SpaceX se podařil další historický kousek: Starship po vydařeném letu přistála a nevybuchla

Elon Musk a jeho společnost mají další důvod k oslavě. Starship SN-15 uspěšně přistála na základně Starbase v Boca Chica.

Starship SN-15 po přistání ve Starbase
foto: SpaceX

Starship, dříve známá také jako „Big Falcon Rocket“ čili „BFR“, je připravovaná dvoustupňová vesmírná raketa, která má sloužit pro dopravdu velmi těžkých nákladů na oběžnou dráhu, Měsíc, Mars a možná i dále. Celková výška bude 120 metrů, průměr 9 metrů, hmotnost 5000 tun.

První stupeň rakety, přezdívaný „Super Heavy“, je vysoký 72 metrů a bude umět samostatně přistávat. Druhý stupeň rakety, přezdívaný Starship, je vysoký 50 metrů a taktéž dokáže samostatně přistát. Právě test druhého stupně s označením SN-15 proběhl včera na základně SpaceX Starbase u vesničky Boca Chica v Texasu.

SN-15 se podařilo vylétnout do výšky 10 km a po šesti minutách měkce dosednout na přistávací dráhu. Předchozí SN-11 explodovala při přistání, SN-10 přistála, ale vybuchla několik minut po přistání. Testovací verze jsou poháněny třemi motory Raptor, finální jich ponese šest.

Super Heavy i Starship jsou vyrobeny z nerezové oceli a poháněny mixem tekutého metanu a kyslíku. Až bude vývoj a testování dokončeno, půjde o největší a nejvýkonnější vesmírný nosič, jaký byl kdy sestrojen. Předčí i legendární Saturn V, i připravovaný SLS Block 2.

vlastní

34 komentářů u “SpaceX se podařil další historický kousek: Starship po vydařeném letu přistála a nevybuchla”

        1. To má být jako důkaz, to je vytesaný do stěny
         To má být jako důkaz, to je vytesaný do stěny jeskyně?Ale jo na Cipíska dobrý.

        2. slabý přitlač víc 🙂
         slabý přitlač víc 🙂

      1. Hmm, a jak si představujete budoucnost lidstva bez
       Hmm, a jak si představujete budoucnost lidstva bez dobývání vesmíru? Napovím, za miliardu let bude planeta Země zcela neobyvatelná vlivem teploty přesahující 100 stupňů. Musím vás ale zklamat, skleníkový efekt v tom nehraje roli, je to důsledek zvyšování výkonu Slunce vlivem změny termonuklerní reakce.

        1. Ne, to nemá se solárním minimem a cyklem nic společného.
         Ne, to nemá se solárním minimem a cyklem nic společného.

        1. btctezlatrejtrs si vodfrknul, amen
         btctezlatrejtrs si vodfrknul, amen

        2. Né, tohle je opravdu neléčitelné. Ten člověk je
         Né, tohle je opravdu neléčitelné. Ten člověk je jednoduše magor. Zajímalo by mě, na čem jede. A ta látka, takto poškozuje mozek už při krátkodobém použití nebo je to dlouhodobé působení. Případně to je v důsledku těžkého porodu. Musíme být chápaví, zdaleka né každý měl tu šanci něco pochopit a přemýšlet. Je to privilegium. Díky Bohu za něj, a teď to myslím bez legrace.

 1. To jo, rusove litaji na koncepci, kterou vymyslel Koroljov v
  To jo, rusove litaji na koncepci, kterou vymyslel Koroljov v 50. letech. Tehdy to bylo prelomove a je to dodnes velmi spolehlivy koncept, ale je to 70 let bez zasadni zmeny, o znovupouzitelnosti nemluve.

  Ta rychlost inovaci v Tesle a Spacex je uzasna, drzim jim palce.

 2. Rika se, ze Tesla ma naskok pred ostatnimi automobilkami 10
  Rika se, ze Tesla ma naskok pred ostatnimi automobilkami 10 let. SpaceX ma naskok, ktery se casove ani neda kvantifikovat. Rusku se neco podobneho nikdy nepodari, u Ciny se to ale da ocekavat. Jiste uz kopiruji nejake dokumenty. A ESA o tom nejprve musi zacit diskutovat.

  1. Mluvčí ESA to řekl jasně, jestli zavedou
   Mluvčí ESA to řekl jasně, jestli zavedou znovupoužitelnost, tak s jejich frekvencí startů budou muset propustit inženýry. A to bude mít těžké dopady na udržitelnost raketových technologií v Evropě. Prostě taková umělá zaměstnanost udržuje dostatečný počet kvalifikovaných lidí v oboru. To nevymyslíš :-/

Napsat komentář