Prototyp hybridního elektroletadla se zřítil v Maďarsku, dva mrtví

V poslední květnový den se poblíž Budapešti zřítil prototyp hybridního elektrického letadla Magnus eFusion. Oba členové posádky zahynuli.

Hybridní elektrické letadlo Magnus eFusion
foto: Magnus Aircraft

Podle svědků letělo experimentální akrobatické elektroletadlo Magnus eFusion v nízké výšce, když vzplálo a následně se zřítilo téměř kolmo k zemi. Trosky byly nalezeny v kukuřičném poli asi kilometr a půl od letiště Pécs-Pogány.

Pilot a pasažér na místě zemřeli. Podle společnosti Magnus, které letadlo patřilo, v současné době probíhá vyšetřování nehody.

Magnus eFusion s elektrickým pohonem Siemens je hybridní elektrické letadlo vycházející z dvoumístného akrobatického modelu Fusion 212 maďarské společnosti Magnus Aircraft.

Jde o diesel-elektrický hybrid, který využívá k pohonu elektromotor Siemens SP55D (55 kW) poháněný bateriemi pro vzlet a přistání. Za letu pak letadlo pohání malý dieselový tříválec FlyEco vycházející z motoru Mercedes-Benz pro vozy Smart.

Spalovací motor se využívá také pro dobíjení baterií. Je samozřejmě klíčovou otázkou, co mohlo způsobit požár letadla. Jako první se nabízejí li-ion baterie.

Ostatně, měl s nimi problémy i Boeing 787 Dreamliner. Tady ovšem šlo o hybridní letadlo, které si s sebou neslo také nádrž fosilního paliva, takže nutně nemusí jít o vinu baterií.

Siemens se v poslední době výrazně angažuje v oblasti leteckých elektromotorů. Kromě SP55D už dodal také 260kW elektromotor pro akrobatické letadlo Extra 330 a pro Airbus vyvíjí 2MW elektromotor pro elektrické dopravní letadlo E-FanX.

22 komentářů u “Prototyp hybridního elektroletadla se zřítil v Maďarsku, dva mrtví”

 1. Ano, vzhledem k velké hmotnosti a nízké kapacity baterek
  Ano, vzhledem k velké hmotnosti a nízké kapacity baterek letadlo spadlo! Ale proč začlo hořet? I tak mohl vypadat nadpis k tomuhle nesmyslu. Jak psal Radovan, je to jak z těch ubohejch webů typu autoforum atd. Jen škoda, že to šlo rovnou na FB, to je taková ta škodolibost pro spalováky! Vidíš, jak to hoří… ale ty auta běžně hořej taky a nemaj baterku 🙂

 2. To je zpráva jak z auto.cz nebo autoforum.cz. Spadlo
  To je zpráva jak z auto.cz nebo autoforum.cz. Spadlo hybridní letadlo, které za letu, kdy je poháněno naftovým motorem, vzplálo. Ale na vině jsou jistě li-on baterie! Ach jo.

  To mi připomíná, proč spadl v Praze ten most. Na vině je špatný cement. Omyl, cement za to nemůže, ten tam vůbec nebyl 🙂

    1. … Náš kaprál na vojně říkával: „Disciplína musí
     … Náš kaprál na vojně říkával: „Disciplína musí bejt, vy pluci pitomí, jinak byste lezli po stromech, jako vopice.“ A toho jsem se, pane obrjlajtnant, obával nevíc. Představte si třeba Karlovo náměstí a na každým stromě visí jeden voják bez disciplíny.

Napsat komentář