Podpora moderní energetiky může rozhýbat českou ekonomiku

Jedna státní koruna vložená do podpory kvalitních budov a obnovitelných zdrojů vybudí celkovou investici dvě až čtyři koruny.

Svaz moderní energetiky, Šance pro budovy a Národní centrum energetických úspor společně přicházejí se sérií opatření, která mají dlouhodobý pozitivní efekt na českou společnost a zároveň rozhýbou ekonomiku zasaženou krizí spojenou s pandemií COVID-19. Česká vláda mezitím ale dělá pravý opak.
foto: mrganso, licence Pixabay

Návrhy kladou důraz zejména na odvětví navázaná na stavebnictví a jeho subdodavatelské sektory a přinášejí nové zakázky, pracovní místa a další navazující investice.

Opatření zároveň odrážejí současnou pozici Evropské komise a většiny evropských států, které považují zelené investice za „motor“ pro oživení zasažených sektorů evropského hospodářství.

Jedna miliarda investovaná z veřejných prostředků do kvalitních budov nebo moderní energetiky vybudí celkovou investici 2 až 4 miliardy korun. „Evropa chce být velmocí v technologiích založených na 3D: dekarbonizaci, digitalizaci a decentralizaci. Iniciativy směřující k zintenzivnění investic do těchto odvětví současnou koronavirovou krizí neutichly, ale naopak zesílily. Evropa pracuje na tom, aby získala v environmentálních technologiích komparativní výhodu, dobře si totiž uvědomuje konkurenci nejen ze Spojených států, ale zejména z Číny. Evropská komise už deklarovala, že těmto investicím zajistí maximální prioritu. Česko nesmí zůstat pozadu a musí tyto příležitosti využít,“ říká programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Mezi navržená podpůrná opatření patří například:

  • Ponechání dostatečného množství prostředků ve stávajících programech na energetické inovace, obnovitelné zdroje a energeticky úsporné renovace budov a zajištění plynulého přechodu do programovacího období 2020–2027, tak aby stát umožnil kontinuitu čerpání prostředků;
  • Podpora vysoce úsporných novostaveb s kvalitním vnitřním prostředím, například těch, které jsou adaptovány na změny klimatu;
  • Příprava masivního programu energetické renovace vládních budov;
  • Přeřazení technologií, materiálů a prací pro využití obnovitelných zdrojů energie, energetického řízení budov a úspor energie do 10% snížené sazby DPH;
  • Příprava technologicky neutrální podpory pro čisté či nízkoemisní zdroje v dodávce elektřiny či tepla, zejména formou aukcí, odstranění překážek při výstavbě účinných kogeneračních jednotek.

Energeticky úsporné stavby

Navržená opatření mají bezprostřední pozitivní dopad na sektory zasažené současnou krizí, například stavebnictví, reality, projekční přípravu, elektrotechniku, instalaci vzduchotechniky, systémy řízení budov a řadu dalších subdodavatelských odvětví.

„Stavebnictví bude současnou krizí velmi zasaženo a je potřeba ho cílenými kroky podpořit. V prvé řadě je potřeba i pro období po roce 2020 zachovat programy podporující energeticky úsporné budovy ve všech segmentech: pro bydlení, ve veřejné sféře i podnikatelských aktivitách. Potenciál těchto programů je ale oproti současnosti dvoj až trojnásobný, k tomu postupnými kroky je potřeba jej využít. Dnes takové kroky představujeme,“ vysvětluje ředitel Šance pro budovy Petr Holub.

Dalším krokem je energetická renovace stávajících budov v majetku státu, který by měl následovat probíhající projekty v krajích, městech a obcích. Stát by měl ukázat své přesvědčení o správnosti snižování provozních nákladů zaváděním energeticky úsporných a efektivních řešení.

Spíše opak je pravdou. Podle podsedních dostupných dat nesplňuje 586 budov ze 771 ústředních vládních budov požadavky na energetickou náročnost.

„Na základě výpočtu Deloitte z roku 2018 tak stát utratí za energie v těchto budovách zbytečně 500 milionů korun ročně. Další státní budovy nejsou ve výpočtu centrálních institucí vůbec zahrnuty, protože údaje o nich chybí. Pokud by podobný poměr platil pro všechny veřejné budovy a byly by v obdobném stavu jako ty státní, šlo by o zbytečnou ztrátu 12 miliard korun ročně. Závěry studie platí i dnes, efektivní modernizace veřejného majetku je klíčem k získání budoucích finančních prostředků a oživení ekonomické aktivity,“ říká manažer strategických projektů v energetickém oddělení Deloitte ČR Miroslav Lopour.

„Pro restart ekonomiky se dnes doslova nabízí možnosti, které má český stát u vlastních budov. Vláda by měla jít příkladem a podpořit oblast stavebnictví masivním programem revitalizace vládních budov. Nicméně ozdravný proces, kterým by měla projít většina veřejných budov, stojí a padá na krajích, městech a obcích. A tam bude také možné vidět největší efekt dopadu na místní ekonomiku, menší a lokální stavební firmy, řemeslníky, OSVČ. Jen pokud se spojí aktivity státu, krajů a municipalit, bude možné naplnit evropské cíle v oblasti energetických úspor, se kterými má Česká republiky problémy. Vhodným postupem jsou výběrová řízení na projekty formou energetických úspor se zárukou (EPC). Zároveň je potřeba dále odstraňovat administrativní a byrokratické překážky, které vypisování těchto projektů brání,“ doplňuje ředitel Národního centra energetických úspor (NCEÚ) Martin Boruta.

Velký prostor je například ve státních nemocnicích, které jsou rozsáhlými a energeticky náročnými objekty, kde lze uspořit i polovinu nákladů na energie.

Obnovitelné a nízkoemisní zdroje

Stát by neměl zapomínat ani na obnovitelné nebo nízkoemisní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. Mezi domácnostmi i podniky roste zájem o střešní fotovoltaické elektrárny, což potvrzují i statistiky Nové zelené úsporám (NZÚ) a podané žádosti v rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), jejichž počet během současné pandemie dál rostl.

Mnohem větší boom však probíhá například v sousedním Polsku, kde jsou nyní velkým trendem fotovoltaické instalace na střechách veřejných budov. Polsko rovněž loni vytvořilo program „Mój Prąd“ (Můj Proud), na jehož základě je možné uplatňovat na mikroinstalace (do 150 kW) sníženou sazbu daně z přidané hodnoty ve výši 8 %. Česko by se zde mohlo inspirovat a přeřadit menší zdroje do snížené sazby 10% DPH.

Zároveň je potřeba napravit chyby vládou nedávno schválené novely zákona o podporovaných zdrojích energie, která není technologicky neutrální. Je sice nutné přivítat, že Česko má konečně ucelený návrh aukčních systémů pro podporu obnovitelných zdrojů, tento návrh však zcela opomíjí přínosy fotovoltaiky pro výrobu ekologické elektřiny. Česko je v tuto chvíli jediným státem V4, který s aukcemi fotovoltaik nepočítá.

Ekonomové pak vidí v rozvoji obnovitelných zdrojů v rámci očekávané dekarbonizace přínosy v podobě nových pracovních míst. „Navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie při výrobě elektřiny, zejména z fotovoltaických a větrných elektráren, by mělo pozitivní dopad také na zaměstnanost. Mohlo by vzniknout až 33 tisíc pracovních míst a HDP by se mohlo zvýšit až o 7 %,“ vypočítává hlavní ekonom Deloitte ČR David Marek.

„Solární elektrárny lze realizovat na brownfieldech, například na ploše bývalých skládek nebo na místo chátrajících průmyslových areálů. Tím tyto jinak nevyužité pozemky naleznou své uplatnění a jejich hodnota se bude zvyšovat. Na domácím trhu existuje řada firem, které v současné době vytipovávají vhodná místa pro výstavbu právě na průmyslově znečištěných lokalitách,“ doplňuje Sedlák.

Protahování účinnosti novely stejného zákona zároveň zablokovalo rozvoj kogeneračních jednotek, které jsou v současnosti nejúčinnějším a nejekologičtějším způsobem výroby tepla.

Až do roku 2022 tak hrozí nemožnost výstavby kogeneračních jednotek nad 1 MW objemu, když tato blokace trvá již od roku 2017. Výstavba kogenerací přitom podporuje nejen stavební a instalační firmy, ale přímo samotné výrobce, protože Česko patří ve výrobě kogeneračních jednotek mezi světovou špičku.

Tento pat lze přitom odblokovat jednoduchým opatřením. Evropská komise již dříve udělila výjimku pro výstavbu projektů kogenerací až do výše 75 MW. Tyto projekty však nebyly realizovány. Bylo by proto dobré využít této výjimky pro projekty jiné, a to prostřednictvím pouhého oznámení Evropské komisi.

tisková zpráva

43 Comments on “Podpora moderní energetiky může rozhýbat českou ekonomiku”

      1. Myslim to naprosto vážně, stejně jako mám názor, že
        Myslim to naprosto vážně, stejně jako mám názor, že pokud rozdělím státní úředníky na panna orel, vezmu korunu a co padne, ty na hodinu propustím, tam se stane jen to, že se sníží mandatorní výdaj na platy státních úředníků a sploští se křivka nárůsty byrokatické zátěže, protože beztak je jen proto, aby řada úředníků ospravedlnila svoji existenci.

        1. No a ja zase tvrdim, z ekdyz me posadite k urednikum, abych
          No a ja zase tvrdim, z ekdyz me posadite k urednikum, abych okoukal, co delaji a sami mi to jeste vylicili, tak prinejmensim 50 % z nich nahradim programem. Ale je to jen mlaceni prazdne slamy. Dokud nekdo poctivy a hlavne s dobrym cuchem na lidi (ani ne tak schopne jako poctive – radeji mene schopny nez vsehoschopny) nenajde odvahu a cas a nezalozi hnuti, jak to pred deseti lety udelal Babis, tak se nic nezmeni.
          Takze ja se ptam, mate odvahu cas a predevsim koule na to vstoupit do politiky a slibit cistku? 🙂

    1. Pokud vezmeme OZE, ktere jsou podporovany energetickou
      Pokud vezmeme OZE, ktere jsou podporovany energetickou koncepci, tak se jedna o bioplynky. Pominu fakt, ze naprosta vetsina nasich bioplynek nejsou OZE, tak jaky zemedelsky holding, ktery nema nic spolecneho s nasim premierem ma podchyceno vetsinu hnojiv a taky vlastni bioplunove elektrarny.
      Mimochodem, dle tohoto clanku maji biolynky vnitrni vynoo=sove procento 10,6, coz je temer dvojnasobek, nez chce vlada ponechat FVE. No neni to podezrele? Jen se to spatne vysvetluje mym rodicum a strejdovi s tetou, to jsou ti duchodci, kteri jim davaji hlas. Na poukazani, ze krade jak straka reknou, ze kradli vsichni a dal se krast bude a on jim aspon pridal na duchod. 🙁 A dal uz zacne jen hadka a na to ja nemam.

      1. V Polsku chtěj odbory aby stát začal cpát prachy do již
        V Polsku chtěj odbory aby stát začal cpát prachy do již dávno zkrachovalé těžby uhlí. Tam radši všichni radši strkaj hlavu do písku než aby cokoliv řešili dopředu. Radši nechaj ten vlak nabourat než aby ho zastavili. A ješte tím nakazli horníky koronavirem…
        https://energy.economictimes.indiatimes.com/news/coal/polish-coal-unions-warn-of-the-industrys-collapse-without-state-help/75367076

  1. ČEZ nepovolí v Čezkocourkově nic, co by mu snižovalo zisk
    ČEZ nepovolí v Čezkocourkově nic, co by mu snižovalo zisk a odběr elektřiny od něj.

    Ten mu teď narostl o 40% oproti stejnému období loni ale to jen za cenu zvýšení ceny elektřiny pro odběratele. I když cena na burze je teď nižší.
    Co neovlivní v silové, tak to navýší v distribuci, ERU mu rád vypomůže.
    🙁

    1. CEZ si ty fazove transformatory na hranicich s Nemeckem ted
      CEZ si ty fazove transformatory na hranicich s Nemeckem ted necha pozlatit. Uz zadna levna elektrina ze zahranici se sem nedostane. Trh je zase plne v rukach CEZu. Joudove kteri se s hrdosti tloukli do prsou jak to tem Germanum natreme maji ted oci pro plac. Cesko je jako vzdy specificky trh a jak to vypada, jsou Cesi i specificky narod. Ma hodne blbcu.

            1. do roku 2036-45 casu dost, ten poplatek ma zacit platit az se
              do roku 2036-45 casu dost, ten poplatek ma zacit platit az se spustenim noveho bloku v Dukovanech, a ten by mel podle planu bejt spustenej v 2036, ale to 100% nestihnou, takze pohoda, do te doby budou OZE a zaloha do baterii a vody tak levne, ze CEZ splace a krachne, protoze v tu dobu bude pravdepodobne lepsi si proste poridit baterie i do panelaku a vsechno obstaravat nejakym spolecnym jistenim a poplatky za elektrinu si pak rozuctovavat podobne jako jine sluzby v SVJ, sice tomu dnes brani zakon, ale obejit se to vesmes da 🙂

              my takto planujeme v cinzaku o 6 bytovych jednotkach odstrizeni od verejne elektricke site do 10 let, OZE a soucasna mensi baterie + voda se okazali jako slusnej zacatek 🙂

          1. Už i tak se to blíží.
            Já přešel k jinému dodavateli

            Už i tak se to blíží.

            Já přešel k jinému dodavateli elektřiny a s hrůzou jsme zjistil, že čez mi účtoval za silovou elektřinu 1,75 Kč/kWh a nový mi účtuje 1,45 Kč/kWh.
            Takže na celé faktuře za spotřebovanou elektřinu dodavateli 949 Kč a čez Distribuce se všemi poplatky si vzal 1 368 Kč !

            A bude Hůř.
            🙂
            S čezem na věčné časy a nikdy jinak!

          2. Zdražování je nepříjemné ale je to legální. Ale
            Zdražování je nepříjemné ale je to legální. Ale měření po fázích je zlodějna a perpetuum mobile na peníze. Namalujte si město kde je dost FVE. Je noc a součet naměřené energie všemi elektroměry souhlasí s energií do města dodané. Naráz vyjde slunce, hlavní elektroměr na přívodu do města spadne na nulu, město je soběstačné ale ČEZ účtuje vesele dál. Nevěříte? Namalujte si to a měřte jednotlivé fáze. Je to zlodějna distributorů požehnaná státem. Měření po fázích máme jako jediný stát na světě. Propašovali si to do vyhlášky takže je ta zlodějna legální. Snaha o rozvoj FVE na rodinných domcích je zbytečná pokud neodstraníte „žábu na prameni“.

              1. Proc? Pokud byste mel nejakou akumulaci, tak pak muzete
                Proc? Pokud byste mel nejakou akumulaci, tak pak muzete mitjisti odpovidajici Vasi prumerne a ne spickove spotrebe. Z meho pohledu toto napomuze k porizovani akumulace s menicem. A kdyz uz tohle nekdo bude mit, tak panely jsou uz za babku.
                Jestli se nepletu, nejmensi jistic je 1×25 A (= 5,75 kW) nebo 3 x 10 A (= 4 kW). Mam TC se spotrebou 3,5 kW a male BEV (2,3 kW), takze tech 5,75 kW trvaly prikon by mi stacil, pokud bych mel akumulaci dejme tomu 10 kWh a asymetricky 3f menic max 3,5 kW na fazi (a nabijeni BEV by bylo na fazi mimo velke spotrebice (musel bych i varnou desku prepojit jen na 2 f misto tri). Jinak bych musel mit silnejsi menic).

                1. Nepritel ERU a CEZ zna tu stejnou strategii a uz pracuje na
                  Nepritel ERU a CEZ zna tu stejnou strategii a uz pracuje na protiopatreni. Kdo bude mit fve spojenou se siti, bude muset vse napajet do site a vse co spotrebuje bude muset nakoupit ze site. Samozrejme ze se napajeni do site nevyplati. Jedina moznost by byl ostrovni system. A nejakym zpusobem nabijet baterky oddelene ze site s rucnim pripojovanim.

                2. Proti nepříteli je potřeba aktivně bojovat!
                  Proti nepříteli je potřeba aktivně bojovat!

                3. Je treba zastavit vystavbu Tunelina. Pak nebude takovy tlak na
                  Je treba zastavit vystavbu Tunelina. Pak nebude takovy tlak na vnucovani drahe a zbytecne jaderne energie vsem obcanum.

                4. To je na M16 nebo jiny kaliber.
                  To je na M16 nebo jiny kaliber.

                5. POvzbudiva je posledni veta clanku
                  POvzbudiva je posledni veta clanku

                6. I ty optimisto.
                  Tato věta měla být v nadpisu.
                  Solární

                  I ty optimisto.
                  Tato věta měla být v nadpisu.

                  Solární tunel zprostředkoval a zajistil ČEZ (bez té omáčky co by se dala okolo toho napsat na vysvětlenou) a teď připravuje a začíná realizovat další ještě větší tunel a to atomový.
                  Pro něj a politiky to má jedinou výhodu, že se do něj nemůžou zapojit ostatní (myšleno na straně příjmů z něj), tak jak se to stalo u solárů.

                  Proto všude píši, že je tu ČEZkocourkov!

                7. Jistěže Pavle K, ale tohle řešení zvládne svépomocí
                  Jistěže Pavle K, ale tohle řešení zvládne svépomocí pár lidí, nehledě na to, že LiOn akumulace je stále kolem 10tKč/ kWh. Aby se tohle masově rozšířilo mezi lidi (což je žádoucí, aby byl vidět výsledek), musí ten panel fakt mít jen šňůru do zásuvky, aby si jej mohl každý v létě dát třeba v paneláku na balkon. Vámi zmíněné řešení bude na klíč akce v řádu statisíců Kč. Kdyby zrušili (české unikum) měření po fázích a povolili (třeba neplacené, ale také nesankcionované přetoky do sítě) rázem by bylo vše jinak (jako v civilizovaných zemích na západ od nás).

    1. Právdu máte, jenže lidi jsou teď naštvaní a tak se hůř
      Právdu máte, jenže lidi jsou teď naštvaní a tak se hůř krade. Je třeba vymyslet libovolnou hovadinu, aby se dalo znovu krást a dotovat ideologické ekosoudruhy.

      Některé věty z článku jsou ale vskutku perly, cituji: „Podpora vysoce úsporných novostaveb s kvalitním vnitřním prostředím, například těch, které jsou adaptovány na změny klimatu;“

      A naozaj Kefalín, ako vypadá tákato budova adaptovaná na změny klimatu?

Napsat komentář