ČEZ chce být uhlíkově neutrální do roku 2040

ČEZ potvrdil závazek do roku 2030 zprovoznit obnovitelné zdroje o výkonu 6000 MW. Firma chce být uhlíkově neutrální už do roku 2040 místo původního 2050.

Ministerstvo životního prostředí a Skupina ČEZ uzavřely Memorandum o spolupráci v ochraně klimatu, energetiky a některých souvisejících oblastech. Obě strany budou spolupracovat na komplexní dekarbonizaci všech segmentů české ekonomiky. ČEZ se zároveň zavazuje urychlit dosažení uhlíkové neutrality svých provozů o 10 let.

Závazek přijatý v rámci Pařížské dohody původně přepokládal tento milník až v roce 2050. Ministerstvo bude usilovat o to, aby společnosti jako ČEZ v jejich přechodu na klimatickou neutralitu podpořilo, především v oblasti výstavby obnovitelných zdrojů energie jako například inovativní fotovoltaiky a agrivoltaiky.

Dokument, který navazuje na více než desetiletou mimořádnou spolupráci obou stran, dnes v kulisách plovoucí fotovoltaické elektrárny ve Štěchovicích slavnostně podepsali ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Dnešní snahou MŽP je co nejvíce finančně i legislativně podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie, především z Modernizačního fondu, ale i dalších našich dotačních titulů. V kontextu války na Ukrajině se zřetelně ukazuje, že Česká republika nemá na co čekat. K zajištění energetické bezpečnosti a nezávislosti musíme v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu transformovat českou energetiku směrem k čistým zdrojům energie, které nezatěžují životní prostředí lokálními emisemi ani emisemi CO2. V ČEZ máme partnera, který si to dobře uvědomuje a který chce své ambice v dekarbonizaci ještě urychlit,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Hlavními recepty jsou podle Memoranda vedle masivní podpory rozvoje obnovitelných zdrojů také dlouhodobá a stabilní podpora provozu a dalšího rozvoje jaderné energetiky, včetně malých modulárních reaktorů. Celý proces má také výrazný sociální aspekt, proto je nutné průběžně využívat příležitosti ke zlepšení životních podmínek regionů, které čeká strukturální transformace vzhledem k útlumu uhelného průmyslu. Pro zabezpečení plynulého procesu proměny uhelných regionů má MŽP ve své gesci Operační program Spravedlivá transformace.

„Chceme budovat energetiku cenově dostupnou, bezpečnou, bezemisní a nezávislou. Jsou to věci, které se nevylučují, ale jdou ruku v ruce. Jako největší provozovatel obnovitelných zdrojů v Česku chceme jít příkladem všem ostatním energetikám i v budoucnu. Zavazujeme se proto, že uhlíkové neutrality našeho výrobního portfolia v České republice dosáhneme už do roku 2040, a to plně v souladu s cíli vyplývajícími z naší aktualizované strategie VIZE 2030 Čistá Energie Zítřka. Počítáme především s masivními investicemi do širokého spektra bezemisních projektů – v čele s 6000 megawatt nových obnovitelných zdrojů energie do roku 2030, novými jadernými bloky v Dukovanech a Temelíně nebo rozvojem malých modulárních reaktorů v areálech klasických elektráren. Zrychlujeme také budování infrastruktury pro elektromobilitu a do budoucna počítáme i s výrazným zapojením vodíku,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Pokračovat bude také spolupráce v oblasti vzdělávání, výchově a osvětě vyzdvihující udržitelný rozvoj, kooperace v environmentálním poradenství nebo výsadbě zeleně. Mimořádná spolupráce ministerstva životního prostředí a ČEZ se datuje již od roku 2010, kdy obě strany podepsaly Prohlášení o strategické součinnosti ČEZ a MŽP v oblasti ochrany ovzduší a klimatu.

Obsahovalo 21 závazků ČEZ vedoucích k významnému snížení zátěže životního prostředí a vybudování trvale udržitelné energetiky. V prioritní oblasti snižování emisí oxidů dusíku, oxidů síry a tuhých znečisťujících látek naplnil ČEZ původní stanovené závazky s velkou rezervou již v roce 2016 a v trendu pokračoval i nadále. Díky tomu nebyly do ovzduší vypuštěny stovky tisíc tun emisí.

zdroj: tisková zpráva

14 Comments on “ČEZ chce být uhlíkově neutrální do roku 2040”

  1. Chybí mi jakákoliv zmínka o podpoře diverzifikované akumulace. Možností je mnoho a nebylo by na škodu pomalu začít ověřovat, které z nich jsou v našich podmínkách více/méně vhodné. Štěpení jádra je dneska už jen předražený krok zpět (nemluvě o rizikách)…No a ,,v budoucnu vodík“ jsou jen prázdná slova…
    Vypadá to, že primárně půjde o výkrm dalších solárních vepřů 🥴

      1. Taky si myslím, že když už někoho přeplácet (ač samozřejmě ideální by bylo, kdyby všechny ceny byly vždy jenom přiměřené), tak raději solárního barona, jehož elektrárna nijak nepoškozuje okolí, než uhlobarona, jehož elektrárna nám všem ničí ovzduší a klima.

        Jinak jsem rád, že ČEZ takto jasně nastavil své kormidlo (kéž by i Vláda dokázala takto přemýšlet a jasně se zavazovat na dlouhé roky dopředu).

        A k tomu vodíku…jsem z Hradce Králové, jenž (společně třeba s Pardubicemi) je napojený na dálkové vytápění z elektrárny Opatovice nad Labem (ve vlastnictví Křetínského), které prozatím jedou na uhlí. Přičemž se prý uvažovalo o přeměně elektrárny na plyn. Což se teď v důsledku války na Ukrajinu ukázalo jako víceméně nerealizovatelný či minimálně ekonomicky neefektivní plán. A jak jsem tak v poslední době z médií zaznamenal, uvažuje se tu nyní o vybudování dokonce geotermálního zdroje tepla (viz například zde mapa s geotermálním potenciálem v ČR: https://mapy.geology.cz/geotermalni_potencial). Čili bych mezi možnosti, které tu v ČR máme, nestavěl kromě solárních, větrných a vodních elektráren už jenom vodík a jádro (souhlas, jádro je předražené a je krokem zpět), nýbrž například i ta geotermální energie může být překvapivě taky zajímavá.

        1. Pro Schuma… technicky to vidíme hodně podobně, ale ta tvá politická slepota 😎 Tak že ty sice víš, co by ,,bylo samozřejmě ideální“ , ale přesto ti vlastně ani nebude vadit nějaká nová velká zlodějina…
          A lidi jako ty (vy) si připadají jako inteligentní elita vysoko nad většinovou společností…Hmmm

          1. Do doby, než si všichni budeme vyrábět všechnu energii sami ze svých vlastních zařízení, za ni budeme muset někomu platit. A když říkám, že by bylo samozřejmě ideální platit jenom v přiměřených cenách, tak se tím snažím dát najevo pouze to, že to považuju za utopii, jelikož tak svět nikdy nefungoval a asi ani nikdy fungovat nebude (je mi známo, jak byznys v ČR, ale stejně tak i všude na světě, funguje). Takže se mi nesnaž podsouvat, že by mi nějaká nová velká zlodějina nevadila. Samozřejmě že vadila. Ale dost těžko tomu nějak zabráním.

            1. Zcela jistě ne.
              V mainstreamu nelze přehlídnou stále silněji se ozývající hlas volající po vyšetřování a procesu s aktivisty sabotujícími národní hospodářství a ohrožující energetickou bezpečnost republiky.

              Znova opakuji historickou lekci – napínání struny nevyhnutelně vede k revoluci. A EU k ní má parádně našlápnuto. V podstatě se už jen čeká na spouštěč.
              Mohla to být střela, co o kousek minula šestnáctiletého farmářského synka.
              Může to režimové opatření, které určí, zda bude mít váš zaměstnavatel na vaši výplatu nebo vy doma teplo.

              Už se to blíží…

              1. Zrovna na idnes jsem si všiml, že diskutující vyjadřují velkou shodu v různých tématech, ale když je u toho samého článku anketa (tedy větší anonymní vzorek) výsledek zdaleka není tak jednoznačný…
                Tak že podle mně uřvanci, které nejde považovat za Vox populi…
                A příklad holandských protestů je zajímavý. Tam idnes vyloženě manipuluje a podle mně jde o Babišův boj za zachování nesmyslně rozdělovaným dotacím (mimochodem: tady–u holandských dobytkářů– najednou nevaděj že 😃)

              2. Revolucia nikdy neprisniesla nic dobre. Takze pravdu povediac sa netesim. Prilis rychle zmeny sposobuju chaos. Tak ako pri
                EV tak ani keby sme chceli nasadit nove JE nemame sancu to spravit rychlo. Navyse Francuzke JE zastaravaju (dosahuju zivotnost) a boli postavene v rovnakom obdobi takze ich zivotnost dojde prakticky naraz. Myslim, ze nam zacinaju dochadzat moznosti.

Napsat komentář