Škoda Auto: hybridní Octavia a Superb od roku 2016

Noviny Mladá fronta Dnes přinesly zprávu o tom, že česká automobilka Škoda Auto připravuje hybridní verze svých modelů Škoda Superb a Škoda Octavia. Potvrzují se tak starší spekulace.

Škoda Superb se jako plug-in hybrid objeví už za dva roky. Už o rok dřív přijde na trh plug-in hybridní Volkswagen Passat.
foto: Škoda Auto

Česká automobilka Škoda Auto je součástí koncernu Volkswagen. Ten se v posledních letech masivně pouští do oblasti alterntivních pohonů. V posledních letech uvedl na trh elektromobily, auta na stlačený zemní plyn () i nové hybridy.

Po samotné značce Volkswagen se tak oficiálně do hybridů pouští také Škodovka. Ta aktuálně slaví úspěch s CNG verzí Octavia, která se prodává jako Škoda Octavia G-TEC. Auto dokáže podle našeho testu jezdit za korunu na kilometr.

250 hybridů denně?

Potvrzení o záměru vyrábět hybridní verze aut vychází z aktuální žádosti automobilky Škoda Auto o rozšíření hlavního výrobního závodu v Mladé Boleslavi. Výrobní hala, kde se dnes vyrábějí modely Octavia a Rapid se má podle informací MF Dnes rozšířit tak, aby mohla vyrábět navíc až 250 hybridních aut denně.

Tento údaj je nutné brát tak jak je, tedy se slovem „až“. Ročně by to totiž znamenalo výrobu téměř 70 000 hybridních aut. Takový odbyt hybridů by bylo pro Škoda Auto obtížné zajistit v zahraničí, natož v České republice (ačkoliv zde Škoda zdaleka ovládá největší část trhu).

V České republice dnes hybridní auta tvoří mizivé procento prodejů nových aut. Podle informací Českého rozhlasu se v roce 2013 prodalo v ČR 437 hybridů. Čeští zákazníci zatím hybridní technologii příliš nepropadli.

Výhodný plug-in hybrid

Největší „terno“ zatím udělala Toyota s modelem Toyota Yaris Hybrid, zejména díky velmi dobře nastavené ceně. Dost možná je to ale právě i fakt, že samotná Škoda Auto zatím neměla hybridní auta v nabídce, co odrazovalo případné české zákazníky od nákupu hybridního auta.

Novinky Škoda Auto budou plug-in hybridy. To znamená, že budou disponovat větší baterií než běžné hybridy jako je Toyota Prius, které jim umožní ujet až několik desítek kilometrů pouze na elektřinu. Tu bude možné do auta dobít doma z běžné zásuvky.

Takové auto může být pro české zákazníky velmi výhodné, protože z mnoha výzkumů plyne, že denní nájezd většiny českých (resp. evropských) řidičů nepřesahuje několik desítek kilometrů. Na trasy dlouhé sto a více kilometrů se většina řidičů pouští pouze několikrát do roka.

Superb v roce 2016

Otázkou je, zda bude plug-in hybrid značky Škoda výhodnější než práv v úvodu zmíněná Škoda Octavia G-TEC s pohonem na CNG. Případné jiné dnes dostupné alternativy.

MF Dnes informuje, že Škoda Superb Plug-in hybrid by se měla na trhu objevit v roce 2016. Octavia do zásuvky pak o rok později. Pro Škoda Auto jde zároveň o důležitý krok směrem k plnění stále přísnějších emisních cílů .

9 Comments on “Škoda Auto: hybridní Octavia a Superb od roku 2016”

  1. dajte tomu dojazt 100km
    dajte tomu dojazt 100km realnych, aj v zime a ludia to budu urcite kupovat. Samozrejme potom ale nezabudnite dat taku cenu, ze to kazdeho odradi. Pritom ak by stanovila Skovovka na hybridi normalnu cenovu relaciu, ludia by jazdili za menej, cistejsie a kazdy by bol spokojni. Bude ale asi este dlho trvat kym politika – elektromobilov povoli tento druh jazdenia-sposob dopravy.
    pockame si esta asi tak 10-20 rokov, kym tomu daju zelenu.
    dovtedy budeme musiet cuchat vypary z vyfukov ako doteraz.
    Smutne ze iba hrstka ludi rozhoduje co je pre väcsinu ludstva dobre a spravne 🙁

Napsat komentář