Půjde to i bez ruského plynu: Česká energetika musí modernizovat

Bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu musí vést k urychlení proměny české energetiky směrem k řešením, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z východu.

Současná situace podle oborových sdružení neznamená konec Zelené dohody pro Evropu, je ale třeba úprava jednotlivých cílů a cest k jejich dosažení. Právě rozvoj obnovitelných zdrojů a renovace budov bude třeba jednoznačně urychlit. Tato řešení jsou nástrojem, které zvýší energetickou nezávislost Evropy a sníží emise současně. Členské státy musí odstranit překážky, které brání rychlému rozvoji moderní energetiky, shodují se zástupci profesních sdružení.

Evropská zelená dohoda je strategie, která řeší klimatickou neutralitu a současně posiluje energetickou bezpečnost v Evropě. Její výhodou je komplexní přístup. Řeší dekarbonizaci napříč ekonomikou: v energetice, dopravě, zemědělství, průmyslu i obytných budovách. S válečnou agresí Ruska nezmizel problém změny klimatu. Změna klimatu stojí evropskou ekonomiku desítky miliard euro na přímých škodách ročně. 

“Evropská zelená dohoda nyní dostane k naplnění svého cíle nový impuls: vyřešit nezávislost na ruských fosilních zdrojích. Ročně odtečou z evropské ekonomiky stovky miliard euro za nákup zemního plynu nebo ropy. Na místo toho, aby za ně rozvíjel Putin svůj zbrojní průmysl, je třeba tyto prostředky investovat přímo do zelených řešení v členských státech Evropy,” komentuje situaci Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. “Evropa musí řešit oba problémy současně: nahradit import z Ruska produkcí domácího biometanu, instalací tepelných čerpadel či solárních elektráren a renovací budov s cílem snížit jejich energetickou spotřebu,” dodává Martin Sedlák.

Svaz moderní energetiky, sdružení CZ Biom, Solární asociace, Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT a konzultační společnost Budovy21 proto shrnují klíčová opatření a potřebné kroky, které mohou Česko postupně ochránit před dovozní závislostí na ruském plynu. Plán budou společně s dalšími experty precizovat a následně s ním seznámí zástupce vlády Petra Fialy. Společně zjistily, že lze během tohoto desetiletí snížit spotřebu zemního plynu o

  • 1,8 miliard kubíků pomocí renovace budov. Především díky zateplování, výměně oken, instalací rekuperace a optimalizací zdrojů tepla
  • 1,3 miliardy kubíků dodá produkce biometanu
  • solární elektrárny mohou vyrobit 9-12 terawatthodin čisté elektřiny

Renovační vlna – budovy nezávislé na plynu

Česká ekonomika má jednu z nejvyšších spotřeb na jednotku HDP v Evropské unii. Je třeba začít konečně čerpat potenciál úspor energie. Dovezená energie z Ruska končí vyplýtvaná nezateplenými budovami nebo v energeticky náročných průmyslových procesech. Pojďme to konečně změnit. Začít můžeme právě u budov.

“Energetické úspory v budovách mohou podle progresivního scénáře jejich renovace uspořit do roku 2030 až 1,8 miliard kubíku zemního plynu. Je ale potřeba, aby úspěšný program Nová zelená úsporám se ještě rozrostl např. o programy chránící před energetickou chudobou. Pro středně příjmové domácnosti byly pomocí státní garance nabídnuty zvýhodněné renovační úvěry. Pro nízkopříjmové pak investiční složka sociálních dávek. K tomu je potřeba lidem pomoci s předprojektovou přípravou, aby se mohli správně rozhodnout, jak renovaci domu naplánovat,” říká Petr Holub, zakladatel konzultační společnosti Budovy21.

Evropské vlády by také měly požádat domácnosti o spolupráci: snížení teploty vytápění minimálně o 1 °C. To Evropě uspoří jako celek 10 miliard kubíků zemního plynu (číslo dle kalkulací IEA). Je proto potřeba spustit informační kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti a firem o možných dalších opatřeních, které mohou udělat pro zvýšení energetické účinnosti budov či provozů.

Zelená domácí energie

“Program na náhradu zemního plynu je již legislativně připraven, čeká se jen na schválení Evropskou komisí a cenové rozhodnutí. Pokud bude podpora dobře nastavena, jsme si schopni během krátké doby dodávat 0,8 miliardy m3 a třeba do pěti let vyrábět 1,3 miliardy m3 ročně “obnovitelného zemního” plynu. To odpovídá zhruba dvou třetinám roční spotřeby zemního plynu českých domácností,” uvedl Jan Habart, předseda sdružení CZ Biom.

Velký potenciál skýtá také produkce syntetického plynu vyráběného dnes již biologicky z oxidu uhličitého koncentrovaného v bioplynu a přídavkem vodíku získaného transformací z přebytečné elektřiny v síti. Bioplynové stanice mohou také poskytnout regulační potenciál srovnatelný s výkonem přečerpávací elektrárny Dlouhých strání, navíc efektivněji a decentralizovaně na celém území České republiky. 

Významnou část spotřeby zemního plynu používaného na topení lze nahradit také biomasou. Stačí následovat příklad měst, která tak již učinila, jako je např. Kutná Hora, Třebíč nebo Kněžice. Využívání biomasy může pomoci zvýšit pestrost české krajiny, dodá živiny a organickou hmotu do půdy a přinese práci do venkovského prostoru i do průmyslu.

Dostupná solární energie

Velice efektivním řešením pro zvýšení energetické bezpečnosti Česka je masivní rozvoj fotovoltaiky, kterou lze velice rychle a levně instalovat,” říká ředitel Solární asociace Jan Krčmář. “Hlavní kroky, které vláda a parlament musí proto učinit, je odstranit administrativní bariéry – především v oblasti stavebních a územních řízení – tak, abychom mohli levné solární elektrárny ještě rychleji stavět. Dále velice pomůže zrušení takzvaného měření po fázích, kvůli kterému jsme dnes odkázáni z velké části na solární střídače z Číny. Chceme-li podpořit instalaci evropských technologií, musíme se vrátit k takzvanému součtovému měření,” dodává Krčmář. 

Uložená energie

Krátkodobá (bateriové systémy, přečerpávací vodní elektrárny aj.) i dlouhodobá akumulace energie ve formě nízkoemisních plynů (zelený vodík, příp. jeho “další barvy”, či biometan) jsou klíčovými aktivátory urychleného, přitom stále bezpečného navyšování výkonu solárních, větrných a dalších obnovitelných zdrojů. 

“Nízkoemisní zdroje ve spojení s úložišti energie mohou být velmi významným nástrojem k posílení energetické bezpečnosti EU, navíc je jejich výstavba mnohem rychlejší ve srovnání s konvenčními elektrárnami,” říká Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT.

“Celá Evropa a zejména ČR musí urychleně odstranit všechny dosud existující bariéry rozvoje zejména solárních a větrných elektráren, stejně jako bateriových systémů. Zároveň se musí co nejdříve revidovat vodíková strategie ČR a stanovit jasné termíny a cíle výstavby elektrolyzérů a další infrastruktury pro výrobu, uskladnění a další využití vodíku. Ale hovořit stále o zeleném vodíku a nesoustředit se přitom na výstavbu obnovitelných zdrojů, je protimluv,” dodává Jan Fousek.

Příprava na další zimu

Z pohledu krátkodobých opatření je třeba společný koordinovaný postup evropských států v zajištění dostatečných zásob zemního plynu na příští zimu. Klíčem je zajištění dodávek LNG a smluvní naplnění kapacit zásobníků zemního plynu v Evropě. Právě zásobníky plynu musí plnit stabilizační funkci a poskytnout plyn tehdy, když se zvýší poptávka a nabídka ji nedotáhne. Česko by se mělo v EU zasadit o to, aby byla přijata pravidla, která to zajistí. Společný postup celé unie by měl vést k tomu, že se rozdělí očekávané zvýšené náklady na nákup zemního plynu z nových zdrojů mezi členské státy a současně bude mít Evropa silnější vyjednávací pozici.

zdroj: tisková zpráva

41 Comments on “Půjde to i bez ruského plynu: Česká energetika musí modernizovat”

        1. Diky za info. Mam v merku stejny z Ali, ale jen pro 250/125A s dodanim z Polska za 7 dni. Invertory muzou nabijet 3x80A, teda 240A. Ale to by takove BMS stalo uz docela moc. Asi se uskromnim a budu nabijet max. 6000W. Vetsi nabijeci vykon by byl asi potreba jen v zime kdy slunko sviti intenzivne ale kratce. V lete bych to ani poradne nevyuzil. Jste s BMS spokojeny?

  1. Protože se mi nezdálo, že by Rusko úmyslně porušilo Ženevské konvence útokem na jadernou elektrárnu, dohledal jsem si jejich znění a ejhle, média nám opět lžou.

    – Je zakázán útoku na jaderné reaktory, i když jsou vojenskými objekty, pokud by mohl uvolnit nebezpečné síly a způsobit tak vážné ztráty na obyvatelstvu.
    – Je zakázán útoku na objekty v blízkosti zařízení obsahující nebezpečné síly (za stejných podmínek).

    Z uvedeného vyplývá, že v souladu s Ženevskými úmluvami je možné vésti útok na objekty mimo perimetr elektrárny a případně i vésti útok na objekty přímo v perimetru elektrárny, pokud útok nemůže způsobit uvolnění nebezpečných sil.

    Takže bez ohledu na hysterické výlevy médií, kulometná palba vedená proti administrativní budově mimo perimetr elektrárny JEDNOZNAČNĚ NENÍ PORUŠENÍM ŽENEVSKÝCH KONVENCÍ.

    1. Co tak sleduji, tak si vymýšlí obě strany. Ta ukrajinská více. Kamarádka na FB postuje každý den asi 10 příspěvků o Ukrajině, je silně proukrajinská. Každý minimálně třetí příspěvek je fejk. Zrovna nedávno se omlouvala, že video, které sdílela bylo ve skutečnosti z počítačové hry.

        1. Já si nic nevymýšlím, každý se přeci může o doslovném znění ženevských konvencí přesvědčit sám, stejně jako jsem to udělal já. Nenechám ze sebe dělat lživou propagandou vola.

          A co týká aktuálního vývoje, tak včera Ukrajina udělala hned dvě velké politické a PR chyby – obvinění západu, že může za ukrajinské mrtvé a zavraždění vlastního vyjednavače. Naprosto zásadní zásek do jinak univerzální proukrajinské rétoriky a i když hned vystartovali tajtrdlíci a snaží se přeřvat a umlčet všechny, co si dovolí vyjádřit veřejně pohoršení, už se stejně stalo a semeno pochybnosti bylo zaseto.

          Jinak jsem si dnes podrobně nastudoval operační situaci při vypuknutí invaze i průběh ke stávajícímu stavu a všimnul si pozoruhodné věci – přestože Rusové postupují na jihu a částečně i na severu, na východě je ukrajinská obrana velmi silná a koncentrace ukrajinských vojsk v oblasti Doněcku impozantní a mimořádně hluboká. Tak impozantní, až se vkrádá kacířská myšlenka, jestli hromadění tak velkého množství jednotek zrovna v tomto prostoru mělo před invazí výhradně obranný účel.

          viz třeba zde:
          https://ic.pics.livejournal.com/dragon_first_1/72271520/148862/148862_original.png

  2. Říkám to už dlouho, jediné co nám v energetice může pomoct jsou masivní investice do obnovitelných zdrojů a akumulace. Výroba vodíku a metanu z přebytků pomocí P2G, přechod na BEV. Výkřiky trolů, že benzín nikdy nepůjde k 50,-Kč/l, protože to by vláda intervenovala snížením spotřební daně se ukázaly liché. Včera na Benzině v Praze na mně svítila cenovka 47.50,-Kč. Naštěstí tam nemusím..

      1. Pravděpodobně to bylo prémiový palivo, ale o to nejde. 50,-Kč/l bude pokořeno do měsíce. Nejvíc mně včera na cestě zdržovaly kolony aut tvořící se k pumpám s tebou uváděnou cenou. Buďto je to extrémně levný a nebo si hodně lidí myslí, že bude hůř, tak berou do zásoby.

        1. Vláda se sejde k projednání možných opatření týkajících se vzestupu cen elektrické energie a PHM.

          Na programu jsou, mimo jiné, body:
          – zastropování cen elektřiny a PHM
          – úprava spotřební daně
          – úprava DPH
          – úprava daní fyzických osob (slevy na poplatníka)
          – možnosti produkce elektrické energie vs. závazky České republiky v rámci Green Dealu.

          Tak kdo měl pravdu? Já vám to říkal, že cena benzínu nemůže přelést 50 Kč, protože je to ekonomicky likvidační. A prostor vlády pro úpravu ceny je obrovský 😉

          A ještě jednou – zatímco možnosti úpravy ceny u PHM jsou díky míře jejich zdanění obrovské, u elektřiny takové nejsou, daně tvoří velmi malou část koncové ceny.
          Takže pří růstu cen se budou nůžky provozních nákladů elektromobilů a spalovacích aut uzavírat. A neekonomické elektromobily se stanou ještě více neekonomické.

          Protože, a to si zapište za uši, energie z ropy je strašně levná.

              1. To bych uz jich musel mit plnou stodolu. Zkuste neco verohodnejsiho. Treba kolik russaku uz zarvalo na Ukrajine. Vcera sundavala ukrajinska PVO jedno russacke letadlo za druhym. To jsou zpravy ktere maji vahu a ne vase zvaneni. A davejte si pozor at vas Starlink neschyta nejakou zbloudilou strelu.

            1. Any cena benzínu dosáhla 50Kč, musela by ze stávajících cca 22 vyrůst na 28 Kč, tedy ještě zdražit přesně o 28,29%.
              Do té doby intervence přijde, a je možné, že dokonce ze strany EU.
              Je fakt, že naše loutková vláda zatím nepředvádí schopnost samostatného jednání.

                1. Provozní náklady spalovacích vozidel jsou z nadpoloviční většiny tvořeny daněmi, z velké části fixně stanovenými. Tento model má zajímavý vliv na koncovou cenu.

                  Pokud energie zlevňují, PHM nezlevňují stejným tempem a čím levnější je surovina, tím zlevňují pomaleji. Pokud by byl benzín zadarmo, na pumpě bude stále za 15,53 Kč.

                  Naopak pokud energie zdražují, PHM na pumpě opět nezdražují stejným tempem. Zatímco ceny benzínu vyskočily o 50%, na pumpách se zvedly jen o 25,6%.

                  A konkrétně v mém případě, pokud tedy budu brát benzín, tak RON98 mi zdražil ze 40 Kč na 46 Kč, tedy o zdrcujících 15% 😀

                  V případě elektřiny vás chrání fixní smlouvy, ty ale nevydrží věčně. Připomínám, že poslední zdražení elektřiny bylo 60%, jen to hvízdlo. Nás se spalovacími auty chrání vysoká míra zdanění PHM, takže je kde škrtat.

                2. K provoznim nakladum spalovaku zapocitej valku na Ukrajine a explodujici ceny vseho. Castka kterou lide plati na benzince je jen prvni splatka. Dodavatel si nasledne uctuje vypalne a to je nekolikanasobne vyssi nez par korun za litr. Skutecne naklady jsou astronomicke.

                3. Runner42: musím říct, že jsem se přepočítal. Má kalkulace návratnosti provozu BEV vs. ICE se ukázala jako silně podhodnocená. A ano, je to díky fixní smlouvě, další argument pro BEV.

                4. Chroust: To víš že jo. Ceník ČEZ tříletá smlouva
                  1.4.2018 – NT, tarif elektromobilita – 1,3 Kč/kWh
                  1.4.2022 – NT, tarif elektromobilita – 4,3 Kč/kWh

                  Zdražení v nízkém tarifu za 4 roky na 300%, ale klidně mi ještě chvilku vyprávěj pohádky o podhodnocené návratnosti 😀

                1. Runner42: já to mám sice do října 2023 stále za 0,3,-Kč/km, ale i kdyby nebyl fix, tak jezdím za 0,9,-Kč/km. Oproti 4,-Kč/km u ICE celkem pohoda.

      1. Moderni solarni panely nepredstavuji zadnou ekologickou zatez. Byvale tenkovrstve obsahovaly nejake tezke kovy v malem mnozstvi. Ty se ale moc neprosadily. Tak neplacejte fejky. Vam jde hlavne o udrzeni odbytu fosilu, ale to mate smulu. Vetsina uz russaky nechce krmit. Parazity je nutne likvidovat.

  3. Vsem „chytrakum“ kteri se radovali, ze byvaly zakaznici Bohemia Energy musi u novych tarifu sahnout hloubeji do kapsy nez „verni“ zakaznici, sdeluji, ze od 1.4. budou tarify vernych zakazniku navyseny na uplne stejnou sazbu jako ty pro byvale zakazniky BE. Radovali ste se docela kratce. Ceska slaboduchost. Karma, vsak vite.

Napsat komentář