Pro Uber budou nově létat i přepravní taxi drony, v Melbourne v roce 2023

Los Angeles, Dallas a Melbourne budou mezi prvními městy, kde Uber spustí svou službu létajících taxi dronů Uber Air.

Koncepty prezentované v letošním roce představily vizi propojené mobility s využitím Skyportů, které mají umožnit spuštění komerčních služeb v Dallasu, Los Angeles a Melbourne v roce 2023. Šestnáct nejlepších návrhů od osmi předních architektonických kanceláří zahrnuje modernizaci systému parkování i nové stavby, které představují první zcela promyšlené a technicky proveditelné Skyporty.
foto: Uber

Společnost Uber na svém třetím výročním summitu Elevate uzavřela nová partnerství, představila kabinu létajícího taxi a vyhlásila australské Melbourne prvním městem mimo USA, kde bude spuštěna služba Uber Air.

V první den svého třetího výročního summitu Elevate vyhlásila společnost Uber nové pilotní město pro službu Uber Air a představila nové koncepty a partnerství, která pomohou spustit první světovou síť pro městskou leteckou přepravu.

Společnost Uber si pro službu Uber Air jako své první pilotní město mimo USA vybrala australské Melbourne, kde do roku 2020 hodlá zahájit zkušební lety, přičemž komerční přeprava by měla začít v roce 2023.

Eric Allison, ředitel Uber Elevate, uvedl: „Třetí výroční summit Elevate společnosti Uber dnes odstartoval pomyslný let k roku 2023, kdy by se díky technickému pokroku měla stát letecká přeprava Uber Air realitou. Ukazujeme, že okamžik, kdy si bude možné stiskem tlačítka přivolat aerotaxi, je mnohem blíže, než by se mohlo zdát, a představujeme nové skyporty, nové přepravní kabiny pro letecká taxi, nové typy letadel a mnoho dalších novinek. Program Elevate je vizí společnosti Uber, která umožní opustit hranice přepravy omezené pouze na zemský povrch a nabídne sdílenou přepravu prostřednictvím aerotaxi, která se vznesou k oblakům a budou přitom ekologická, tichá a bezpečná.“

Společnost Uber nebude aerotaxi vyrábět, ale naváže spolupráci s předními firmami v oboru, jež se zaměří na výrobu 100% elektrických letounů s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL), které se budou využívat v rámci sítě Uber Air.

Návrh letiště Skyport Uber Air v Los Angeles

Návrh letiště Skyport Uber Air v Los Angeles
foto: Uber

Australské Melbourne se jako další pilotní město připojí k americkému Dallasu a Los Angeles a stane se součástí programu plánujícího zahájení zkušebních letů od roku 2020 a zahájení komerční letecké přepravy od roku 2023.

Společnost Uber také oznámila, že uzavřela partnerství s předními australskými společnostmi Macquarie, Telstra a Scentre Group a bude pokračovat ve spolupráci se stávajícími klíčovými partnery včetně melbournského letiště, kteří společně podpoří rozvoj infrastruktury a telekomunikačních sítí potřebných k vybudování úspěšné letecké sítě pro městskou přepravu.

Společně se studiem ZEO společnosti Safran Cabin a se studiem Bipolar navrhl Uber vůbec první koncept kabiny pro aerotaxi služby Uber Air. Model interiéru kabiny, který je na summitu vystavován, si klade za cíl stát se všeobecně přijímaným standardem pro lety v letounech typu eVTOL.

AT&T bude spolupracovat se společností Uber na zkoumání potenciálu, kterým mohou sítě LTE a později i 5G přispět k rozvoji příští generace letounů eVTOL a nákladních dronů.

Kabina taxi dronu Uber Air

Kabina taxi dronu Uber Air
foto: Uber

Summit představil modely VTOL společností Aurora (dceřiná společnost firmy Boeing), Pipistrel, Karem Aircraft, Bell a nového partnera, firmy Jaunt.

Druhý den summitu představí další technologické novinky a chystané počiny společnosti Uber zaměřené na další pokrok: od hardwarových novinek pro elektrická kola a skútry přes inovace v rozvozu jídla Uber Eats až po nejmodernější autonomní vozidla. Akci svým vystoupením uzavře generální ředitel společnosti Uber Dara Khosrowshahi.

tisková zpráva

2 Comments on “Pro Uber budou nově létat i přepravní taxi drony, v Melbourne v roce 2023”

  1. Jo vono to ještě ani neexistuje a za 3 roky už to bude
    Jo vono to ještě ani neexistuje a za 3 roky už to bude vozit lidi nad městem. Podle toho jak dlouho se vyvíjí a testují obyčejný letadla, natož ty pro pasažery, tak odhaduju že todle je ale sakra přehnanej termín, speciálně pokud se jedná o nový typ letadla i pohonu.

    Počkám až jich pár popadá a pak se teprv rozhodnu zda to toho někdy vlezu.

Napsat komentář