiletou záruku na 60% kapacity s limitem cyklů.

                9. Pro kácení používám motorovku, stejně jako chlapík co mi o dřevo stará. Ano z lesa mi to stahuje koněm, nechci ho mít zdevastovaný.
                  Motorovka bere benzín. Za sezónu v ní spotřebuji asi tolik, kolik Drvoštěp ve svém elektrickém agregátu za den a ještě mi zbude na rozřezání elektromobilů všech místních elektromobilistů.

                10. Pro Runnču…. Když to chápu já, tak ty by si mohl taky. Existuje právní záruka, a pak existuje něco jako slib výrobce, že nějaký výrobek je technologicky schopný sloužit nějak dlouho v rámci nějakých parametrů. Třeba 25 let bez významného poklesu výkonu.
                  Jak jinak bys tu větu chtěl formulovat?? Vždycky tam budeš mít, že ti výrobce slibuje, garantuje, za něco ručí…
                  Určitě se v laboratořích panely testujou, když na ně budou svítit 24/365, tak ti po cca 5 letech měření můžou zodpovědně predikovat, jaký výkon ti bude dávat panel za 25 roků na tvé střeše. Kapišto?😉

                11. pro Runnču… Tak to bys toho moc nepořezal ty kecko.😁

                12. Existují právně závazné garance a pak existují kecy. Pošli odkaz na těch 25 let záruky. Kecy si nech na koledu.

                  100 litrů? Ty v zimě vyrábíš elektřinu agregátem jen týden, jo? To určitě.

                13. Pro Runnču…. Žvaníš tady především ty – nezapomeň na svou prokazatelnou lež o životnosti FV panelů…
                  Možná toho benzínu bude o trochu víc, ale ne o moc… Tvůj problém je, že si myslíš že FVE v zimě nevyrábí.🙄 A mám doplňkové OZE zdroje…Jestli mi věříš je mi dost uprdele.😘

          1. Kdyby na estav.tv někdy dělali silvestrovské vydání, tak jim tam můžete vykládat o biomase pro všechny jako ideální řešení.
            Jinak ti co se v problematice orientují ví, že TČ jsou zásadní technologií teplárenství. Možností co pálit jsou omezené, biomasa nebude stačit v žádném případě.
            4:53
            //estav.tv/v/teplarenstvi-v-dobe-green-dealu-tepelna-cerpadla-kogenerace-a-masivni-akumulace/

            //youtu.be/bYKjQps6iis?t=17

            1. To je nějaká esoterická televize? Na to koukat nebudu.
              Biomasa možná není pro všechny. Kdo si ji nezajistí, dnes jeho potomky čeká energetická chudoba. Monopolizace energií zdárně postupuje v před a za pár desítek let si v Evropě obyvatelé měst ztěží budou moci dovolit topit. Pokud nedojde k rychému úbytku populace.

              1. Rezistence k příjmu relevantních informací vysvětluje, vaše pomatené dojmy.
                Pokud dojde k situaci, že celá města nebudou mít co k pálení, tak je naivní myslet si že budou zmrzlí zoufalci řešit komu lesy patří. Sice můžete v obraně nějaké zoufalce postřílet, ale o to výše budete na zbylém stromě za koule viset, přičemž nepomůže ani zemljanka a v nádrži ropa.
                Chtějí-li se lidi nazývat inteligentními, pak by se neměli přemnožit jako paraziti když jsou podmínky a pak vychcípat, když se situace změní. Je potřeba využít známé technologie a strategie k zajištění dostatku energie a ne jen čekat tupě až stávající fosilní anomálie krachne v apokalypse…

                1. No uvidíme. Já se o sebe a rodinu postarám ať tak nebo tak. Na téma bezpečnosti bychom mohli diskutovat dlouho, ale v historii k radikální redukci, proti které je eliminace poloviny populace Ukrajiny ještě sranda, došlo mnohokrát. Třeba během třicetileté války byla populace některých evropských zemí zredukována o 98%.
                  Ale oceňuji, že chápeš, že se nebudou případně shánět po solárech a bateriích, ale budou se chtít zahřát u ohně.

                2. Samozřejmě, že v případě katastrofického scénáře dojde na klacky a kyje. Bude už pozdě na to aby, nastoupily davy do fabriky montovat soláry, čerpadla, baterky, … Je potřeba teda budovat potřebné technologie peventivně a nečekat jen jako tupé opice až praskne fosilní anomálie.
                  Pokud spekulanti skoupí lesy v iluzi, že jsou tím energeticky zajištěni a zároveň budou blokovat výstavbu technologií pro zajištění energie pro všechny, tak tím jdou naproti situaci, kdy padnou na hubu všichni. To neděláte dobře soudruzi, ono se vám to jednou vymstí.

                3. Ledonedulo, kdybys raději nabídl seriózní čísla. Tyhle ideologické plácance nikdo nebere vážně. A nejvíc na tom je smutné, že přestože mají fiktvními čísly šokovat, demografická realita je mnohem horší. Tedy ta Ukrajinská.

                  Doporučuji kombinaci více zdrojů, třeba UNHCR
                  hxxps://data.unhcr.org/en/situations/ukraine?utm

                  Pak určitě studii Volodymyra Sariogla (Ptoukha Institute for Demography and Social Studies of the National Academy of Sciences of Ukraine) kvůli korekci výchozí oficiální statistiky populace Ukrajiny před rokem 2022.
                  hxxps://sit.stat.gov.pl/Article/775

          2. Jen technická…. Benzínový agregát mi vyrobí elektřinu v nižších jednotkách procent z celkové roční spotřeby (ne z potenciální výroby – mám přebytky, které jako ostrov nemám kam posílat a na nějaký malý výrobník syntetiky si asi budu muset počkat na Číňany. Nad Evropou lámu hůl😐)…
            Na ty cca 2 – 3 % mě stačí zhruba 100l benzínu za sezonu.
            Do konce dekády mám v plánu potřebu benzínu zcela odstranit a vyrábět 100% spotřeby domácnosti z OZE + mnoho dalších kilowatt na mobilitu 🌞🔋👍

      1. Některé věci jsou zbytečné , ale někdy padají ceny elektřiny k nule v zimě v noci o víkendech dost často pokud máte tarif pro ohřev vody tak právě v těch hodinách co jen tarif platí v noci se někdy nechá elektřinou i výhodně topit něco přes 1 kč /kWh to pak vychází a nebo topit klimatizační jednotkou cca 4x levněji než přímo
        elektřinou takže za 0,25kč/kWh. Když padá elektřina k nule. Ale je třeba si požádat o hodinové ceny.

  3. Ideální kombinace jsou soláry s bateriemi a dobíjení za spotové ceny v zimním období v době, kdy jsou minimální ceny nebo dokonce záporné. Mimo zimní období je solární energie přebytek, takže dobíjení ze spotu netřeba. Problém je jen tom, že aby člověk dostatečně nabil baterie za dobu, kdy je zafixována nízká spotová cena (dříve hodina, dnes už možná jen čtvrthodina), musí mít sakra silnou přípojku, která je drahá a po většinu času nevyužívaná. Takže ty systémové požadavky jdou silně proti sobě.

      1. Záporná cena u benzínky není, neboť vždy má náklady na výdej. Záporná cena ropy jako komodity být může. Já nakupoval polovinu mé naftové rezervy v době, kdy cena ropy byla blízká nule. A zadarmo rozhodně nebyla. Byla skoro zadarmo, ale k ní byla doprava, daně a poplatky. Jen na daních jsem odvedl statisíce. Ty statisíce, které stát pak dal elektromobilistům-zlodějům, aby mohli na diskuzích vykládat, jak jsou jejich auta skoro za cenu spalovacích.

    1. Pokud už ten den jsou hodně nízké nebo záporné ceny, tak bývají mnoho hodin. Takže Vámi popisovaný problém s přípojkou v podstatě nenastává. Vítr jen tak nepřestane foukat z hodiny na hodinu, podobně se soláry, také nesvítí jen hodinu na celém území a ostatní hodiny je tma.

Napsat komentář