Spotřeba elektřiny v Česku v loňském roce stoupla

Spotřeba elektřiny rostla v roce 2021 u všech typů odběratelů. Stoupla u domácností, malých podniků i velkoodběratelů.

Nejsilněji meziročně rostla spotřeba elektřiny v dubnu, který byl v roce 2020 silně ovlivněn proticovidovými opatřeními, a to o 22 %. Naopak nejnižší příspěvek mělo září, které bylo jedním z pouhých dvou měsíců, kdy spotřeba loni meziročně klesla. Statistiky vyplývají z údajů ČEZ Distribuce. Distribuční území Skupiny ČEZ činí cca 66 % území České republiky, takže jsou tato data dobrým indikátorem vývoje spotřeby v celé ČR.

„Spotřeba elektřiny v Česku rostla v loňském roce napříč všemi segmenty. Z hlediska českého hospodářství je to dobrá zpráva, protože jde o znak zvyšující se ekonomické aktivity. Podniky získávají zakázky, a tím pádem více vyrábějí,“ hodnotí loňský rok generální ředitel ČEZ a 1. viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Daniel Beneš.

Spotřeba meziročně stoupla ve všech čtyřech loňských kvartálech. 

1Q2Q3Q4QCelkem
+4,2 %+15,1 %+1,8 %+2,0 %+5,4 %

„Struktura spotřeby ukazuje jednoznačný růst ve všech sektorech. Zatímco předloni spotřeba u největších odběratelů oslabila, nyní už pozorujeme jednoznačně růstový trend. Zejména velký průmysl rychle přidal, což probudilo i menší podniky, které fungují jako subdodavatelé,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

DomácnostiVelkoodběratelé Maloodběr Celkem
+9,5 %+4,4 %+0,5 %+5,4 %

Spotřeba v roce 2021 stoupla nejen oproti roku 2020, ale i v porovnání s před-covidovým rokem 2019. Konkrétně se oproti roku 2019 zvýšila o 1,9 %. Je to zejména vlivem příspěvku domácností. Spotřeba mezi velkoodběrateli byla v roce 2021 oproti roku 2019 cca o 3 %a nižší.

zdroj: tisková zpráva

41 Comments on “Spotřeba elektřiny v Česku v loňském roce stoupla”

      1. „Máme pravomoc zastavit jakékoli auto a zkontrolovat zavazadla a tak dále. Když tam najdeme nějaké nadlimitní množství paliva/zboží, tak samozřejmě se bude doplácet spotřební daň z toho, co je přes limit a případ půjde ke správnímu řízení. Bude vystavena ještě pokuta,“… 😉

          1. Vlastní je z většiny MVM, což je obdoba našeho ČEZu. Ale podstatné je něco jiného – v Maďarsku kromě evropského vnitřního trhu s elektřinou zvaného „volný trh“, existuje ještě paralelní tzv. komunální trh energií.
            EU pravidla jsou nastavena tak, aby bylo zakázáno komukoliv bránit připojit se na ten „volný“. Ovšem jaksi se nepočítalo, že na tomto trhu budou ceny 10x vyšší, než na komunálním trhu.
            Maďarsko sice nesmí bránit obchodování na volném trhu, ale současně mu nic nebrání prostřednictvím státem vlastněného MVM svoji vlastní spotřebu realizovat na trhu komunálním.

        1. maji 15 letej kontrakt na 4,5 miliard rocne, prumerna spotreba Madarska je rocne 10-11 milaird kubiku, a mimochodem 3,5 miliardy jim doputuje prez Bulharsko a Srbsko, a 1 miliarda od Rakusanu, v obou pripadech plati za transfer a v pripade te miliardy prez Rakusany to jde normalne prez burzu a jen samy sobe vesmes preprodavaj danej kontrakt, oproti spotovym cenam tehdy na Nemecke burze nakoupili o cca 10 eur levneji, na celejch 15 let fixni cena, a v soucasne chvili je cena plynu o cca 25 eur niz nez oni podepsaly kontrakt, vidle jim dohoho lidove hodila EU a USA kdys dovezli ty tankery se skapalnenym plynem, takze Madar coby soucast EU si asi neuvedomil ze v EU se stihli dostavet dva terminaly na skapalneny plyn a dostavujou se dalsi dva, takze Madar dlouhodobe na tom kontraktu prodela zato Rus na tom dlouhodobe vydela a za nesmyslnou cenu bude Madarovi dodavat 15 let predrazenej plyn 😀

          tohle si muzes dohledat na jakymkoliv portale o energetice

          1. Saman, Můžete být s tou cenou konkrétní, já jsem se dočetl::: Maďarský premiér Viktor Orbán se sešel v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Očekává vyšší dodávky plynu. Maďarsko ho už teď kupuje pětkrát levněji, než je jeho tržní cena::::: 2.1.2022 Idnes/zpravy/domaci/viktor-orban-cesta-do-ruska-nato-plyn. :::::Já jsem se vždy domníval, že hlavně pro průmysl,ale i domácnosti, jsou důležité dlouhodobě stabilní ceny energií, a pro producenty plynu pochopitelně také.

  1. Včerejší dohoda Rusko-Čína bude znamenat v horizontu dvou až pěti let růst cen energií pro říši o desítky procent.
    A navíc nastane zajímavá situace – v říši budou země, které budou mít energie 10x lacinější, než jiné.
    Říše prostě i nadále seká jednu politickou chybu za druhou. Místo aby Rusko přitahovala, tvoří vnějšího nepřítele.

    1. Rusko je nepritel odjak ziva. Kamaradit se se zlocinci nebylo nikdy dobre. Cela desetileti zapad financoval rusaky a ted se ty chyby nescitaly. K zablokovani agresivnich rusaku melo dojit hned po rozpadu cccp. Hezky se melo nechat vyhnit. Bohuzel rusky generalove zacali rozprodavat jaderny arzenal aby meli co do huby a proto zapad podporil rusaky jidlem a penezi. Chyba obrovska. USA mely tenkrat vymenit vsechny jaderne zbrane za vodku. Nebylo by ani rusaku, ani zbrani. Mohl byt klid.

    2. Další desítky procent? To už se návratnost FVE zmenší snad na rok. 😀
      Možná to pomůže i tomu v dnešní době ekonomickému nesmyslu jménem nové velké jaderné reaktory.

      No pokud se bavíme o silovce, tak 10 násobný rozdíl je blbost leda že by nějací „vlastenci“ přestříhali dráty mezi hranicemi.

      Spíše je teď zajímavá cena ropy, která přesáhla už 90 USD. Světové zásoby jsou na nejnižších úrovních za 5-7 let, OPEC+ nedokáže dodržet ani vlastní pomalý plán navyšování těžby. USA těžaři ukousnou větší kus koláče, ale také jedou skoro na maximum. Když k tomu navíc přidáme, že v půlce světa jsou ještě nějaké restrikce a před námi je letní motoristická sezóna, tak se máme na co těšit. Nejvíc na tom bude bita samozřejmě Čína jako největší světový dovozce ropy. Vůbec by mě nepřekvapil benzin nad 50 Kč za litr jako nový normál.

        1. Že by to bylo tím, že stoupne poptávka a tím stoupne i cena a než se roztočí kola kapitalismu a globalizace, tak to potrvá pár let? 😀

          Samozřejmě těm, kteří si FVE postaví dnes nebo dokonce kteří postavili 2019-2021, tak těm bude úplně ukradené kolik bude aktuální cena panelů třeba v roce 2025 a právě těm se ta návratnost investice sakra zkrátí, respektive na tom budou už těžce rýžovat.

          Zelené mozky budou odměněny nižší cenou díky vlastní FVE a manželovi vaší kamarádky možná pošlou dopis, že odstoupit od ČEZ byla blbost, ale že moc děkují za tu FVE. 😀

          1. Myslel jsem, že se bavíme o existující FVE. Že se nevyplatí nová, je jasné.
            Ale ani s návratností stávající to není tak jednoduché.
            Pes je zakopán v tom, že výdaj na FVE byl již učiněn jednorázově v minulosti a přestože cena elektřiny stoupá, s ní stoupá i inflace. A pokud se podíváme do spotřebitelského koše domácnosti, tak zdražení není 10%, ale spíše 30% a příští rok to bude dalších 20%. A pokud sis koupil elektrárnu před pěti lety, tak z každé dnes opticky ušetřené koruny se ti ve skutečnosti vrací jen 50 halířů.

            Ti co si tleskají, jak bezvadně investovali půl milionu do FVE se naprosto zásadně pletou. U dlouhodobých investic (ale i úvěrů) je naprosto klíčové zohlednit náklady obětované příležitosti a vývoj inflace. A pokud zohledníme oboje, zjistíme, že výhodnost investice do FVE se nezlepšila ani o píď. Měli raději koupit 250 tun dřeva.

            1. No já jsem mluvil o existujících, současných i budoucích FVE. To, že se nevyplatí nová je jasné jen zatvrzelým odpůrcům. Cena panelů je přes zdražení stále v současnosti okolo 12000 Kč/kWp, což dává při dnešních cenách pro koncové zákazníky opravdu krásnou návratnost. Samozřejmě za předpokladu, že většinu elektřiny spotřebuje přímo zákazník.

              Takže zase pocit 50% inflace během minulých 5 let? To už tu jednou bylo. 😀
              Realita je cca 18-22 %.

              Určitě je potřeba zohlednit náklady obětované příležitosti, ale to už se tu poměřují výnosy investic. Kdyby místo dřeva koupili BTC nebo Teslu, tak jsou také někde jinde, ale kdo to mohl vědět? 🙂

    3. tak to toho vysoce postaveneho manazera co odstrihl stredne velky vyrobni podnik od CEZu, nainstaloval fotovoltaiku a kupuje zbytek na spotu, zase vezmou zpatky ne? kdys se jim ta fotovoltaika tim navysovanim cen zaplati mnohem driv nez cekali a zajisti jim dlouhodobe mnohem stabilnejsi prumernou rocni cenu za elektrinu nez od CEZu 😀

  2. Dnes z vysoké manažerské pozice na hodinu vyhodili manžela naší kamarádky. V roce 2020 přišel s bezvadným nápadem, že jeho středně velký výrobní podnik ušetří tím, že vypoví smlouvu ČEZu, nainstalují na střechy soláry a zbytek elektřiny budou kupovat přímo na trhu. Trendy zelené řešení.
    Včera dokončili uzávěrku a dnes ráno dostal hodinu na zabalení soukromých věcí do papírové krabice.
    Jeho žena je na prášky, hypotéka na padesát a konec fixace v květnu.

    Smutné, leč podobně to určitě právě teď sčítají destíkám dalších aktivistických frikulínů.

    1. Tak jestli má konec fixace v květnu a nerefinancoval nebo neprodloužil fixaci už před rokem, když bylo naprosto jasné, že sazby porostou, tak ten vyhazov bude mít i další důvody než výpověď smlouvy u ČEZ. Samotná instalace FVE při dnešních cenách elektřiny byl určitě dobrý krok, který zkrátí návratnost možná na polovinu. Odstoupit od ČEZ bylo riskantní a nevyšlo to no.

      Má štěstí, že má takového kamaráda jako jste vy, který mu zcela jistě pomůže. 🙂

      1. Chvíli jsem musel přemýšlet nad tím, co je podstatou tvého dotazu. Pak mi došlo, že většina místních elektrických šroubováků naprosto netuší, jak se vyhazují z firem lidi ve vyšších pozicích.
        Takže milé děti – management je odejit vždy okamžitě. Zabal se a jdi. A to bez ohledu na to, jestli je na normální nebo manažerskou smlouvu. Dostane krabici na osobní věci, odevzdá vybavení, přístupy, podepíše výstupní protokol a za hodinu je před budovou. Následně dostane překážky v práci a dotáhne se výpověď, dohoda nebo ukončení smouvy a odpovídající počet platů.

Napsat komentář