Delta Green spustili Protea, platformu pro řízení spotřeby a výroby elektřiny

Nechat svou domácnost vydělávat na elektřině i v době, kdy nejste doma. Tak by se dalo zjednodušeně popsat fungování nové platformy Proteus, kterou do ostrého provozu spustila společnost Delta Green. Do chytrých domácností, vybavených fotovoltaikou, přináší revoluci v automatickém řízení spotřeby a výroby elektřiny.

Proteus automaticky řídí spotřebu a výrobu elektřiny tak, aby domácnost prodávala elektřinu v časech, kdy je nejdražší a spotřebovávala, když je nejlevnější. Lidé přitom nejsou nijak omezení v tom, jak využívají své spotřebiče. Alfou a omegou fungování Protea jsou tři pravidla: levný nákup elektřiny, její výhodný výkup a co nejchytřejší spotřeba v domácnosti. 

Delta Green je první dodavatel elektřiny v Česku, který takovou automatizaci nabízí. Proteus sleduje ceny elektřiny, predikci slunečního svitu a odhaduje i spotřebu domácnosti. Naše data ukazují, že oproti situaci, kdy spotřeba a výroba není řízena, dokáže přinést zhruba 3000 Kč ročně navíc. Výdělek se bude navyšovat spolu s tím, jak budeme připojovat ovládání dalších zařízení, například elektromobilů,” popisuje fungování Jan Hicl, produktový ředitel Delta Green.  

Jádrem Protea je unikátní algoritmus, který firma sama vyvinula. „Většina instalačních společnosti dodává jen hardware, výjimečně se setem jednoduchých pravidel. Například – od 8 do 11 hodin dodávej do sítě, pak nabíjej baterku. Tato pravidla ale selhávají v momentě, kdy se změní počasí, nebo ceny na trhu. S Proteem může na první pohled dojít k neintuitivním scénářům, jako je blokování baterie pro vybíjení i když je elektřina drahá. Proteus totiž vidí, že cena ještě stoupne a že vydělá více, pokud elektřinu prodá za tu nejvyšší možnou cenu o něco později, než kdyby se z baterie ihned spotřebovala,” vysvětluje Hicl.

Delta Green je česká energetická společnost, která domácnostem přináší možnost efektivního a odpovědného nakládání s elektrickou energií. Kromě dodávky energií nabízí chytré a automatizované řízení spotřeby a výroby elektřiny. Společnost vznikla v roce 2008 jako Nano Green v rámci skupiny Nano Energies. V roce 2024 změnila název na Delta Green. Společnost vlastní čtveřice složená z Davida Brožíka, Prokopa Čecha, Lukáše Beneše a Jana Hicla. foto: Delta Green
Delta Green je česká energetická společnost, která domácnostem přináší možnost efektivního a odpovědného nakládání s elektrickou energií. Kromě dodávky energií nabízí chytré a automatizované řízení spotřeby a výroby elektřiny. Společnost vznikla v roce 2008 jako Nano Green v rámci skupiny Nano Energies. V roce 2024 změnila název na Delta Green. Společnost vlastní čtveřice složená z Davida Brožíka, Prokopa Čecha, Lukáše Beneše a Jana Hicla. foto: Delta Green

Svým názvem odkazuje na řeckou mytologii a boha moří Protea jako kapitána, který řídí spotřebu elektřiny domácnosti na vlnách spotových tarifů. Delta Green pro Protea připravuje i mobilní aplikaci.

Za používání Protea zákazníci Delta Green nic neplatí, je pro ně dostupný zdarma. A základní verzi mohou zadarmo používat i ti, kdo klienty Delta Green nejsou. Na platformě má podobu pěti tlačítek, kterými lze vypnout a zapnout prodej přetoků do sítě a nabíjení a vybíjení baterie. To má význam hlavně v době, kdy jsou ceny energií záporné a majitelé fotovoltaik za posílání přebytků do sítě platí.

Tlačítka jsou velká pomoc – vypnutí přetoků do sítě je jinak pro uživatele technicky náročná věc. Proteus tento problém řeší a to i pro ty, kdo nejsou našimi zákazníky,” uzavírá Hicl. 

zdroj: tisková zpráva

23 Comments on “Delta Green spustili Protea, platformu pro řízení spotřeby a výroby elektřiny”

  1. Ve Škodovce se připravují na novou éru automobilismu – slavnostně otevřeli nové testovací a emisní centrum za více než půl miliardy korun 😱… Sice píšou že se můžou testovat i EV, ale je evidentní že to jenom aby se neřeklo… Testovat a měřit se mají agregáty, převodovky, zahřívání brzd, emise….
    Na fotce si navzájem tleskají manažeři ve středním a vyšším středním věku – je to marný🤡🤡🤡🤡😅

        1. Když budeme mít kliku, bude nakonec Škodovka čínská jako Volvo, když ne tak tady bude spousta prázdných fabrik….
          Už jsem byl chvíli optimista, že jsou sice Dinosauři drahý a technologicky pozadu, ale byla vidět snaha naskočit na poslední vagon ujíždějícího vlaku s jazykem na vestě… A vypadá že nakonec ne 😐.
          Být pozadu a ještě zpomalit – taková strategie nemůže selhat….
          Docela mi je líto těch pár manažerů, co sice mají vizi, ale naráží do zdi ekonomů, zasloužilých techniků a mladých Turkovců… To musí být k uzoufání takové spolčení hlubců🙁

            1. Pro Dlaždicy… A potkal si mě někdy na rybářském, modelářském, cyklistickém, vojensko historickém, fotbalistickém, atd, atd webu???
              Jistě že ne brouku, protože se vyjadřuji jen k tomu, čemu rozumím na slušné a lepší než slušné úrovni…😉
              Ale co tady děláš ty? Nebudeš ten Pytlík spíše Ty Puso?😘😁

                1. Pro Dlaždicy… Hahaha… Dokonce nepřispívám ani do diskusí milovníků češtiny na http://www.nosocistopleny.cz😂
                  Ale mám na Tebe dotaz: Všiml jsem si, že dost často používáš slovo ,,hovno“, ovšem ve tvaru ,,ho*no“ (nebo tak nějak)…
                  Proč to děláš? Zdá se ti to slovo tak společensky nepřijatelné, že se musíš autocenzurovat??🤔… Kdoví, jestli nemáš nějaký freudistický mindrák, Kuřbuřte 😂

  2. No koukám na ten graf a říkám si
    Při velikosti baterie 10kWh, potřebě nechat si cca 2kWh pro noční provoz se dostanu na využitelnou kapacitu 8kWh.
    Pokud bych jel ze sítě – tak je přenosový poplatek za 0.75kč/kWh. Graf ukazuje dvě špičky – jedna má rozdíl cca 0.9kč takže zisk je 0.15*8=1.2 kč, druhá má rozdíl 2.5kč, tam je zisk 8*1.75=14. Takže denní zisk podle grafu je 15.2kč. Pokud tohoto dosáhnu 200 dní v roce jsem na 3000kč.

    Jen nejsem optimista, že by se tohoto dalo 200 dní v roce dosáhnout.

        1. Potřebujete baterku nebo pomalou nabíječku, kde můžete být připojený dlouhodobě. Jak to dělají dost vím, a můžu říct, že dost blbě. Odpojují zdroje a snižují výkon baseloadu. Většinou UE. Přečerpávačky jsou dobrý způsob, ale máme tři a s malou kapacitou. Chtělo by to baterky. Hodně baterek.

              1. Zkuste odpojit jadernou elektrárnu. Nebo uhelnou. To by byl mazec. Že se s těmi OZE v podstatě nic po odpojení neděje, je výhoda a proto se to dělá. Parní turbína nemůže běžet bez zátěže, nějaká ochranná opatření tam jsou, ale stejně se to musí všechno rychle odstavit a pak to zase nahodit bude trvat dost dlouho. Nejspíš den, možná víc.

Napsat komentář