Polovinu elektřiny v Česku vyrábějí bezemisní zdroje

Od konce roku 1992 vzrostla výroba elektráren v České republice o více než 44 %, především se ale výrazně změnila struktura energetiky. Zatímco před třemi desítkami let dominovaly s více než 70 % uhelné zdroje, dnes je všechno jinak. Energetickými tahouny Česka jsou s téměř 50 % bezemisní zdroje jako jaderné a obnovitelné elektrárny. V samotném ČEZ, který se největší měrou podílí na této zlomové transformaci, činí jejich podíl dokonce 63 %. Prioritou pro ČEZ zůstává ale i nadále také stabilní dodávka energie.

Na výročí vzniku republiky bylo před 30 lety, koncem října 1992, už naprosto jasné, že společný československý stát odchází ze scény. S obnovenou českou státností se začala rodit také samostatná česká energetika. Vedle převažující uhelné základny dostala do vínku několik let fungující jaderné Dukovany zálohované přečerpávacími Dalešicemi nebo robustní a rychle najíždějící Vltavskou kaskádu.

Nové ventilátorové věže JE Dukovany. foto: ČEZ

Ale také závaží v podobě velkých rozestavěných celků – jaderné elektrárny Temelín, přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně i sotva rozjetého odsiřovacího programu na uhelných blocích. Úspěšné zvládnutí těchto úkolů umožnilo energetickou generační výměnu: nastartování postupného útlumu uhlí v českém energetickém mixu, následovanou expanzí rozvoje obnovitelných zdrojů a renesancí plánů na rozvoj jádra.

SOUVISEJÍCÍ: Spotřeba elektřiny v Česku v loňském roce stoupla

„Česká energetika se za tři desítky let existence samostatného státu zásadně změnila. Poměrně jednostrannou orientaci na uhlí nahradil pestrý mix v čele s jádrem a obnovitelnými zdroji. Dobře je to vidět i na výrobním portfoliu ČEZ, který je po celou dobu trvání samostatného českého státu symbolem spolehlivé výroby a dodávky elektřiny a tepla. Také naše zdrojová struktura se zásadním způsobem proměnila, od fosilních směrem k bezemisním zdrojům. Zatímco v roce 1992 obstaraly uhelné elektrárny 71,7 % elektřiny, jaderné zdroje 25,8 % a vodní elektrárny 2,5 %, když se podívám na čísla za loňský rok, vidím naopak 63 % vyrobených v bezemisních zdrojích,“ říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, největšího zdroje pro akumulaci energie v ČR. foto: ČEZ

Markantní rozdíl skutečně není jen v celkovém objemu vyrobené elektřiny, která vstříc rostoucí spotřebě a díky růstu významu elektřiny na celkové spotřebě energií vzrostla z 59 TWh v roce 1992 až na loňských více než 84 TWh. Největší část elektřiny vyrobené dnes v České republice, loni celkově přes 48 %, pochází z jaderných a obnovitelných zdrojů.

Uhlí totiž průběžně vyklízí pozice, do roku 2000 jen ČEZ odstavil celkově přes 2000 MW a jen za poslední tři roky to bylo asi 1500 MW. ČEZ plánuje do transformace teplárenských lokalit investovat v nejbližších letech odhadem 30 až 40 miliard korun. Kromě nízkoemisních zdrojů tepla tu vznikají nebo vzniknou například fotovoltaické elektrárny, bateriové systémy, datová úložiště a další prvky moderní energetiky. To vše při dodržení závazků v dodávkách stabilní elektřiny i tepla.

Jádro postavilo nový blok, slunce a vítr počítaly stonásobky 

Kde jsou naopak kořeny expanze české bezemisní elektřiny? Modernizace, využité projektové rezervy a nasazení technických novinek, to všechno umožnilo zvednout výkon každého ze čtyř dukovanských bloků z původních 440 MW na 510 MW. Podobně se dařilo i v Temelíně, kde díky novým separátorům a dalším úpravám oba bloky posílily z 981 na 1125 MW.

Strojovna komplexně zmodernizované vodní elektrárny Kamýk. foto: ČEZ

„Dnes tak máme v jaderných elektrárnách o téměř 570 MW vyšší výkon, prakticky se nám povedlo postavit jeden nový blok. Podobným způsobem, kdy bez záborů půdy a vlivu na krajinný ráz modernizacemi zvyšujeme účinnost současných elektráren, postupujeme i v hydroenergetice. Na přechod do éry moderní energetiky jsme připravili 40 soustrojí na více než 22 vodních elektrárnách s celkovým výkonem přes 1400 MW, tj. zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany,“ vypočítává Daniel Beneš investice, které se zúročují už dnes.

Vodní elektrárny byly před 30 lety v Česku prakticky jediným široce rozšířeným obnovitelným zdrojem. Fenoménem, který ukázal sílu až po roce 2000, se staly zdroje využívající vítr a slunce. Větrné elektrárny předvedly od roku 2003 stonásobný růst, fotovoltaika si na svou šanci počkala ještě o pět let déle, ale pak vylétla 600násobně. ČEZ chce k tomuto snažení přispět svým dílem, v nových obnovitelných zdrojích plánuje do roku 2030 vybudovat 6 tisíc MW výkonu.

Solární střecha parkoviště v Dukovanech. foto: ČEZ

A aby tyto elektrárny v případě nepřízně počasí uměl čím nahradit, připravuje ve stejném výhledu dalších 300 MW úložných kapacit: v bateriích, přečerpávání a dalších formách úložišť. Kontinuitu na straně stabilních bezemisních zdrojů má zajistit jaderná energie, vedle výstavby nového bloku dukovanské elektrárny chce ČEZ jít i cestou instalace malých modulárních reaktorů.

Zásadní změna české energetiky se také překlápí do dramatického zmírňování jejího dopadu na životní prostředí. Elektrárny pod vlajkou ČEZ snížily jen za posledních dvacet let emise o téměř 60 %, na 0,29 t CO2e/MWh v roce 2021. Do roku 2040 chce Skupina ČEZ dosáhnout klimatické neutrality.

zdroj: tisková zpráva

40 komentářů u “Polovinu elektřiny v Česku vyrábějí bezemisní zdroje”

   1. pre Drbochuja: To mohlo ak chcelo byt cez zimu bez elektriny. Ale ano urcite by bol svet zachraneny tvojou (urcite bezemisnou) kogeneraciou 😜

    Nastastie u vas mate politikov ako tento drbovycuc, takze preto bezemisne zdroje mat nebudete. Mozte to skusit na Rakusakov a kupovat energiu inde. Stale mam v ponuke nucleostop za zvyhodnenu cenu pre zelenych retardov.

      1. Spousta keců, ale dneska jsem si dovolil požádat lékaře o oční antibiotickou mast, protože se mi tam dostal prach i přes ochranné brýle.
       Stručně řečeno, ve 21. století neseženeš v ČR ophthalmoframykoin, maxitrol, tobradex… prostě nic.

       Až nedostatek vzroste 10x, emigrace nebude otázka volby, ale existenční nutnosti.

       1. Cina nedodava potrebne komponenty na vyrobu. Bohuzel nasi manazeri uz vsechno prevedli do Ciny a ted se ukazuje jejich debilni strategie. Snad jim lidi nakopou koule a oni vrati vyrobu zpet do Evropy. Cina i ruzzko jsou nasi nepratele a urcite neni dobre jim davat nase klice.
        Predpokladana vyroba dle SUKL od 30.11.2022.
        sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0001076&tab=available

        1. pro Bambule… Souhlas s nutností lokální produkce… Ale počkat – kdybys tohle řekl před 15ti roky, byl bys ,,antiglobalizační rudá špína“…A jó vlastně, ty si to zabalil do války civilizací… Tak to je všechno v pořádku 👍😃😁

        2. vostep. Je rozdil, kdyz se v Cine vyrabi obycejne spotrebni zbozi bez moznosti nejakeho strategickeho vydirani a zbozi strategickeho vyznamu. Leky zajiste patri do te druhe skupiny. Snad uz kazdy vidi jake cile komunisticka Cina sleduje a v tomto kontextu neni dobre pocitat kratkodobe financni uspory, protoze ty jsou vykoupeny zavaznymi problemy v budoucnu. Stejne jako strategicke suroviny z ruzzka, tak klicove produkty z Ciny nejsou dobra volba. To tvrdim dele nez 15 let. Aktualne se Cina snazi koupit cast hamburskeho pristavu. Snad vsichni jsou proti, ale socialisticky kancler to prosadil. Ten stejny zradce ktery blokuje dodavku tanku na Ukrajinu. Jak nemecka spd, tak i ceska jsou hnizdo ruzzkych a cinskych kolaborantu.

        3. Nesir nenavist blbecku!!! Do Ciny sa to prestahovalo preto, lebo keby sa to vyrabalo tu, tak si to nemozes dovolit kupit ani ty.

        4. pro XBlb … zkouším si představit, jaký musí být život s tvojím mentálním omezením… Jsi jako šachista, co nevidí dál než na jeden tah dopředu… Musí to být vážně náročné a smekám cylindr, že se i přes svůj handicap zapojuješ do poměrně náročných debat.😆😁

        5. pre Drbochuja: Ano to je pravda, nepozeram sa na taky, kde dostanem mat debilko. Sa sa zas divim, ze clovek s vasimi schopnostami sa tvari ako niekto kto tomu vsetkemu rozumie a ked mu da niekto otazky aby podlozil svoje argumenty tak zacne hejtovat lebo samozrejme ziadne nema. Divim sa tiez ze vy a ludia ako vy (zelenaci v politike) maju tolko drzosti hovorit inym aby skocili do priepaste s tvrdenim, ze je tam most a ludia ho iba nevidia a este pocas padu im budu rozpravat o tom moste. Divim sa, ze clovek s tak smutnym zivotom aky zijete vy, sem musi chodit hejtovat inych, lebo sam nevie diskutovat, argumentovat, nevie sa slusne spravat ale ba obsedantnu poruchu ked ma niekto iny nazor ako on sam a je jedno ci ho ma podlozeny argumentami alebo nie. Takze ak by sme mali zobrat do uvahy vasu analogiu so sachom a kedze vy podla svojho tvrdenia vidite tahy dopredu, na kolko tahov dostanete mat?

         Odpovedat nemusite, lebo vasa odpoved bude iba tupa narazka na mna ale ak si chcete urobit dobre svojmu egu (ano iba o to vase ego tu ide). Tak prosim. Truhlikov ako vy je po internete kvantum. Hovno dokazali a hovno dokazu. Vy ste naozaj skvely prototyp zeleneho politika aj s Leodebilom. Cim hlupejsi tym lepsie 😉

        6. pro XBlb… já že sem chodím hejtovat?! .. Kdyby se mi chtělo, mohl bych najít tvůj komentář, kde se vytahuješ, že sem TY chodíš nasírat ,, zelenáče“.. kromě toho že jsi XBlb, jseš taky XPokrytec.😜

        7. Ano, s tím se dá souhlasit, děkuji za odkaz.
         Jinak jsem koukal na dnešní stav na ukrajinském bojišti a zhrozil jsem se. Ukrajina převzala Ruskou taktiku a pokouší se za každou cenu prorazit v předem předpokládaných směrech a vyčerpat ruské jednotky opakovanými frontálními útoky. Ukrajinské ztráty jako důsledek této taktiky a ruského dělostřeleckého ostřelování jsou naprosto otřesné. Některé jednotky, a lze to dohledat i na UA zdrojích, utrpěly ztráty i 70% mužstva, jiné byly zcela zničeny. V útocích ale pokračují další a další přisouvané posily. Opět se zopakoval masakr u výšiny u Kisilevky.
         A západní média mlčí a věnují se pouze ruským útokům na infrastrukturu. Neuvěřitelné.

        1. V Singapuru je dost přelidněno. Musel bys být hodně dobrej abys sehnal lepší práci než čištění hajzlů. S nadupanou peněženkou je dobře skoro všude, ale vydělávat tam a utáhnout bydlení už tak snadné není.

     1. pro Runnču…Jak to vidíš s dalším vývojem v GB? … Viděl jsem krátký dokument od nezávislého novináře a některé informace jsou fakt šokující a až dystopické. Jen zmíním prozatímní důsledek: Už jen 36% Britů považuje brexit za správný krok a 52% ho vidí jako omyl…. Připomínám že nejsem extra fanda EU – při hlasování o vstupu jsem volil NE (a pořád myslím, že vstup byla chyba) , při případném dnešním hlasování bych se zdržel (doma).

      1. Vystoupení z Evropské Unie pro Velkou Británii znamená problémy způsobené demontáží evropských procesů. Před Brexitem jsem to odhadoval na 8-10 let ekonomického a společenského „chaosu“, kdy se budou střídavě prosazovat oba názorové proudy – probritský pravicově liberální a prounijní neobolševický.
       Nicméně po tomto období očekávám období silné prosperity díky odvrhnutí restriktivních regulací.

       Volil jsem pro vstup do Evropské Unie ustanovené Maastrichtskou smlouvou a členství ČR jsem považoval za skvělý krok.
       Německem vypracovaná Lisabonská smlouva je pro mě nepřijatelná a její přijetí bez referenda považuji za neústavní, protože zásadním způsobem změnila právní řád České republiky. Způsob jejího prosazování po fiasku referend k Evropské ústavě je momentem, kdy jsem pochopil, že fašismus je v Evropě opět na vzestupu.

       Volil bych bez zaváhání pro vystoupení ČR z EU postavené na Lisabonské smlouvě.

       1. pro Runnču …Palec nahoru za upřímnost, a taky za zdůraznění mojí prozíravosti ( verzus tvoje neprozíravost 😉) …
        K věci: Chápu, že zauzlovat provaz je mnohem jednodušší, než uzel rozmotat… Nebylo by nakonec nejlepší ten šílený byrokratický Moloch přestavět na něco reálně užitečného??..

        1. Prosim vas kdo je to Runnca? To zni jako nejaka roztomila prezdivka.

        2. Toto se v historii nikdy nepodařilo. Každá umírající říše se o to pokusí, ale vntitřní procesy postavené pro mocenská centra, která se odmítnou vzdát vlivu, to zabijou.

         EU Perestroika nemá šanci uspět, takže jediná cesta je destrukce, a začít znova, například v paralelní struktuře.

        3. pro Runnču… možná máš pravdu
         .. případné rozhodnutí nechám na ostatních, jednoduše nevím co bude správná volba…

        1. Oni to tam maji vsechno jinak. I ta jejich anglictina zni jinak nez ta na CNN.

    1. pro XBlb… ,, Moje“ 100% OZE řešení by mohlo být funkční úplně stejně jako ,, tvoje“ jaderně štěpné… Spekulativně CO BY KDYBY…Já věřím, že jsou (byly) uskutečnitelné obě bezemisní řešení energetických potřeb… Ty jsi si ovšem jist svojí jedinou atomovou pravdou…
     Jsi neuvěřitelně omezený a nafoukaný fanatik… Opravdový XBlb 🙄😳😱

        1. Neprovokuj, nebo ti budu říkat ,,Čokočíčo“ 😃😉

Napsat komentář