Speed ​​Up Bag: Aerodynamický batoh pro snadnou jízdu na kole

Slovinský vynálezce Jože Petkovsek vytvořil neobvyklý cyklistický doplněk. Jeho aerodynamický batoh Speed ​​Up Bag neslouží jen k pohodlné přepravě věcí, ale také výrazně snižuje aerodynamický odpor cyklisty. Chcete pohodlněji jezdit na kole, nebo mít větší dojez na elektrickém kole? Čtěte dále!

Speed ​​Up Bag
foto: Jože Petkovsek

Speed Up Bag svým tvarem připomíná nos letadla. Je vyroben z plastu, dostupný v několika barevných variantách a má objem čtyři litry. Na zadní straně najdeme odepínací plátěnou stěnu pojištěnou zipem.

K dispozici jsou dvě konstrukční varianty. Levnější a těžší plastová, nebo o pár tisíc korun draží a lehčí vyrobená z uhlíkových vláken.

Speed ​​Up Bag
video: YouTube

Nejzajímavější jsou však aerodynamické efekty, které Speed Up Bag vytváří. Podle Petkovseka má Speed Up Bag o 60 % menší aerodynamický odpor než obdobně objemná taška umístěná nad zadním kolem a o 250 % menší odpor něž klasická taška umístěná na předních řidítkách.

Při vzpřímené jízdě funguje trup cyklisty doslova jako brzdící padák přistávajícího vojenského letadla. Speed Up Bag však vytváří vzduchovou bublinu na hrudi jezdce a snižuje energetickou náročnost jízdy. Aerodynamický odpor cyklisty má být až o 15 % nižší.

Speed ​​Up Bag

Aerodynamika především
foto: Jože Petkovsek

Nižší odpor podle Petkovseka umožní až o 6 % rychlejší jízdu nebo až o 10 % větší dojezd u elektrických kol. Stejně tak Speed Up Bag ulehčuje boj s největším nepřítelem cyklisty – protivětrem.

Petkovsek na své stránce také uvádí jeden příklad zdůrazňující důležitost aerodynamiky při cyklistice. Podle něj nejlepší a nejdražší speciály mají až o 90 % menší aerodynamický odpor než klasická kola.

Rychlostní rekord na nejlepších kolech je 91,5 kilometrů za jednu hodinu a na klasickém kole 56,3 km. Rozdíl samozřejmě má na svědomí i kvalita součástek, ale Speed Up Bag může tento rozdíl výrazně zmenšit.

Jože Petkovsek nyní hledá peníze pro rozjezd sériové výroby skrze stránku veřejného financování Indiegogo. Pokud máte zájem, můžete si plastický Speed Up Bag objednat za 299 dolarů (6 129 Kč) nebo ve verzi z uhlíkových vláken za 399 dolarů (8179 Kč).

6 Comments on “Speed ​​Up Bag: Aerodynamický batoh pro snadnou jízdu na kole”

 1. keby sa ukazalo ze je to
  keby sa ukazalo ze je to aerodynamicky nezmysel. trup je obtekany. a keby sa ukazalo ze si tie percenta vycucali z prsta aby predali drahy plas, moj negativny postoj by dostal zadostucinenie. na prvom mieste je vaha cyklistu, kostry a odpor kolies. to by muselo ist o strasne rychlosti a dlhocizne trate, aby sa nieco take prejavilo, ak to ma nejaky efekt.

  1. Zjevne pisete o necem cemu
   Zjevne pisete o necem cemu nerozumite. Znama cyklisticka poucka zni ze pri rychlosti 35 km/h tvori 80% z prekonavaneho odporu aerodynamicky odpor. Hmotnost cyklisty ani kola fakticky nehraje roli, alespon tedy pokud kolo netahnete do kopce za nizke rychlosti. Hmotnost je muze byt u trenovaneho cyklisty naopak vyhodou – ikdyz je tu samozrejme urcita optimalni hranice – mj. protoze podobne jako u vetsiny „stroju“ schopnost cloveka vyvijet vykon neroste s vahou linearne, ale rychleji. Vetsi „stroje“ mivaji typicky vyssi ucinnost.

  1. Ten aerodynamicky
   Ten aerodynamicky kryt(ulozny priestor zaroven) neni az vo vyske zubov, cyklista si urcite nevybije zuby, ale tie ostre hrany by sa mali viacej zaoblit a cele by to nemalo byt uplne napevno a potom to moze byt dokonca bezpecnostny prvok tlmiaci pripadny pad cez riadidla.
   Aj by som si to kupil keby to nebolo take predrazene.

Napsat komentář