Pražská plynárenská a ÚJV Řež budou spolupracovat na rozvoji vodíkových technologií

Akciové společnosti ÚJV Řež a Pražská plynárenská podepsaly ve středu 29. září v Řeži memorandum o vzájemné spolupráci v oblasti vodíkových technologií. Vývojáři z Řeže poskytnou v jeho rámci poradenství a podklady pro přípravu komplexní vodíkové infrastruktury, kterou společnost Pražská plynárenská ve svém areálu v Michli plánuje zprovoznit cca do pěti let.

Spolupráce je zaměřena na výrobu zeleného vodíku z fotovoltaických zdrojů (FVE), výstavbu vodíkových plnicích stanic a na vývoj konceptu lokální energetické soustavy, která fotovoltaiku a výrobu vodíku propojí s akumulací a dlouhodobým skladováním energie.

Zelený vodík

Memorandum rámcově vymezuje spolupráci a stává se základem pro společné aktivity obou partnerů při uplatnění vodíku v každodenní provozní praxi i při vývoji technologií pro potřeby ekologické transformace podnikové dopravy a energetiky.

„Náš společný zájem o využití vodíku jako zelené alternativy ke stávajícím technologiím vychází z přesvědčení, že ekonomicky příznivé ceny zeleného vodíku a jeho zapojení do života komerčních subjektů lze dosáhnout už v blízké budoucnosti. Společnosti Skupiny ÚJV se proto budou ucházet i o účast v návazných realizačních zakázkách,“ komentuje podpis dokumentu generální ředitel ÚJV Řež Daniel Jiřička.

Předseda Pražské Plynárenské Martin Pacovský dodává: “Jsme přesvědčeni, že vodík bude v budoucnu tvořit klíčovou součást dekarbonizované energetiky. Vodík je plyn, kdo jiný, než Pražská plynárenská by měl hrát stěžejní roli při zavádění vodíkových technologií do praxe. A to nejen v Praze, ale i v celé České republice.”

Dlouholeté zkušenosti

ÚJV Řež se vodíkovým technologiím intenzivně věnuje už přes deset let. Na svůj první český vodíkový autobus TriHyBus a neveřejnou plnicí stanici v Neratovicích aktuálně navázala záměrem vyvinout vodíkový nákladní vůz. Na projektu spolupracuje s Tatra Trucks a dalšími partnery.

Experimentální zařízení pro výrobu vodíku z FVE panelů a jeho zpětné využití v energetické lokální sítí provozuje už od roku 2012. V loňském roce v Řeži otevřela společnost ÚJV Řež i plnicí vodíkovou stanici pro malá vozidla. Zdejší tým vodíkových technologií je autorem celé řady funkčních prototypových zařízení na bázi vodíkových článků.

zdroj: tisková zpráva

3 Comments on “Pražská plynárenská a ÚJV Řež budou spolupracovat na rozvoji vodíkových technologií”

  1. Pokud jsem sledoval Ing. Doucka z ÚJV, tak mají nakoupené FVE panely, nakoupený vyvíječ vodíku 5 kW, velmi pravděpodobně koupili i tlakovou nádobu na 15 bar a stáčecí zařízení pro vozíky. Jediné co asi vyrobili jsou trubky, které to spojují. 15 bar není 700 bar ba ani 350 bar. Nic nechladí, nic nestlačují. TriHybus je už starý asi 10 let.

    1. Vsechny jejich reci o zelenem vodiku jsou lez. Kolik mame elektriny OZE abysme mohli vyrabet vodik v mnozstvi vetsim nez malem?! Prazska plynarenska planuje s importovanym vodikem z ruskeho zemniho plynu a vyvesuje reklamni letacky se zelenym vodikem z laboratore. Zastavme sedy vodi hned v zacatcich.

Napsat komentář